پویایی به قیمت ورق گرم فولادی باز می‌گردد

به گزارش پترو سازه ساحل ، تحلیل‌گران بازار معتقد هستند، پویایی به قیمت ورق‌ گرم فولادی در ماه دسامبر باز می‌گردد و در مجموع این محصول، رشد قیمتی را تجربه خواهد کرد.

قیمت ورق گرم فولادی در ۲ ماه اخیر در بسیاری از بازارها روندی نزولی داشته است؛ اما در هفته نخست ماه دسامبر، در مسیر صعود قرار گرفت. هرچند که در حال حاضر از سرعت افزایش قیمت‌ها کاسته شده و حتی مجددا در برخی مناطق در روند نزولی قرار گرفته است. با این حال فعالان این بازار با نگاهی محتاطانه اعتقاد دارند که رشد قیمت نسبت به ۲ ماه گذشته، دور از ذهن نیست.

پیش بینی می شود که حداکثر قیمت حدود ۶۳۰ و حداقل آن ۵۸۶ دلار بر تن باشد. افزایش قیمت ورق گرم فولادی HRC، از رشد قیمت سایر محصولات فولادی نیز پشتیبانی می‌کند. به طوری که رشد قیمت ورق سرد فولادی CRC به‌دنبال افزایش قیمت ورق گرم ، دور از ذهن نخواهد بود. در نتیجه فاصله قیمتی میان ۲ محصول ورق گرم و ورق سرد کاهش خواهد یافت. البته همچنان این فاصله بیش‌تر از ۱۰۰ دلار در هر تن خواهد بود و هرچه این فاصله بیش‌تر شود، در نهایت به ایجاد ناهنجاری‌هایی در بازار خواهد انجامید.

از جمله دلایل مطرح شده برای رشد قیمت محصولات فولادی باید به افزایش صادرات به ایالات متحده اشاره کرد. بنا بر گزارش مؤسسه آمریکایی آهن و فولاد (AISI)، تولید فولاد خام در ایالات متحده نسبت به سال گذشته، حدود ۴٫۲ درصد رشد داشته است. گفتنی است، در حال حاضر میزان استفاده از ظرفیت فولاد این کشور حدود ۷۴٫۵ درصد گزارش می‌شود؛ در حالی که این شاخص در سال گذشته، ۷۰٫۸ درصد بود.

با این حال، موجودی محصولات فولادی ایالات متحده در ماه اکتبر، پس از یک روند صعودی ۵ ماهه، کاهش یافت و قیمت حمل‌ونقل نیز در این کشور رشد ۱۲ درصدی را تجربه کرد؛ مجموع این موارد می‌تواند زمینه‌ساز رشد قیمت باشد. براساس آمار منتشر شده از سوی نهادهای رسمی، میزان کل واردات ایالات متحده و همچنین واردات محصولات فولادی به این کشور، نسبت به سال گذشته، افزایش یافته و نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۵، رشد ۱۹٫۴ درصدی داشته است. واردات ورق گرم نیز افزایش ۱۵٫۴ درصدی را تجربه کرد. گفتنی است، واردات ورق‌های یاد شده در ماه اکتبر نسبت به ماه گذشته آن، رشد ۲۱ درصدی داشت و همین عامل به‌عنوان محرکی در مسیر رشد قیمت‌ها عمل خواهد کرد. کشورهای کره جنوبی، آلمان، تایوان، ترکیه و برزیل در رده صادرکنندگان اصلی فولاد به ایالات متحده به‌شمار می‌روند.

ایالات متحده، کشور کره جنوبی را به دامپینگ ورق‌های فولادی برای کاربرد در لوله‌های مورد استفاده در صنعت نفت متهم کرده بود. هرچند که این اتهام در دادگاه به نتیجه نرسید. بنابراین همین رفع اتهام را باید یکی از دلایل دیگر در رشد قیمت‌ها دانست. عملی شدن کاهش ظرفیت تولید فولاد در چین را نیز باید از دیگر عوامل مؤثر در رشد قیمت دانست.

منبع خبر: اخبار فلزات

انتهای خبر/

Print Friendly, PDF & Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *