چرا لوازم خانگی گران شد؟

علت گران شدن لوازم خانگی

سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی مهم‌ترین دلیل افزایش قیمت لوازم خانگی را گران شدن فولاد در سال جاری عنوان کرد و گفت که با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه، پیشنهاد تولیدکنندگان افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی قیمت لوازم خانگی است.

به گزارش بازار آهن آلات پترو سازه ساحل ، محمدرضا غزنوی اظهار کرد: با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه تولیدکنندگان پیشنهاد افزایش قیمت ۲۰ تا ۳۰ درصدی لوازم خانگی را به سازمان حمایت ارائه کردند و احتمالا سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در هفته جاری تصمیم خود را اعلام می‌کند.

وی از افزایش قیمت ۵۰ درصدی فولاد و کمبود عرضه این کالا در سال جاری خبر داد و گفت: به نظر می‌رسد زیرساخت‌های بورس در حال حاضر مشکل دارد و شرکت‌ها باید بتوانند مانند خودروسازها مستقیم با فولادسازی قرارداد ببندند.

به گفته سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی عده‌ای دلال خودشان را تولیدکننده معرفی می‌کنند، ‌ در بورس برنده می‌شوند و فولاد را در بازار گران‌تر به تولیدکنندگان می‌فروشند.

غزنوی در ادامه با اشاره به افزایش نرخ ارز در در سال جاری، آن را دلیل دیگر افزایش قیمت لوازم خانگی عنوان کرد و گفت: واحدهای تولیدی لوازم خاگی بین صفر تا ۵۰ درصد ارزبری دارند و عمق ساخت داخل در هر کارخانه متفاوت است که این موضوع باید در افزایش قیمت‌ها در نظر گرفته شود.

وی همچنین از مشکلاتی در زمینه تامین ارز نیمایی برای تولیدکنندگان در سال جاری خبر داد و گفت: علاوه بر افزایش نرخ ارز نیمایی از شروع سال جاری ارز نیمایی برای تامین مواد اولیه تخصیص داده نشده که این موضوع هم به افزایش قیمت‌ها دامن زده است.

تصمیمات مهم ستاد تنظیم بازار در مورد لوازم خانگی

غزنوی در پاسخ به اینکه آیا تولیدکنندگان تاکنون این افزایش قیمت‌ را اعمال کردند و آیا بعد از صدور مجوز سازمان حمایت قیمت‌ها دوباره افزایش خواهد داشت؟ تصریح کرد: خیلی از تولیدکنندگان افزایش قیمت کالاهای خود را اعمال کردند، ‌ اما بازار کشش افزایش قیمت بیشتر را ندارد و احتمالا با صدور مجوز افزایش قیمت از سوی سازمان حمایت قیمت‌ها افزایش مجدد نخواهد داشت.

سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی در پایان خاطرنشان کرد: برای حمایت از مصرف‌کنندگان هر فردی، چه تولیدکننده و فروشنده که تخلف می‌کند و قیمت خود را غیرمنطقی افزایش داده نیز باید با او برخورد شود.

بر اساس این گزارش، مشاهدات میدانی از بازار لوازم خانگی نشان می‌دهد که در سال جاری لوازم خانگی ایرانی ۲۵ تا ۳۰ درصد و کالاهای خارجی که عمدتا به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود تا ۱۰۰ درصد افزایش قیمت داشته است.

هدف‌گذاری برای کاهش شکاف بین تولید و تقاضا

طبق اظهارات اخیر سرپرست معاونت امور بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت، هدف این وزارتخانه تولید ۱۱.۶ میلیون دستگاه لوازم‌خانگی در سال جاری است، اما تقاضا در این بازار حدود ۱۲.۵ میلیون دستگاه و بخش اعظم آن در بخش لوازم‌خانگی کوچک است.

محمدرضا کلامی در پایان جلسه ستاد تنظیم بازار، از تولید ۸ میلیون و ۶۹۳ هزار دستگاه لوازم‌خانگی در سال گذشته خبر داده و گفته است که برنامه این وزارتخانه در سال ۱۳۹۹ تولید ۱۱ میلیون و ۶۴۰ هزار دستگاه است تا بتواند نهایتا تا سال ۱۴۰۱ به طور کامل شکاف بین تولید و تقاضا در این بخش را برطرف کند؛ چراکه به گفته وی، تقاضای سالانه لوازم‌خانگی که عمده آن در بخش لوازم‌خانگی کوچک است، حدود ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه برآورد شده است.

البته کلامی اعتقاد دارد؛ تقاضای لوازم‌خانگی قبلا بیشتر بوده، اما در سال‌های اخیر افزایش تمایل مصرف‌کننده به استفاده بهینه از کالاهای سرمایه‌ای بادوام در چارچوب مدیریت هزینه‌ها تقاضای لوازم‌خانگی را از ۱۳.۶ میلیون دستگاه به ۱۲ تا ۱۲.۵ میلیون دستگاه کاهش داده است

 

برچسب ها : , , , , ,
تعداد بازدید : 320

فولادسل

بررسی وضعیت محصولات فولادی در بازار داخلی

بازار میلگرد آجدار عمدتا نسبت به شنیده های روز گذشته ثابت است.

فولادسل

قیمت کویل نورد گرم در اروپا صعودی شد

شاخص Fastmarkets درباره قیمت روزانه کویل نورد گرم در بازار شمال اروپا، تحویل درب کارخانه، در هفته گذشته به ۳۹۶٫۸۸ یورو (۴۴۶٫۳۸ دلار) رسید

0