فولاد مبارکه اصفهان

بنر کارخونه

کارخانهٔ فولاد مبارکهٔ اصفهان بزرگ‌ترین واحد صنعتی داخل ایران به‌حساب می‌آید که به شکل خصوص اداره می‌شود و افزون بر این، بزرگ‌ترین مجموعهٔ ساخت فولاد و محصولات فولادی داخلی نیز محسوب می‌شود. این کمپانی در سال 1371 در نزدیکی شهر مبارکه اصفهان و در یک زمین با ابعاد 35 کیلومترمربع راه‌اندازی شده است. با ما همراه باشید تا سایر ویژگی‌های این واحد صنعتی عظیم را بررسی کنیم و نکات برجستهٔ آن را برشماریم.

شرکت فولاد مبارکه اصفهان

 این مجموعه در اولین قدم‌های تولید برای اضافه‌شدن به مجموعهٔ فولادی دیگر یعنی ذوب‌آهن اصفهان در نظر گرفته شده بود اما پس از آن، به یک واحد تولیدی دیگر تبدیل شد که در کنار ذوب‌آهن اصفهان، به شکل مجزا به تولید انواع محصولات فولادی می‌پردازد.

جالب اینجاست که اولین تلاش‌ها برای راه‌اندازی این واحد صنعتی در سال 1360 کلید خورد اما مشکلاتی کلان مانند جنگ تحمیلی ایران و عراق، باعث ایجاد موانع متعدد در این پروژه شدند تا در نهایت، فرایند کلی ساخت آن در سال 1371 به اتمام رسید و بخش‌های زیادی از این واحد کار خود را آغاز کردند.

افتخارات

مجموعهٔ فولاد مبارکهٔ اصفهان یکی از پرافتخارترین واحدهای فولادسازی کشور به‌حساب می‌آید؛ تا به امروز، فولاد مبارکه بیش از 11 جایزهٔ ملی مختص تعالی سازمانی، 6 جایزهٔ شرکت دانشی و 2  تندیس زرین را که مخصوص جایزهٔ ملی تعالی سازمانی است به خود اختصاص داده است. افزون بر این‌ها، این مجموعه در کنار شرکت‌های خوشنام تویوتا و سامسونگ، مجموعهٔ دانشی برتر در قارهٔ آسیا به‌حساب می‌آید و بر روی‌هم‌رفته، یکی از افتخارات ایران و آسیا محسوب می‌شود.

تولیدات

این نهاد فولادسازی رکورد تولید بیش از 6 میلیون تن فولاد در سال را (در سال 1391) ثبت کرده و پس از آن، با افزایش تولید بیشتری هم مواجه شده است. گفتنی است که حجم تولید آهن اسفنجی نیز در این مجموعه رکورد 6.7 میلیون تن را در سال 1391 زده است و در سال‌های بعدی نیز، با یک میانگین مشخص، افزوده شده است.

این مجموعه، در تولید محصولات زیر فعالیت می‌کند:

  • ساخت محصولات فولادی مختص نورد گرم مانند ورق‌های فولادی و اسیدشویی؛
  • ساخت محصولات فولادی نورد سرد مانند ورق‌های روغنی؛
  • ساخت انواع محصولات پوشش‌دهی شده فولادی که در کارخانه‌های دارویی، آرایشی بهداشتی و صنعت‌های مرتبط با تولید انرژی مصرف می‌شوند.
کلیدواژه : کارخانه