ورود / ثبت نام Instagram
74486 021 با ما تماس بگیرید
صفحه نخستکارخانه تولید کننده فولاد و آهن

گروه ملی صنعتی فولاد ایران

پنجشنبه, ۲۰ / آبان / ۱۴۰۰ گروه ملی صنعتی فولاد ایران

گروه ملی صنعتی فولاد ایران قدیمی‌ترین واحد تولید فولاد در ایران است که فعالیت خود را 15 سال پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ایران با ظرفیتی کمتر از 50 هزار تن آغاز کرد و تا به امروز، بسیار فراتر از این ظرفیت رفته است. شرکت موردبحث ما تولیدات قابل‌توجهی در زمینهٔ مصالح ساختمانی مانند انواع میلگرد ساده و آجدار دارد و بخشی از تولیدات خود را به بازارهای بیرون از ایران هم عرضه می‌کند.

درباره گروه ملی صنعتی فولاد ایران

این شرکت تولیدی فعالیت خود را در سال 1342 آغاز کرد و پس از آن، یعنی در سال 1346، با استفاده از تجهیزات و ماشین‌آلات جدیدتر، توان خود را به بیش از 65 هزار تن در سال رساند. گفتنی است که در این سال‌ها، ظرفیت تولید این نهاد به بیش از یک میلیون و 400 هزار تن فرآوردهٔ فولادی و 400 هزار تن شمش فولادی رسیده است.

ساختار کلی

مجموعه‌ای که در حال بررسی آن هستیم، از بخش‌های صنعتی کوچک‌تری تشکیل شده است که در نهایت موجب ایجاد یک واحد کلی با نام گروه ملی صنعتی فولاد ایران می‌شود. شایان توجه است که یکپارچگی این بخش‌ها با یکدیگر منجر به افزایش تولیدات این گروه صنعتی و استفاده از حداکثر ظرفیت‌ها می‌شود؛ در سال‌های گذشته نیز، این بخش‌ها بیشترین میزان انسجام را از خود نشان داده‌اند و این مسئله، انعکاسی مستقیم در تولیدات نهایی گروه ملی صنعتی فولاد ایران داشته است.

بخش‌های این مجموعه به شرح زیر هستند:

سه بخش کلی در این قسمت از کارخانه وجود دارد که با نام‌های کورهٔ قوس الکتریکی، کورهٔ پاتیلی و کورهٔ ریخته‌گری پیوسته نامیده می‌شود. همچنین بخش‌های جانبی دیگری مانند واحد قراضه، آبرسانی، اکسیژن و غبارگیر، به بهبود عملکرد بهتر این سه واحد کمک شایانی می‌کنند.

تجهیزات گوناگونی مانند کورهٔ پیش‌گرم، تجهیزات مخصوص اکسیدزدایی، استندهای متنوع برای سه نورد اولیه، میانی و نهایی، قیچی برش گرم، بسترهای خنک‌کننده و تجهیزات توزین در این بخش قرار دارند و به پیشبرد کلی فرایند کمک شایانی می‌کنند.

محصولات متنوعی در این بخش تولید می‌شود که پروفیل‌هایی مانند نبشی و ناودانی بر اساس استاندارد DIN و تیرآهن جزو این موارد هستند.

این بخش از کارخانه باعث شده که گروه ملی صنعتی فولاد ایران به اولین تولیدکنندهٔ لوله‌های بدون درز در ایران و خاورمیانه تبدیل شود؛ اولین تولیدات این بخش در سال 1360 به بهره‌برداری رسید و تا کنون، تکنولوژی‌های متنوعی را در خود جای داده است.

کارخانهٔ ماشین‌سازی واحدی از این مجموعهٔ بزرگ است که صرفاً به تولید محصولاتی می‌پردازد که در داخل مجموعه مصرف می‌شوند. گفتنی است که قسمت‌های متعددی مانند واحد ماشین‌کاری، مونتاژ، جوشکاری و عملیات حرارتی در این بخش قرار دارند.

این بخش از مجموعه یکی از قدیمی‌ترین واحدهای آن به‌حساب می‌آید و در همان سال‌های تأسیس این شرکت یعنی سال 1346 (و بخش دیگر آن در سال 1352) راه‌اندازی شده است. ظرفیت این واحد در آغاز کار برابر با 65 هزار تن بود ولی با برنامه‌ریزی دقیق مدیران، پس از حدود بیست سال، یعنی در سال 1352، به بیش از 500 هزار تن در سال رسید.

کارخانه
مشاوره رایگان
پر کردن تمام فیلد ها اجباری می باشد