روز چهارشنبه «جوسپ بورل» وزیر خارجه اسپانیا ازسوی رهبران اتحادیه اروپا به‌عنوان جانشین «فدریکا موگرینی» مسوول سیاست خارجی این اتحادیه معرفی شد. بورل در شرایطی به‌عنوان مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به پارلمان اروپا معرفی شده است که در صورت تایید باید نقش مهمی را در حفظ برجام میان ایران و اروپا ایفا کند.

به گزارش پترو سازه ساحل، موضوعی که می‌توان از آن به‌نوعی به‌عنوان یکی از نقاط اشتراک و ازسوی دیگر تفاوت میان او وموگرینی یاد کرد. اشتراک از این منظر که آغاز مسوولیت جدید برای هر دو آنها با موضوع برجام گره خورده است. با این تفاوت که موگرینی زمانی به مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ پیوست که گفت‌وگوها برای رسیدن به یکی از تاریخی‌ترین توافق‌های تاریخ در حال به سرانجام رسیدن بود، اما بورل در زمانه‌ای مسوولیت سیاست خارجی اتحادیه اروپا را، در صورت تایید در پارلمان اروپا، برعهده خواهد گرفت که به تعبیری برجام برای زنده ماندن نیازمند هوای تازه است.

فدریکا موگرینی ۸ شهریور ۹۳ جانشین کاترین اشتون، مسوول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا شد؛ درست در زمانی که همه‌چیز در مذاکرات هسته‌ای رو به پیشرفت بود و تلاش‌های اشتون برای نزدیک کردن دیدگاه‌های طرفین برای رسیدن به توافق تقریبا به بار نشسته بود. او در چنین شرایطی مسوولیت سیاست خارجی اتحادیه اروپا را عهده دار شد و به‌عنوان دومین زن هدایت مذاکرات هسته‌ای را از جانب اروپا به دست گرفت.

اولین حضور رسمی او در مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ فروردین سال ۹۴ در لوزان سوئیس بود. او در آن مذاکرات تلاش کرد از همان سیاست قبلی سلف خود پیروی کند. مذاکرات هسته‌ای از سال ۹۲ به‌صورت جدی همزمان با انتخاب حسن روحانی به ریاست‌جمهوری آغاز شد و ۲۳ تیرماه سال ۹۴ با امضای توافقی میان طرفین تحت‌عنوان برجام به پایان رسید. در این مدت کاترین اشتون و فدریکا موگرینی به‌عنوان مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تلاش‌های زیادی را برای به سرانجام رسیدن این توافق انجام دادند. اما به‌نظر می‌رسد راه «جوسپ بورل» در صورت انتخاب نهایی به‌عنوان مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای حفظ برجام، راه پرپیچ و خم‌تری نسبت به اسلاف خود باشد.

معرفی جوسپ بورل

جوسپ بورل ۷۲ ساله متولد ۲۴ آوریل ۱۹۴۷ است. او در روستایی کوچک در ایالت کاتالونیا اسپانیا به دنیا آمده است و هرچند پدرش به شغل نانوایی اشتغال داشته اما به‌دلیل استعداد زیاد با دریافت بورس‌های مختلف، توانست تا مقاطع عالی به تحصیل خود ادامه دهد. او ابتدا در دانشگاه مادرید مدرک لیسانس مهندسی هوافضا گرفت. سپس به آمریکا رفت تا در دانشگاه استنفورد رشته «تحقیق در عملیات» بخواند. پس از دریافت مدرک فوق‌لیسانس از این دانشگاه، به پاریس رفت تا دومین فوق‌لیسانس خود را از موسسه نفت فرانسه و در رشته اقتصاد انرژی دریافت کند. بورل همچنین دکترای اقتصاد خود را از دانشگاه کمپلوتنسه مادرید دریافت کرد.

کارنامه سیاسی بورل در دنیای سیاست هم درخشان است. او سیاستمداری عالی‌رتبه در اتحادیه اروپاست و از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۷ رئیس پارلمان اروپا و از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۹، عضو پارلمان اروپا به نمایندگی از اسپانیا بوده است. بورل همچنین از سال ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۶ وزیر امور عمومی و محیط‌زیست اسپانیا بوده است. او همچنین رهبری حزب سوسیالیست اسپانیا را برعهده داشته و هم‌اکنون وزیر خارجه اسپانیا و عضو حزب حاکم کارگران سوسیالیست این کشور است، از همین‌رو مسوولیت سیاست خارجی اتحادیه اروپا نخستین مقام سیاسی او در این اتحادیه نیست.

نگاه بورل به ایران

جوسپ بورل در حالی به‌عنوان مسوول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا معرفی شده است که به باور بسیاری در صورت تایید در پارلمان اروپا، به‌دلیل مخالفتش با یکجانبه‌گرایی آمریکا و انتقادهای صریحش از دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری این کشور، حمایتش از توافق هسته‌ای، رویکردهایش نسبت به انقلاب اسلامی ایران و به‌طور کلی نگاه همدلانه‌اش به ایران می‌تواند نقش موثری را در روابط آینده ایران و اروپا ایفا کند. از همین‌رو نگاهی به مواضع او درباره ایران خالی از فایده نیست. شاید یکی از مهم‌ترین مواضع او درست در زمانی که ایران با تحریم‌های شدید آمریکا مواجه است انتقاداو از لغو معافیت تحریم‌های نفتی علیه ایران از سوی آمریکا باشد.

او اردیبهشت سال‌جاری در همایشی ضمن انتقاد از محدودیت‌های اعمال شده برای صادرات نفت ایران، در سخنانی دیگر هشدار داده بود اگر سیاست آمریکا درخصوص به صفر رساندن فروش نفت ایران به کشورهای هند، چین و ترکیه موفقیت‌آمیز باشد، همچون دیواری خواهد بو%

  • منبع خبر : دنیای اقتصاد