بررسی هفته گذشته بازارهای جهانی نشان می‌دهد قیمت کک متالورژی در چین از ژوئن سال جاری روندی نزولی داشته که علت اصلی این افت قیمت هم اعلام دولت چین برای کاهش تولید کارخانه‌های لیدر جهت کنترل آلودگی هوا بوده است.

به گزارش پترو سازه ، برخی معتقدند بازار راکد‌تر می‌شود و این امر به میزان حاشیه سود کارخانه‌ها و توازن عرضه و تقاضای بازار کک متالورژی بستگی دارد. آخرین قیمت کک متالورژی ۶۴ درصد و ۶۲ درصد این هفته به ترتیب ۳۰۸ و ۲۹۴ دلار در هر تن فوب چین ثبت شده است.

در این بین آخرین قیمت میلگرد صادراتی چین نیز دیروز حدود ۵۱۶ دلار در هر تن فوب ثبت شد که کمتر از یک دلار رشد داشته است. برخی از کارخانه‌ها در ۵۳۰ تا ۵۳۵ دلار پیشنهاد می‌دادند که تغییری نداشت. البته خریداران به‌دنبال ۵۱۵ تا ۵۲۰دلار در هر تن فوب هستند.

تمایل به خرید میلگرد چین زیاد نیست و خریداران موجودی کافی در انبارها دارند. از طرفی اخیرا برخی محموله‌های میلگرد ترکیه و قطر نیز وارد بازار مشتریان میلگرد چین شده و طبیعی است تقاضا برای محصول چینی کمتر شود. این گزارش در ادامه می‌افزاید قیمت ورق گرم در بازار آهن آلات چین بالا رفته و موجب شده خریدارها کمی عقب‌نشینی کنند.

در بازار فولاد داخلی قیمت ورق گرم در نقاط مختلف بین یک تا ۱۰ دلار بالا رفته ۵۵۸ تا ۵۷۲ دلار در هر تن درب کارخانه ثبت شده است. رشد قیمت در بازارهای فیوچرز علت اصلی رونق بازار نقدی بود. ولی خریدارها در مقابل رشد قیمت مقاومت نشان دادند و فعالیت بازار کم شد.

همچنین ورق گرم صادراتی چین ۲ دلار رشد داشته حدود ۵۱۰ دلار در هر تن فوب شنیده شده است. برخی از کارخانه‌ها تا ۵۲۰ دلار پیشنهاد می‌دهند. در واقع جو بازار صادرات ورق چین در ابهام است. برخی قیمت‌ها را ثابت نگاه داشته یا کمی بالا برده‌اند و گروهی دیگر حاضرند تخفیف دهند تا فروش بهتری داشته باشند.

  • منبع خبر : پایگاه خبری فولاد ایران