گزارش هفتگی بازارهای فولاد منتشر شد.

سنگ آهن

به گزارش بازار آهن فولادسل، در حالی که اوایل هفته گذشته قیمت سنگ آهن در بازار چین تا کمتر از ۸۰ دلار هم کاهش یافته بود تا پایان هفته با افزایش تقاضای فولاد و در نتیجه بهبود خرید سنگ آهن قیمت این ماده اولیه بالا رفت. متوسط قیمت سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد آخر هفته به حدود ۸۳.۴ دلار هر تن خشک سی اف آر رسید که نسبت به هفته قبل حدود یک دلار بهبود داشت. فعالان بازار نسبت به این رشد قیمت محتاطانه واکنش نشان داده اند چرا که انتظار می رفت در زمستان قیمت سنگ آهن کمتر شود.

در بازار سنگ آهن صادراتی ایران بنا بر گزارش یومتال، سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد یک دلار بهبود داشت و ۴۰.۸ دلار هر تن فوب شد و سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص ۶۱ درصد ایران نیز با رشد قیمت تقریبا مشابه ۳۷.۷ دلار هر تن فوب ثبت شد.

قراضه

هفته گذشته قیمت قراضه وارداتی سنگین کلاس ۱ و ۲ در ترکیه با نوساناتی بالای ۲۶۰ دلار هر تن سی اف آر ماند. فعالان بازار معتقد بودند اگر فروش میلگرد در ترکیه بهتر شود امکان خرید در ۲۷۰ دلار هر تن سی اف آر نیز در بازار قراضه دور از انتظار نیست. ولی با توجه به این که در بازار فولاد تغییر قیمت چندانی رخ نداده قیمت بالای ۲۶۵ دلار برای قراضه کمی غیر منطقی است.

در شرق آسیا قراضه وارداتی کانتینری خلوص ۲۰-۸۰ تا ۴ دلار بهبود داشته ۲۴۸ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد.

در بازار صادرات ژاپن قراضه سنگین کلاس ۲ هفته گذشته در حدود ۲۳۰ دلار هر تن فوب ثبات نسبی داشت. از طرفی در آخرین مزایده قراضه صادارتی ژاپن، قیمت برنده تا ۱۳ دلار نسبت به مزایده ماه قبل رشد قیمت داشته ۲۲۴ دلار هر تن تحویل کنار کشتی ثبت شد. بنابراین بازار نقدی صادراتی آن باید منتظر بهبود قیمت بیشتری باشد.

در بازار داخلی آمریکا نیز قراضه خرد شده در ۲۳۴ دلار هر لانگ تن بدون تغییر ماند.

بیلت

هفته گذشته در بازار داخلی چین قیمت بیلت ۱۱ دلار بالا رفت و ۴۸۷ دلار هر تن درب کارخانه شد. در بازار واردات آن نیز بیلت در ۴۱۰ تا ۴۱۵ دلار هر تن سی اف آر از جنوب شرق آسیا خریداری شد که تا ۵ دلار رشد داشت.

تقاضای شرکت های ساختمانی در بازار چین بهتر شده انتظار می رود هفته های آتی افزایش قیمت تداوم داشته باشد.

در بازار صادرات سی آی اس قیمت پیشنهادی بیلت از ۳۷۰ تا ۳۸۰ دلار به ۳۷۰ تا ۳۸۵ دلار هر تن فوب رسید. رشد بازار قراضه قیمت بیلت را بالا برد ولی تقاضای چندانی نداشت.

در ترکیه بیلت در بازار داخلی ۴۰۰ تا ۴۲۰ دلار هر تن درب کارخانه بود که البته مورد قبول بازار نیست.

مقاطع

در هفته ای که گذشت میلگرد صادراتی ترکیه ۵ دلار بهبود داشت و ۴۲۰ دلار هر تن فوب شنیده شد. میلگرد صادراتی سی آی اس ۴۰۰ تا ۴۱۰ دلار هر تن فوب ثبت شد. در چین با انتشار آمار مربوط به افزایش ساخت و سازها در ده ماه نخست سال ۲۰۱۹، قیمت میلگرد صعودی شد و تا ۷ دلار بالا رفته تا ۵۵۰ دلار هر تن درب کارخانه بود. میلگرد صادراتی چین در ۴۵۷ دلار هر تن فوب در ثبات نسبی بود.

در بازار واردات جنوب شرق آسیا نیز میلگرد حدود ۴۲۵ دلار هر تن سی اف آر بود که بهبودهایی داشت.

در بازار داخلی اروپا میلگرد آجدار ۱۰ یورو رشد داشت و ۴۵۵ یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد. در بازار داخلی آمریکا نیز میلگرد ۶۰۵ دلار هر شورت تن درب کارخانه و ثبات داشت.

ورق

هفته گذشته در بازار چین قیمت ورق گرم با کاهش خرید ها از ۵۰۷ دلار به ۵۰۳ دلار هر تن درب کارخانه کاهش داشت و در بازار صادرات با یک دلار بهبود ۴۳۶ دلار هر تن فوب شنیده شد.

ورق گرم صادراتی ترکیه از ۴۰۰ تا ۴۰۵ دلار به ۴۰۵ تا ۴۲۵ دلار هر تن فوب رسید. در بازار داخلی ترکیه نیز ورق گرم ۴۲۰ تا ۴۳۵ دلار هر تن درب کارخانه بود در حالی که هفته قبل ۴۱۰ تا ۴۲۰ دلار بود. پایین بودن موجودی بازار و رشد قیمت قراضه موجب شده عرضه کننده ها به فکر بالا بردن قیمت باشند و تقاضای داخلی هنوز ضعیف است و از قیمت ها حمایت نمی کند.

قیمت پیشنهادی ورق گرم صادراتی سی آی اس از ۳۶۰ تا ۳۷۵ دلار به ۳۷۵ تا ۳۸۵ دلار هر تن فوب افزایش یافته است.

در بازار داخلی آمریکا ورق گرم از ۵۰۰ دلار به ۵۳۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه بهبود داشت. در بازار داخلی اروپا نیز ورق گرم از ۴۳۱ یورو به ۴۲۵ یورو هر تن درب کارخانه رسید

  • منبع خبر : کلاخبر