طبق گزارشات بدست آمده از وضعیت بازار آهن آلات کشور، روند نزولی قیمت ها در این بازار موجب شده تا بسیاری از فروشندگان و بنکداران در فروش محصولاتشان دچار تردید شوند

به گزارش بازارآهن آلات فولادسل ، براورد کارشناسان از بررسی روند قیمت آهن آلات در هفته جاری بر این منوال است که اگر برای روز چهارشنبه هفته جاری حرکت خاصی در معاملات شمش انجام نگیرد و با همین روند در بازار شمش به پیش برویم، با تعدیل نرخ پایه عرضه میلگرد آجدار در حدود۴۹۵۰ تومان در بورس کالا و در هفته آتی تقاضای منطقی به احتمال زیاد پا پیش خواهد گذاشت.

تکلیف مقداری از این حدود ۵۰ الی ۶۰ هزار تن میلگرد آجدار سرگردان در بورس کالا به احتمال زیاد مشخص خواهد شد .

نرخ صادراتی فروش میلگرد آجدار در بازارچه های مرزی با توجه به روند ثابت یا گاها برخی عقب‌نشینی های نامحسوس نرخهای صادراتی فولاد و همچنین کاهش نرخ ارز نیمایی طی دو الی سه هفته گذشته تا کنون، قیمت میلگرد آجدار در حدود ۵ هزار تومان در بازار داخلی همتراز با نرخ صادراتی می باشد که ان‌شاءالله امیدوار هستیم که هفته آتی در صورت رخداد این عقب‌نشینی در نرخ پایه عرضه، بازار داخلی کمی به حرکت بیافتد.

غیر از این اگر در روز چهارشنبه برخی تلاش های نامحسوس فولادی‌ها در جهت تلاش برای افزایش نرخ رقابتی شمش اگر اتفاق بیافتد، ( بطور مثال عرضه شمش نسیه خوزستان درحجم زیاد )، در اینصورت با وجه دیگر بازار، یعنی ادامه رکود و افزایش فاصله بین تقاضا و عرضه های مقاطع در بورس کالا مواجه خواهیم بود. که نتیجه آن به واسطه انجماد نقدینگی حوزه نورد به دلیل فروش نرفتن محصول تولیدی اینها در بورس کالا، در نهایت کاهش قدرت خرید شمش نوردی ها و افت محسوس نرخ رقابتی شمش در بورس کالا در پایان این ماجرا خواهد بود.

مشکل دیگر که این روزها بسیار به در بازار آهن به چشم می خورد کمبود در حوزه ورق می باشد. از این روی گروهی در تلاش هستند تا راهی پیدا کنند، تا شمش مورد نیاز برای تولید ورق یا همان تختال را از فولادسازان بزرگی مثل فولاد مبارکه به صورت اعتباری یا همان نسیه خریداری کنند. سپس این تختال را به صورت کارمزدی در اختیار تولیدکنندگان میانی ورق که در حال حاضر مشکل نقدینگی و مواد اولیه دارند، قرار دهند.

  • نویسنده : اپراتور خبری فولادسل
  • منبع خبر : فولادسل