سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: تا لحظاتی دیگر کار‌های فنی به پایان می رسد و غنی سازی بالای ۶.۶۷ آغاز می شود.

به گزارش پترو سازه ، بهروز کمالوندی در نشست مشترک با علی ربیعی سخنگوی دولت و سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه، برای اعلام آغاز اجرای گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران گفت: بر اساس دستوری که ما از رئیس جمهور و رئیس شورای امنیت ملی داشتیم از امروز گام دوم را برداشتیم این فرآیند را جمهوری اسلامی قبلا نیز اعلام کرده بود.تا لحظاتی دیگر کار‌های فنی به پایان می رسد و غنی سازی بالای ۳.۶۷آغاز می شود.

کمالوندی گفت: امروز پایان ۶۰ روز است بر اساس دستور رئیس جمهور باید گام دوم را بر می داشتیم. در گام اول اگر زمان افزایش ذخایر زمان می برد، برای گام دوم نیاز به زمان نداریم.

وی گفت: اگر اروپایی ها توانسته بودند خواسته های ما را فراهم کنند، ایران اکنون در گام دوم حضور نداشت پس اروپایی ها نتوانستند خواسته ها ما را در خصوص فروش نفت و گشایش بانکی فراهم کنند.

کمالوندی با اشاره به اراک و بخش خنداب، تصریح کرد: در مورد راکتور آب سنگین اراک ما در بازدیدی که به همراه خبرنگاران داشتیم، نشان دادیم که در لوله‌های مخزن اصلی سیمان ریخته شده است و در زمانی که این اقدام صورت گرفت با علم به اینکه امکان احیای آنها وجود دارد، انجام شد، بنابراین به آن شکلی که گفته شده نیست.

همچنین در راکتور جدید بحث رادیو دارو‌ها پیگیری می‌شود، تولید سوخت مد نظر است مضاف بر آن که در راکتور جدید نیز مقداری پولوتونیوم وجود دارد. ما کاری به پیش می‌بریم که هر دو راکتور را عملیاتی کنیم، اما ترجیح مان این است که راکتور جدید را که پیشرفت خوبی داشته راه بیاندازیم.

وی ادامه داد: اما با تصمیمی که نظام می‌گیرد قابلیت این را داریم که به سمت هر یک از راکتور‌ها برویم، اما به لحاظ فنی باید به سمت راکتور جدید که با طراحی شده است برویم.اما بر اساس تصمیم طرف مقابل پیش خواهیم رفت.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: ما به افزایش سانتریفیوژ در این مرحله نیاز مداریم، اما می‌تواند از گزینه‌های کشور باشد. ما در انرژی اتمی تصمیم نقش اجرایی داریم البته در تصمیم سازی‌ها محل مشورت نیز هستیم.

وی ادامه داد: در ارتباط با سوخت راکتور تهران باید گفت که این راکتور برای چندین سال سوخت دارد.وضعیت رادیو دارو در کشور بسیار خوب است و نباید نگرانی‌های بی مورد القا شود.

کمالوندی گفت: بر اساس نیازمان عمل می‌کنیم هم اکنون سوخت ۲۰ درصد داریم.اما افزایش غلظت ۳/۶۷ در اولویت قرار دارد مضاف بر اینکه سوخت نیروگاهی برای ما بسیار اهمیت دارد.

  • منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان