بررسی نوسانات قیمت بازار فولاد و اهن الات به خصوص قیمت میلگرد اجدار با توجه افزایش تولید این محصول علت گرانی چه چیزی می تواند باشد؟در ادامه به بررسی دلیل افزایش قیمت میلگرد اجدار می پردازیم.

به گزارش بازار آهن الات فولادسل  تغییر جهت سریع بازار با گرایش شدید اوج گیری قیمت ها این تصور را در میان عوام ایجاد نمود. گویا فولادی ها در تلاشند تا عدم همخوانی اعداد و ارقام نرخ پایه سازمان یافته بورس کالا را با افت و عقب‌نشینی اخیر صورت گرفته در بازار بیرون بورس و حوزه شمش القایی را جبران نمایند. البته عرضه‌های نسبتا پر و پیمان قیمت میلگرد آجدار را در روز یکی دو روز اخیر نگذاشت بار دیگر شاهد افزایش قیمت میلگرد اجدار باشیم.

اگرچه این عرضه ها کاملا محتاطانه و با سبدهای حساب شده و با حجم عرضه ی اولیه نسبتا کم برنامه‌ریزی شده‌اند . از این رو فعالان این حوزه در تلاشند تا این بازار را در خصوص نرخ‌های مهندسی شده بورس کالا با یکدیگر تا حدوی هماهنگ کنند . تا شاید در تحریک و ترغیب تقاضای سفته‌بازان با اقبال مجدد این تقاضا برای عرضه های روز جاری مواجه گردد.

تا روز گذشته با احتساب نرخ های معاملاتی دو هفته اخیر شمش در بورس کالا ، نرخ عرضه میلگرد آجدار برای هفته آتی بیش از ۴۷۰۰ تومان رقم خورده است . این در حالی است که همین میلگرد آجدار در بازار خارج از بورس روز گذشته در مرز ۴۶۰۰ تومان خرید وفروش شده . اکنون می بایست منتظر ماند و دید که آیا شارژ اینچنینی بازار می تواند کوره سفته بازان و اقبال نقدینگی به بازار داخلی قیمت میلگرد آجدار را بار دیگر شعله ور سازد یا خیر. قدر مسلم روند بازار ارز نیز در روز جاری می تواند نقش بسزایی را در ترغیب این نقدینگی برای جذب عرضه های بورس کالا ایفا کند.

بررسی برخی از دلایل افزایش قیمت میلگرد اجدار 

در این شرایط تجربه ثابت کرده از اقدام به خرید های هیجانی در بازار آهن بویژه در حوزه محصولات پرکاربردی مثل میلگرد آجدار می بایست خودداری نمود .تا شاهد افزایش قیمت میلگرد اجدار نباشیم.

در این میان سطح تقاضا و رقابت برای شمش در روز گذشته بالا رفت. تمامی این عوامل سبب خواهد شد که روند قیمت میلگرد و نبشی ناودانی و سایر محصولات فولادی در روزهای آتی افزایش داشته باشد. در بررسی دلایل افزایش قیمت میلگرد اجدار طی چند ماهه اخیر، دو عامل مهم خودنمایی می کنند. یکی از آنها مطرح شدن تحریم هاست که سبب کاهش در سطح صادرات کشور گردید.

به همین دلیل طی چند ماهه اخیر با وجود ابهام در زمینه خرید و فروش آهن آلات برای فعالان بازار، سطح معاملات کاهش یافت و ظرفیت انبارهای واسطه ها و تولید کنندگان افت نمود.

 

  • نویسنده : اپراتور خبری فولادسل
  • منبع خبر : فولادسل