قائم‌مقام سایپا ضمن وعده تحویل ۲۲۰هزار خودروی معوق تا مهرما ، یکی از دلایل زیان 6 هزار میلیارد تومانی سال گذشته را اعلام و درباره پراید 18.5 میلیون تومانی در صورت های مالی توضیح داد.

به گزارش پتروسازه ، علی‌رضا بادکوبه درباره میزان تعهدات سایپا و زمان تحویل با اعلام اینکه کل تعهدات ۴۴۲ هزار دستگاه است به تسنیم گفت: تعهدات معوق ۲۲۰ هزار دستگاه است که تا قبل از مهرماه نسبت به مشتریان عملی خواهد شد. در دوماهه سال جاری هزار و ۵۵۲ دستگاه چانگان، ۸۴۸ دستگاه سراتو، ۱۷ هزار و ۴۲ دستگاه x200 در این شرکت تولید شده است.

وی در خصوص ادامه فروش فوری با وجود تعدات معوق هم توضیح داد: سازمان حمایت مقرر کرده هر ماه ۲۰ درصد از خودروها باید به فروش‌های جدید و نقدی اختصاص یافته و ۸۰ درصد باقیمانده صرف خودروهای معوق و تقاضای موجود در بازار کنترل شود. در غیر این صورت امکان دلال‌بازی و دامن‌زدن به قیمت‌ها وجود دارد.

این مقام مسئول درباره احتمال بازگشت شورای رقابت به قیمت‌گذاری خودرو گفت: در حال حاضر محصولات طبق پنج درصد کمتر از قیمت بازار به فروش می رسد. یکی از دلایل زیان ۶ هزار میلیارد تومانی سال گذشته سایپا، قیمت‌های دستوری محصولات بوده و پرسش این است که چرا شورای رقابت وارد کنترل و نظارت قیمت‌های محصولات نظیر مس و مواد پلیمری نشده است؟

بادکوبه در خصوص مشکل تامین قطعات و میزان خودروهای ناقص سایپا هم گفت: کمبود قطعه از محل داخل مشمول شرکت نمی‌شود. مشکلات مختلفی از جمله موارد بانکی و انتقال ارز سبب شده تا سازندگان خارجی نتوانند قطعات مورد نیاز را در اختیار قرار دهند اما با کمک بانک مرکزی راهکارهای لازم اتخاذ شده است. بر همین اساس با واردات قطعات مورد نیاز، طی یک ماه آینده ۸۰ درصد خودروهای ناقص کف را در اختیار مشتریان قرار خواهیم داد.

وی در رابطه با انتشار گزارش عملکرد مالی سال ۹۷ سایپا که در آن پراید ۱۸٫۵ میلیون تومانی عنوان شده گفت: در ۱۰ماهه سال گذشته پراید را با قیمت شورای رقابت یعنی ۲۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان به‌فروش رسید.در بهمن و اسفند نیز که قیمت‌های جدید از سوی سازمان حمایت اعلام شد به دلیل تعهدات معوق، با همان قیمت‌های قبلی به‌فروش رسانده شد. البته ۱۳٫۵ درصد از قیمت ۲۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومانی مربوط به ارزش افزوده ۹ درصد، عوارض شماره‌گذاری سه درصد و هزینه‌های بیمه شخص ثالث، ارسال از طریق پست و ناجا است که با کسر آنها ، فروش خالص ۱۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی به دست آمد و در گزارش‌های مالی درج شد.

وی در خصوص واگذاری باقیمانده سهام دولت در سایپا و بدهی ثبت‌شده شرکت به قطعه‌سازان نیز افزود: مالک این سهام ایدرو است و در این زمینه تابع سیاست‌های کلان هستیم. همچنین بدهی به شبکه قطعه‌سازی ۲ هزار میلیارد تومان است که طبق قراردادهایی است که با شرکت سازه‌گستر منعقد شده و این میزان بدهی مطابق مجوزهای مدیریتی است.

  • منبع خبر : بورس پرس