به گزارش بازار آهن آلات فولادسل ،  صنعت فولاد یکی از صنایعی است که به اهداف افق سال ۱۴۰۴ نزدیک شده است به طوریکه تولید فولاد کشور در حال حاضر به میزان ۲۵ میلیون تن رسیده و با طرح های در دست اجرا به ۳۰ میلیون تن و بعد از آن به ۳۵ میلیون تن […]

به گزارش بازار آهن آلات فولادسل ،  صنعت فولاد یکی از صنایعی است که به اهداف افق سال ۱۴۰۴ نزدیک شده است به طوریکه تولید فولاد کشور در حال حاضر به میزان ۲۵ میلیون تن رسیده و با طرح های در دست اجرا به ۳۰ میلیون تن و بعد از آن به ۳۵ میلیون تن خواهد رسید که تولید و فروش محصولات فولادی رشد چشمگیری در این صنعت مهم کلیدی کشور به شمار می رود.
این روند مطلوب باعث شده که تولید فولاد ایران در سال جاری میلادی با سه پله رشد از رتبه سیزدهم به جایگاه دهم دنیا برسد.

وضعیت صنعت فولاد کشور طی سال های اخیر چگونه بوده و این صنعت مهم ایران امروز در چه جایگاهی قرار دارد؟

فولاد یکی از استراتژیک ترین محصولات کشور است که صادرات آن ارزآوری مطلوبی به دنبال دارد و می تواند راه صنعتی شدن را هموارتر کند. همچنین توسعه بیشتر این صنعت می تواند به گونه ای باشد که در آینده فولاد جایگزینی برای نفت باشد. در این بین چنانچه دولت بازنگری در وضعیت مالیات و برخی مسائل این چنینی صنعت فولاد داشته باشد می تواند منجر به ارزش افزوده شده و حتی تمام مناطق کشور را مترقی کرده و اشتغالزایی به همراه داشته باشد.

وضعیت فروش محصولات فولادی در بازارهای بین المللی چگونه است و تحریم ها تا چه حدی بر فروش، بازار و مشتریان محصولات فولادی تاثیر گذاشته است؟

توجه به بازارهای بین المللی و رقبا در سطح بین المللی نیز باید مورد توجه قرار گیرد؛ زیرا کسب بازارهای بین المللی یک یا دو روزه اتفاق نمی افتد و بنابراین باید به هر طریقی به فکر حفظ آن باشیم؛ لازمه آن نیز صادرات است و تنها از طریق صادرات می توانیم بازارهایی را که داشته ایم همچنان حفظ کنیم؛ درغیر اینصورت کسب دوباره بازار و مشتری کار مشکلی است.

نقش بورس کالا در توسعه صنعت فولاد و شفافیت قیمت ها چگونه بوده و بورس کالا تا چه حد توانسته در این زمینه موثر باشد؟

بورس کالای ایران مرجع مناسب و خوبی است که می تواند صنعت فولاد را در جهت صحیح واقعی کردن قیمت ها یاری رساند. با حضور شرکت های فولادی در بورس کالا مصرف کنندگان نهایی این محصول می توانند از قیمت های واقعی اطلاع حاصل کنند و بر این اساس است که گفته می شود بورس کالا مرجع خوبی برای بازار محصولات فولادی در راستای کشف قیمت است.

این در حالی است که برخی موانع به ویژه در حوزه سپرده گذاری ها، وثایق و اخذ تضامین بلندمدت وجود دارد که براساس مذاکرات انجام شده این موضوعات در حال برطرف شدن است که با همه این تفاسیر می توان آینده صنعت فولاد و حضور همه جانبه تولیدکنندگان این محصول در رینگ بورس کالا را پر رونق پیش بینی کرد.

  • منبع خبر : عصراقتصاد