آشنایی با پروفیل نبشی، کاربردها، ویژگی‌ها و انواع آن!

آشنایی با پروفیل نبشی، کاربردها، ویژگی‌ها و انواع آن!
فهرست مطالب

  نبشی یک پروفیل ساختمانی ریزنقش با ابعادی دقیق و متریالی باکیفیت است که به شکل حرف لاتین L طراحی شده است؛ این مقطع فولادی جزو پروفیل‌های سطح مقطع باز به‌حساب می‌آید و یک گزینهٔ مناسب برای استفاده در فریم‌های ساختمانی و صنعتی است. این محصول از جهت ابعاد بال‌ها، نوع آلیاژ مصرفی و ویژگی‌های فنی دیگر، یک محصول منحصربه‌فرد به‌حساب می‌آید که کاربردهای مخصوص به خود را دارد.

  در ادامه افزون بر اینکه قادر هستند ادامهٔ مقالهٔ تحلیلی پروفیل L شکل را بخوانید، می‌توانید لیست قیمت نبشی گالوانیزه، استیل یا ساده را هم در انواع ابعاد و ضخامت‌ها بررسی کنید. اگر از میان محصولات جدول قیمت‌ها، قصد خرید گزینهٔ خاصی را داشتید، پیشنهاد می‌کنیم که با تیم پشتیبانی مجموعهٔ فولادسل تماس بگیرید تا کارشناسان ما تمام مراحل خرید را به شما توضیح بدهند و در صورت تمایل، فرایند پرداخت هزینه و ارسال مرسوله را در کمترین زمان ممکن برایتان رقم بزنند.

  نبشی چیست؟

  پیش از آنکه به سراغ معرفی این مقطع فولادی برویم، لازم است که چند کلمه‌ای دربارهٔ پروفیل صحبت کنیم که این محصول نیز یکی از انواع آن به‌حساب می‌آید.

  به مجموعه‌ای مقاطع فولادی که دارای شکل‌های ظاهری متفاوتی هستند و همگی سطح مقطعی یکسان و بدون تغییر دارند، پروفیل می‌گویند؛ جالب اینجاست که در کشور ما بعضی از اهالی صنعت تصور می‌کنند که صرفاً مقاطع فولادی چهارگوش زیرمجموعهٔ پروفیل‌ها به‌حساب می‌آیند، درحالی‌که بازهٔ گسترده‌ای از آهن‌آلات، مانند انواع میلگرد، تیرآهن و سپری زیرمجموعهٔ این دسته قرار دارند.

  شایان توجه است که این گروه از مقاطع فولادی بر اساس نوع کاربرد و شکل ظاهری، به دو دستهٔ باز و بسته و ساختمانی و صنعتی تقسیم می‌شوند و همهٔ پروفیل‌ها نیز بر اساس ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود، در بعضی از این گروه‌ها قرار می‌گیرند.

  با این مقدمات، نبشی (Angle bar Or L Bracket) در واقع یک نوع پروفیل با سطح مقطعی باز است که باتوجه‌به نوع کاربرد، یک مقطع فلزی ساختمانی به‌حساب می‌آید. این مقطع فلزی ظاهری شبیه به حرف لاتین L دارد و صرفا از دو بال تشکیل شده است. ارتفاع بال در این مقطع فلزی مهم و تاثیرگذار است؛ گفتنی است که بر این مبنا، این مقطع فلزی به دو دسته‌ی بال مساوی (بال‌هایی با ارتفاع همسان) و بال نامساوی تقسیم می‌شود.

  در ادامه، پیش از پرداختن به لیست قیمت نبشی 4 سبک و سایر مدل‌ها، نمونه‌های دیگر این محصول را هم بررسی خواهیم کرد و اطلاعات تکمیلی این مقاطع را نیز بیان می‌کنیم.

  عناصر شیمیایی

  ترکیبات شیمیایی یکی از برجسته‌ترین قسمت‌های هر مقطع فولادی هستند، چراکه به ما نشان می‌دهند محصول مورد بحثمان از چه ویژگی‌هایی برخوردار است و چه ضعف‌هایی را در خود جای داده است. گفتنی است که متخصصان صرفاً از طریق این جدول و نوع عملیات حرارتی آهن‌آلات، می‌توانند بسیاری از ویژگی‌های فنی و مکانیکی مقاطع فلزی را حدس بزنند؛ این مسئله به‌خودی‌خود، بیانگر میزان اهمیت ترکیبات شیمیایی در انواع آهن‌آلات و پروفیل‌هاست.

  مقطع فولادی L معمولا با استفاده از آلیاژهای زیر تولید می‌شود:

  • ST37 در گریدهای گوناگون؛
  • ST44 در گریدهای گوناگون؛
  • ST52 در گرید 3؛
  • Stainless Steel یا استیل ضدزنگ در گریدهای گوناگون.

  سه آلیاژ سری St، معمولا دارای عناصر شیمیایی زیر هستند:

  • کربن؛
  • فسفر؛
  • گوگرد؛
  • نیتروژن.

  شایان توجه است که در ساخت استیل زنگ‌نزن نیز از این عناصر شیمیایی استفاده می‌شود اما نکته اینجاست که از ترکیبات دیگری هم مانند کروم، نیکل و مولیبدن نیز در آن‌ها به کار می‌رود که موجب افزایش ویژگی‌های نمونه‌های استیل این محصول می‌شود؛ البته نباید فراموش کنیم که قیمت نبشی استیل به دلیل همین عناصر شیمیایی تا حدودی بیشتر از قیمت سایر آلیاژهای این پروفیل است.

  ویژگی‌ها

  همانگونه در بخش پیشین نیز اشاره کردیم، عناصر شیمیایی و عملیات‌های حرارتی پروفیل موردبحث ما موجب بروز خواص مکانیکی گوناگونی در این مقاطع فلزی می‌شود؛ توجه داشته باشید که هرکدام از آلیاژهای سری ST دارای جزئیات متفاوتی از نظر خواص مکانیکی هستند و به همین دلیل، ما نیز این موارد را به شکل مجزا بیان می‌کنیم.

  • آلیاژ ST37:

  حداقل تنش تسلیم در این آلیاژ 235 مگاپاسکال است؛ مقاومت کششی آن نیز از 360 تا 510 مگاپاسکال متغیر است. همچنین این مقاطع تولیدشده با این آلیاژ تا 25 درصد ازدیاد طول دارند.

  • آلیاژ ST44:

  حداقل تنش تسلیم در این آلیاژ 275 مگاپاسکال است؛ ST44 دارای مقاومت کششی 430 تا 580 مگاپاسکال است و افزون بر این، حداقل 22 درصد ازدیاد طول دارد.

  • آلیاژ ST52:

  تنش تسلیم این آلیاژ حداقل 355 مگاپاسکال است و مقاومت کششی آن بین 510 تا 680 مگاپاسکال متغیر است. گفتنی است که حداقل درصد ازدیاد در این آلیاژ 21 است.

  در ادامه، دانستن این نکته نیز خالی‌ازلطف نیست که همان‌طور که این مقاطع از جهت ویژگی‌های مکانیکی با یکدیگر متفاوت هستند، قیمت نبشی گالوانیزه، ST52، ST44 و ST37 هم با یکدیگر یکسان نیستند.

  کاربردها

  حالا که از سمتی عناصر شیمیایی این مقطع فولادی را بررسی کردیم و از جهت دیگر، خواص مکانیکی آن‌ها را بر شمردیم، زمان مناسبی است که به سراغ بیان کاربردهای نهایی پروفیل نبشی برویم و برجسته‌ترین آن‌ها را بیان کنیم. پیش از هر چیزی به این مسئله توجه داشته باشید که کاربردهای این مقطع ارتباط مستقیمی با گرید آلیاژی آن دارد؛ با این حساب، برخی از مدل‌های این محصول مانند سری استیل کاربردهایی دارند که باقی مقاطع در آلیاژهای دیگر فاقد آن هستند.

  بر روی‌هم‌رفته، کاربردهای این مقاطع فولادی شامل موارد زیر می‌شود:

  • حاشیه‌بندی یا نبشی‌کشی در سازه‌ها برای مهار دیوارهای بتنی یا سفالی؛
  • ساخت انواع چارچوب‌های مختص درب و پنجره؛
  • تولید طبقات و قفسه‌های فولادی؛
  • مستحکم‌سازی اتصالات مربوط به تیرآهن؛
  • کاربرد در ساخت انواع خرپا و ستون فلزی؛
  • تولید انواع پایه و استند برای زیرساخت‌های راهنمایی رانندگی و ابزارآلات ترافیکی؛
  • تولید انواع ساپورت و حفاظ مخصوص خطوط پایپینگ.

   

  انواع نبشی شامل چه مواردی می‌شود؟

  پیش از بررسی لیست قیمت نبشی استیل و سایر مدل‌های آن، لازم است که چند کلمه‌ای دربارهٔ انواع این محصول صحبت کنیم؛ البته در بخش آغازین این مقاله، دو نمونه از انواع این محصول را که بر اساس ارتفاع بال‌ها تعیین می‌شود به شما بیان کردیم اما نباید تصور کنیم که این تقسیم‌بندی، یگانه روش برای دسته‌بندی این پروفیل است.

  گفتنی است که این پروفیل بر اساس نوع ساخت نیز به دو دستهٔ زیر تقسیم می‌شود:

  مدل پرسی

  این مدل از پروفیل موردبحث ما با استفاده از ورق‌های فولادی تولید می‌شود. فرایند ساخت نیز به این شکل است که ورق‌های فلزی که به شکل نوار درآمده‌اند، از یک خط تولید عبور می‌کنند و مورد فرایند شکل‌دهی سرد قرار می‌گیرند؛ در این پروسه، زاویه‌بندی پروفیل و شکل‌دهی کلی آن انجام می‌شود تا در نهایت، پروفیل L از خط تولید خارج بشود.

  مدل فابریک

  برخلاف شیوهٔ قبلی، در این روش از هیچ‌گونه ورق فولادی استفاده نمی‌شود؛ بلکه این شمش فلزی است که وارد نورد گرم می‌شود و با طی‌کردن فرایندهای خاصی، پایهٔ تولید این پروفیل ساختمانی قرار می‌گیرد. در ادامه، لازم به ذکر است که قیمت نبشی اصفهان که مربوط به کارخانه‌های این استان است، باتوجه‌به اینکه بر مبنای کدام روش تولید شده‌اند، از یکدیگر متفاوت است.

   

  جمع‌بندی

  پروفیل نبشی که با حرف لاتین L شناخته می‌شود، یک مقطع فولادی باز است که در زیرمجموعهٔ مقاطع ساختمانی به‌حساب می‌آید؛ این محصول دارای دو بال است که به دو شکل مساوی و غیر مساوی تولید می‌شوند. همچنین این پروفیل بر اساس نوع ساخت نیز به دو دستهٔ پرسی و فابریک تقسیم می‌شود. در ادامه، لازم به ذکر است که از آلیاژهای گوناگونی برای ساخت مقطع فولادی L استفاده می‌شود که ST37، ST52 و استنلس استیل بخشی از آن‌ها هستند.

  در پایان مقاله نیز اشاره به این نکته خالی‌ازلطف نیست که اگر قصد دارد لیست قیمت نبشی 5 اصفهان یا سایر مدل‌های این مقطع را مشاهده کنید، کافی است که به بخش ابتدایی این مقاله بروید و جدول نرخ‌ها را بررسی نمایید.

   

   

   

  نظر شما