شركت آهن و فولاد ارفع اردکان یزد

شركت آهن و فولاد ارفع اردکان یزد
فهرست مطالب

  شرکت آهن و فولاد ارفع یزد

  آهن و فولاد ارفع، دارای دو واحد تولیدی احیای مستقیم و فولادسازی به ظرفیت تولید سالیانه 800 هزار تن میباشد.

  این مجتمع برای 1200 نفر فرصت اشتغال به طور مستقیم و برای بیش از 10 هزار نفر به طور غیرمستقیم به وجود آورده است. این امر نقش مهمی در ایجاد اشتغال پایدار و رفع معظل بیکاری داشته است. در ادامه به بررسی بیشتر این مجموعه میپردازیم.

  تاریخچه شرکت آهن و فولاد ارفع یزد

  شرکت آهن و فولاد ارفع یزد، در سال 1383 به صورت سهامی خاص در استان یزد تاسیس شد. نوع حقوقی شرکت در سال 1392 به شرکت سهامی عام تغییر کرد. در سال 1392 این شرکت با نماد “ارفع” در فهرست شرکت های بازار دوم فرابورس به ثبت رسید.

  زمینه اصلی فعالیت مجتمع آهن و فولاد ارفع، ایجاد کارخانجات آهن و فولادسازی و واحدهای مربوطه در راستای پیشبرد و گسترش معادن میباشد.
  در سال 1392 بهره برداری از واحد احیاء مستقیم کارخانه شرکت با ظرفیت 800 هزار تن آهن اسفنجی در سال آغاز شد. همچنین بهره برداری از واحد فولادسازی با ظرفیت سالیانه 800 هزار تن شمش فولادی نیز در سال 1392 آغاز شده است. هم اکنون 1350 نفر بطور مستقیم در این شرکت مشغول به فعالیت میباشند.

  واحدهای کارخانه آهن و فولاد ارفع

  • بخش احیا مستقیم:

  این قسمت از کارخانه که ظرفیت اسمی آن 800 هزار تن است، وظیفهٔ تولید آهن اسفنجی با استفاده از گندله را دارد.

  • بخش فولادسازی:

  این بخش وظیفه استفاده از آهن اسفنجی تولیدشده و تولید انواع شمش‌های فولادی را دارد. گفتنی است که ظرفیت فعلی این واحد برابر با 800 هزار تن است اما قابلیت ارتقای آن تا 1 میلیون تن در سال وجود دارد.

  • پست برق:

  پست برق آهن و فولاد ارفع، با سرمایه‌گذاری 80 میلیارد تومان اعتبار و با همکاری مستقیم وزارت نیرو ایجاد شده است. قابلیت تولید 400 کیلوولت انرژی به قدرت 630 مگاوات را دارد. وظیفه اصلی این واحد، تامین برق مجموعه است تا نگرانی‌ ها از بابت انرژی مورد نیاز از بین برود.

  • پست داخلی برق:

  این بخش نیز برای تولید انرژی کارخانه تاسیس شده است و توانایی تولید تا 230 کیلوولت انرژی به قدرت 230 مگاوات را دارد.

  • بخش تولید اکسیژن، ازت و آرگون:

  برای تولید مایحتاج کارخانه آهن و فولاد ارفع به‌ منظور استفاده در خطوط تولید تاسیس شده است.

  • بخش مربوط به آزمایشگاه ‌ها و کنترل کیفیت:

  این قسمت از کارخانه وظیفه دارد که محصولات خروجی از این مجموعه را به شکل دقیق و با نظارت متخصصان ارزیابی کند تا محصولات کاملا منطبق با استانداردهای خود باشند.

  سهامداران عمده شرکت آهن و فولاد ارفع

  سهامداران عمده این شرکت به شرح ذیل میباشند:

  1. شرکت معدنی و صنعتی چادرملو 44.10%
  2. شرکت سرمايه گذاری توسعه معادن و فلزات 20.03%
  3. شرکت کارخانجات نورد لوله ياران 17.43%
  4. شرکت سرمايه گذاری ملی ايران 4.69%
  5. شخص حقیقی 1.47%
  6. شخص حقیقی 1.23%
  7. سایر 10.78%

  مجموع 100%

  محصولات آهن و فولاد ارفع

  1. آهن اسفنجی
  2. بریکت
  3. شمش فولادی

  فولاد ارفع به شکل تخصصی در راستای تولید انواع مواد اولیه آهنی نظیر آهن اسفنجی و بریکت و محصولات میانی نظیر شمش ‌های فولادی میپردازد. گفتنی است که هرکدام از محصولات این مجموعه دارای مشخصات وزنی و ابعادی گوناگونی هستند.

  • آهن اسفنجی:

  ظرفیت تولید این بخش 800 هزار تن میباشد. محصولات به‌ دست‌ آمده در واحد فولادسازی مجتمع آهن و فولاد ارفع، برای ساخت انواع شمش فولادی به کار گرفته میشود.

  • بریکت:

  نرمه‌ های مربوط به آهن اسفنجی در سرندهای محصولات کارخانه جداسازی میشوند. سپس با آهک و چسب سیلیکات ترکیب میشوند. پس از آن در دستگاه ‌های مخصوص ساخت بریکت قرار میگیرند و طی عملیات فشرده‌ سازی به بریکت تبدیل میشوند. بریکت تولید شده در شركت آهن و فولاد ارفع اردکان، برای استفاده در کوره‌ های قوس الکتریکی در راستای فرایند ذوب به کار گرفته میشوند.

  • شمش فولادی:

  بخش تولید شمش فولادی یکی از مهم‌ ترین واحدهای کارخانه آهن و فولاد ارفع است. این بخش با دو دستگاه کربن‌ زدا و گاز زدا مجهز شده است. این تکنولوژی ‌ها به متخصصان این مجموعه این امکان را میدهد که به تولید شمش فولادی در بیش از 20 گرید آلیاژی بپردازند. گریدهایی نظیر CK45، C45، RST37-2، RST44-2 و 70CR 2 بخشی از تولیدات این مجموعه میباشد.

  محصولات این مجموعه با استانداردهای گوناگونی مانند استانداردهای مورد تایید ژاپن، انگلستان و آلمان همخوان هستند. این مقاطع از نظر ابعاد به شکل چهارگوش و در اندازه های 130 در 130، 150 در 150، 200 در 200 و با ارتفاع 12 متر به بازار عرضه میشوند.

  آدرس دفتر تهران شركت آهن و فولاد ارفع اردکان: خيابان نلسون ماندلا (آفريقا)، كوچه ايرج، پلاک 4، طبقه 3

  نظر شما