بنر دعوت به نمایشگاه متافو

شرکت فولاد تاراز چهارمحال و بختیاری

شرکت فولاد تاراز چهارمحال و بختیاری

عناوین اصلی مقاله

مجتمع فولاد تاراز چهارمحال

فولاد تاراز یکی از تولیدکنندگان ورق‌ های گالوانیزه در استان چهارمحال‌ و بختیاری میباشد. این مجموعه با سرمایه ‌گذاری دو شرکت بزرگ راه ‌اندازی شده است. فولاد تاراز چهارمحال، ورق ‌های فولادی پوششی را در مدل ‌ها و سبک‌ های گوناگونی روانه بازار میکند.

این مجتمع تولیدات خود را به‌ طور کلی در چهار گروه به فروش می‌ رساند. که بخشی از آن‌ ها راهی بازارهای بیرون از ایران نیز میشوند. در ادامه به معرفی این کارخانه و محصولات آن میپردازیم.

 

تاریخچه مجتمع فولاد تاراز شهرکرد

شرکت فولاد تاراز یک واحد تولیدی است که در سال 1387 تاسیس شد. این شرکت در استان چهار محال و بختیاری و در زمینی به مساحت 2.7 هکتار واقع شده. نام این شرکت برگرفته از کوه تاراز در استان چهارمحال و بختیاری میباشد.

عملیات ساخت و نصب تجهیزات در کارخانه فولاد تاراز از سال 1390 در شهرک صنعتی شهر کرد آغاز شد. این کارخانه در آبان ماه سال 1395 نیز به بهره برداری رسید.

دو شرکت زیر برای راه ‌اندازی و بهره‌ برداری این مجموعه سرمایه ‌گذاری کرده‌ اند:

 • شرکت آتیه فولاد نقش‌ جهان
 • شرکت سرمایه ‌گذاری توکا فولاد

این مجموعه را با نام صنایع ورقهای پوشش دار تاراز چهار محال نیز میشناسند.

فولاد تاراز شهرکرد یکی از خطوط مجهز تولید ورق ‌های گالوانیزه را در خود جای داده است. شیوه کلی ساخت این محصولات در فولاد تاراز منطبق با روش غوطه ‌وری گرم میباشد. و ظرفیت 260 هزار تن در سال را برای این مجموعه به ارمغان می‌ آورد.

کلاف گالوانیزه تولیدی در شرکت فولاد تاراز از ضخامت 0.3 میلیمتر تا 2 میلیمتر میباشد.

 

گواهینامه های شرکت فولاد تاراز چهارمحال و بختیاری

 • اخذ گواهینامه ISO 9001:2015
 • اخذ گواهینامه ISO 14001:2015
 • اخذ گواهینامه ISO 45001:2018
 • دارای گواهینامه BS EN 10346:2015

 

محصولات فولاد تاراز شهرکرد

سه محصول زیر در کارخانه فولاد تاراز تولید میشود

 1. گالوانیزه
 2. گالوانیزه رنگی (گالواتاراز)
 3. گالوالوم

همان ‌طور که پیش تر نیز اشاره کردیم، محصولات این مجموعه شامل انواع ورق ‌های گالوانیزه میباشد. گفتنی است که کیفیت این محصولات بیشتر از ورق‌ های بدون گل است که عمدتا در بازار پیدا میشوند.

جالب است بدانید که در کنار این محصولات، نوع دیگری از ورق پوششی در این مجموعه تولید میشود.این ورق یکی از ابداعات کارشناسان این واحد است و با نام تجاری ورق گالواتاراز شناخته میشود. این ورق‌ ها دارای زیبایی مطلوبی هستند و در پروژه‌ های گوناگونی قابل ‌استفاده‌ میباشند.

 

 • ورق گالوانیزه گرم فولاد تاراز

این دسته از محصولات، همان ورق ‌های گالوانیزه موجود در بازار هستند. که به روش پیوسته غوطه ‌وری گرم تولید میشوند. زمانی که ورق‌ های فولادی در استخر روی قرار میگیرند، روی با آهن یک آلیاژ ترکیبی میسازد. سپس به‌ سختی بر روی بدنه میچسبد. این امر باعث افزایش مقاومت این محصول در برابر آسیب‌ های ناشی از عوامل خورنده میشود.

گفتنی است که این محصول در مجموعه فولاد تاراز در گریدهای گوناگونی مانند DX51، DX52 و DX53 تولید میشود. هر کدام از گریدها برای استفاده در موقعیت خاصی به کار می ‌روند.

همچنین، کارخانه فولاد تاراز قادر است این محصول را در ضخامت ‌های متنوع نیز تولید کند.

 

 • ورق گالواتاراز

این گروه از ورق ‌ها در واقع یک دسته ورق گالوانیزه میباشند. این ورق ها با یک پوشش ارگانیک رنگی تولید میشوند به همین دلیل، مزیت‌ های خاصی پیدا میکنند. برای مثال، این محصولات علاوه بر مقاومت در برابر خوردگی، ضداثر انگشت هستند که یک ویژگی بی همتا به ‌حساب می‌ آید.

خاصیت رنگی بودن آن از نظر زیبایی ظاهری منحصر به فرد می باشد. در کارخانه فولاد تاراز امکان تولید در انواع رنگها، طبق سفارش مشتری نیز میسر میباشد.

گالوانیزه با پوشش TOC تا ۲۵۰ ساعت در تست salt spray درمقابل شوره زدن مقاومت نشان می دهد. بدین معنا که مقاومت این نوع ورق گالوانیزه در برابر شوره بین ۳ تا ۵ برابر گالوانیزه معمولی می باشد. این ویژگی برای مصرف کنندگان ارزش افزوده ببشتری ایجاد می کند.

 

 • ورق گالوالوم فولاد تاراز

در فرایند پوشش ‌دهی این گروه از محصولات علاوه بر روی، از آلومینیوم و سیلیکون نیز استفاده میشود. این امر موجب به ‌وجود آمدن یک پوشش قوی بر روی ورق ‌های فولادی خواهد شد.

این پوشش قابلیت‌ های منحصر به فرد خود را دارد. مثلاً دارای مقاومت بالا نسبت به حرارت و دانسیته پایین است. این امر باعث می‌شود از ورق گالوالوم در موقعیت ‌های حساس که احتمال آسیب بالا است، استفاده شود.

تمام این محصولات از طرف شرکت فولاد تاراز در کلاف‌ هایی به بازار عرضه میشوند که هرکدام ویژگی ‌های خاصی دارند. به‌عنوان ‌مثال، دو مدل از این کلاف ‌ها با نام تجاری صادراتی شناخته م‌شوند و بسته ‌بندی مستحکم ‌تری دارند.

پوشش گالوالوم در ریز ساختار خود دارای دو فاز اصلی می باشد. فاز اول که ابتدا منجمد میشود فاز دندریتی غنی از آلومینیوم است.

فاز بعدی ناحیه بین دندریتی غنی روی می باشد. ریز ساختاری که شامل دندریت های غنی از آلومینیوم و روی می باشد برای دستیابی به مقاومت به خوردگی مناسب لازم است. به همین علت مقاومت در برابر خوردگی پوشش گالوالوم در محیط های مختلف بیش از گالوانیزه است. به طوری که مقاومت به خوردگی اتمسفری گالوالوم حداقل 2 تا 4 برابر پوشش گالوانیزه با ضخامت یکسان میباشد.

نظر شما

قیمت ورق های فولادی