بنر دعوت به نمایشگاه متافو

شرکت نورد و توليد قطعات فولادی

شرکت نورد و توليد قطعات فولادی

عناوین اصلی مقاله

نورد و توليد قطعات فولادی در سال ۱۳۴۷ به منظور ایجاد کارخانجات ذوب و ریخته‌گری فولاد، تولید ورق گرم، ماشین‌سازی و ساخت تجهیزات صنعتی تاسیس گردیده است.

شرکت نورد و توليد قطعات فولادی در حال حاضر با تولید ۱۱۰ هزار تن محصولات ورق فولادی کربنی تخت گرم نوردیده با کیفیت ساختمانی و دارا بودن گواهینامه استاندارد ملی از موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران نسبت به تولید فولادهای آلیاژی با گرید St۴۴، St۵۲، St۶۰، St۷۰ و نیز فولاد Ck۴۵ با قابلیت انجام عملیات حرارتی را در برنامه تولید خود دارد.

تاریخچه شرکت نورد و توليد قطعات فولادی

شرکت نورد و توليد قطعات فولادی در بیستم مرداد ماه سال ۱۳۴۷ به صورت سهامی خاص ثبت و تاسيس گرديد. خطوط توليد ريخته گری و تراشکاری و فلزکاری در همان سال و خط توليد نورد گرم ورق به عنوان اولین خط تولید ورق های فولادی در خاورمیانه در سال ۱۳۵۳ به بهره برداری رسیدند.گ

همچنین از توانایی تولید فولادهای آلیاژی نظیر WR۱۰۰ و WR۳۰۰ (ضد سایش) MO۴۰، CK۶۰ برخوردار است. محصولات شرکت نورد و تولید قطعات فولادی به صورت ورق گرم نوردیده و بدون انجام عملیات حرارتی(as rolled- خنک کاری در هوا) ارائه می‌گردد.

نورد و توليد قطعات فولادی در سال ۱۳۵۸ تحت پوشش سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران درآمد و در سال ۱۳۷۱ بنا به مصوبه هیات محترم وزیران، سهام شرکت در بورس اوراق بهادار عرضه و شرکت به سهامی عام تغییر یافت.

در حال حاضر کارخانه نورد و تولید قطعات فولادی، با زیربنای بیش از 33 هزار متر مربع و با وسعت صد 116هزار متر مربع در کیلومتر 17 جاده قدیم کرج واقع شده است و با 400 نفر پرسنل مشغول فعالیت است.

ظرفیت تولید نورد و توليد قطعات فولادی به اندازه ذوب ریزی فولاد با ظرفیت ذوب 80 هزار تن در سال است. همچنین این شرکت با ظرفیت تولید 140هزار تن ورق در سال فعالیت می‌کند و 20 هزار تن در سال تجهیزات صنعتی می‌سازد.

 

محصولات شرکت نورد و توليد قطعات فولادی ایران

کارخانه نورد و توليد قطعات فولادی، قطعات انواع ورق فولادی در گریدهای مختلف را در ضخامت 10 تا 30 میلیمتر به صورت شیت تولید می کند. از ورق قطعات به طور عمده در صنایعی مانند ساخت قطعات خودرو، ساخت مخازن تحت فشار، ساخت تجهیزاتی مانند بیل مکانیکی، ماشین آلات و همچنین ساخت اسکلت های فلزی ساختمان ها و پل ها استفاده می شود.

 • ورق هاي فولادي ساختمانی و آلياژي
 • ماشین سازی و سازه هاي صنعتي
 • دستگاههاي غبار گير صنعتي

 

خط تولید نورد گرم ورق های فولادی شرکت نورد و توليد قطعات فولادی کرج

ظرفیت ابتدایی این خط در سال ۱۳۵۳ سالیانه ۳۰،۰۰۰ تن ورق بوده است که با طرح های توسعه شرکت نورد و توليد قطعات فولادی
در ادوار مختلف، ظرفیت فعلی این خط سالیانه ۱۴۰ هزار تن ورق گرم فولادی می باشد. محصولات این خط در دو گروه فولادهای ساختمانی و فولادی های آلیاژی قرار دارند.

 

ورق های گرم ساختمانی کارخانه نورد و توليد قطعات فولادی

نورد و توليد قطعات فولادی سالیانه در حدود ۱۳۰ هزار تن ورق ساختمانی با آنالیزهای St37، St52 وSt60 تولید می کند. ضخامت این ورق ها از ۸ الی ۳۰ میلی متر می باشند. ورق ها به صورت تخت به طول شش متر با عرض های ۱۰۰۰، ۱۲۰۰ و ۱۲۵۰ میلیمتر به بازار عرضه می گردد.

کلیه محصولات ساختمانی دارای استاندارد ملی و مزین به علامت استاندارد ایران می باشند. این شرکت یکی از عرضه کنندگان دائمی ورق فولادی در بورس کالای ایران است و البته امکان خرید مستقیم از کارخانه نیز وجود دارد.

ورق های آلیاژی

شرکت نورد و توليد قطعات فولادی از ابتدای راه اندازی به تولید ورق های آلیاژی پرداخته است، اما از ابتدای سال ۱۳۹۹ با توجه به افزایش طرح ها و پروژه های صنعتی در کشور و نیاز روز افزون به انواع ورق های آلیاژی، گام های اساسی در این راستا برداشته، به¬ نحوی که موفق به کسب عنوان شرکت دانش بنیان در زمینه تولید ورق های آلیاژی شده است.

در این رابطه با بکارگیری دانش روز و تجربیات کارشناسان زیرساخت های تولید این رده از محصولات فراهم شده است.ضخامت این ورق ها از ۸ الی ۸۰ میلیمتر و با عرض ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ میلیمتر به بازار عرضه می گردد.

این خط صرفاً پاسخگوی نیازهای داخلی شرکت نورد و توليد قطعات فولادی می باشد و تمامی محصول آن در خط نورد گرم تبدیل به ورق می گردد. ظرفیت خط اسلب ریزی در حدود سالیانه ۱۲۵ هزار تن اسلب می باشد که از این مقدار در حدود ۱۰ هزار تن اسلب آلیاژی به روش بار ریزی عمودی تولید می گردد.

خط تولید بیلت نورد و توليد قطعات فولادی

در سال ۱۳۹۷ کارخانه نورد و توليد قطعات فولادی به منظور توسعه و تنوع محصولات، اقدام به راه اندازی خط ریخته گری پیوسته CCM شد. این خط تولید در سال ۱۳۹۸ به بهره برداری رسید و امکان تولید سالیانه ۷۰ هزار تن بیلت را دارد .

 

ساخت سازه های فولادی و تجهیزات صنعتی توسط کارخانه نورد و توليد قطعات فولادی

نورد و توليد قطعات فولادی در سال های پیش از پیروزی انقلاب اسلامی با اجرای پروژه های عمرانی درون مرزی و برون مرزی، حضور خود را در این بخش از صنعت آغاز نمود و تا به امروز کارنامه درخشانی از خود به جای گذاشته است. پروژه های ذیل حاصل تجربیات سالیان گذشته است.

 

بخش معادن

 1.  طراحی و ساخت سنگ شکن های کارخانجات سیمان هرمزگان و هگمتان با ظرفیت خردایش ۸۵۰ تن در ساعت
 2. ساخت استراکچر کانوایرهای طرح توسعه مجتمع مس سرچشمه به طول ۱۳۰۰ متر
 3. ساخت و نصب مخزن اوربین (نگهدارنده سنگ معدن) مجتمع مس سرچشمه توسط نورد و توليد قطعات فولادی

صنعت فولاد

 1.  طراحی و ساخت کارخانه نورد مقاطع فولادی ماهکار فلز با ظرفیت ۱۰۰،۰۰۰ در ساعت
 2. ساخت واگن حمل پاتیل مذاب مجتمع فولاد مبارکه با ۳۳۰ تن در سال توسط شرکت نورد و توليد قطعات فولادی
 3. ساخت استراکچر کوره پیش گرم مجتمع فولاد مبارکه با ظرفیت گنجایش ۴۰۰ تن در ساعت

 

صنعت حمل و نقل

 1.  طراحی و ساخت آنلودرهای تخلیه کشتی در بندرعباس و امام خمینی با ظرفیت ۱۴۰۰ تن در ساعتپ
 2. طراحی و ساخت اسکله بارگیری کشتی در بیروت (مدت اجرای پروژه: ۵ ماه) توسط کارخانه نورد و توليد قطعات فولادی
 3. طراحی و ساخت سی عدد پل های فولادی متحرک از جنس فولاد استحکام بالا به سفارش وزارت راه و ترابری
 4. ساخت استراکچر اسکله جدید بندر خارک

سازه های فولادی

 1.  ساخت استراکچر سالن های شرکت ترانسفرماتورسازی کوشکن
 2.  ساخت استراکچر سالن رنگ شرکت خودرو سازی پارس خودرو
 3. ساخت استراکچر بخشی از فاز ۲ شهرک مسکونی اکباتان
 4. ساخت استراکچر چند فاز از پروژه طرح نواب
 5. طراحی و ساخت بزرگترین مخزن آب فولادی جهان در منای عربستان توسط شرکت نورد و توليد قطعات فولادی

راه یافتن به بورس اوراق بهادار شرکت نورد و تولید قطعات فولادی سهامی عام

سال 1358 بود که با استناد به بند الف قانون حفاظت و توسعه صنایع ایران، این شرکت تحت پوشش صنایع ملی و سپس تحت پوشش سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران قرار گرفت.

در سال 1371، 67 درصد از سهام شرکت نورد و توليد قطعات فولادی بنابه مصوبه هیات محترم وزیران به شهامداران قبلی تعلق گرفت، باقی‌مانده آن سهام هم به سایر کارگران و ایثارگران واگذار شد. اینگونه بود که این شرکت از سهامی خاص تبدیل به سهامی عام شد و به عضویت سازمان بورس و اوراق بهادار درآمد.

این شرکت در حال حاضر، 2800 سهامدار حقوقی و حقیقی دارد و با نماد «فنورد» در بورس فعال است. شرکت شین کیش سهامی خاص 13 درصد سهام آن و مجتمع فولاد امیر خاورمیانه 6 درصد را در اختیار دارند و خیریه بقیه الله الاعظم مشهد حدود 1 درصد در شرکت نورد و توليد قطعات فولادی سهام دارد و بقیه سهامداران اشخاص حقیقی هستند. ارزش سهام شرکت نورد در بازار نیز 23هزار و 600 واحد است.

تهران، خيابان سپهبد قرنی، خيابان كلانتری شرقی، ساختمان R.E ،پلاك ۴۶
Steel parts rolling and manufacturing company

 

نظر شما

قیمت ورق های فولادی