ورود / ثبت نام Instagram
74486 021 با ما تماس بگیرید
صفحه نخستکارخانه تولید کننده فولاد و آهن

مجتمع ذوب‌آهن فولاد خزر

سه شنبه, ۱۷ / اسفند / ۱۴۰۰ مجتمع ذوب‌آهن فولاد خزر

فولاد خزر یکی از تولیدکنندگان مشهور شمش فولادی در داخل کشور است که در سال‌های اخیر بخش قابل‌توجهی از نیاز بازار را تأمین کرده و تولیدکنندگان ایرانی را از واردات انواع شمش بی‌نیاز نموده است. این واحد صنعتی دارای بخش‌های گوناگونی است و محصولات نهایی خود را در قالب چندین دسته به بازار عرضه می‌کند. در ادامه به معرفی این مجتمع و بررسی محصولات آن می‌پردازیم.

دربارهٔ مجتمع ذوب‌آهن فولاد خزر

مجتمع ذوب‌آهن فولاد خزر فعالیت خود را در سال 1386 و در زمینی به مساحت 210 هزار متر آغاز کرده است؛ این مجتمع فولادی در شهر رشت استان گیلان واقع شده و از نظر موقعیت جغرافیایی دارای امتیازهای گوناگون است. محل احداث این کارخانه باعث شده که امکان بارگیری و ارسال محصولات آن برای تولیدکنندگان داخلی یا خارجی گوناگون به‌سادگی انجام بشود.

این مجموعه یکی از برجسته‌ترین پروژه‌های تولید فولاد در استان گیلان به‌حساب می‌آید و تا به امروز برای بیش از 800 نفر به‌صورت مستقیم و 2 هزار نفر به شکل غیرمستقیم ایجاد شغل کرده است. تعداد نیروی انسانی این مجموعه به‌خوبی بیانگر وسعت این واحد تولیدی و میزان اهمیت آن است.

زیرساخت‌ها

مجتمع موردبحث ما به شکل اختصاصی در زمینهٔ تولید انواع شمش فولادی فعال است و مقاطع تولیدشده خود را در ابعاد و سایزهای گوناگونی به بازار عرضه می‌کند. گفتنی است که توان سالیانه این کارخانه در تولید این محصولات، برابر با 700 هزار تن است که رقمی قابل‌توجه به‌حساب می‌آید. تجهیزاتی که در این واحد صنعتی به کار گرفته می‌شوند، از کشورهایی نظیر آلمان، اتریش و چین وارد کشور شده‌اند و در نوع خود بی‌نظیرند.

از میان این تجهیزات، کورهٔ قوس الکتریکی و کوره مخصوص نگهدارنده جلوهٔ زیادی دارند و این مجموعه را قادر می‌کنند که برای تولید انواع فولادهای آلیاژی در گریدها و کمیت‌های گوناگون برنامه‌ریزی کند و محصولات خود را منطبق با استانداردهای بین‌المللی به بازار عرضه نماید.

شایان توجه است که در بخش دیگری از این مجموعه واحدهای مخصوص تولید اکسیژن، گازهای آرگون و نیتروژن وجود دارد که به شکل داخلی مصرف می‌شوند و نیاز خطوط تولید مجتمع ذوب‌آهن فولاد خزر را برای خرید این سیالات از بین می‌برند. خالی‌ازلطف نیست اگر بدانید که متخصصان این مجموعه در حال احداث خط تولید دیگری هستند که به شکل تخصصی برای تولید اسلب‌های فولادی طراحی شده است.

محصولات

تولیدات این کارخانه تماماً در زمرهٔ محصولات فولاد میانی به‌حساب می‌آیند و به شکل مستقیم در خطوط تولید کارخانه‌های فولادی به کار گرفته می‌شوند؛ از این محصولات در ساخت انواع مقاطع فلزی، پروفیل‌های سبک‌وسنگین و انواع ورق‌های آلیاژی استفاده می‌شود. خالی‌ازلطف نیست اگر بدانید که شمش فولاد در واقع یک فولاد قالب‌ریزی شده است که امکان حمل‌ونقل آن ساده‌تر شده و تولیدکنندگان با زحمت کمتری می‌توانند آن را ذخیره کنند یا به خطوط تولید منتقل نمایند.

محصولات مجتمع ذوب‌آهن فولاد خزر در قالب بیلت‌هایی در ابعاد 100 در 100 و 150 در 150 تولید می‌شوند و از نظر طول نیز، 12 متر ارتفاع دارند. گفتنی است که گریدهای آلیاژی به‌کاررفته در این محصولات به طور معمول، 3SP و 5SP است که بیشتر برای پروژه‌های ساختمانی به کار می‌روند اما باید بدانید که این مجموعه قادر به تولید گریدهای دیگر به شکل سفارشی نیز هست.

کارخانه
مشاوره رایگان
پر کردن تمام فیلد ها اجباری می باشد