ورود / ثبت نام Instagram
74486 021 با ما تماس بگیرید
صفحه نخستکارخانه تولید کننده فولاد و آهن

مجتمع فولاد ویان

یکشنبه, ۱۵ / اسفند / ۱۴۰۰ مجتمع فولاد ویان

فولاد ویان یکی از کارخانه‌های مدرن کشور ایران و محدودهٔ خاورمیانه به‌حساب می‌آید که به شکل تخصصی به تولید شمش‌های فولادی می‌پردازد؛ تولیدات این کارخانه که در زمرهٔ محصولات فولادی میانی جای می‌گیرند، کاربرد زیادی در ساخت انواع مقاطع فلزی و پروفیل‌های صنعتی و ساختمانی دارند و از این نظر، بسیار حائز اهمیت هستند. در این مقاله تلاش می‌کنیم تا این واحد تولیدی را به شکل مختصر اما کاربردی معرفی کنیم.

درباره مجتمع فولاد ویان

مجتمع موردبحث ما در سال 1381 برای اولین‌بار قدم به عرصهٔ فولادسازی داخلی گذاشته است و کارخانه و تأسیسات آن در استان همدان قرار دارد. خطوط تولید این مجموعه توان اسمی تولید سالیانه 550 هزار تن فولاد را دارند. گفتنی است که این سازمان برای 150 نفر به شکل مستقیم و بیش از 400 نفر به شکل غیرمستقیم اشتغال‌زایی کرده و با این حساب، یکی از قطب‌های صنعتی حوالی همدان به‌حساب می‌آید.

نکته‌ای که در زمان بررسی مجتمع فولاد ویان جلب‌توجه می‌کند، تکنولوژی‌های به‌کاررفته در این مجموعه است. در خطوط تولید این کارخانه از کوره‌های قوس الکتریکی برای ذوب مواد اولیه و تولید مقاطع فولادی استفاده می‌شود؛ این کوره‌ها به‌جای کوک و زغال‌سنگ، با نیروی برق تغذیه می‌شوند و ازاین‌جهت، وابستگی آن‌ها به معادن زغال‌سنگ به‌مراتب کمتر از کارخانه‌های قدیمی است. گفتنی است که تأسیسات این خطوط تولید از شرکت فوست‌آلبین کشور اتریش به این مجموعه آمده است و یکی از بهترین‌های منطقهٔ خاورمیانه به‌حساب می‌آید.

زیرساخت‌های مجتمع

همان‌طور که در بخش قبلی نیز بیان کردیم، از تجهیزات جدیدی در این مجموعه استفاده می‌شود و این ابزارآلات به متخصصان مجتمع فولاد ویان این امکان را می‌دهند تا محصولات باکیفیت کم‌آلیاژ و با آلیاژهای متوسط را در بهترین کیفیت تولید بکنند. گفتنی است که مدیران این نهاد در نظر دارند در سال‌های آینده فرایند تولید را به سمت انواع فولاد کیفی و آلیاژی خاص هدایت کنند که در حال حاضر، بخشی از نیازهای تولیدکنندگان داخلی را شامل می‌شود.

این اهداف، باتکیه‌بر تکنولوژی‌هایی عملی می‌شود که در این مجموعه قرار گرفته‌اند؛ علاوه بر کوره‌های قوس الکتریکی، دستگاه‌های دیگری هم در زمرهٔ این تکنولوژی‌ها قرار می‌گیرند که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

عنوان “ثانویه” به این نکته اشاره می‌کند که این روش از متالورژی در بیرون از کورهٔ اصلی و متالورژی اولیه انجام می‌شود که فرایندی جدید و قابل‌توجه است.

در این روش ریخته‌گری، مذاب با کمترین میزان اتلاف در انرژی و ضریب کارایی به‌مراتب بالاتر از روش‌های سنتی، برای تولید انواع شمش فولادی به کار گرفته می‌شوند.

این بخش از کارخانه توسط یک شرکت ایتالیایی پیاده‌سازی و اجرا شده است و با استفاده از یک کمپرسور گریزازمرکز مدیریت می‌شود.

تأییدیه‌ها و گواهی‌نامه‌ها

گواهی‌نامه‌های مجتمع فولاد ویان به‌خوبی بیانگر کیفیت تضمین‌شدهٔ محصولات این مجموعه هستند که در این روزها، سهم قابل‌توجهی در تولید محصولات فولادی نهایی در داخل کشور دارند. در ادامه بخشی از تأییدیه‌های دریافت‌شده توسط این مجتمع را معرفی می‌کنیم:

گفتنی است که سه استاندارد مذکور از شرکت آلمانی TUV-NORD اخذ شده است که یکی از معتبرترین منابع بین‌المللی برای صدور گواهی‌نامه‌های کنترل کیفیت به‌حساب می‌آید.

محصولات

در بخش‌های قبلی به شکل مختصر به این مسئله اشاره کردیم که مجتمع فولاد ویان یکی از تولیدکنندگان داخلی فعال در عرصهٔ تولید فولاد میانی است؛ این محصولات که با عنوان شمش‌های فولادی نیز شناخته می‌شوند، سهم بزرگی در ساخت انواع ورق‌های فلزی و مقاطع فولادی دارند و به‌عنوان مواد اولیه در خطوط تولید این محصولات به کار گرفته می‌شوند.

برای بررسی محصولات این مجتمع باید به این مسئله توجه داشته باشید که کارخانه‌های ازاین‌دست، شمش فولادی را با استفاده از گریدهای آلیاژی به‌خصوص و ابعاد خاصی تولید می‌کنند که از نظر ترکیبات شیمیایی و مشخصات مکانیکی با یکدیگر متفاوت هستند. دربارهٔ ابعاد باید بگوییم که در حال حاضر، این مجموعه به تولید بیلت‌های فولادی با عرض 120 تا 150 میلی‌متر می‌پردازد. این محصولات در دو گرید مشهور زیر تولید می‌شوند:

این دو گرید منطبق با استانداردهای دیگری هم هستند و از نظر کمیت شیمیایی و عناصر فلزی تشکیل‌دهنده، با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند.

کارخانه
مشاوره رایگان
پر کردن تمام فیلد ها اجباری می باشد