ورود / ثبت نام Instagram
74486 021 با ما تماس بگیرید
صفحه نخستفولاد پدیا ورق آلیاژی ورق فولادی

ورق 17MN4 و ویژگی‌های استثنایی آن

سه شنبه, ۲ / آذر / ۱۴۰۰ ورق 17MN4 و ویژگی‌های استثنایی آن

ورق‌های فولادی بر مبنای اینکه از چه آلیاژ یا عناصر فلزی‌ای تولید شده‌اند، دارای خواص مکانیکی و فنی متفاوتی هستند؛ جالب اینجاست که این متخصصان هستند که با بهره‌گیری از عناصر شیمیایی گوناگون، چنین تنوع محصولی‌ای را در آلیاژ ورق‌های فولادی ایجاد می‌کنند تا هر محصول دارای ویژگی‌های خاصی باشد. ورق 17MN4 یک نوع از این ورق‌های فولادی است که باتوجه‌به عناصر تشکیل‌دهنده، دارندهٔ ویژگی‌های خاصی مانند مقاومت به فشار و دماهای بالا است.

صفحه‌ای که در مقابل شما قرار دارد، دربرگیرندهٔ یک کلیپ آموزشی برای شناخت بهتر محصول موردبحث و یک مقالهٔ تحلیلی است؛ با بررسی این دو محتوای غنی، می‌توانید شناخت بهتری از مشخصات ورق 17MN4 به دست آورید و اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل نمایید. همچنین بخش دیگری در این صفحه قرار دارد که مختص دریافت آخرین قیمت این محصول است؛ شما از این طریق قادر هستید نسبت به خرید ورق 17MN4 اقدام کنید.

ورق 17MN4 چیست؟

ورق موردبحث ما به سبب اینکه از یک آلیاژ خاص تشکیل شده، مقاومت بالایی در برابر حرارت‌های زیاد دارد و همین مسئله موجب می‌شود که یکی از زیرگروه‌های ورق آتش‌خوار به‌حساب بیاید؛ این محصول در استاندارد آلمانی DIN با نام 1.7175 شناخته می‌شود و معمولاً توسط دو تولیدکنندهٔ روسی و اکراینی به بازارهای داخلی ایران عرضه می‌شود.

جالب است بدانید که در میان عناصر تشکیل‌دهندهٔ این محصول دو عنصر سیلیسیم و منگنز وجود دارد. این دو عنصر منجر به افزایش ویژگی‌های ارتجاعی ورق، بهبود خواص مربوط به خم‌کاری و انعطاف آهن و در نهایت، ارتقای کیفیت وزن بار آن می‌شود؛ در مجموع می‌توانیم بگوییم که کاربرد ورق 17MN4 از این نظر بیشتر از دو ورق ST37 و ST44 است.

کاربرد ورق 17MN4 چیست؟

همان‌طور که در بخش پیشین نیز اشاره کردیم، این محصول از عناصر شیمیایی خاصی تشکیل شده و این عناصر موجب شده‌اند که ویژگی‌های منحصربه‌فردی مانند مقاومت در برابر فشار و دماهای زیاد در این محصول ایجاد بشود؛ این مسائل سبب می‌شوند که از ورق موردنظر ما در موقعیت‌های خاصی استفاده بشود. به‌عنوان نمونه، از این محصول در ساخت انواع مخزن‌های حرارتی، دیگ‌های بخار پرفشار، اتصالات مخصوص انتقال مایعات حرارت بالا و ساخت تأسیساتی استفاده بشود که مربوط به صنایع نفت، گاز و پتروشیمی هستند.

مجموع این عوامل این مسئله را در ذهن ما تداعی می‌کنند که تعیین کاربردهای یک ورق فولادی، رابطهٔ مستقیمی با عناصر شیمیایی موجود در آن و ویژگی‌های مکانیکی و فنی هرکدام از این محصولات دارد. با این حساب، با مطالعهٔ بخش مشخصات ورق 17MN4، سایر کاربردهای این محصول را هم حدس خواهید زد.

مشخصات ورق 17MN4 چیست؟

برای آنکه بتوانیم تصویر علمی‌تری از این ورق ایجاد کنیم، حتماً باید بخشی را به بررسی ویژگی‌های شیمیایی، مکانیکی و ظاهری آن اختصاص بدهیم. جالب اینجاست که بررسی چنین مسائلی به ما کمک می‌کند تا خاصیت‌های فیزیکی و ترمودینامیک این محصول را به شکل کلی حدس بزنیم و در نهایت، بتوانیم کاربردهای آن را در صنعت مشخص کنیم.

به سبب همین مسئله، در این بخش تلاش می‌کنیم تا ابتدا مشخصات شیمیایی ورق 17MN4 را برشماریم، پس از آن به سراغ بیان مشخصات ظاهری آن برویم و در نهایت، نکات تکمیلی هر مورد را بیان کنیم.

عناصر تشکیل‌دهنده

پیش از آنکه نسبت به خرید ورق 17MN4 اقدام بکنید، لازم است که ترکیبات شیمیایی آن را از نظر بگذرانید؛ این ترکیبات به شرح زیر هستند:

_ تا 0.20 درصد کربن؛

_ 40 درصد سیلیسیم؛

_ 90 تا 1.50 درصد منگنز؛

_ 030 درصد فسفر؛

_ 025 درصد گوگرد؛

_ 020 درصد آلومینیوم؛

_ 30 درصد کروم؛

_ 30 درصد مس؛

_ 30 درصد نیکل؛

_ 08 درصد مولیبدن؛

_ 01 درصد نیوبیم؛

_ 03 درصد تیتانیوم؛

_ 02 درصد وانادیوم.

مشخصات ظاهری

اکنون که عناصر تشکیل‌دهندهٔ این محصول را به‌دقت بررسی کردیم، زمان مناسبی است که به سراغ معرفی ابعاد ظاهری این محصول برویم و جزئیات آن را نیز بیان کنیم. گفتنی است که ورق 17MN4 در کشورهای آسیایی با عرض یک متر و نیم و در بخشی از کشورهای اروپایی تا 2 متر تولید و عرضه می‌شود. همچنین این محصولات با ضخامتی بین 4 تا 50 میلی‌متر ساخت و پرداخت می‌شوند و طول آن‌ها در نمونه‌های برش خورده (شیت فُرم) بین 6 تا 12 متر متغیر است.

مشخصات فنی

زمانی که از مشخصات ورق 17MN4 صحبت می‌کنیم، حتما باید بخشی از کلام را به بیان ویژگی‌های مکانیکی و فنی این محصول اختصاص دهیم، چراکه این مسائل از زوایای گوناگونی حائز اهمیت هستند.

همان‌طور که در بخش‌های قبلی هم بیان کردیم، برجسته‌ترین ویژگی این ورق‌ها مقاومتشان در برابر حرارت‌های زیاد است که به همین دلیل، در زمرهٔ ورق‌های آتش‌خوار قرار می‌گیرند؛ گفتنی است که علاوه بر این، قابلیت‌هایی مانند پیچش، انعطاف‌پذیری، توانایی در تحمل وزن‌های زیاد، خمش، جوشکاری و شکل‌دهی نیز در این ورق‌ها بسیار مطلوب است. همچنین این محصولات مقاومت فیزیکی مطلوبی دارند و به‌سختی دچار خراش یا ساییدگی می‌شوند.

خالی‌ازلطف نیست اگر بدانید که کاربرد ورق 17MN4 ارتباط مستقیمی با این دسته از ویژگی‌های این ورق، یعنی مشخصات فنی و مکانیکی آن دارد.

جمع‌بندی

در این مقاله تلاش کردیم تا ورق 17MN4 را از جهات گوناگونی بررسی کنیم و کاربردها و مزیت‌های آن را برشماریم؛ در قسمت دوم این مطلب، به سراغ معرفی مشخصات ورق 17MN4 رفتیم و کلیت این اطلاعات را در سه دستهٔ ویژگی‌های ظاهری، فنی و شیمیایی قرار دادیم تا از زوایای گوناگونی، ورق موردنظر را بررسی کرده باشیم. اطلاعات این مقاله به شما کمک می‌کنند تا بادقت بیشتری به سراغ خرید ورق 17MN4 بروید و در نهایت، محصول ایده‌آل خود را به‌راحتی بیابید.

ورق فولادی
مشاوره رایگان
پر کردن تمام فیلد ها اجباری می باشد