با ورق A36 و کاربردهای آن آشنا هستید؟

با ورق A36 و کاربردهای آن آشنا هستید؟
فهرست مطالب

  ورق A36 یک محصول آلیاژی به حساب می‌آید که زیرمجموعه‌ای مشهور از ورق‌های دریایی است. به سبب اینکه درصد کربن کمی در محصول موردبحث ما به کار رفته، این ورق زیرگروه ورق‌های فولادی کم‌کربن هم قرار می‌گیرد؛ این مقدمات، احتمالا شما هم به این نتیجه رسیدید که باید اطلاعاتی کافی از مشخصات فولاد A36 کسب کنیم تا در نهایت، بتوانیم شناختی کلی از این نوع ورق به دست آوریم و کاربردهای آن را بشناسیم.

  در صفحه‌ای که پیش روی شما قرار دارد، اطلاعات جامعی درباره‌ی خرید ورق A36 قرار گرفته است؛ کافی است که صفحه را اسکرول کنید و به این مقاله‌ی تحلیلی مختصر برسید، موارد را به شکل کامل مطالعه کنید و در نهایت، برای خرید گزینه‌ی مورد نظر خود اقدام کنید. همچنین نباید فراموش کنید که در این صفحه جدولی قرار گرفته که حاوی به‌روز‌ترین قیمت‌های این ورق دریایی در انواع مدل‌ها و ضخامت‌های گوناگون است.

  ورق A36 چیست؟

  محصولی که قصد معرفی آن را داریم، یک ورق آلیاژی به حساب می‌آید، پس بهتر است که پیش از معرفی دقیق این ورق، اطلاعاتی کلی درباره‌ی آلیاژها و چرایی به کار گیری آن‌ها به دست دهیم تا با کلیت این مسئله آشنا شوید؛ پس از آن، می‌توانیم به سراغ معرفی و بررسی مشخصات فولاد A36 برویم و این محصول را به شکل دقیق‌تر بررسی نماییم.

  زمانی که عناصر فلزی با یکدیگر ترکیب شوند، اصطلاحا یک آلیاژ را تشکیل می‌دهند؛ آلیاژها ترکیباتی هستند که در ساخت بسیاری از آهن‌آلات و مقاطع فلزی به کار گرفته می‌شوند و بیشتر از عناصر فلزی جداگانه مورد توجه قرار می‌گیرند. علت اصلی توجه به آلیاژها، تعدد ویژگی‌های فنی و مکانیکی در این دسته از محصولات است، چراکه هر عنصر فلزی به تنهایی دارای ویژگی‌های خاصی است و زمانی که در کنار عنصر دیگر قرار می‌گیرد، این ویژگی‌ها با هم ترکیب می‌شوند.

  به عنوان مثال، آهن به تنهایی مقاومت کمی در برابر اکسیدان شدن دارد و همین مسئله باعث می‌شود که قطعات تولیدشده با آهن به سرعت آسیب ببینند و فرسوده شوند؛ متخصصان در چنین موقعیت‌هایی از عناصر فلزی دیگر مانند کروم استفاده می‌کنند تا این عیب آهن را برطرف کنند. کروم یک عنصر فلزی است که بر خلاف آهن مقاومت بالایی در برابر زنگ‌زدگی دارد. پس متخصصان این عنصر را با آهن ترکیب می‌کنند و در نهایت، محصولی را می‌آفرینند که مقاومت بالایی در مقابل عوامل خورنده‌ی محیطی (مانند آب، رطوبت و اکسیژن) دارد.

  ورق آلیاژی A36 محصولی است که دقیقا به همین روش تولید شده است، در نتیجه دارای خواص مکانیکی و فنی متعددی است. جالب است بدانید که این محصول به سبب مقاومت در برابر آب و عوامل خورنده‌ی موجود در دریاها، معمولا در تاسیسات زیر آب استفاده می‌شود و اصطلاحا یک ورق دریایی به حساب می‌آید. البته ویژگی‌های این ورق به همین یک مورد محدود نمی‌شود اما بهتر است که برای بررسی دقیق آن‌ها، ابتدا ترکیبات شیمیایی این محصول را از نظر بگذرانیم.

  ترکیبات شیمیایی

  عناصر تشکیل‌دهنده‌ی محصول مورد بحث به شرح زیر هستند:

  _ کربن 0.026 درصد؛

  _ منگنز 0.026 درصد؛

  _ فسفر 0.04 درصد؛

  _ سولفور 0.05 درصد؛

  _ سیلیکون 0.4؛

  _ مس 0.2 درصد.

  اگر با معیارهای ترکیب عناصر شیمیایی در ورق‌های فولادی آشنایی داشته باشید، احتمالا متوجه این مسئله شده‌اید که این محصول جزو آلیاژهای کم‌کربن به حساب می‌آید، چراکه درصد کربن کمتری در مقایسه با بسیاری از آلیاژهای فولادی دیگر دارد. جالب اینجاست که این مسئله تاثیر چشمگیری در قیمت لحظه ای ورق A36 دارد، چون کربن یک عنصر گران‌بها به حساب می‌آید. باقی مشخصات فولاد A36 را به شکل مبسوط در بخش بعدی بررسی خواهیم کرد.

  ویژگی‌های فنی و مکانیکی

  نکته‌ای که در زمان بررسی مشخصات فولاد A36 نباید از خاطر ببریم، این مسئله است که کاهش کربن در آلیاژ این محصول، باعث افزایش انعطاف‌پذیری و بهبود خصوصیت‌های جوشکاری در آن می‌شود؛ این دو مسئله، ارتباط مستقیمی با نحوه‌ی اتصال ورق‌های فولادی دارد و زمانی که هر دوی این ویژگی‌ها را داشته باشد، یعنی گزینه‌ای مناسب برای استفاده در موقعیت‌هایی است که نصب و بارگزاری ورق‌ها به سختی انجام می‌شود.

  درصد کم کربن در فولاد A36 موجب کاهش سختی (Hardness) این محصول می‌شود؛ این ویژگی باعث می‌شود که مقاومت کلی ورق مقداری کاهش پیدا کند و در مقابل خطرات فیزیکی تا حدودی آسیب‌پذیر بشود. البته نباید فراموش کنیم که حضور عناصری بجز کربن در این آلیاژ، تا حدودی کاهش سختی این ورق را تامین کرده است.

  در پایان این بخش، لازم است این نکته را هم بیان کنیم که محصول مورد بحث ما یک گزینه‌ی با کیفیت ساخت بالا به حساب می‌آید چراکه در زمان تولید، دو فرایند تخصصی را پشت سر می‌گذارد و این دو پروسه باعث می‌شوند که این ورق در نهایت، به یک گزینه‌ی ایده‌آل تبدیل شود. مراحلی که از آن‌ها صحبت می‌کنیم، به ترتیب اکسیدان‌زدایی و عملیات مخصوص مانتیورینگ ابعاد است که نحوه‌ی پخش شدن عناصری مانند اکسید و منگنز در سطح ورق را هم زیر نظر می‌گیرد.

  کاربردهای ورق A36 چیست؟

  پیش از آنکه به دریافت قیمت لحظه ای ورق A36 فکر کنید، لازم است که کاربردهای این محصول را نیز از نظر بگذرانید تا به درستی بتوانید تعیین کنید که آیا محصول پیش روی شما، بهترین گزینه برای پروژه‌تان هست یا باید به دنبال گزینه‌ی دیگری بگردید. این محصول دو کاربرد عمده دارد که به شرح زیر هستند.

  استفاده در پروژه‌های دریایی

  زمانی که بخواهید برای خرید ورق A36 اقدام بکنید، خواهید دید که این محصول یکی از زیرمجموعه‌های ورق‌های دریایی به حساب می‌آید. علت اصلی برای چنین مسئله‌ای، استفاده‌ی زیاد از این ورق در پروژه‌های زیر آب است، چراکه ورق مورد بحث ما مقاومت مطلوبی در این موقعیت‌ها دارد و به همین دلیل، به شکل گسترده از آن استفاده می‌شود.

  معمولا در موقعیت‌های زیر از این محصول استفاده می‌شود:

  _ ساخت انواع شناورهای آبی؛

  _ در پوشش‌دهی و ساخت سایر بخش‌های اسکله‌های کوچک و بزرگ؛

  _ ساخت جایگاه‌های مستقر بر روی آب؛

  _ پوشش‌دهی بدنه‌ی پل‌های شناور بر رودخانه.

  استفاده در ساخت تجهیزات فلزی

  علاوه بر کاربردهای بخش قبلی، ورق آلیاژی مورد نظر ما در مونتاژ انواع قطعات فلزی نیز به کار گرفته می‌شود. نکته اینجاست که این محصول مقاومت بالایی در برابر خوردگی‌های شایع فلزات دارد؛ همچنین قیمت لحظه ای ورق A36 به سبب کاهش کربن در آن، کمتر از گزینه‌های دیگر است. این عوامل دست به دست هم می‌دهند تا از این ورق در پروژه‌هایی مانند تولید قطعات اتومبیل، مونتاژ تجهیزات و ماشین‌آلات کوچک و بزرگ صنعتی و ساخت انواع لوازم فلزی روزمره مانند سطل‌های زباله استفاده بشود.

  سخن پایانی

  ورق A36 یک نمونه‌ی آلیاژی به حساب می‌آید که با توجه به مقاومت در برابر خوردگی‌های فلزات، در موقعیت‌های گوناگونی به کار گرفته می‌شود. بر مبنای مشخصات فولاد A36 باید بگوییم که این محصولات در زمره‌ی فولادهای کم‌کربن قرار می‌گیرد و به همین دلیل، دارای انعطاف و جوش‌پذیری مناسبی است. ورق مورد بحث ما بیشترین کاربرد را در پروژه‌های دریایی و مونتاژ قطعات فلزی کوچک و بزرگ دارد.

  نظر شما