ورق CK45 چیست؟

ورق CK45 چیست؟
فهرست مطالب

  ورق آلیاژی CK45 یک نوع ورق فولادی است که از میزان خاصی از ترکیب عناصر شیمایی مشخص تولید شده است و در نتیجه، دارای ویژگی‌های شیمیایی، مکانیکی و ترمودینامیکی به‌خصوصی است. این ورق فولادی گزینه‌ای مناسب برای تولید قطعات گوناگون خودرو و ساخت بخش‌های مختلف دستگاه‌ها و ماشین‌آلات صنعتی و نیمه‌صنعتی است. گفتنی است که این ورق در ابعاد و ضخامت‌های گوناگونی به بازار عرضه می‌شود.

  با اسکرول کردن این صفحه می‌تواند قیمت ورق CK45 ضد سایش را در انواع ضخامت‌ها و ابعاد بررسی کنید؛ توجه داشته باشید که در صورت تمایل می‌توانید با برقراری یک تماس با کارشناسان فولادسل، این محصول را در هرکدام از ابعاد دلخواهتان خریداری کنید تا پس از آن، مرسوله به موقعیت موردنظر شما ارسال شود. علاوه بر این، در پایان این لیست قیمت، اطلاعاتی مختصر درباره این ورق وجود دارد که راهنمایی مناسب برای خرید این محصول فولادی است.

  معرفی ورق CK45

  پیش از آنکه به سراغ بررسی قیمت روز ورق CK45 برویم، باید اطلاعاتی کلی دربارهٔ این محصول، مشخصات فنی و کاربردهای آن به دست آوریم تا به‌درستی بتوانیم مورد استفادهٔ دقیق آن را تعیین کنیم و در صورت نیاز، به سراغ خرید آن گزینه از این محصول برویم که بیشترین همخوانی را با پروژهٔ ما دارد.

  ورق CK45 یک ورق آلیاژی کربنی به‌حساب می‌آید که مقادیر قابل‌توجهی از کربن را در خود جای داده است؛ این عنصر شیمیایی باعث بروز ویژگی‌های خاصی مانند مقاومت به سایش در این محصول می‌شود و از آن یک مورد مناسب برای استفاده در موقعیت‌هایی می‌سازد که ریسک بروز اصطکاک در میان ورق فلزی با عوامل دیگر زیاد است.

  ترکیبات شیمیایی ورق CK45

  در زمان دریافت قیمت ورق فولاد CK45 باید به این مسئله توجه داشته باشید که این محصول از ترکیبات شیمیایی گوناگونی تشکیل شده است و همین مسئله موجب افزایش قیمت آن در مقایسه با سایر گریدهای کم‌کربن فولادی است. علاوه بر این‌ها، توجه به ترکیبات این محصول به شما کمک می‌کند تا درک بهتری از خواص مکانیکی، شیمیایی، ترمودینامیکی و فیزیکی آن پیدا کنید و بتوانید کلیت کاربردهای این مقطع را حدس بزنید.

  برای مثال، در این این آلیاژ از سه عنصر شیمیایی نیکل، مولیبدن و کروم استفاده شده؛ این مسئله بیانگر این است که ورق مورد بحث ما گزینه‌ای مقاوم در برابر اکسید آهن است و از جهت انعطاف‌پذیری و خواص جوشکاری نیز تا حدودی قابل‌اتکاست.

  ترکیبات شیمیایی این محصول به شرح زیر هستند:

  _ 46 درصد کربن؛

  _ 4 درصد سیلیسیم؛

  _ 65 درصد منگنز؛

  _ 4 درصد کروم؛

  _ 1 درصد مولیبدن؛

  _ 4 درصد نیکل.

  ابعاد ورق CK45

  برای آنکه بتوانیم قیمت ورق CK45 ضدسایش را به شکل دقیق تخمین بزنیم، لازم است که اطلاعاتی دربارهٔ ابعاد، ضخامت‌ها و در نهایت، وزن این محصول در اختیار داشته باشیم. این اطلاعات به ما کمک می‌کند تا وزن نهایی محصول را در قیمت واحد وزنی آن ضرب کنیم و در قیمت پایانی را محاسبه کنیم.

  جالب است بدانید که ورق‌های موردبحث ما از جهت ضخامت دارای تنوع بالایی هستند و همین مسئله، یکی از دلایل عمده در میزان مقبولیت آن‌ها در میان صنعت‌های گوناگون به‌حساب می‌آید، چراکه طیف وسیعی از نیازها را پاسخگو هستند. ابعاد این ورق‌ها به شکل میانگین، شامل موارد زیر می‌شود:

  _ 4 تا 80 میلی‌متر ضخامت؛

  _ 6 تا 5540 کیلوگرم وزن.

  این ورق‌ها زمانی که به شکل برش خورده عرضه می‌شوند، در ابعاد زیر هستند:

  _ 1 در 2 متر؛

  _ 25 در 2.5 متر؛

  _ 5 در 3 متر؛

  _ 5 در 6 متر؛

  _ 1 در 6 متر؛

  _ 25 در 6 متر؛

  _ 5 در 6 متر؛

  _ 2 در 6 متر؛

  _ 2 در 12 متر.

  تفاوت‌ها و شباهت‌های گریدهای CK45، CK60 و CK75 چیست؟

  آلیاژ CK45 در کنار دو گرید CK60 و CK75، گروهی از گریدهای آلیاژی ضدسایش را تشکیل می‌دهد که همگی به انواع خراش‌ها و خوردگی‌های ناشی از برخورد قطعات به بدنهٔ محصول مقاوم هستند. عامل اصلی در به‌وجودآمدن چنین مقاومتی در این 3 آلیاژ، وجود عنصر شیمیایی کربن در این محصولات است. اضافه‌شدن کربن به آلیاژهای فولادی، درصد سختی (Hardness) آن‌ها را افزایش می‌دهد و باعث بروز ویژگی‌های ضدسایش می‌شود.

  شایان توجه است که عنصر شیمیایی کربن در کنار این مزیت بزرگ، یعنی افزایش درصد کربن، موجب بروز معایب خاصی هم می‌شود؛ این عنصر در کنار افزایش سختی ورق، آن را ترد و شکننده می‌کند. این مسئله یعنی مقاومت ورق‌های کربنی در برابر آسیب‌های فیزیکی کمتر از مقاومت ورق‌های کم‌کربن است.

  سه گرید CK75، 60 و 45 به ترتیب دارای بیشترین تا کمترین میزان کربن هستند؛ با این حساب، ورق CK45 دارای کمترین میزان کربن از میان این سه آلیاژ است، در نتیجه کمترین میزان سختی را در مقایسه با این سه گرید دارد و از جهت مقاومت در برابر سایش نیز در جایگاه سوم قرار می‌گیرد اما از طرف دیگر، مقاومت فیزیکی آن به‌مراتب بالا است. پس این مسئله، یکی از برجسته‌ترین تفاوت‌های سه گرید موردبحث ما با یکدیگر به‌حساب می‌آید.

  علاوه بر این، نباید از یاد ببریم که این سه گرید صرفاً از نظر درصد کربن با یکدیگر متفاوت نیستند و وجود مقادیر متفاوتی از سایر عناصر شیمیایی نیز، موجب افزایش تفاوت میان آن‌ها می‌شود؛ تفاوت عناصر شیمیایی در این سه گرید، باعث بروز خواص مکانیکی، ترمودینامیکی و فیزیکی خاصی در آن‌ها می‌شود که در نهایت، از این سه گرید، سه ورق فلزی متمایز می‌سازد که در موقعیت‌ها و کاربردهای گوناگونی نیز به کار گرفته می‌شوند.

  جمع‌بندی

  ورق آلیاژی CK45 در کنار دو گرید CK60 و CK75، سه گرید آلیاژی هستند که زیرمجموعه‌ای از آلیاژهای ضدسایش به‌حساب می‌آیند؛ عامل اصلی در بروز خواص ضدسایش این سه ورق، وجود مقادیری کربن در این آلیاژهاست. گفتنی است که این سه گرید در کنار شباهت‌های بسیار، دارای تفاوت‌های گوناگونی نیز هستند که مربوط به عناصر شیمیایی، خواص مکانیکی و کاربردهای نهایی هرکدام است. در پایان، برای بررسی قیمت انواع ورق CK45 پیشنهاد می‌کنیم که به ابتدای این صفحه مراجعه کنید و لیست قیمت را مرور کنید.

  نظر شما