ورود / ثبت نام Instagram
74486 021 با ما تماس بگیرید
صفحه نخستکارخانه تولید کننده فولاد و آهن

کارخانه فولاد کاویان اهواز

شنبه, ۲۱ / اسفند / ۱۴۰۰ کارخانه فولاد کاویان اهواز

فولاد کاویان اهواز اولین تولیدکنندهٔ ورق‌های فولادی ضخیم در کشور به‌حساب می‌آید و از این نظر، یک واحد تولیدی بسیار مهم و تعیین‌کننده است. این مجموعه در طول بیش از 40 سال فعالیت در دنیای فولادسازی، مرتباً خطوط تولید و تکنولوژی‌های خود را ارتقا داده است تا جایگاه برجستهٔ خود را در این صنعت حفظ کند. در ادامه، به شکل مختصر اما کاربردی این مجموعهٔ تولیدی را معرفی می‌کنیم.

دربارهٔ فولاد کاویان اهواز

مجموعهٔ موردبحث ما در سال 1354 و در قطعه زمینی به مساحت 31 هکتار ساخته شد و به بهره‌برداری رسید. این واحد تولیدی همان‌طور که از نام آن مشخص است، در استان خوزستان قرار دارد و موقعیت دقیق آن در حوالی جادهٔ اهواز به خرمشهر است. جالب است بدانید که این مجموعه در کنار واحد تولیدی شرکت نورد و لوله اهواز و گروه ملی صنعت فولاد ایران قرار دارد و در واقع، نقشی کلیدی در عملکرد این دو مجموعه دارد.

همان‌طور که به‌خوبی می‌دانید، فولادسازی یک فرایند زنجیروار است که از استخراج مواد اولیه در معدن آغاز می‌شود تا تولید انواع مقاطع فولادی در خط‌نورد ادامه پیدا می‌کند. فولاد کاویان اهواز در واقع در جایگاه یکی از تکمیل‌کنندگان فرایند تولید فولاد قرار دارد و از این نظر، قرارگرفتن آن در کنار دو مجموعهٔ تولیدی دیگر، بسیار حائز اهمیت است.

نکتهٔ دیگری که باید دربارهٔ این مجموعه بدانید این مسئله است که در زمان جنگ تحمیلی میان ایران و عراق، تأسیسات کارخانه فولاد کاویان اهواز مورد بمب باران قرار گرفت و آسیب‌های جدی‌ای دید. پس از پایان جنگ، فرایندهای بازسازی این واحد صنعتی آغاز شد و نهایتاً این کارخانه بار دیگر در سال 1370 به بهره‌برداری رسید.

علاوه بر این، در سال‌های بعدی نیز مجموعهٔ موردبحث ما مرتباً بازسازی شد و ارتقا یافت تا جایی که در این روزها هم یکی از تولیدکنندگان برجسته در زمینهٔ ورق‌های فولادی به‌حساب می‌آید. بنا به آخرین گزارش‌های مدیران این کارخانه، در حال حاضر سالیانه 1 میلیون و 150 هزار تن ورق فولادی با ضخامت میانگین 25 میلی‌متر در این مجموعه تولید می‌شود.

تجهیزات و زیرساخت‌ها

 همان‌طور که در بخش قبلی نیز به شکل مختصر بیان کردیم، کارخانهٔ فولاد کاویان اهواز با گذر زمان و به مدد نیروهای متخصص و کارشناسان خبرهٔ آن، ارتقا پیدا کرده است و در این روزها، مجموعه‌ای از تکنولوژی‌های موردنیاز برای تولید ورق‌های باکیفیت را در خود جای داده است. تجهیزات گوناگونی در این کارخانه قرار دارد که باعث می‌شود این واحد تولیدی امکان رقابت با محصولات خارجی را نیز در بازارهای داخل یا بیرون کشور داشته باشد.

موارد زیر بخشی از تجهیزات این مجموعه هستند:

محصولات

محصولات فولاد کاویان اهواز شامل ورق‌های فولادی در ضخامت‌های گوناگون اسلب‌های فولادی می‌شود. ورق‌های فولادی این مجموعه در گریدهای آلیاژی گوناگونی تولید می‌شوند.

در ادامه اطلاعات بیشتری دربارهٔ محصولات این شرکت به دست می‌دهیم.

گفتنی است که در سال‌های اخیر، زمینی به مساحت 60 هکتار و با زیربنای بیش از 30 هزار متر در شهرک صنعتی رشت تأسیس شده است که به شکل تخصصی، فرایند تولید ورق‌های ضخیم فولادی مجموعهٔ کاویان را بر عهده دارد. این محصولات از نظر ضخامت در بازهٔ 7 تا 12 میلی‌متری، از نظر عرض در بازهٔ 600 تا 1420 میلی‌متر و در کلاف‌های حدوداً 20 تنی به بازار عرضه می‌شوند.

این گروه از محصولات فولاد کاویان اهواز، در واقع ورق‌های نورد سرد هستند که در موقعیت جدید این شرکت، یعنی شهرک صنعتی رشت تولید و عرضه می‌شوند. گفتنی است که مساحت کارخانه مختص تولید این محصولات برابر با 25 هزار متر است که ظرفیتی در حدود 500 هزار تن در سال دارد. ضخامت این ورق‌ها بین 0.17 تا 5 میلی‌متر، عرض آن‌ها در حدود 600 تا 1650 و وزن هر کلاف آن‌ها نهایتاً 30 تن است.

کارخانه
مشاوره رایگان
پر کردن تمام فیلد ها اجباری می باشد