بنر دعوت به نمایشگاه متافو

آشنایی با سیم آرماتور و 4 روش گره‌زدن آن

آشنایی با سیم آرماتور و 4 روش گره‌زدن آن

عناوین اصلی صفحه

آرماتوربندی یکی از مهم‌ترین بخش‌های پروژه‌های ساختمانی به‌حساب می‌آید که در طی آن، آرماتورها و میلگردهای گوناگونی با مهندسی خاصی در بتن قرار می‌گیرند و در نهایت، موجب افزایش مقاومت کششی بسیار بالایی در سازه‌های بتنی می‌شود. سیم آرماتور به قطعاتی گفته می‌شود که در این فرایند مهم، نقشی کلیدی دارند و همین مسئله گواهی برای میزان اهمیت آن‌هاست. در ادامه قصد داریم پیش از پرداختن به قیمت سیم آرماتور، اطلاعاتی دربارهٔ آن به دست دهیم تا در زمان خرید آن، یک راهنمای جامع در دست داشته باشید.

لازم به ذکر است که در ادامهٔ این صفحه، لیست قیمت سیم آرماتوربندی در انواع مدل‌ها و سایزها قرار گرفته است؛ این بخش به شما کمک می‌کند تا به‌سادگی محصول موردنیاز خود را انتخاب کنید و در صورت نیاز با برقراری یک تماس با کارشناسان فولادسل، سفارش خود را نهایی کنید تا مرسوله به مقصد دلخواه شما ارسال شود.

آرماتوربندی چیست؟

  1. قققی
  2. ببیب
  3. لل

برای آنکه بتوانیم درک صحیحی از سیم آرماتور و انواع آن به دست آوریم، لازم است که در اولین قدم، با کلیت فرایند آرماتوربندی آشنا شوید و بدانید که دقیقاً چرا از این فرایند در همهٔ سازه‌های بتنی استفاده می‌شود.

بتن به دلایل گوناگونی نمی‌تواند مقاومت موردنیاز ساختمان‌ها و برج‌ها را تأمین کند؛ دو مشکل کلی در این میان وجود دارد:

اول اینکه شکل‌دادن به بتن و ایجادکردن یک قالب مشخص برای ریختن آن، کاری دشوار است و نیاز به تجهیزات گوناگونی دارد؛

دوم اینکه بتن گزینه‌ای مناسب برای برابر تنش‌های فشاری ایجادشده در هر ساختمان به‌حساب می‌آید اما از نظر مقابله با تنش‌های کششی بسیار ضعیف است.

این دو دلیل استفاده از میلگردهای ساده و آجدار و سایر مقاطع فولادی در بتن را به‌خوبی توجیه می‌کند؛ میلگرد مقاومت کششی به‌مراتب بیشتری در مقایسه با بتن دارد و همین مسئله باعث می‌شود که ضعف‌های آن را جبران کند. از طرف دیگر، این مقطع فولادی به کمک ابزارآلات دیگری، در شکل‌دادن به فرایند بتن‌ریزی بسیار تأثیرگذار هستند.

به همین دلیل، از میلگرد و سایر مقاطع فلزی با ترتیب و نظم خاصی، مطابق با اصول مهندسی، برای ایجاد سازه‌های خاصی استفاده می‌شود؛ در طول این فرایند، میلگردها به شکل در کنار هم قرار می‌گیرند که چشمه‌ها و شبکه‌های گوناگونی می‌سازند و در نهایت نیز با سیم‌ها و بست‌های مخصوصی مستحکم می‌شوند یا با استفاده از بعضی از روش‌های جوشکاری مقاوم‌سازی می‌شوند.

سیم آرماتور چیست؟

پیش از بررسی قیمت سیم آرماتوربندی بهتر است که به‌طورکلی با این محصول آشنا بشوید، کاربردها، ویژگی‌ها و ابعاد آن را بشناسید تا بتوانید فرایند خرید آن را به شکل بهتری به‌پیش ببرید و در نهایت، از میان انواع آن، بهترین گزینه را انتخاب کنید.

سیم آرماتور یک نوع مفتول فولادی است که عملیات حرارتی آن را هم پشت سر گذاشته و به انعطاف بالایی رسیده است؛ به سبب عملیات حرارتی این مقطع، این مفتول در کنار انعطاف زیاد از مقاومت کششی بالایی هم برخوردار می‌شود که در نهایت، از آن یک گزینهٔ مطلوب برای کنار هم قراردادن و مستحکم کردن میلگردها در فرایند آرماتوربندی می‌سازد. افزون بر این، از مفتول‌های آرماتور برای فرم دهی به انواع فونداسیون و ستون نیز استفاده می‌شود.

ویژگی‌ها

در بخش قبلی دو مورد از برجسته‌ترین ویژگی‌های فنی انواع مفتول آرماتوربندی، یعنی انعطاف بالا و مقاومت کششی مطلوب را از نظر گذراندیم؛ در ادامهٔ این بحث، لازم است به این مسئله نیز اشاره کنیم که در برخی از موارد، از آلیاژهای استیل ضدزنگ برای تولید این دسته از سیم‌ها استفاده می‌شود؛ این اقدام باعث بروز برخی ویژگی‌های ضدزنگ در سیم آرماتور می‌شود و آن را در مقابل واکنش‌های داخل بتن نیز ایمن می‌کند.

انواع

در زمان دریافت قیمت هر کیلو سیم آرماتوربندی باید به این مسئله توجه داشته باشید که این محصولات دارای ضخامت‌های گوناگون هستند و این نکته به شکل مستقیم وزن آن‌ها را تحت شعاع قرار می‌دهد؛ اما بااین‌حال، تولیدکنندگان سیم آرماتور معمولاً این محصولات در کلاف‌هایی عرضه می‌کنند که ضخامت‌های گوناگونی دارند اما از نظر وزنی مشابه هستند و صرفاً طول آن‌ها متفاوت است.

بر مبنای ضخامت، سیم آرماتور به انواع زیر تقسیم می‌شود:

_ قطر برابر با 1.2 میلی‌متر در کلاف‌هایی با وزن 15 کیلوگرم؛

_ قطر برابر با 1.5 میلی‌متر در کلاف‌هایی با وزن 30 کیلوگرم؛ (معروف به سیم آرماتوربندی)

_ قطر 2.5 میلی‌متر در کلاف‌هایی با وزن 30 کیلوگرم؛ (معروف به سیم قالب‌بندی)

_ قطر 3 میلی‌متر در کلاف‌هایی با وزن 50 کیلوگرم. (معروف به سیم نجاری)

همان‌طور که در حاشیهٔ هر مورد اشاره کردیم، این محصولات بر مبنای ضخامت خود با نام‌های گوناگونی شناخته می‌شوند اما نکته اینجاست که ممکن است در موقعیت‌های گوناگونی، برای کاربردهای متفاوتی نیز به کار بروند؛ با همهٔ این تفاسیر، معمولاً نمونه‌هایی با قطر 1.5 میلی‌متر با نام سیم آرماتور شناخته می‌شوند.

خالی‌ازلطف نیست اگر بدانید که برای استفاده در فرایند گالوانیزاسیون و تولید مفتول‌های ضد اکسید، معمولاً از نمونه‌های 1.2 میلی‌متری استفاده می‌شود.

انواع گره برای استفاده از سیم آرماتور

پس از دریافت قیمت سیم مفتول آرماتوربندی و خرید آن، باید با استفاده از یکی از گره‌های مرسوم در میان متخصصان، از این محصول استفاده کنید. گفتنی است که هرکدام از شیوه‌های بستن سیم مفتول به آرماتورها مزیت‌های خود را دارد و این تشخیص متخصص است که موجب انتخاب یکی از آن‌ها می‌شود. روش‌های مرسوم در این زمینه شامل موارد زیر می‌شود:

روش لغزان یا ساده

برای آنکه بتوانیم در سقف یک سازه، یک صفحهٔ افقی ایجاد کنیم و پس از آن، فرایند بتن‌ریزی آن را پشت سر بگذاریم، لازم است که از این روش گره استفاده کنیم؛ در این روش، ابتدا میلگردها با یک زاویهٔ قائمه بر روی‌هم قرار می‌گیرند و در آخر، فرایند گره‌زدن سیم آرماتور انجام می‌شود.

روش اصطکاکی

با استفاده از این روش می‌توانیم یک صفحهٔ عمودی را آرماتوربندی کنیم و میلگردها را در موقعیتی قرار دهیم که بیشترین میزان اصطکاک در آن‌ها به وجود بیاید و این فرایند موجب جلوگیری از لغزش آن‌ها بشود.

روش صلیبی

عموماً برای آن دسته از موقعیت‌ها از گره صلیبی استفاده می‌شود که میلگردهای آرماتوربندی قطر زیادی دارند و نقطه‌های اتصال آن‌ها با یکدیگر کمتر از حالت معمول است؛ این گره باعث می‌شود که بیشترین میزان درگیری میلگردهای آرماتور ایجاد شود و استحکام لازم به دست بیاید.

روش پشت گردنی

برخلاف روش ساده که برای ایجاد یک صفحهٔ بتنی افقی استفاده می‌شود، این روش برای ایجادکردن یک سازهٔ بتنی به شکل عمودی به کار گرفته می‌شود؛ این تکنیک بیشترین میزان ایمنی را در چنین وضعیتی به میلگردها و آرماتورها می‌دهد که تا پیش از انجام آرماتوربندی، جابه‌جا نشوند.

جمع‌بندی

سیم آرماتور یک نوع مفتول نورد گرم است که معمولاً در ضخامت 1.5 میلی‌متر تولید می‌شود البته تا 4 میلی‌متر هم قابل‌تولید است؛ این مقاطع فلزی علاوه بر قابلیت انعطاف بالا، دارای مقاومت کششی مطلوبی هم هستند و همین مسئله گره‌زدن آن‌ها به میلگردهای آرماتور را امکان‌پذیر می‌کند. گفتنی است که در زمان دریافت قیمت سیم آرماتوربندی، باید به این مسئله توجه داشته باشید که وزن کلاف این مقاطع، برجسته‌ترین عامل در تعیین نرخ آن‌هاست.

نظر شما

قیمت ورق های فولادی