ورود / ثبت نام Instagram
74486 021 با ما تماس بگیرید
صفحه نخستفولاد پدیا لوله

با لوله مانیسمان و 3 مرحلهٔ تولید آن آشنا شوید.

یکشنبه, ۱۶ / آبان / ۱۴۰۰ با لوله مانیسمان و 3 مرحلهٔ تولید آن آشنا شوید.

لوله‌های فلزی باتوجه‌به اینکه با خط جوش یا بدون آن تولید شوند، در دو دستهٔ کلی قرار می‌گیرند. لولهٔ مانیسمان در واقع به آن دسته از مقاطع گرد فلزی گفته می‌شود که بدون استفاده از جوشکاری و با به‌کارگیری روشی خاص ساخته شده است؛ این محصول فرایند تولید خاصی دارد، در ضخامت‌های متنوعی عرضه می‌شود و بر اساس شکل ظاهری و نوع استاندارد، به انواع گوناگونی تقسیم می‌شود.

در این صفحه، علاوه بر بررسی آخرین قیمت لوله های بدون درز مانیسمان در ابعاد گوناگون، قادر هستید که از مطالب آموزشی تصویری و متنی برای آشنایی بیشتر با این محصول پرکاربرد فولادی آشنا شوید. گفتنی است که در صورت تمایل به خرید از فولادسل، لازم است که با متخصصان این مجموعه تماس بگیرید تا کارشناسان پس از بررسی جزئیات مربوط به سفارش شما، اطلاعاتی مانند قیمت دقیق و نحوهٔ ارسال را در اختیارتان قرار دهند و هماهنگی‌های مربوط به پرداخت هزینه و ارسال بار را انجام بدهند.

لوله مانیسمان چیست؟

لوله‌های فولادی به شکل کلی به دو دستهٔ درزدار (جوشی) و بدون درز تقسیم می‌شوند؛ گروه اول از این محصولات با استفاده از ورق‌های فولادی تولید شده‌اند و فرایند تولید نیز به این شکل بوده که متخصصان پس از خم‌کاری ورق‌ها و اعمال برش نهایی، دو لبهٔ لوله را جوشکاری کرده‌اند تا محصول نهایی آماده بشود.

گروه دوم، یعنی لوله گاز مانیسمان، به آن دسته از مقاطع گرد فولادی گفته می‌شود که یک مجرای فولادی برای انتقال گازها، سیالات و مایعات هستند و بدون استفاده از ورق‌های فولادی تولید شده‌اند. این دسته از محصولات با استفاده از شمش‌های فولادی و یک عملیات حرارتی حساب‌شده و دقیق تولید می‌شوند و به بخش‌های گوناگون بازار عرضه می‌شوند. جالب است بدانید که روش تولید لوله بدون درز برای اولین‌بار توسط دو برادر آلمانی با نام‌های رینهارد و مکس مانیسمان کشف شد و همین مسئله منجر به نام‌گذاری این محصول بر اساس اسم این دو برادر شده است.

لوله‌های بدون درز چه انواعی دارند؟

این لوله بر اساس مؤلفه‌های گوناگونی به رده‌ها و انواع مختلفی تقسیم می‌شود. جالب است بدانید که در زبان اهل صنعت، اصطلاح “رده” به ضخامت لوله بدون درز اشاره دارد. با این حساب، در ادامه انواع این محصول را بر اساس رده (ضخامت) معرفی می‌کنیم.

_ لوله بدون درز رده سبک:

این دسته از لوله‌ها کمترین ضخامت را در میان لوله های بدون درز دارند؛ در حدی که ضخامت آن‌ها کمتر از 40 واحد است.

_ لوله مانیسمان رده 40:

این دسته از لوله‌ها ضخامتی در حدود 2.7 تا 13 اینچ و قطری بین 0.5 تا 16 اینچ دارند.

_ لوله بدون درز رده 80:

ضخامت این لوله‌ها بین 3.7 تا 21.4 اینچ متغیر است و قطر آن‌ها شبیه به انواع لوله مانیسمان رده 40 است.

ویژگی‌های لوله‌های بدون درز چیست؟

آن دسته از لوله‌های فولادی که با یک خط جوش تولید می‌شوند، پس از تحمل جریان‌های پرفشار دچار ترک‌ها و آسیب‌های فیزیکی کوچکی می‌شوند که معمولاً در قسمت خط جوش این لوله‌ها اتفاق می‌افتد؛ همین مسئله باعث به خطر افتادن ایمنی کلیت مدار می‌شود. باتوجه‌به اینکه لوله‌های بدون درز چنین ضعفی ندارد، مقاومت بیشتری در انتقال جریان‌های پرفشار از خود نشان می‌دهد و همین مسئله، یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های این محصول به‌حساب می‌آید.

علاوه بر این، این محصول به شکل طراحی شده که متخصصان قادرند به تولید انواع لوله مانیسمان بپردازند؛ یعنی تنوع ضخامت‌ها و ابعاد در این لوله بسیار زیاد است و این مسئله نیز، یکی دیگر از مزیت‌های آن به‌حساب می‌آید.

کاربردهای لوله مانیسمان چیست؟

کاربرد لوله های مانیسمان ارتباط مستقیمی با جنس شمش فولادی به‌کاررفته در ساخت آن‌ها دارد؛ همچنین عوامل دیگری مانند ضخامت و ابعاد آن‌ها نیز در انتخاب یک کاربرد نهایی بی‌تأثیر نیست. جالب است بدانید که لوله های بدون درز مانیسمان به سبب نداشتن خط جوش، مقاومت بیشتری در برابر جریان‌های فشارقوی دارند و این مسئله نیز، عاملی دیگر در تعیین کاربردهای آن‌هاست. در ادامه، بخشی از مشهورترین کاربردهای این محصولات را بیان می‌کنیم.

_ لوله بدون درز کاربرد زیادی در خطوط فشارقوی دارد؛

_ نمونه‌های استیل این محصولات در مدارهای لوله صنایع غذایی و دارویی به کار می‌روند؛

_ در تأسیسات هیدرولیک نیز این دسته از لوله‌ها دیده می‌شوند؛

_ این محصولات در انتقال گازها، نفت و فراورده‌های نفتی نیز به‌وفور به کار می‌روند.

فرایند تولید لوله مانیسمان چیست؟

در بخش ابتدایی این مقاله بیان کردیم که لوله‌های موردبحث ما به سبب اینکه با روش خاصی تولید می‌شود، ظاهر و کاربردی متفاوت در مقایسه با سایر لوله‌های فولادی (لوله‌های درزدار) دارد. همین مسئله باعث می‌شود که شیوهٔ ساخت این محصول به‌عنوان یک عامل در شناخت بهتر آن به کار برود. ما نیز در این بخش، برای آشنایی بیشتر با این مقطع گرد فولادی، فرایند کلی ساخت لوله بدون درز را به شکل مختصر اما دقیق بیان می‌کنیم.

مرحلهٔ اول: آماده‌سازی متریال

در هر خط تولیدی اولین مرحله به انتخاب بهترین مواد اولیه برای تولید اختصاص دارد، چراکه این بخش ارتباط مستقیمی با تعیین خواص مکانیکی و ترمودینامیکی محصول نهایی دارد. گفتنی است که لوله گاز مانیسمان با استفاده از شمش‌های فولادی ساخته می‌شود؛ پس لازم است که متخصصان شمش‌های موردنظر را تهیه کنند و باتوجه‌به ابعاد قدی لوله و ضخامت آن، برش‌کاری را نیز انجام بدهند تا ابعاد کلی محصول تعیین شود. به بیان دیگر، تکنسین خط تولید بر مبنای اینکه قرار است لوله مانیسمان رده 40، 60 یا 80 تولید شود، متریال اولیه را باید انتخاب کند.

مرحلهٔ دوم: آغاز فرایند ساخت

این محصول فرایند تولید بسیار دقیق و پیچیده‌ای دارد و همین مسئله بیانگر جزئیات زیادی است که در بخش تولید لوله بدون درز وجود دارد. به شکل مختصر باید بیان کنیم که فرایند ساخت با حرارت‌دهی آغاز می‌شود و پس از آن، محصول از مراحلی مانند سیستم سوراخ‌کاری (لخ پرس)، النگاتور، پرتاب سمبه، کشش و ایجاد شکل کروی عبور می‌کند تا در نهایت، به بخش سردسازی می‌رسد.

مرحلهٔ سوم: آماده‌سازی نهایی محصول

در این بخش از فرایند، متخصصان باری دیگر ابعاد دقیق لوله را اندازه‌گیری می‌کنند و محصول خنک‌شده را مطابق با درخواست خریدار برش‌کاری می‌کنند. پس از آن، مرحلهٔ تست کیفیت، کونیک سر لوله‌ها، پولیش و بسته‌بندی مطرح می‌شود و در نهایت، لوله گاز مانیسمان در دسته‌های گوناگون و در بخش انتهایی خط تولید لوله قرار می‌گیرد. فرایند تولید لوله‌های بدون درز در این بخش به پایان می‌رسد و محصول با کیفیتی تضمین‌شده و ابعادی دقیق، آمادهٔ ارسال برای مشتری‌های خرد و کلان است. جالب است بدانید که کاربردهای این محصول ارتباط مستقیمی با این بخش آخر دارد؛ چراکه هرچقدر تست‌های کیفیت این محصول دقیق‌تر انجام شود و دقت در ساخت افزایش پیدا کند، محصول نهایی کاربرد بیشتری خواهد داشت.

سخن پایانی

لوله های بدون درز مانیسمان به آن دسته از محصولات گفته می‌شود که با استفاده از شمش‌های فولادی و یک عملیات حرارتی حساب‌شده تولید می‌شوند. جالب است بدانید که شیوهٔ تولید لوله‌های بدون درز (در این مقاله به شکل سه‌مرحله‌ای معرفی شد) بیشترین تأثیر را در تعیین خواص کلی آن دارد. این محصولات در انواع متفاوت و با ویژگی‌های خاصی به بازار عرضه می‌شوند و برای کاربردهای خاصی استفاده می‌شوند.

لوله مانیسمان
مشاوره رایگان
پر کردن تمام فیلد ها اجباری می باشد