راه‌های تشخیص تیرآهن اصل و تقلبی

راه‌های تشخیص تیرآهن اصل و تقلبی
فهرست مطالب

  برای بوکسور شدن نیاز است به یک کیسه بوکس! فرد هر چقدر به این کیسه ضربه بزند کیسه ول نمی‌شود و به زمین نمی‌افتد. اما اگر این کیسه تقلبی باشد و یا درست نصب نشده باشد چه؟! کیسه ول می‌شود و بوکسور ممکن است تعادل خود را از دست بدهد و پخش زمین گردد! اما این موضوع شاید آسیب چندانی به فرد وارد نکند. حال تصور کنید این اتفاق برای یک ساختمان بیفتد. چه اتفاقی بروز می‌کند؟ بله؛ افراد زیادی دچار آسیب جسمی و مالی می‌شوند. اما راه حل چیست؟ با انتخاب مصالح اصلی و نه تقلبی می‌توان درصد بروز این اتفاق را به صفر رساند. به همین منظور ما، در فولادسل، بر آن شدیم تا مطلبی درباره نحوه ی تشخیص تیرآهن اصل و تقلبی خدمت‌تان ارائه کنیم تا خسارات وارده در آینده را به حداقل برسانیم. پس با ما همراه بمانید.

  برای خرید انواع تیرآهن بر روی لینک زیر کلیک کنید
  قیمت تیرآهن

  تیرآهن چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

  یکی از مهم‌ترین مقاطع فولادی در پروژه‌های صنعتی و سازمانی، تیرآهن نام دارد که وظیفه اصلی آن، تحمل تنش‌های حاصل از نیروهای وارد شده بر سازه است. باید خدمت‌تان عرض کنیم که قیمت تیرآهن انواع مختلفی داشته و در کشور ما، ایران، کارخانه‌های زیادی مشغول تولید این محصول بسیار مهم هستند. جالب است بدانید که بدون این پروفیل، دیگر ساختمان‌های اسکلت فلزی گویی وجود ندارند. این محصول را در انواع سایزها به تولید می‌رسانند که البته هر کدام از آن‌ها کاربردهای متفاوتی با هم دارند. انواع سایزهای تیرآهن شامل 12، 14، 16، 18، 20، 22، 24، 27 و 30 می‌باشد. تیرآهن‌ها انواع مختلفی دارند؛ از جمله تیرآهن IPE، تیرآهن INP، تیرآهن هاش (بال پهن) و تیرآهن لانه زنبوری.

   

  تیرآهن اورجینال

  مزایای استفاده از تیرآهن

  1. کاربرد در ارتفاعات زیاد
  2. امکان اتصال چندین قطعه به هم
  3. سرعت در اجرا و نصب
  4. قطعات آن به صورت پیش ساخته و آماده 
  5. امکان توسعه پس از اتمام سازه

  انواع استاندارد تیرآهن

  زمان تولید هر قطعه فولادی، سازنده بر اساس مواد مصرفی و روند تولید از استانداردهایی استفاده می‌کند. در ادامه با این استانداردها آشنا خواهیم شد:

  • استاندارد INP

  به طور کلی از این نوع استاندارد در تولید تیرآهن‌های داخلی استفاده نمی‌شود و محصولات موجود وارداتی هستند. در صورت خرید توجه به مشخصات محصول بسیار حائز اهمیت است.

  • استاندارد IPE

  در کشور اغلب از این نوع استاندارد استفاده می‌شود اما شکل ظاهری و ویژگی‌های تولیدی آن‌ها با هم متفاوت‌اند. استفاده از این استاندارد در کشورهای قاره اروپا نیز محبوب است؛ چرا که در موقعیت‌های متفاوت جغرافیایی قابل استفاده خواهد بود.

  توجه کنید که در تشخیص تیرآهن اصل و تقلبی در نظر گرفتن استاندارد بسیار حیاتی است.

  چطور تیرآهن اصلی را از تقلبی تشخیص دهیم؟

  پیش از خرید هر محصولی باید به خوبی درباره آن، انواع، مراکز فروش و حتی قیمت تحقیق کرد. اما مهم‌ترین موضوع، شناخت خود محصول است تا در این بازار که سودجویان قصد سوءاستفاده دارند، به هدفشان نرسند. این موضوع درباره تیرآهن نیز صادق است. یک سری نکات خرید تیرآهن وجود دارد که به کمک آن می‌توانید به راحتی تیرآهن اصل و تقلبی را از هم تشخیص دهید.

  پلاک تیرآهن

  باید بدانید که پیش از ارسال تیرآهن، بر روی هر بندیل یک پلاک می‌گذارند. با بررسی این پلاک می‌توانید به اصل و یا تقلبی بودن محصول خود اطمینان حاصل کنید. درون پلاک‌ها اطلاعات مختلفی نظیر عنوان محصول، نام تولیدکننده، پارامترهای به کار گرفته شده، وزن، استاندارد محصول و تاریخ تولید درج شده است.

  وزن تیرآهن

  وزن تیرآهن به حجم و چگالی وزن فولاد وابسته است. به منظور تشخیص تیرآهن اصل و تقلبی باید وزن محصول دریافتی را با جدول استاندارد وزنی که فروشنده در اختیارتان قرار می‌دهد مطابقت دهید. در ادامه با این جداول آشنا خواهیم شد:

  جدول وزن تیرآهن هاش بال ‌پهن  (HEB – IPB)

  سایز تیرآهن وزن یک متر (kg) وزن شاخه سبک  (kg) شاخه سنگین  (kg)
  10 20.4 200 244
  12 26.7 234 322
  14 33.7 299 390
  16 42.6 365 500
  18 51.2 426 590
  20 61.3 508 720
  22 71.5 606 828
  24 83.2 724 960
  27 93.0 818 1075
  30 103 917 1210
  33 117 1060 1370
  36 127 1171 1551
  40 134 1260 1603
  45 142 1342 1754
  50 155 1860
  55 171 2052
  60 187 2244

  علامت حک شده بر روی تیرآهن

  همه تولیدکنندگان مقاطع فولادی در زمان تولید تیرآهن برای مشخص کردن محصولات خود، بر روی آن علامت اختصاری حک می‌کنند که این موضوع نشان دهنده نام تجاری محصول است. این راهکار همیشه به نفع تولیدکننده است؛ چرا که با علامت اختصاری میلگرد مختص کارخانه خود می‌تواند تبلیغ کند و هیچ شرکت یا بنگاه دیگری از این طریق نمی‌تواند فرصت طلبی کرده و آن‌ها را به نام خود بفروشد.

  تشخیص تیرآهن اصل از تقلبی

  رنگ تیرآهن

  رنگ محصول در زمان خرید، یکی از راه‌های تشخیص تیرآهن اصل و تقلبی می‌باشد که نشان از کیفیت بالای آن می‌دهد. تیرآهنی که زنگ زده باشد و یا رنگ یک‌نواختی نداشته باشد، از محصولات مرغوب و باکیفیت نیست؛ چون که رنگ تیرآهن باید یک‌دست بوده و فاقد هر نوع علامت کدری باشد.

  بسته بندی

  به این دلیل که همیشه تیرآهن‌ها در حجم بالا خریداری می‌شوند، بسته بندی آن‌ها نیز بر همین اساس انجام می‌گیرد. در زمان خرید تیرآهن و یا هر محصولی بسته بندی‌ها در تعداد و وزن مشخصی آماده ارسال می‌شود.

  قدرت جوش پذیری تیرآهن

  در صورت تقلبی بودن، تیرآهن هرگز نخواهد توانست خصوصیت جوش پذیری خوبی را ارائه کند؛ چرا که مواد به کار رفته در تیرآهن، ضخامت و ترکیبات شیمیایی  آن می‌تواند در کیفیت جوشکاری تاثیرگذار باشد.

  مشخصات ظاهری

  شکل هندسی و مشخصات ظاهری تیرآهن می‌تواند گویای خیلی از مسائل باشد. اشکال تیرآهن را پیش تر به شما عزیزان معرفی کردیم و با کمک این اطلاعات شما می‌توانید متوجه شوید که کدام یک از انواع آن را خریداری می‌کنید.

  برگ آنالیز تیرآهن

  این برگ زمان تحویل به مشتری تقدیم می‌شود. در این برگ مشخصات، استانداردهای تولیدی و همچنین تست‌های انجام گرفته بر روی آن درج شده که باید آن را با محصول تطبیق داد.

  جمع بندی

  بازار محصولات تقلبی را نمی‌توان از روی زمین برای همیشه جمع کرد اما می‌توان با راهکارهایی تیرآهن اصل و تقلبی را از هم تشخیص داد. در کنار تمام نکات گفته شده به یاد داشته باشید که با خرید از یک فروشنده مطمئن خود را از تمامی دردسرهایی که ممکن است در آینده برای‌تان پیش آید، جلوگیری کنید. شما کاربران و همراهان عزیز می‌توانید در صورت داشتن هرگونه سوال و یا تجربه‌ای آن را با ما در میان بگذارید.

  سوالات متداول
  نحوه تشخیص تیرآهن تقلبی از اصل چگونه است؟
  تیرآهن اصل و تقلبی را می‌توان از طریق رنگ، قدرت جوش پذیری، بسته بندی تیرآهن و حتی علامت هک شده روی آن تشخیص داد.
  آیا تیرآهن اصل و تقلبی را می‌توان از روی رنگ این محصول تشخیص داد؟
  رنگ تیرآهن یکی از پارامترهایی می‌باشد که می‌تواند در تشخیص اصل بودن تیرآهن در نظر داشت. رنگ تیرآهن باید یکدست و فاقد علامت‌های کدری باشد.
  در زمان خرید روی پلاک تیرآهن چه اطلاعاتی درج شده است؟
  نام محصول، نام تولیدکننده، پارامترهای به‌کارگرفته شده، وزن، استاندارد تیرآهن روی پلاک این محصول و تاریخ تولید.
  نظر شما