فروش ورق اسیدشویی شده | لیست قیمت ورق اسیدشویی به روز

قیمت روز ورق اسیدشویی، بصورت عمده و جزئی در سایت فولادسل به روزرسانی شده و در دسترس قرار گرفته است. ضمن آنکه امکان خرید و فروش آنلاین برای خریداران ورق اسیدشویی فراهم شده است.

ورق اسید شویی از ورق سیاه تولید می شود. در این فرآیند رول ورق پس از باز شدن وارد حوض اسید کلریدریک شده تا چربی ها و ناخالصی ها از سطح زدوه شود. ظاهر ورق هایی که به این صورت وارد بازار می شوند براق تر ، زیبا تر و نزدیک به ورق روغنی می باشد. ورق اسیدشویی در گرید sw22 از کارخانه فولاد مبارکه اصفهان بصورت رول، فابریک و برش خورده به بازار عرضه می گردد. لیست قیمت روز ورق اسیدشویی فولادسل از ضخامت 1.5 تا 6 میلیمتر با عرض های 1، 1.25، 1.5 و 2 متر در محل کارخانه و انبار تهران بروزرسانی می شود. فولادسل افزون بر تامین ورق اسیدشویی درجه یک، خدمات برشکاری و .. را جهت رفاه حال مشتریان عزیز می پذیرد. شایان ذکر است لیست قیمت خرید ورق اسیدشویی فولادسل با تایید و هماهنگی کارشناس فروش، معتبر می باشد.

سوالات متداول:

آیا لیست قیمت ورق اسید شویی در سایت به روز است و اعتبار دارد؟

بله، لیست موجودی و قیمت ورق اسیدشویی در سایت فولادسل بروز است.

ورق اسیدشویی چیست؟

ورق اسید شویی، همان ورق سیاه است که جهت از بین رفتن چربی ها و ناخالصی ها با اسید کلریدریک یا سولفوریک شستشو داده شده است.

کاربرد ورق اسیدشویی چیست؟

ساخت لوله و پروفیل، قطعات خودرو، لوله های انتقال نفت و گاز و آب، مخازن گاز و تحت فشار، فرم دهی سرد و کشش عمیق سیلندر گاز کاربرد دارد.

ورق اسیدشویی چه ابعادی دارد؟

ضخامت 1.5 تا ۶ میلی متر و عرض 1، 1.25، 1.5 و 2 متر

دانش نامه

آخرین بروز رسانی فروش ورق اسیدشویی شده | لیست قیمت ورق اسیدشویی به روز یکشنبه 9 فوریه 2020 دانلود کاتالوگ


قیمت ورق اسیدشویی
 • کد
 • نام
 • ضخامت(mm)
 • عرض (mm)
 • کارخانه
 • قیمت
 • توضیحات بیشتر

دانشنامه

ورق اسید شویی (Pickling Sheets) چیست؟

ورق اسیدشویی محصول فرآیند اسیدشویی ورق فولادی سیاه است. به فرآیندی که طی آن چربی های روی ورق نورد گرم ( ورق سیاه ) ، با استفاده از اسید صنعتی از ورق زدوده می شود، اسیدشویی می گویند. ورق اسیدشویی ظاهری براق و نزدیک به ورق روغنی دارد. این ورق ها بعنوان مواد اولیه کارخانه نورد سرد و گاهی گالوانیزه  استفاده می شوند و باید عاری از پوسته های اکسیدی سخت و سایشی باشند.
ورق اسیدشویی درجه یک بصورت رول و شیت (فابریک و برش خورده)  به بازار عرضها می گردد.
ابعاد فابریک
• ورق اسیدشوی شده 1000*2000 میلی متر
• ورق اسیدشو شده 1250*2500 میلی متر
• ورق اسیدشوی 1500*3000 میلیمتر
• ورق اسیدشوی 1500*6000 میلیمتر
• ورق اسیدشوی شده 2000*6000 میلیمتر
• ورق اسیدشوی شده 2000*12000 میلیمتر
ضخامت ورق های اسید شویی فولاد مبارکه از 1.5 تا 6 میلیمتر می باشد.

روش تولید

  بخشی از محصول تولیدی در واحد نورد گرم جهت شستشوی سطح ورق بوسیله اسید، به واحد اسیدشوئی انتقال می یابد. در خطوط ورق اسیدشوئی کلافها پس از باز شدن توسط قرقره های باز کننده وارد حوضچه های اسید از نوع اسید کلریدریک شده و در آنجا جهت اکسیدزدایی شسته می شوند.
این کلاف ها پس از شسته شدن و خارج شدن از حوضچه های اسید توسط آب شسته شده و با عبور از تونل هوای گرم خشک می شوند. پس از عملیات اسید شوئی بخشی ازمحصول به صورت کلاف اسید شوئی شده به بازار عرضه و بخش عمده آن برای تولید محصولات سرد به واحد نورد سرد انتقال می یابد.
 فواید ورق اسید شویی
• بهتر شدن کیفیت سطح فلز
• آماده سازی ورق برای نورد سرد
• اکسید زیادی در اسید حل می شود و باعث تمیز شدن سطح فلز می‌شود
• استفاده از اسید باعث می‌شود که در تانکر‌های اسید شویی اسید کمتری مورد استفاده قرار گیرد
• اسفاده از اسید باعث جلوگیری از خوردگی فلز می‌شود
• مهم ترین علت این است که هزینه کمتری دارد یعنی صرفه اقتصادی دارد
معایب استفاده از ورق اسید شویی
• در دمای بالا دود تولید میکند که باعث آلودگی هوا و مختل کردن سیستم تنفسی می‌شود
• بازیابی اسید کلریدریک هزینه زیادی دارد
• به دلیل قدرت بالای اسید با فرایند خوردگی زیادی مواجه است

دلایل اسید شویی

 ورقهای بدست آمده از نورد گرم به ۲ دلیل اسید شویی می شوند:
1. بهبود کیفیت سطحی که بدلیل جدا شدن و تمیز شدن لایه های اکسیدی از روی سطح ورق است. در این صورت ورق از سطح مرغوب تر و شکل ظاهری بهتری بهره مند خواهد شد. این هدف برای آن دسته از ورق هایی است که پس از اسید شویی وارد بازار مصرف می شوند.
2. آماده سازی ورق برای فرایند نورد سرد. معمولا پوسته های اکسیدی روی سطح ورق سخت و ضد سایش می باشند. به همین دلیل اگر ورق ها بدون اسیدشویی و اکسید زدایی نورد سرد شوند، غلتک های نورد سرد به سرعت ساییده و از تلرانس خارج می شوند و روی هم رفته فرآیند نورد سرد را با دشواری روبرو می سازند.
این دشواری دو چندان خواهد شد، اگر اتصال و یا چسبندگی پوسته های اکسیدی به سطح ورق سست و ضعیف باشد. بنابراین لازم است که سطح ورق، پیش از فرایند نورد سرد، حتما تمیز و تهی از اکسید باشد.
اگرچه فرایندهای گوناگون اسیدشویی نام های مختلفی دارند اما می توان آن ها را به سه نوع کلی تقسیم بندی کرد
اسیدشویی ساکن
اسیدشویی ساکن یا خمره ای، اکثرا در صنعت آبکاری به کار می رود، در حالی که اسیدشویی دسته ای و پیوسته معمولا مربوط به صنایع تولیدی بزرگ می باشد. در اسیدشویی ساکن، ورق اسیدشویی در محلول اسید غوطه ور می شود و معمولا ساکن باقی می ماند، در حالی که محلول در حال حرکت است.
اسیدشویی دسته ای
در اسیدشویی دسته ای چندین قطعه از یک محصول در محلول اسید غوطه ور می شوند و این قطعات معمولا در حال حرکت هستند.
اسیدشویی پیوسته
در اسیدشویی پیوسته ، محصول معمولا نوار فولادی است که پیچیده نشده است و در یک جهت افقی یا عمودی از میان مخازن اسید و شستشوی آب یا اسپری ها عبور می کند.
نوع عملیات اسیدشویی عمدتا بستگی به محصولی دارد که قرار است تمیز شود، معمولا در اسیدشویی از اسیدهایی مانند اسید سولفوریک، هیدروکلریک ، فسفریک، هیدروفلوریک و نیتریک به تنهایی یا به صورت ترکیب های گوناگون استفاده می کنند. تاکنون برای اسیدشویی آلیاژهای فولادی کربن دار، اسید سولفوریک بیشترین استفاده را داشته است همراه با اسید هیدروکلریک که در رده بعدی پس از آن به میزان روز افزونی مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از کاربردهای بسیار زیاد هیدروکلریدریک اسید تولیدی در سطح جهان، در صنایع فولادسازی است. مثلا در کشور کانادا بیش از ۲۶ درصد از کل هیدروکلریدریک اسید تولیدی به مصرف واحد اسیدشویی می رسد. یعنی از ۱۱۳ تن هیدروکلریدریک اسید تولیدی در حدود ۳۰ تن در صنعت اسیدشویی آهن و فولاد مصرف می شود.
مزایای اسید شویی با اسید کلریدریک
 در گذشته از اسیدسولفوریک به عنوان ماده اصلی اسیدشـویی استفاده می شد. ولی امروزه بیشتر تولید کنندگان فولاد برای فرایند اسید شویی از اسید کلریدریک استفاده می کنند. دلیل این امر مزایای مختلفی است که اسید کلریدریک نسبت به اسید سولفوریک از خود نشان داده است.
اول و مهمتر از همه جنبه اقتصادی کار مطرح است. قیمت اسید کلریدریک بسیار کمتر از اسید سولفوریک است. دلایل دیگری که استفاده از اسید کلریدریک را توجیه می کنند عبارتند از:
1. در شرایط غلظت و دمای یکسان، نرخ اسیدشویی با اسید کلریدریک ۲٫۵ تا ۳٫۵ برابر بیشتر از نرخ اسیدشویی با اسیدسولفوریک است .
2. اسید کلریدریک اکسید بیشتری را در خود حل می کند، در نتیجه سطح را تمیزتر می کند.
3. استفاده از اسید کلریدریک سبب می شود که در تانک های اسید شویی از اسید کمتری استفاده شود.
4. حمله و کارایی اسید کلریدریک به خود فولاد بعنوان فلز پایه، کمتر خواهد بود. در نتیجه از هدر رفتن فلز جلوگیری می شود.
5. دمای کاری برای اسید کلریدریک کمتر از اسید سولفوریک است. دمای بهینه کاری برای اسید کلریدریک ۷۰ تا ۸۰ درجه سانتیگراد است، حال آنکه این دما برای اسید سولفوریک ۱۰۰ تا ۱۰۵ درجه سانتیگراد می باشد.
فروش ورق اسید شویی

معایب شستشوی ورق اسیدشویی با اسیدکلریدریک

 بزرگترین عیب اسید کلریدریک نسبت به اسید سولفوریک، فرّار بودن بیشتر آن است. بنابراین تانک های اسیدشویی در بردارنده اسید کلریدریک، می بایست به خوبی آب بندی شوند تا از گریز اسید جلوگیری کنند.
عملیات اسیدشویی پیوسته، معمولا بوسیله ۳ تا ۵ تانک در بردارنده اسید با غلظت های متفاوت انجام می پذیرد. طول تانک ها نزدیک به ۲ تا ۲٫۵ متر می باشند و پشت سر هم قرار می گیرند.
بعد از آنکه ورقه های فولادی در واحد نورد گرم تولید شد، به دلیل درجه حرارت بالایی که دارد وقتی در معرض هوا قرار می گیرد با اکسیژن هوا ترکیب شده و یک لایه اکسید سطح فلز را در بر می گیرد. در مجتمع فولاد مبارکه تولید ورق اسیدشویی به صورت زیر انجام می گیرد. برای برطرف کردن این سطح اکسید، ورق های فولاد را در حمام های حاوی هیدروکلریدریک اسید ۳۰-۲۰ درصد غوطه ور می کنند. تعداد این حمام ها پنج عدد و طول آن ها در حدود ۱۲۰ متر است. ورقه های اکسید شده با سرعت ۲۵۰-۱۲۰ متر بر ساعت از داخل این حمام ها عبور می کنند و سپس برای پاکسازی باقی مانده مواد اسیدی با آب خالص شستشو داده می شوند.
در واحد اسیدشویی مجتمع فولاد مبارکه، ورق اسیدشویی پس از آنکه از حوضچه های اسیدشویی خارج می گردند، برای پاکسازی باقی مانده مواد اسیدی، رسوبات و ناخالصی ها، با آب خالص شستشو داده می شوند. برای این کار ورق اسیدشویی پس از خروج از حوضچه های اسیدشویی، وارد حوضچه های شستشو با آب می شوند. همه حوضچه ها به هم مرتبط اند. بدین صورت که آب شستشوی ورق های فولادی از حوضچه اول سرریز شده و وارد حوضچه بعدی تا حوضچه پنجم می گردد.
جهت حرکت ورق اسیدشویی با جهت حرکت آب شستشو عکس همدیگر باشند، بدین صورت که ورق ابتدا وارد حوضچه پنجم می شود و رفته رفته با آب شستشوی تازه تری تماس پیدا می کند که در حوضچه اول فقط با آب خالص شستشو داده می شود. حوضچه ها به صورت شیب دار ساخته شده اند که آب خالص ابتدا وارد حوضچه اول شده و چون به صورت شیب دار هستند سرریز کرده و در نهایت وارد حوضچه پنجم می شود.
کاربردهای ورق اسیدشویی
 •  مصارف ساختمانی: تولید لوله و پروفیل و غیره
 •  اتومبیل سازی: قسمتهای ساختمانی و چرخ اتومبیل قطعات خودرو و اجزاء داخلی آن (رینگ و شاسی)
 •  صنایع لوله سازی تولید انواع لوله های انتقال آب ، نفت و گاز
 •  تولید مخازن گاز ،مایع و مخازن تحت فشار
 •  فرم دهی مجدد جهت محصولات گالوانیزه
 •  فرم دهی سرد و کشش عمیق سیلندر گاز
ورق های اسید شویی با متریال های St 37 ،St33 ،St52 و با استاندارد sw22 و stw22 تولید و عرضه می شوند.
استاندارد stw22 دارای ضرفیت کششی بالاتری به نسبت استاندارد sw22 است.
این نوع ورق در ضخامت های ۱٫۵ تا ۶ میلیمتر و با دو عرض ۱۰۰ و ۱۲۵ سانتی متر تولید و به بازار عرضه می شود

جدول وزنی

وزن ورق های اسید شویی مانند ورق های نورد گرم (سیاه) می باشند.
وزن ماشین حسابی هر ورق اسیدشویی بر اساس فرمول وزنی ورق های آهن که در ادامه آمده قابل محاسبه خواهد بود و در آن چگالی آهن را 8 گرم بر متر مکعب در نظر می گیرند (در حالی که این عدد در واقعیت7874 گرم بر متر مکعب می باشد).
وزن هر برگ ورق اسیدشویی (بر حسب کیلوگرم) = طول ورق (با واحد متر)* عرض ورق (با واحد متر)* ضخامت ورق (با واحد میلیمتر)* 8 (کیلوگرم بر مترمکعب/1000)
فرمول محاسبه قیمت هر برگ ورق اسیدشویی به طریق زیر می باشد.
قیمت هر برگ ورق اسیدشویی (بر حسب ریال) = قیمت هر کیلوگرم ورق اسیدشویی (بر حسب ریال/کیلوگرم) * وزن هر برگ ورق اسیدشویی (بر حسب کیلوگرم)
برای محاسبه قیمت هر مترمربع ورق اسیدشویی از فرمول زیر استفاده می گردد.
قیمت یک مترمربع ورق اسیدشویی (بر حسب ریال / مترمربع) = قیمت یک برگ ورق اسیدشویی (بر حسب ریال) / مساحت ورق اسیدشویی (بر حسب متر مربع)
فولادسل تامین کننده ورق اسیدشویی درجه یک در ضخامت ها و عرض های تولیدی کارخانه فولاد مبارکه اصفهان در محل کارخانه و انبار تهران می باشد. خدمات برش و انبار هم جهت رفاه حال خریداران گرامی پذیرفته می شود.

عبارات قابل جستجو:

قیمت ورق اسیدشویی ، ورق اسید شویی چیست , اسید شویی فلزات , کاربرد ورق اسید شویی , ورق اسید شور , استاندارد اسید شویی , اسید شویی استنلس استیل , قیمت ورق اسید شویی

0