ورود / ثبت نام Instagram
74486 021 با ما تماس بگیرید
صفحه نخستکارخانه تولید کننده فولاد و آهن

مجتمع فولاد صنعت بناب

سه شنبه, ۳ / اسفند / ۱۴۰۰ مجتمع فولاد صنعت بناب

فولاد صنعت بناب مجموعه‌ای از 5 کارخانهٔ تولید محصولات فولادی است که سهم قابل‌توجهی در بازار داخلی فولاد دارند؛ این پنج مجموعه به تولید مقاطع فلزی گوناگونی می‌پردازند و از تجهیزات و خطوط تولید متنوعی برای این فرایندها استفاده می‌کنند. در ادامه، به شکل مختصر این گروه صنعتی و شرکت‌های تابعهٔ آن را بررسی خواهیم کرد.

درباره مجتمع فولاد صنعت بناب

مجتمع فولاد صنعت بناب در سال 1383 اولین فعالیت‌های خود را آغاز کرد؛ همان‌طور که از نام این مجموعه مشخص است، شرکت‌های این واحد تولیدی در شهرک صنعتی بناب آذربایجان شرقی و در زمینی با مساحت 132 هکتار بنا شده‌اند. گفتنی است که موقعیت جغرافیایی این مجموعه بسیار قابل‌توجه است، چراکه از طرفی یک دسترسی مناسب به خطوط راه‌آهن و جادهٔ اصلی دارد و از طرف دیگر، در مجاورت نیروگاه‌های آب و گاز قرار گرفته که به‌سادگی می‌توانند نیازهای آن را برطرف کنند.

شایان توجه است که این مجتمع فولادی از دو واحد ذوب مجزا بهره می‌برد که یکی از آن‌ها با استفاده از کوره‌های القائی و دیگری با کمک کوره‌های قوس الکتریکی کار می‌کنند؛ این بخش از کارخانه، توان تولید بازهٔ وسیعی از محصولات فولادی نظیر انواع میلگرد آجدار، انواع پروفیل نبشی و ناودانی، انواع شمش فولادی و تیرآهن را به این مجموعه می‌دهد.

کارخانه‌های مجتمع فولاد صنعت بناب

همان‌طور که در بخش قبلی نیز اشاره کردیم، این مجموعه شامل پنج واحد تولیدی داخلی است که دارای خطوط تولید مجزایی هستند و هرکدام به ساخت مقاطع فلزی و محصولات فولادی گوناگونی می‌پردازند. جزئیات این کارخانه‌ها به شرح زیر است:

سه خط تولید اصلی و یکی از دو واحد ذوب کلی مجتمع فولاد صنعت بناب، در این کارخانه قرار دارند. واحد ذوب مستقر در این کارخانه به روش کوره‌های قوس الکتریکی کار می‌کند و با نیروی برق تأمین می‌شود. گفتنی است که خط اول و دوم این واحد تولیدی مخصوص تولید میلگرد آجدار ساختمانی و شمش فولادی است و ظرفیتی برابر با 850 هزار تن میلگرد و 300 هزار تن شمش فولادی را در یک سال دارد. همچنین خط سوم این مجموعه که در سال 1390 به بهره‌برداری رسیده، مختص تولید شمش‌های فولادی با طول 12 متر است و ظرفیتی در حدود 400 هزار تن دارد.

این بخش از مجتمع در سال 1387 و در قطعه زمینی با مساحت 11 هکتار به بهره‌برداری رسیده است و دارای دو خط تولید اصلی می‌باشد. اولین خط تولید این واحد مخصوص تولید انواع میلگردهای آجدار ساختمانی، پروفیل‌های نبشی در سایزهای گوناگون و مفتول‌های آلیاژی است. دومین خط تولید نیز برای ساخت انواع پروفیل ناودانی و تیرآهن است. گفتنی است که ظرفیت کلی این کارخانه برابر با 450 هزار تن در سال است.

این کارخانه دارای نخستین خط ذوب و ریخته‌گری پیوسته در بخش‌های شمال غرب ایران به‌حساب می‌آید و 5 کورهٔ القائی با ظرفیت نهایی 100 تن را در خود جای داده است؛ این کوره‌ها برای ذوب‌آهن اسفنجی و قراضه و انجام فرایند آلیاژسازی به کار گرفته می‌شوند. گفتنی است که واحد ریخته‌گری پیوسته این مجموعه نیز به شکل اختصاصی بری تولید شمش‌های فلزی در ابعاد 150 در 150 و طول 6 متر به کار گرفته می‌شود. ظرفیت تولید این واحد در هر یک سال برابر با 150 هزار تن است.

این واحد تولیدی مساحتی برابر با 11 هکتار دارد و از سال 1389 برای فولادسازی به کار گرفته شده است. این مجموعه به‌طورکلی برای تولید انواع میلگردهای آجدار ساختمانی به کار گرفته می‌شود و ظرفیتی در حدود 450 هزار تن در هر یک سال دارد.

محصولات

در بخش قبلی به معرفی پنج واحد تولیدی مجتمع فولاد صنعت بناب پرداختیم و اطلاعاتی هم دربارهٔ توان تولید این واحدها به دست دادیم؛ با مطالعهٔ این اطلاعات به‌خوبی اهمیت محصولات این مجموعه را در تأمین نیازهای بازار داخلی درک خواهید کرد و متوجه سهم بزرگ این مجتمع در تولید سالیانه داخلی خواهید شد. در این بخش قصد داریم محصولات این مجموعه را به شکل کلی معرفی کنیم.

بخش بزرگی از تولیدات مجتمع فولاد صنعت بناب مربوط به ساخت میلگرد آجدار مطابق با دو استاندارد A2 و A3 در سایزهای 8 تا 32 است. گفتنی است که این محصولات به شکل عمده برای مصارف ساختمانی به کار گرفته می‌شوند.

تیرآهن بخش دیگری از محصولات این مجموعه را به خود اختصاص داده است و در انواع گوناگونی تولید و عرضه می‌شود.

این دسته از محصولات که با نام پروفیل‌های L نیز شناخته می‌شوند، بخشی دیگر از محصولات این واحد تولیدی هستند.

گردهای آلیاژی گروهی دیگر از محصولات مجتمع فولاد بناب هستند که با جزئیات متفاوت در عناصر شیمیایی و تفاوت در ابعاد و قطر، به بازار عرضه می‌شوند.

این محصول با نام پروفیل U نیز شناخته می‌شود و دارای دو استاندارد کلی است. گفتنی است که در مجموعه موردبحث ما پروفیل ناودانی در انواع ابعادی گوناگونی تولید و عرضه می‌شود.

کارخانه
مشاوره رایگان
پر کردن تمام فیلد ها اجباری می باشد