بنر دعوت به نمایشگاه متافو

کارخانه صنایع فولاد کرمان

کارخانه صنایع فولاد کرمان

عناوین اصلی صفحه

صنایع فولاد کرمان یک واحد تولیدی فعال در زمینهٔ ساخت انواع میلگرد و شمش‌های فولادی است و یکی از قدیمی‌ترین واحدهای صنعتی کشور در این زمینه به‌حساب می‌آید. این مجموعهٔ صنعتی اولین کارخانه تولید فولاد در جنوب شرق کشور محسوب می‌شود و از این نظر، در میان عموم اهالی صنعت صاحب‌نام است. در ادامه تلاش می‌کنیم تا به معرفی مختصر این مجموعه بپردازیم و در ادامه، محصولات آن را بررسی کنیم.

دربارهٔ صنایع فولاد کرمان

این مجموعه برای اولین‌بار در سال 1369 به شکل یک شرکت سهامی عام وارد دنیای فولادسازی کشور شد و فعالیت خود را آغاز نمود؛ پس از آن، در سال 1391 به مالکان خصوصی واگذار شد و از مالکیت نهادهای دولی خارج شد. جالب است بدانید که در این ایام، خانواده‌های شهدای جنگ تحمیلی و سایر شهدای عزیز کشورمان، بزرگ‌ترین مالکان این مجموعه به‌حساب می‌آیند.

گفتنی است که محصولات این مجموعه به مدد واحد کنترل کیفیت و کارشناسان وظیفه‌شناس آن، همیشه مطابق با استانداردهای داخلی و خارجی بوده است و به همین دلیل، در بازارهای داخل و خارج ایران، طرف‌دارهای مخصوص به خود را دارد.

خالی‌ازلطف نیست اگر بدانید که صنایع فولاد کرمان اولین واحد صنعتی فولادسازی در جنوب شرق کشور به‌حساب می‌آید که به‌خوبی در تأمین نیازهای این بخش از کشور، کامیاب بوده است. گفتنی است که در این مجموعه واحدهایی مانند آزمایشگاه کوانتومی‌تری، متالورژی، ویژگی‌های مکانیکی و کالیبراسیون واقع شده‌اند که تأثیر چشمگیری در کیفیت نهایی محصولات فولاد کرمان دارند.

زیرساخت‌ها

مجموعهٔ موردبحث ما به‌طورکلی دارای دو خط تولید است که هرکدام حجم بالایی از فولاد را به مرحلهٔ نهایی تولید می‌رسانند. شایان توجه است که فاز اول این مجموعه که با نام نورد گرم نیز شناخته می‌شود در سال 1380 به بهره‌برداری رسیده است و ظرفیت تولید سالیانه آن برابر با 150 هزار تن است.

فاز دوم این مجموعه نیز در سال 1394 به مرحلهٔ نهایی خود رسید و ظرفیت آن در هر یک سال، 440 هزار تن شمش فولادی به روش تولید القایی است. البته نباید فراموش کنیم که در سال‌های گذشته، کارشناسان این مجموعه تلاش‌های زیادی داشته‌اند تا توان تولید این واحد صنعتی را افزایش بدهند و در نهایت، توانسته‌اند رقم‌های مربوط به تولید سالیانه را به میزان چشم‌گیری افزایش بدهند که در بخش بعدی به شکل دقیق معرفی می‌کنیم.

محصولات

در حال حاضر، به‌طورکلی سه واحد فعال در این مجموعه مشغول به کار هستند که هرکدام دارای یک توان تولید سالیانه ارتقا یافته هستند. در ادامه به شکل مختصر هر مورد را بیان می‌کنیم.

  • واحد تولید شمش:

این بخش از مجموعه با استفاده از کوره‌های قوس الکتریکی و القایی کار می‌کند و ظرفیت سالیانه آن برابر با 440 هزار تن است. جالب است بدانید که این بخش از کارخانه جدیدتر از واحدهای دیگر به‌حساب می‌آید و تأثیر زیادی در افزایش شهرت این مجموعه داشته است، چراکه پیش‌ازاین، صنایع فولاد کرمان با تولید انواع میلگرد در میان اهل صنعت شناخته می‌شد.

  • واحد ریخته‌گری:

یکی دیگر از واحدهای این مجموعه است که در هر یک سال، 420 هزار تن تولیدات دارد.

  • واحد میلگرد:

این بخش از کارخانه که یکی از قسمت‌های قدیمی آن نیز به‌حساب می‌آید، توان تولید 220 هزار تن میلگرد را در یک سال دارد. گفتنی است که صنایع فولاد کرمان بیش از هر چیز دیگری با تولیدات این بخش از کارخانه شناخته می‌شود که محصولاتی باکیفیت هستند.

گفتنی است که این محصولات بر اساس دو استاندارد A2 و A3 در این مجموعه تولید می‌شوند و دارای سایزهای 8 تا 32 هستند؛ این مقاطع بیشتر از هر چیزی، در پروژه‌های ساخت‌وساز به کار گرفته می‌شوند.

نظر شما

قیمت ورق های فولادی