بنر دعوت به نمایشگاه متافو

شرکت فولاد آذربایجان

شرکت فولاد آذربایجان

عناوین اصلی مقاله

فولاد آذربایجان قادر است سالانه ۵۵۰٬۰۰۰ تن انواع میلگرد، تسمه، ناودانی و مفتول تولید کرده و به بازار عرضه کند. این کارخانه از اوایل سال ۱۳۸۰ خورشیدی، شروع به‌کار نموده‌است.

 

تاریخچه شرکت فولاد آذربایجان

 

ساخت شرکت فولاد آذربایجان در سال 1368 در شهرستان میانه شروع و این شرکت در سال1380 به بهره‌ برداری رسید. هدف از تاسیس این کارخانه تولید 550 هزار تن محصولات فولادی در کشور بوده است.

شرکت میلگرد میانه در سال 1382 بیش از 550 هزار تن محصول فولادی تولید کرد و گامی فراتر از اهداف خود برداشت.

این کارخانه با قرار گرفتن در نزدیکی خط راه آهن شهرستان میانه از مزیت حمل و نقل آسان و سریع برخوردار است. همچنین جهت دسترسی به جاده های بین المللی، جاده اختصاصی توسط خود شرکت احداث شده است.

البته این شرکت دارای تجهیزات فوق‌العاده پیشرفته‌ای است که انتظار می‌رود به‌زودی سطح تولیدات خود را افزایش دهد.

این مرکز بزرگ در بازار آهن‌آلات یکی از پیشتازهای تولید است خیلی زود شروع به کارکرد. کارخانه میانه آذربایجان به‌صورت مستقیم برای بیش از پانصد نفر و به‌صورت غیرمستقیم برای پنج هزار نفر ایجاد شغل کرده است.

از طرفی کارخانه فولاد میانه تلاش می‌کند که همواره با بهره‌گیری از تجهیزات مدرن و دستگاه‌های برتر، روند تولید سالیانه خود را از تولید اسمی جلوتر ببرد. فولاد آذربایجان میانه البته یکی از باکیفیت‌ترین و بهترین تولیدکنندگان فلز به روش‌های کوره پیش گرم است.

از جمله محصولات این کارخانه می توان به میلگرد میانه ساده و آجدار، نبشی، ناودانی و تسمه اشاره کرد. این شرکت تاکنون موفق به دریافت گواهینامه های معتبر بین المللی در زمینه های متفاوت مانند مدیریت کیفیت، ایمنی و زیست محیطی گردیده است.

یکی از برنامه‌ های این شرکت، بهبود کیفیت محصولات بر اساس مدل INQA می باشد. خلق ارزش برای مشتریان و مشارکت و همکاری همه‌ جانبه کارکنان در کنترل کیفیت محصولات از دیگر اهداف کارخانه میلگرد میانه است.

 

ماشین آلات و تجهیزات کارخانه فولاد آذربایجان

 

این کارخانه برای اینکه بتواند محصولات باکیفیت ایرانی تولید کند، به پیشرفته‌ترین و بروزترین دستگاه‌ها و تکنولوژی‌ها مجهز می‌باشد. مجتمع فولاد آذربایجان در بخش خطوط نورد گرم خود، دارای کوره پیش گرم با ظرفیت تولید صد تن محصول فولادی در یک ساعت را دارا می‌باشد.‌

به منظور برش محصولات، این مجتمع با روش سرد از قیچی‌های پاندولی و برای برش با روش گرم از قیچی‌های اضطراری استفاده می‌گردد. به منظور ارسال شمش به کوره از میز شارژ خودکار بهره گرفته می‌شود و حتی سیستم‌های بسته بندی در این مجتمع به صورت تمام اتوماتیک می‌باشد.

جهت پوسته زدایی میلگرد میانه در این مجتمع از دستگاه های مخصوصی بهره گرفته می شود. لازم به ذکر است 18 عدد استند نورد با کنترل سرعت هوشمند وجود دارد، برای تابگیری و حتی خنک کردن محصولات تولیدی و فولادی سیستم‌های ویژه‌ای تخصیص داده شده است که کار در این صنعت را راحت می‌سازد.

محصولات فولاد آذربایجان شرقی بناب

  •  میلگرد
  • تسمه
  • ناودانی
  • مفتول نبشی و ناودانی

فولاد آذربایجان یکی از برجسته‌ترین تولیدکنندگان انواع میلگرد ساده و آجدار در داخل کشور است و این مقاطع نیز عمدهٔ سبد محصولی آن را تشکیل می‌دهد؛ هرچند در این واحد تولیدی تسمه، نبشی و ناودانی نیز ساخته می‌شود.

گفتنی است که در خطوط تولید این مجموعه تولیدی از شمش‌های فولادی ساختمانی کم‌کربن یا با کربن متوسط در ابعاد 130 در 130 و 150 در 150 میلی‌متر و با طول 12 متر استفاده می‌شود تا محصولات نهایی تولید بشوند.

خالی‌ازلطف نیست اگر بدانید که برای تولید محصولات نهایی، شمش‌های کربنی باید تا درجهٔ 1150 درجه حرارت‌دهی شوند تا پس از آن، امکان انجام فرایند نورد ایجاد بشود.
به‌طورکلی، محصولات این واحد تولیدی و ابعاد آن‌ها به شرح زیر هستند:

میلگرد ساده فولاد آذربایجان

این محصولات بدون آج تولید می‌شوند و سایز آن‌ها از 14 تا 50 متغیر است.

میلگرد آجدار فولاد آذربایجان

میلگرد آجدار این گروه از میلگردها از نوع آج 400 است و سایز آن‌ها بین 10 تا 32 متغیر است و استاندارد به کار گرفته شده در آن‌ها نیز 3132 ملی است. این محصولات به دلیل نوع کاربری‌شان با عنوان میلگرد ساختمانی نیز شناخته می‌شوند.

پروفیل نبشی:

پروفیل‌های L شکل در این کارخانه در ابعاد 25 در 3 تا 10 در 100 قابل‌تولید هستند و بر اساس استاندارد 1028 DIN ساخته می‌ شود.

• پروفیل ناودانی مجتمع فولاد آذربایجان

پروفیل‌های U تولیدشده توسط فولاد آذربایجان ابعادی از 35 در 5 تا 12 در 120 دارند و بر اساس استاندارد 1026 DIN صورت می‌ گیرد.

• تسمه مجتمع فولاد آذربایجان

تسمه‌ های فولادی را به دو صورت فابریک یا از ورق گالوانیزه می‌ سازند. تسمه یک ماده نرم و انعطاف‌ پذیر است و از آن برای اتصال دو یا چند شاخه استفاده می‌ شود. تسمه کارخانه فولاد آذربایجان با اندازه‌ های ۵*۳۲ تا ۱۲*۱۲۰ میلیمتر و طبق استاندارد DIN 1026 ساخته می‌ شود.

تأییدیه‌ها و گواهی‌نامه‌ها مجتمع فولاد آذربایجان

یکی از راه‌های مناسب برای سنجش میزان کیفیت محصولات یک واحد تولیدی، بررسی گواهی‌نامه‌ها و تقدیرنامه‌های آن مجموعه است.

گفتنی است که در دنیای فولاد، جشنواره‌ها و همایش‌های بین‌المللی گوناگونی تشکیل می‌شود و در هر دوره، نامزدهایی از میان تولیدکنندگان داخلی و خارجی، جوایزی را دریافت می‌کنند. شایان توجه است که فولاد آذربایجان نیز یکی از آن واحدهای تولیدی است که جوایز بسیاری در این همایش‌ها دریافت کرده است.

در ادامه بخشی از گواهی‌های کیفیت این مجموعه را معرفی می‌کنیم.

  •  ISO 9001 برای سیستم مدیریت کیفیت؛
  • ISO 14001 برای سیستم مدیریت محیط‌زیست؛
  • ISO 45001 برای سیستم مدیریت ایمنی و سلامت شغلی؛
  • ISO 50001 برای سیستم مدیریت انرژی؛
  • ISO 10002 برای سیستم مدیریت رسیدگی به شکایات مشتری؛
  • ISO 10004 برای سیستم مدیریت سنجش رضایت مشتری.

 

سهامداران و اطلاعات فنی کارخانه فولاد آذربایجان

علیرضا محمودی هیئت‌مدیره، سعید حبیبی، رضا دریکوند، عقیل شریفی و مهرداد ناجی نیز از اعضای هیئت‌مدیره این کارخانه هستند.
از طرفی این کارخانه در زمینه واردات و صادرات کالاهای مجاز و تولید قطعات خودرو نیز فعالیت می‌کند. علاوه بر این موارد دارای 83 محصول تولیدی در بازار ایران است.

همچنین ظرفیت تولید کارخانه فولاد آذربایجان صرفاً در بخش میلگرد آهنی 169 هزار و در بخش‌های تسمه آهنی 169 هزار، نبشی 85 هزار و ناودانی نیز 127 هزار تن می‌باشد.

azarbaijan steel company

نظر شما

قیمت ورق های فولادی