بنر دعوت به نمایشگاه متافو

گروه صنعتی شکفته مشهد

گروه صنعتی شکفته مشهد

عناوین اصلی مقاله

گروه صنعتی شکفته از جمله فولادسازان بزرگ با چندین سال سابقه در استان خراسان می باشد که تاکنون توانسته دستاوردهای متعددی را از آن خود سازد.
گفتنی است که این مجموعه صنعتی بنا به قولی، از سال 1330 در دنیای فولادسازی فعال بوده و براین‌اساس، یکی از قدیمی‌ترین نهادهای تولیدی داخلی به‌حساب می‌آید. در ادامه، تلاش می‌کنیم تا این مجموعه را به شکل مختصر اما کاربردی معرفی کنیم.

تاریخچه گروه صنعتی شکفته مشهد

گروه صنعتی شکفته در دهه 1330 با يك كارگاه ريخته گري ساده توسط آقاي حبيب شكفته فعاليت خود را با ريخته گري و توليد انواع لوازم سنجش آغاز كرد و اين روند توليد با پيشرفت خاص خود تا دهه 1360 ادامه يافت.
در ابتداي دهه 1360 با توجه به نياز روز كشور و عنايت خاص مديريت مجموعه توليد انواع قطعات كارخانجات قند و شكر قطعات ريلي ، قطعات خودرو ، قطعات كشاورزي ، قطعات گازرساني و همچنين قطعات فورج آغاز گرديد.
از اواخر دهه 1360 همگام با روند تغييرات نيازهاي روز كشور گروه صنعتی شکفته ، توليد مقاطع فولادي را آغاز كرد.
از اواسط دهه 1370 با توسعه تكنولوژي توليد اين گروه براي اولين بار در ايران با ساخت ماشين آلات نورد كه طراحي آنها نيز در همين شركت انجام گرديد نورد انواع مقاطع فولادي منجمله مقاطع خاص فولادي را براي اولين بار در ايران آغاز كرد كه گام جديدي در عرصه توليد نورد گرم مقاطع فولادي توسط اين شركت برداشته شد.
از دهه 1380 تا 1390 توسعه کمی و کیفی خطوط نورد و ذوب در قالب خطوط و کارخانجات مختلف در دستور کار گروه قرار گرفت.
از اواخر دهه 1380 شروع مطالعات و اقدامات احداث مجتمع فولاد مورد توجه قرار گرفت.

 

شرکت های تابعه گروه صنعتی شکفته مشهد

 

خطوط تولید متعدد این مجموعه در موقعیت‌های گوناگونی قرار دارند اما بخشی مهمی از این هلدینگ، در شهر صنعتی توس استان خراسان رضوی قرار دارد. کارخانه‌های تحت نظارت گروه صنعتی شکفته شامل موارد زیر می‌شود:

 • نورد مقاطع گروه صنعتی شکفته
 • نورد فولاد خاوران
 • فولاد کبکان
 • فولاد تابان کویر یزد
 • فولاد الماس یزد
 • فولاد فرم تابران
 • پروژه مجتمع فولاد رشتخوار

در ادامه به بررسی شرکت و توابع گروه صنعتی شکفته مشهد خواهیم پرداخت؛

1- نورد مقاطع فولادی کارخانه صنعتی شکفته

قدیمی ترین زیر مجموعه گروه صنعتی شکفته مشهد نورد مقاطع فولادی شکفته است، که از سال 1370 شروع به فعالیت کرده است و در حال حاضر به تولید سالانه حدودا 50000 تن مقطع فولادی رسیده است و محصولاتی همچون؛ چهار پهلو، ناودانی، نبشی، سپری و مقاطع فولادی مورد نیاز صنایع ریلی و معدنی و خودروسازی را تولید می‌‌کند.

2- نورد فولاد خاوران

فولاد خاوران به عنوان یکی دیگر از زیر مجموعه‌های هولدینگ شکفته، از سال 1375 با ظرفیت اسمی 60000 تن مقاطع فولادی نیمه‌سنگین به صورت سالیانه شروع به تولید کرده است.

3- فولاد کبکان

سومین زیر مجموعه هولدینگ گروه صنعتی شکفته تحت عنوان «صنایع فولاد کبکان» در سال 1388 شروع به فعالیت نمود. در حال حاضر ظرفیت تولید سالانه فولاد کبکان 120000 تن است که شامل انواع نبشی، سپری، چهار پهلو و بیلت های فولادی می‌شود.

4- فولاد تابان کویر یزد

از آغاز دهه نود فولاد تابان کویر پا به عرصه تولید فولاد گذاشت و سالانه حدود 120000 تن بیلت فولادی تولید می‌کند.

5- فولاد الماس یزد

بزرگترین تولید کننده نبشی و ناودانی از بین زیر مجموعه های گروه صنعتی شکفته فولاد الماس یزد است، که ظرفیت تولید سالانه این مجموعه بالغ بر 350000 تن است.

6- فولاد فرم تابران

خدمات مربوط به خط های تولید توسط فولاد قرم تابران ارائه می‌شود. ساخت کلیه استراکچرهای فلزی، تأمین انواع تجهیزات ماشین‌کاری، خطوط نورد و ماشین‌سازی از جمله خدمات این شرکت است.

7- پروژه مجتمع فولاد رشتخوار

در سال 1390 پروژه مجتمع فولاد رشتخوار واقع در خراسان رضوی تأسیس شد. این مجتمع با ظرفیت 420 هزار تن در سال محصولاتی از قبیل گندله، کنستانتره سنگ‌آهن، بیلت و آهن اسفنجی تولید می‌کند. هم‌چنین این کارخانه حدود 100000 تن مقاطع فولادی سالانه روانه بازار می‌کند.

فرآیند تولید کارخانه شکفته مشهد

در ابتدا شمش های فولادی کارخانه فولاد رشتخوار به کوره های مجموعه گروه صنعتی شکفته منتقل می شوند و در دمای 1100 درجه به شمش های پخته شده تبدیل می شوند و برای مراحل بعدی نورد آماده می شوند.
سپس دطی فرآیند فرمینگ این شمش های پخته شده، کشیده می شوند تا از ضخامت آنها کاسته و طول آن ها افزایش یاید. در مرحله پایانی این محصولات توسط قیچی های مخصوص در اندازه های 6 متری و به ندرت 12 متری برش داده می شوند.
لازم به ذکر است که تمامی این مراحل توسط بازرسان و ماموران کنترل کیفی گروه صنعتی شکفته به دقت رصد می شود. پس مرحله برشکاری محصولات یا براساس وزن آنها و یا براساس تعداد شاخه به بندیل های مخصوص بسته بندی شده و برای فروش به بازار عرضه می گردند.

 

محصولات کارخانه فولاد شکفته مشهد

 • نبشی
 • ناودانی
 • سپری
 • مقاطع فولادی خاص

در طی سال‌های فعالیت گروه صنعتی شکفته در حوزه تولید مقاطع فولادی، بیشتر فعالیت این مجموعه در تولید انواع نبشی، ناودانی و سپری بوده است. گروه صنعتی شکفته در طول سال‌های اخیر توانسته ظرفیت خط تولید خود را افزایش و به نیم میلیون تن مقاطع فولادی و پانصد هزار تن شمش فولادی برساند.
همچنین گروه صنعتی شکفته با راه‌اندازی زیرمجموعه‌های خود توانسته به تولید سالیانه یک میلیون و دویست هزار تن کنستانتره، 800 هزار تن آهن اسفنجی و بیش از یک میلیون تن گندله برسد. در حال حاضر کارخانه شکفته مشهد برای بیش از 1000 نفر اشتغال ایجاد کرده است.
تمامی محصولات گروه صنعتی شکفته از طریق نورد گرم و مطابق با استانداردهای ملی و بین‌المللی تولید می‌شوند تا درنهایت از کیفیت خوبی برخوردار باشند. از جمله مهم‌ترین استانداردهایی که در تولید محصولات شکفته مشهد رعایت می‌شود، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استاندارد ملی ISIRI 13968-1
 • استاندارد بین‌المللی DIN
 • استاندارد روسی GOST 8510

با توجه به قیمت آهن مشتریان به دنبال محصولات بادوام و با کیفیت بالا هستند. به همین منظور این مجموعه برای جلوگیری از خوردگی، محصولات خود را به صورت گالوانیزه گرم و سرد آبکاری می‌کند.
در ادامه با مهم‌ترین محصولات کارخانه گروه صنعتی شکفته آشنا می‌شویم:

نبشی شکفته گروه صنعتی فولاد شکفته

نبشی یک مقطع فولادی با دو ضلع عمود بر هم بوده و از اصلی‌ترین محصولات شکفته مشهد است که شهرت خوبی هم در بازار دارد. نبشی‌های شکفته مشهد با استفاده از روش فولاد نورد گرم و از فولاد با جنس کم‌کربن تولید می‌شوند. انواع نبشی گروه صنعتی شکفته اغلب از نوع بال مساوی و در سایزهای مختلف تولید می شود.

ناودانی کارخانه نبشی شکفته مشهد

ناودانی یکی دیگر از محصولات شکفته مشهد است که غالباً از نوع بال شیب‌دار و در سایزهای 6، 8، 10، 12،14 و 16 و با طول‌های 6 و 12 متر تولید می‌شود. این ناودانی‌ها بیشتر در صنعت ساختمان‌سازی، ساخت پل، خرپا، ستون و تیر به کار می‌روند.
عمده کاربرد این ناودانی در صنعت ساختمان سازی و در تولید در پل، خرپا، ستون، تیر می باشد. نبشی های تولیدی این مجموعه عموما از نوع بال مساوی با طول های 6 متری و در سایزهای متنوع (2/5، 3، 4، 5، 6، 7 و 8) است که با استفاده از روش فولاد نورد گرم و از جنس فولاد کم کربن تولید می شوند.

سپری کارخانه ناودانی شکفته مشهد

سپری گروه صنعتی شکفته هم یکی از محصولات مرغوب موجود در بازار است که در حال حاضر در ضخامت‌های 4، 5 و 6 سانتی‌متر تولید می‌شود.

 

توانمندی های ویژه گروه صنعتی شکفته

 •  طراحی و ساخت خطوط نورد (مقاطع فولادی ، فولاد سنگانه ، فولاد ثامن ، فولاد خاوران ، فولاد کبکان ، فولاد الماس یزد)
 • بومی سازی دانش و تکنولوژی ساخت تجهیزات خط تولید گندله
 • تلفیق تجربه و دانش مهندسی در سطوح مدیریت ، مشاوره و کارشناسان
 • چابک بودن سازمان در راستای اجرای پروژه های فولادی

نظر شما

قیمت ورق های فولادی