2 مورد از ورق های آلیاژی مشهور

2 مورد از ورق های آلیاژی مشهور
فهرست مطالب

  بسیاری از ورق‌های فولادی از نمونه‌های سنتی فاصله گرفته‌اند و در واقع ترکیبی از چندین عنصر شیمیایی متفاوت مانند کروم، نیکل، مولیبدن و سیلیسیم هستند. افزایش خواص مکانیکی و فنی یکی از برجسته‌ترین عواملی است که باعث استفاده از این عناصر و تولید ورق‌های جدید فولادی می‌شود؛ این مقاطع در نهایت، برای کاربردهای متفاوت مدرن به کار گرفته می‌شوند و از جهت خواص نیز بسیار متنوع هستند.

  برای آنکه بتوانید قیمت ورق آلیاژی ST52، CK45 یا سایر مدل‌ها را مشاهده کنید، توصیه می‌کنیم که به لیست قیمت ورق آلیاژی این صفحه مراجعه کنید؛ اگر از میان این محصولات نیاز به خرید مورد خاصی داشتید، کافی است که با کارشناسان فروش مجموعهٔ فولادسل تماس بگیرید تا فرایند در یک بازهٔ زمانی کوتاه انجام بشود. همچنین لازم به ذکر است که در بعد از بررسی جدول قیمت، می‌توانید مقاله‌ای را مطالعه کنید که به بررسی انواع ورق‌های آلیاژی پرداخته است.

  ورق آلیاژی دقیقاً چیست؟

  قیمت ورق آلیاژی CK45 یا ST52 این روزها برای بسیاری از اهل صنعت اهمیت دارد، اما به نظر بهتر می‌رسد اگر قصد از بررسی این نرخ‌ها تا حدودی با این مقاطع فولادی آشنا شویم و درک بهتری از آن‌ها داشته باشیم.

  برای ایجاد شدن چنین درکی ابتدا باید به این مسئله بیندیشید که اصلاً چرا محصولات فولادی به شکل ترکیبی به بازار عرضه می‌شود؟

  آهن مانند سایر عناصر فلزی، به‌تنهایی و بدون ترکیب‌شدن با عنصرهای دیگر، قابلیت‌های فنی و مکانیکی پایینی دارد؛ انعطاف نامناسب این عنصر امکان انجام هیچ‌گونه ماشین‌کاری را به آن نمی‌دهد و همچنین، خواص جوش‌پذیری و فرم‌پذیری آن در وضعیت بدی قرار دارند.

  پس این مسائل دست‌به‌دست هم می‌دهند تا متخصصان عناصر شیمیایی گوناگونی را با آهن یا عناصر فلزی دیگر مانند طلا ترکیب کنند تا در نهایت، یک محصول آلیاژی به وجود بیاید که خواص فنی بالایی دارد و امکان ساخت قطعات و محصولات گوناگونی را به تولیدکنندگان می‌دهد.

  انواع ورق آلیاژی را بهتر بشناسید

  باتوجه‌به مقدماتی که در بخش قبلی بیان کردیم، لزوم استفاده از ورق‌های آلیاژی به‌خوبی برای ما روشن می‌شود. در این قسمت لازم است این نکته را هم اضافه کنیم که در دنیای مدرن و پیشروی امروز، تعداد آلیاژها بسیار زیاد شده و برای تولید هر قطعهٔ خاصی دقیقاً از یک گزینهٔ متفاوت استفاده می‌شود. مطمئناً بررسی کردن همهٔ این موارد در یک مقاله غیرممکن است، پس ما صرفاً به معرفی 2 مورد از مشهورترین آن‌ها می‌پردازیم و اطلاعات کلی هرکدام را بیان می‌کنیم.

  دانستن این نکته نیز خالی‌ازلطف نیست که قیمت ورق آلیاژی باتوجه‌به گرید و ویژگی‌های دیگر، در هر مدلی متمایز است.

  سری ST

  آلیاژهای فولادی گوناگونی در بازار وجود دارند که در کنار نامشان، دو حرف لاتین ST قرار گرفته است؛ این ورق‌ها معمولاً محصولات نورد گرم به‌حساب می‌آیند و از نظر میزان عناصر شیمیایی تفاوت کلی‌ای با یکدیگر دارند اما نکته اینجاست که در مجموع، شبیه به هم هستند.

  آلیاژهای معروف این سری موارد زیر هستند:

  _ ST37؛

  _ ST44؛

  _ ST52.

  برای نمونه، ترکیبات سری ST37 گرید 2 و ویژگی‌های مکانیکی آن را بیان می‌کنیم.

  _ 2 درصد کربن؛

  _ 15 تا 0.35 درصد سیلیکون؛

  _ 35 تا 0.75 درصد منگنز؛

  _ 053 درصد گوگرد؛

  _ 011 درصد نیتروژن.

  خواص مکانیکی گرید ST37.2 به شرح زیر است:

  _ 340 تا 510 مگاپاسکال مقاومت کششی؛

  _ حداقل 225 مگاپاسکال تنش تسلیم؛

  _ حداقل 16 درصد ازدیاد طول.

  سری CK

  این سری از ورق‌های فولادی باتوجه‌به اینکه درصد بالایی از کربن را در خود جای داده‌اند، در زمرهٔ ورق‌های فولادی کربنی قرار می‌گیرند و بر اساس ویژگی‌های فنی نیز، بخش مهمی از مقاطع ضدسایش هستند. به دلیل این ویژگی‌ها، نرخ این محصولات مانند قیمت ورق آلیاژی CK45 تا حدودی بیشتر از سایر ورق‌های فولادی معمولی است.

  از میان انواع گریدهای این گروه، نمونه‌های قبلی در بازار داخلی شهرت بیشتری دارند:

  _ CK45؛

  _ CK67؛

  _ CK75.

  در ادامه برای انجام یک بررسی موردی، به معرفی عناصر شیمیایی و خواص مکانیکی گرید CK45 می‌پردازیم.

  _ 46 درصد کربن؛

  _ 40 درصد سیلیسیم؛

  _ 65 درصد سیلیسیم؛

  _ 65 درصد منگنز؛

  _ 40 درصد کروم؛

  _ 10 درصد مولیبدن؛

  _ 40 درصد نیکل.

  ویژگی‌های مکانیکی این گرید به شرح زیر است:

  _ 580 تا 770 مگاپاسکال مقاومت کششی؛

  _ حداقل 330 مگاپاسکال تنش تسلیم؛

  _ 200 گیگاپاسکال انعطاف؛

  _ 450 مگاپاسکال توان بازدهی.

  جمع‌بندی

  ورق‌های آلیاژی به آن دسته از محصولات فولادی گفته می‌شود که با ترکیب کردن چندین عنصر شیمیایی تولید می‌شوند؛ این مقاطع دارای خواص مکانیکی و ویژگی‌های فنی متفاوتی هستند و از جهت قابلیت‌های ماشین‌کاری، انعطاف‌پذیری و مقاومت در برابر خوردگی نیز به انواع گوناگونی تقسیم می‌شوند. در پایان، شایان توجه است که برای بررسی قیمت روز ورق آلیاژی باید به بخش ابتدایی این مقاله مراجعه کنید.

  نظر شما