بنر دعوت به نمایشگاه متافو

آشنایی با تیرآهن هاش سنگین و ابعاد آن

آشنایی با تیرآهن هاش سنگین و ابعاد آن

عناوین اصلی صفحه

هاش سنگین یکی از انواع مقاطعی است که زیرمجموعهٔ تیرآهن‌های ساختمانی و صنعتی به‌حساب می‌آید؛ این پروفیل پرکاربرد باتوجه‌به وزن کلی و ابعاد بال و جان، تفاوت‌هایی چشمگیر با مدل‌های سبک دارد و در موقعیت‌هایی حساس‌تر به کار گرفته می‌شود. این مقطع فلزی پرکاربرد با استفاده از آلیاژهای فولادی متفاوتی تولید و عرضه می‌شود که در نهایت، باعث به‌وجودآمدن محصولاتی متنوع می‌شوند.

صفحه‌ای که پیش روی شما قرار دارد، مسیری مناسب برای دریافت قیمت هاش سنگین در انواع ابعاد و مدل‌های متعدد آن است. علاوه بر این، از طریق این صفحه می‌توانید به یک ویدئو و مقاله دسترسی پیدا کنید که گزینه‌‌ای مناسب برای کسب اطلاعاتی کاربردی درباره‌ی این محصول مانند وزن هاش سنگین، ویژگی‌های فنی و سایر مشخصات تکمیلی آن است.

تیرآهن چیست؟

پیش از آنکه به سراغ بررسی تیرآهن هاش سنگین برویم، باید این مقاطع فولادی را به طور مختصر معرفی کنیم، تا تصوری دقیق‌تر از مدل هاش و سایر مدل‌های این مقطع فلزی به دست آوریم.

تیرآهن یک نوع پروفیل با سطح مقطعی خاص به‌حساب می‌آید که با استفاده از محصولاتی میانی نظیر بیلت و بلوم ساخته می‌شود. این محصول باتوجه‌به ویژگی‌های فنی و مکانیکی خود، در اکثر پروژه‌های ساختمانی برای افزایش استحکام سازه‌ها به کار می‌رود. تیرآهن‌ها گزینه‌هایی مناسب برای تنش‌های به وجود آمده از لنگرهای خمشی و نیروهای برشی هستند و یکی از اصلی‌ترین عناصر در ایجاد استحکامی یکپارچه به سازه‌های فلزی به‌حساب می‌آیند.

تیرآهن هاش سنگین چیست؟

هاش سنگین (H-Beam) که با نام‌های دیگری مانند تیرآهن IPB شناخته می‌شود، به سبب اینکه از جهت شکل ظاهری شبیه به حرف لاتین H است، با عنوان “هاش” نامیده شده است. این محصول در کنار دو مدل IPE و INP، سه مدل اصلی تیرآهن‌های فولادی را تشکیل می‌دهد و یکی از پرکاربردترین محصولات موجود در بازار آهن‌آلات به‌حساب می‌آید.

این مقطع فولادی برخلاف سایر تیرآهن‌های فلزی دارای بال‌هایی پهن‌تر در مقایسه با جان است و همین مسئله باعث می‌شود که با نام “تیرآهن بال پهن” هم شناخته شود. گفتنی است که جان این مقطع برای افزایش استحکام سازه در برابر نیروهای برشی طراحی شده و بال‌های آن نیز تنش‌های حاصل از گشتاور خمشی را مهار می‌کنند.

همان‌طور که از نام این مقاله نیز حدس زده‌اید، مرکز توجه ما در این بحث بر روی تیرآهن‌های سنگین‌وزن H  شکل است؛ در نتیجه، باید تفاوت این محصول را با نمونه‌های سبک آن به دست دهیم. نمونه‌های سبک معمولاً ضخامت کمی دارند و از جهت وزنی، به‌مراتب سبک‌تر هستند؛ پس هاش سنگین یک نوع تیرآهن فولادی است که به شکل حرف لاتین H  ساخته می‌شود و از جهت وزن و ابعاد، بسیار بزرگ و غول‌پیکر است. همهٔ این عوامل دست در دست هم می‌دهند تا این محصول صرفاً در پروژه‌های ساختمانی عظیم و طرح‌های صنعتی بزرگ به کار گرفته شود. گفتنی است که همین عوامل باعث می‌شود که قیمت هاش سنگین در مقابل نمونه‌های سبک آن افزایش پیدا کند.

عناصر شیمیایی

برای آنکه بتوانیم ویژگی‌های مکانیکی این محصول را به‌درستی بیان کنیم و تفاوت‌های نهایی آن را با نمونه‌های دیگر مانند تیرآهن I به دست دهیم، لازم است که جزئیات ترکیبات شیمیایی این محصول را به‌دقت بررسی کنیم؛ چراکه این عناصر شیمیایی هستند که در تعیین ویژگی‌های مکانیکی و ترمودینامیکی مقاطع فولادی تغییراتی را ایجاد می‌کنند.

گفتنی است که معمولاً از سه آلیاژ ST37، ST44 و ST52 در ساخت انواع این مدل از مقاطع فلزی استفاده می‌شود؛ این مسئله به این معنی است که برای دستیابی به عناصر تشکیل‌دهندهٔ این تیرآهن، در قدم اول باید نوع آلیاژ به‌کاررفته در آن را تعیین کنیم و پس از آن، به سراغ جدول عناصر شیمیایی آن گرید آلیاژی برویم و باقی مسائل را از آن مسیر دنبال کنیم.

مسئله زمانی پیچیده‌تر می‌شود که بدانیم هرکدام از سه آلیاژ بالا در گریدهای متفاوتی عرضه می‌شوند؛ به‌عنوان‌مثال آلیاژ ST37 در دو گرید کلاس 2 و 3 عرضه می‌شود که تفاوت‌های مختصری در برخی از عناصر شیمیایی دارند. در ادامه، عناصر شیمیایی به‌کاررفته در سه آلیاژ بالا را بیان می‌کنیم و از بیان جزئیات هر کلاس صرف‌نظر می‌کنیم.

_ بر اساس ضخامت هر مقطع مقدار کربن از 0.21 تا 0.25 درصد متغیر است؛

_ 050 تا 0.065 درصد فسفر؛

_ 50 تا 0.065 درصد گوگرد؛

_ حدود 0.010 درصد نیتروژن. (البته در برخی از آلیاژها مانند ST44 نیتروژن به کار نرفته است.)

ابعاد

در بخش‌های قبلی گفتیم که عامل اصلی در تعیین سه تیرآهن هاش سبک، سنگین و فوق سنگین، بررسی ابعاد و وزن این مقاطع فولادی است؛ پس ابعاد در این محصول بسیار مهم و تعیین‌کننده هستند. به همین دلیل، در این بخش تلاش می‌کنیم تا حدود ابعاد این مقاطع فولادی را به دست دهیم تا در تعیین وزن این مقاطع و محاسبهٔ قیمت هاش سنگین نیز به مشکلی برنخورید.

_ طول جان:

تیرآهن‌های سبک مانند تیرآهن‌های سنگین معمولاً طول بالی بین 100 تا 300 میلی‌تر دارند درحالی‌که در نمونه‌های فوق سنگین، این رقم گاهی به بیش از 300 میلی‌متر هم می‌رسد.

_ ضخامت جان:

در نمونه‌های سنگین این مقطع، ضخامت جان از 6 تا 19 میلی‌متر متغیر است اما در مدل‌های فوق سنگین، این ضخامت گاهی از 19 میلی‌متر هم بیشتر می‌شود.

_ ضخامت بال:

نمونه‌های سنگین تیرآهن H دارای ضخامت بال بین 10 تا 36 میلی‌متر هستند و نمونه‌های فوق سنگین ضخامت بال بین 20 تا 40 میلی‌متر دارند.

_ ارتفاع تیر:

ارتفاع تیر در مدل‌های سنگین بین 100 تا 1 هزار میلی‌متر است و جالب اینجاست که در نمونه‌های فوق سنگین نیز این عدد یکسان است.

_ وزن:

نمونه‌های سبک این محصول در ازای هر شاخه وزنی در حدود 17 تا 178 کیلوگرم دارند درحالی‌که وزن هاش سنگین بین 20 تا 314 کیلوگرم متغیر است. توجه داشته باشید که وزن در مدل‌های فوق سنگین تا 350 کیلوگرم هم می‌رسد که نشان‌دهندهٔ تفاوت عجیب این دسته از محصولات با هاش سبک‌وسنگین است.

توجه داشته باشید که این اطلاعات مطابق با جدول اشتال هاش سنگین بیان شده‌اند.

کاربردها

باتوجه‌به توضیحاتی که دربارهٔ عناصر شیمیایی و ابعاد این دسته از محصولات بیان کردیم، احتمالاً تابه‌حال شما هم به این نتیجه رسیده‌اید که این مقاطع دارای استحکام کششی و تنش تسلیم بسیار بالایی هستند و همین مسئله باعث می‌شود که بر خلاف تیرآهن‌های معمولی، در سازه‌های عظیم به کار بروند.

محل استفادهٔ این دسته از مقاطع فولادی معمولاً سوله‌های بزرگ، انواع انبار، کارخانه‌های تولیدی، سازه‌های فلزی شناور بر روی آب، انواع برج‌ها، پل‌های فلزی و سایر سازه‌های غول‌پیکر است.

تفاوت هاش سنگین با تیرآهن I چیست؟

وجود برخی شباهت‌های ظاهری در این دو مقطع باعث ایجاد این برداشت اشتباه شده که دو تیرآهن H و I تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. لازم به ذکر است که این دو پروفیل ساختمانی از جهات گوناگونی مانند ابعاد، ویژگی‌های فنی و آلیاژهای ساخت تفاوت‌های راهبردی‌ای با یکدیگر دارند که در مجموع، موجب ایجاد شدن دو محصول کاملاً متفاوت می‌شود.

به‌عنوان نمونه باید بیان کنیم که تیرآهن هاش سنگین وزنی به‌مراتب بیشتر از تیرآهن I دارد؛ علاوه بر این، این محصول دارای ضخامت جان بیشتری در مقایسه با نمونهٔ I است. همچنین گفتنی است که تیرآهن هاش جان پهن‌تری در مقایسه با بال‌های خود دارد، درحالی‌که مدل هاش دقیقاً بر عکس این ویژگی را در خود جای داده است. افزون بر این موارد، بسیاری از مؤلفه‌های مکانیکی و فنی نیز این دو محصول را به شکل کلی از یکدیگر جدا می‌کنند.

سخن پایانی

تیرآهن هاش سنگین یکی از مقاطع پرکاربرد فولادی است که با استفاده از سه آلیاژ مشهور ST37، ST44 و ST52 تولید می‌شود. این مقطع فولادی باتوجه‌به ابعاد و وزن کلی هر شاخه تفاوت‌های بارزی با تیرآهن‌های سبک هاش دارد و همین مسائل باعث می‌شود که در موقعیت‌ها و پروژه‌های متفاوتی به کار گرفته شود. گفتنی است که مقطع فولادی موردبحث ما دارای عناصر شیمیایی خاصی است که باتوجه‌به نوع آلیاژ و گرید کلی آن متغیر خواهد بود.

نظر شما

قیمت ورق های فولادی