ورود / ثبت نام Instagram
74486 021 با ما تماس بگیرید
صفحه نخستشمش فولادی شمش و آهن اسفنجی فولاد پدیا

آشنایی با شمش 3SP و ویژگی‌های آن

یکشنبه, ۱۴ / آذر / ۱۴۰۰ آشنایی با شمش 3SP و ویژگی‌های آن

شمش فولادی یک نوع محصول میانی به حساب می‌آید که پایه‌ی ساخت بسیاری از مقاطع فلزی و پروفیل‌های باز و بسته قرار می‌گیرد؛ این محصولات در شکل‌ها، ضخامت‌ها و آلیاژهای گوناگونی ساخته می‌شوند و هرکدام از آن‌ها به کارخانه یا خط تولید متفاوتی تولید می‌شوند تا پایه‌ی ساخت محصول خاصی قرار بگیرند. شمش 3SP یکی از آلیاژهای این مقاطع است که با عناصر شیمیایی خاصی تولید می‌شود و در نهایت، دارای خواص مکانیکی و فنی متفاوتی است.

در صفحه‌ای که پیش روی شما قرار دارد، می‌توانید قیمت شمش‌های فولادی گرید 3SP را در ابعاد گوناگون بررسی کنید؛ در نهایت، می‌توانید کالای موردنیاز خود را انتخاب کنید و با برقراری یک تماس با کارشناسان فولادسل، به راحتی سفارشتان را ثبت نمایید. توجه داشته باشید که پس از بررسی لیست قیمت این محصول، قادر هستید از مقاله‌ای استفاده کنید که در انتهای صفحه قرار گرفته و اطلاعاتی مفید درباره‌ی جزئیات این محصول در اختیار شما قرار می‌دهد.

شمش فولادی دقیقا چیست؟

شمش فولادی یک نوع شمش فلزی به حساب می‌آید که کاربردهای فراوانی دارد؛ جالب است بدانید که این محصول از جهت ماهیت شباهت‌های زیادی به شمش‌‌های نقره و طلا دارد که در بسیاری از بانک‌ها و خزانه‌های دولتی و خصوصی در سرتاسر دنیا نگهداری می‌شود اما نکته اینجاست که شمش‌های فولادی برای کاربردهای بسیار متفاوتی به کار گرفته می‌شوند.

در مقدمه‌ی این مقاله نیز بیان کردیم که شمش فولادی در واقع یک نوع محصول میانی به حساب می‌آید؛ این محصولات به سبب اینکه به راحتی قابل‌حمل بشوند و از کارخانه‌ای به کارخانه‌ی دیگر ارسال شوند و فرایند ذخیره‌سازی و به کار گیری آن‌ها ساده‌تر شود، در طی یک عملیات ریخته‌گری، در قالب‌های خاصی ریخته می‌شوند و در نهایت، به اَشکال مربع، مستطیل و تخته تبدیل می‌شوند.

شمش‌های فولادی در جایگاه محصولاتی خام به حساب می‌آیند که در ابتدای خطوط تولید فولادسازی قرار می‌گیرند و متخصصان می‌توانند با استفاده از آن‌ها به تولید انواع ورق، میلگرد، تیرآهن، انواع پروفیل و لوله‌ی فولادی بپردازند. گفتنی است که این مقاطع میانی با استفاده از آلیاژها و متریال‌های گوناگونی تولید می‌شوند تا تنوع خود را حفظ کنند.

شمش 3SP چیست؟

در بخش قبلی گفتیم که شمش‌های فولادی در آلیاژهای گوناگونی تولید می‌شوند تا متخصصان بتوانند از میان این تنوع محصولی، گزینه‌ی موردنظر خود را انتخاب کنند و در نهایت، به تولید مقطع دلخواه خود بپردازند. بخشی از این شمش‌ها با استفاده از آلیاژ فولاد 3SP (3SP Steel Grade) تولید می‌شوند و به همین دلیل با این نام شناخته می‌شوند.

لازم به ذکر است که این دسته از مقاطع فولادی دارای عناصر شیمیایی خاصی هستند، ویژگی‌های مکانیکی و فنی مخصوص به خود را دارند و در نهایت، برای کاربردهای خاصی استفاده می‌شوند؛ همه‌ی این عوامل باعث می‌شود به این نتیجه برسیم که حتی آنالیز شمش 3SP نیز نتیجه‌ای کاملا متفاوت با سایر گریدها مانند 5SP دارد و همین مسئله، بیانگر تفاوت‌های کلیدی این آلیاژ فولادی است.

در ادامه‌ی این بخش، سایر ویژگی‌های این مقطع را بررسی می‌کنیم تا آشنایی بیشتری با این گرید آلیاژی به دست آورید و تفاوت‌های آن را هم بهتر بشناسید.

عناصر شیمیایی

مقاطع فولادی از عناصر فلزی گوناگونی ترکیب می‌شوند که دارای مقادیر متفاوتی از هرکدام از این عناصر است؛ این تفاوت‌ها باعث به وجود آمدن آلیاژهای فلزی متفاوتی می‌شوند که دارای ویژگی‌های مکانیکی و ترمودینامیک متفاوتی هستند. به عنوان مثال، هر چقدر که درصد کربن موجود در آلیاژهای فلزی بیشتر باشد، سختی (Hardness) این مقاطع افزایش پیدا می‌کند و از طرف دیگر، تردتر و شکننده‌تر می‌شود.

به سبب همین مسئله، بررسی جدول ترکیبات شیمیایی عناصر فلزی برای متخصصان بسیار مهم و تعیین‌کننده است، چراکه به شکل مستقیم خواص مکانیکی آن‌ها را تحت شعاع قرار می‌دهد؛ در نتیجه، متخصصان می‌توانند صرفا با بررسی جدول ترکیبات مقاطع فولادی، خواص آن‌ها را تخمین بزنند و کاربردهای دقیق هرکدام را برشمارند.

در ادامه، به بررسی ترکیبات این شمش می‌پردازیم و مقدار دقیق هر عنصر ار مشخص می‌کنیم؛ توجه داشته باشید که این مقادیر بر اساس جدول استاندارد این محصول هستند و حتما باید آنالیز شمش 3SP مطابق با آن باشد، وگرنه خواص و ویژگی‌های آن مطابق با جداول استاندارد نخواهد بود.

_ 17 تا 0.25 درص کربن؛

_ حداکثر 0.30 درصد سیلیکون؛

_ 40 تا 0.60 درصد منگنز؛

_ 045 درصد یا کمتر فسفر؛

_ 045 درصد یا کمتر گوگرد؛

_ 50 درصد یا کمتر کروم؛

_ 040 درصد یا کمتر آلومینیوم؛

_ 50 درصد یا کمتر مس؛

_ 35 درصد سریم.

اگر قصد بررسی تفاوت شمش 5SP و 3SP را داشته باشیم، باید به این مسئله اشاره کنیم که درصد کربن شمش مورد بحث ما کمتر از درصد کربن موجود در شمش 5SP است و همین مسئله، باعث ایجاد یک حالت انعطافی در مقطع فولادی 3SP می‌شود.

ویژگی‌ها

چنانکه در بخش قبلی نیز بیان کردیم، ترکیبات شیمیایی بیانگر خواص مکانیکی و ویژگی‌های فنی مقاطع فولادی هستند؛ حالا که ترکیبات شیمیایی این محصول را بررسی کردیم، زمان مناسبی است که به سراغ بررسی ویژگی‌های آن نیز برویم و اطلاعاتی را به دست دهیم که در زمان استفاده از این محصول مطمئنا به آن‌ها نیاز دارید.

_ مقاومت کششی این شمش در حدود 370 تا 480 مگاپاسکال است؛

_ حداقل مقاومت تنش این شمش 205 مگاپاسکال است؛

_ ازدیاد طول این شمش در کمترین حالت 23 درصد است.

علاوه بر این، دانستن این نکته نیز خالی از لطف نیست اگر بدانید که این مقطع در ضخامت‌های کمتر از 3.6 سانتی‌متر، نیازی به پیش‌گرم ندارد اما در ضخامت‌های بیشتر، بهتر است که تا 100 درجه‌ی سانتی‌گراد گرم شود. لازم به ذکر است که این مسئله نیز یکی دیگر از عوامل تفاوت شمش 5SP و 3SP به حساب می‌آید.

در آنالیز شمش 3SP حداقل خواص مکانیکی این محصول مواردی است که در بالا بیان کردیم؛ البته نباید این مسئله را هم فراموش کنیم که با افزایش یا کاهش قطر و ضخامت این مقاطع، درصد این ویژگی‌ها کمتر و بیشتر می‌شود و علاوه بر این، عملیات‌های حرارتی گوناگون نیز، تاثیر زیادی در تثبیت این موارد دارد.

انواع شمش 3SP

شمش مورد بحث ما یک گرید ثابت دارد و از جهت تعدد گرید آلیاژی به انواع مختلفی تقسیم نمی‌شود؛ البته عوامل دیگری در کار هستند که موجب تقسیم این محصول میانی به چندین گزینه‌ی متفاوت می‌شوند؛ این عوامل در واقع همان اَشکال ظاهری هستند که این مقطع میان به سه گزینه‌ی متمایز تقسیم می‌کنند. در ادامه، هرکدام از سه شکل عرضه‌ی این شمش را بررسی می‌کنیم.

بیلت (billet)

این دسته از شمش‌های فولادی با نام شمشه نیز شناخته می‌شوند از جهت ابعادی، دارای عرض 15 سانتی‌متری و سطح مقطع بیش از 200 میلی‌متری هستند؛ این مقاطع یکی از پرکاربردترین انواع شمش‌های فلزی به حساب می‌آیند و در جای جای صنایع نیز دیده می‌شوند.

بلوم (bloom)

شمش‌های فولادی‌ای که بلوم نام دارند، سطح مقطع و طول بیشتری در مقایسه با نمونه‌های قبلی دارند و در مجموع، مقاطع بزرگ‌تری به حساب می‌آیند. همین مسئله باعث می‌شود که از آن‌ها در ساخت بعضی از پروفیل‌های ساختمانی مانند تیرآهن استفاده می‌شود. این دسته از مقاطع با عنوان شمشال نیز شناخته می‌شوند.

اسلب (slab)

گروه دیگری از شمش‌های فولادی با نام اسلب یا تختال نامیده می‌شوند و سطح مقطعی مستطیل‌شکل دارند. این دسته از مقاطع با ضخامت 230 میلی‌متری، عرض 1.25 متری و طول معمولا 12 متری از سایر مقاطع فولادی میانی بازشناخته می‌شوند. اسلب‌ها گزینه‌ای مناسب برای ساخت انواع ورق‌های فولادی هستند و همین مسئله باعث می‌شود که در گریدها و آلیاژهای گوناگونی تولید شوند. لازم به ذکر است که با وجود تفاوت شمش 5SP و 3SP، هر دو این گریدها در ساخت اسلب به کار می‌روند.

جمع‌بندی

شمش 3SP یک نوع تختال فولادی است که با استفاده از گرید آلیاژی خاصی تولید می‌شود و به سبب همین مسئله، دارای عناصر شیمیایی و ویژگی‌های مکانیکی، ترمودینامیکی و فنی متفاوتی است؛ این عوامل باعث بروز مسائلی می‌شوند که در نهایت، تفاوت شمش 5SP و 3SP را بر متخصصان آشکار می‌کند. گفتنی است که این شمش‌های فولادی به سه شکل کلی بلوم، بیلت و اسلب به بازار عرضه می‌شوند و هرکدام دارای ابعاد و ضخامت خاصی هستند.

مشاوره رایگان
پر کردن تمام فیلد ها اجباری می باشد