آشنایی با ناودانی استیل و انواع آن

آشنایی با ناودانی استیل و انواع آن
فهرست مطالب

  ناودانی استیل یک نوع مقطع فولادی باز است که از دو بال و یک جان تشکیل شده؛ این محصول به دلیل اینکه با به کار گیری آلیاژ استیل ضدزنگ تولید می‌شود، از سایر مقاطع فلزی که با ورق‌های نورد گرم و سرد ساخته می‌شود، متمایز است. این دسته از پروفیل‌ها به سبب اینکه مقاومت بالایی در برابر رطوبت و آب دارند، طول عمر بالایی دارند و برای استفاده در موقعیت‌های بیرون از ساختمان، گزینه‌ای بسیار مطلوب‌اند.

  در صفحه‌ای که پیش روی شما قرار دارد، علاوه بر مطالعه‌ی یک مقاله‌ی تحلیلی که اطلاعاتی کاربردی درباره‌ی این پروفیل ساختمانی در اختیارتان قرار می‌دهد، می‌توانید آخرین قیمت ناودانی استیل را هم بررسی کنید. همچنین، از طریق این درگاه قادر هستید که فاکتور خرید خود را تنظیم کنید و با برقراری یک تماس، سفارشتان را به مراحل نهایی برسانید.

  ناودانی استیل چیست؟

  این مقطع در واقع یک نوع پروفیل ساختمانی است که با سطح مقطعی باز ساخته می‌شود؛ پروفیل به آن دسته از مقاطع فلزی گفته می‌شود که با استفاده از ورق‌های فلزی و شکل‌دهی و برش‌کاری آن‌ها تولید می‌شوند؛ این مقاطع باتوجه‌به اینکه چه ابعادی دارند و در چه موقعیتی به کار گرفته می‌شوند، به دو دستهٔ پروفیل‌های ساختمانی و صنعتی بخش‌پذیر هستند.

  ناودانی از یک جان و دو بال تشکیل شده و شکلی ظاهری آن مانند حرف لاتین U است؛ همین موضوع باعث می‌شود که با نام مقاطع Uشکل نیز در میان اهل صنعت شناخته بشود.

  باتوجه‌به این مقدمات می‌توانیم بگوییم که ناودانی استیل (Steel U channel) یک نوع پروفیل ساختمانی باز است که از با استفاده از ورق‌های استیل تولید شده و اجزای تشکیل‌دهندهٔ آن یک جان و دو بال هستند؛ این محصول باتوجه‌به آلیاژ خود، مزیت‌های زیادی در مقایسه با پروفیل‌های ساخته‌شده با ورق سیاه، گالوانیزه یا ورق سرد دارد و همین مسئله، برجسته‌ترین وجههٔ تمایز آن است.

  ابعاد ناودانی استیل

  عواملی مانند ضخامت، طول و سایز این دسته از مقاطع فولادی تأثیرات زیادی در وزن نهایی آن‌ها دارند و همین نکته باعث می‌شود که در جداول وزنی پروفیل‌های ناودانی استنلس استیل، ستون‌هایی هم برای درج این دسته از مشخصات این محصولات استفاده شده باشند.

  همچنین گفتنی است که در درگاه‌های آنلاین یا فیزیکی فروش، این مقاطع با دو شکل کلی 6 و 12 متری به فروش می‌رسند؛ در چنین موقعیت‌هایی ابتدا باید وزن هر یک متر پروفیل ناودانی را به دست آوریم و پس از آن، عدد به‌دست‌آمده را ضرب در 6 یا 12 کنیم تا در نهایت، وزن کلی مقطع به دست بیاید.

  این مقاطع معمولاً در ابعاد زیر به بازار عرضه می‌شوند اما نباید از یاد ببریم که بعضی از کارخانه‌ها، نمونه‌های دیگری از این محصولات را هم به بازار عرضه می‌کنند؛ همچنین گفتنی است که در جدول استاندارد DIN 1026 و استاندارد ملی ایران 4477 اطلاعات کامل وزنی این محصول درج شده است.

  _ سایز 6 تا 22 اینچ؛

  _ ضخامت 6 تا 9 میلی‌متر؛

  _ در شاخه‌هایی با طول 6 و 12 متر.

  در ادامه لازم به ذکر است که بر مبنای اینکه وزن نهایی این محصول چقدر است، این پروفیل در دو دستهٔ سبک‌وسنگین قرار می‌گیرد؛ با این حساب، اگر ناودانی استیل وزنی کمتر از مقادیر درج‌شده در جدول اشتال داشته باشد، با عنوان ناودانی سبک و اگر وزنی بیشتر از این جدول داشته باشد، با نام ناودانی استیل سنگین شناخته می‌شود.

  در پایان بحث وزن این محصول، خالی‌ازلطف نیست اگر بدانید که قیمت ناودانی استیل زمانی به شکل دقیق قابل‌محاسبه است که بتوانیم وزن نهایی آن را به دست آوریم، همچنین وزنی نهایی این محصول در محاسبات مربوط به متخصصان و مهندسان ساختمانی بسیار تأثیرگذار است؛ بنابراین دلایل، می‌توانیم میزان اهمیت محاسبهٔ دقیق وزن این محصولات را درک کنیم.

  کاربردهای ناودانی استیل

  این مقطع فولادی بر مبنای اینکه مقاومت بسیار مناسبی در برابر انواع عوامل خورنده‌ی شایع مانند آب، رطوبت و اکسیژن دارد و استحکام آن در برابر اسیدها نیز اثبات‌شده است، گزینه‌ای مناسب برای به‌کارگیری در محیط‌های بیرون از ساختمان به‌حساب می‌آید. جالب است بدانید که این محصول، حتی برتری‌های محسوسی در مقایسه با پروفیل گالوانیزه دارد و این مسئله نیز عاملی دیگر برای کاربرد فراوان آن است. البته گفتنی است که قیمت ناودانی استیل بیشتر از قیمت این محصول با متریال‌های دیگر است؛ همین نکته تا حدودی هزینه‌های نهایی استفاده از این مقطع را افزایش می‌دهد.

  با این تفاسیر، مقطع فلزی موردبحث ما معمولاً در موقعیت‌های زیر به کار می‌رود:

  _ برای ساخت قاب‌های فولادی مخصوص تأسیسات صنعتی؛

  _ در تولید انواع تجهیزات راهنمایی‌ورانندگی و ابزارهای ترافیکی نظیر انواع گاردریل فلزی؛

  _ کاربرد در ساخت حفاظ‌های انواع لوله‌های فلزی و غیرفلزی در زیرساخت‌های پایپینگ؛

  _ در تولید انواع چارچوب‌ها و زهوارهای پنجره؛

  _ به‌عنوان مهاربندهای فولادی در ساختمان‌ها یا بناهایی که دیوارهای فرسوده دارند.

  انواع ناودانی استنلس استیل

  استنلس استیل یا فولاد ضدزنگ یک نوع آلیاژ فلزی است که عناصر شیمیایی‌ای مانند کروم، نیکل و مولیبدن تشکیل شده است و عملیات‌های حرارتی به‌خصوصی را پشت سر گذاشته است؛ همین عوامل باعث می‌شود که این آلیاژ مقاومت بالایی در برابر حرارت و عوامل خورندهٔ محیطی پیدا کند و انعطاف و شکل‌پذیری آن نیز به‌مراتب بیشتر شود.

  نکته‌ای که دربارهٔ این آلیاژ باید بدانیم، این مسئله است که از گریدهای گوناگونی تشکیل شده است؛ هرکدام از این گریدها از نظر ویژگی‌های شیمیایی تا حدودی با یکدیگر متفاوت هستند و طبیعتاً دارای ویژگی‌های مکانیکی و ترمودینامیکی متفاوتی‌اند. باتوجه‌به این مقدمات، باید به این نکته اشاره کنیم که ناودانی‌های استنلس استیل بر مبنای اینکه با استفاده از کدام‌یک از این گریدها تولید شده باشند، به انواع گوناگونی تقسیم می‌شوند؛ مانند گرید 304 و 316.

  علاوه بر این‌ها، این مقاطع باتوجه‌به شکل ظاهری و طرح بدنه نیز به دسته‌های گوناگونی بخش‌پذیرند که در ادامهٔ این بخش، بررسی خواهیم کرد.

  شکل ظاهری

  پروفیل‌های ناودانی استنلس استیل بر اساس طول بال به دو دستهٔ کلی تقسیم می‌شوند.

  _ پروفیل UPE:

  بال‌های این دسته از مقاطع در امتداد و موازی یکدیگر هستند.

  _ پروفیل UPN:

  این گروه از ناودانی‌ها بر خلاف مدل قبلی، بال‌های غیرموازی دارند که یک حالت مخروط‌شکل را تشکیل می‌دهند.

  سطح مقطع

  پروفیل‌ها دارای سطح مقطع یکدستی هستند؛ یعنی یا به مشکل کاملاً ساده یا برعکس با یک بدنهٔ مشبک سرتاسری تولید می‌شوند. ناودانی استنلس استیل ازاین‌جهت به دو دستهٔ کلی تقسیم می‌شود:

  _ ساده:

  سطح مقطعی کاملاً یکدست، بدون برآمدگی و تورفتگی دارند.

  _ مشبک:

  از حفره‌ها و شبکه‌های متنوعی تشکیل شده که با نظم خاصی در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند.

  جمع‌بندی

  ناودانی استیل یک نوع پروفیل ساختمانی با سطح مقطعی باز به‌حساب می‌آید که با استفاده از شمش‌ها یا ورق‌های استنلس استیل تولید شده است. این محصول انتخابی مناسب برای آن دسته از موقعیت‌هاست که با عوامل خورنده نظیر آب و رطوبت مواجههٔ زیادی دارند. گفتنی است که این مقاطع فولادی بر اساس مؤلفه‌هایی مانند وزن، شکل سطح مقطع و حالت بال‌ها به چندین دستهٔ متفاوت مانند UPN، UPE، سبک، سنگین، ساده و مشبک تقسیم می‌شوند.

  در پایان باید به این نکته نیز توجه داشته باشیم که برای محاسبهٔ قیمت ناودانی استیل، باید ابتدا ابعاد آن را به دست آوریم و پس از آن، وزن کلی این مقطع را محاسبه کنیم.

  نظر شما