بنر دعوت به نمایشگاه متافو

آشنایی با نمونه‌های مشهور میلگرد آجدار

آشنایی با نمونه‌های مشهور میلگرد آجدار

عناوین اصلی صفحه

میلگرد یک مقطع فولادی توپر است که کاربرد زیادی در بتن‌ریزی ساختمان‌ها دارد؛ این پروفیل ساختمانی به سبب اینکه دارای مقاومت کششی زیادی است، گزینه‌ای مناسب برای جبران ضعف‌های بتن به‌حساب می‌آید و همین دلیل، استفادهٔ فراوان آن را در پروژه‌های ساخت‌وساز توجیه می‌کند. جالب است بدانید که این محصول از جهت شکل ظاهری به دو دستهٔ کلی میلگرد ساده و آجدار تقسیم می‌شود؛ نمونهٔ آجدار به سبب اینکه درگیری بیشتری با بتن پیدا می‌کند و خاصیت ضدسایش دارد، بیشتر از مدل‌های دیگر موردتوجه قرار می‌گیرد.

در ادامهٔ این صفحه علاوه بر مطالعهٔ باقی این مقاله، می‌توانید جدیدترین قیمت میلگرد 8 آجدار و سایزهای 10 و 14 را بررسی کنید و در صورت تمایل، با برقراری یک تماس، محصول موردنیاز خود را خریداری کنید. گفتنی است که کارشناسان ما نیز آماده‌اند تا با ارائهٔ مشاوره‌های تخصصی و بیان جزئیات هر مورد، بهترین گزینه را برای‌تان فراهم کنند و در تک‌تک مراحل خرید همراهتان باشند.

میلگرد آجدار چیست؟

برای آنکه شناخت بهتری از این محصول پیدا کنیم، باید ابتدا با مفهوم کلی میلگرد آشنا شویم و پس از آن، به سراغ انواع ساده و آجدار آن برویم. میلگرد یک نوع پروفیل ساختمانی با سطح مقطع بسته به‌حساب می‌آیند که در میان ویژگی‌های مکانیکی مفصل، مقاومت کششی بسیار زیادی دارد؛ همین مسئله باعث می‌شود که از چنین مقطعی در تقویت ساختمان‌ها استفاده شود.

علت چنین استفاده‌ای به سبب ضعف بتن در مقاومت کششی است؛ بتن از جهت استحکام فشاری بسیار ایده‌آل است و همین مسئله باعث می‌شود که در پی‌ریزی و بسیاری دیگر از بخش‌های یک ساختمان مستحکم به کار برود اما نکته اینجاست که این ماده مقاومت کششی کمی دارد و به‌سرعت دچار آسیب می‌شود؛ پس متخصصان از انواع میلگرد در فرایند بتن‌ریزی استفاده می‌کنند تا چنین ضعفی را جبران کنند.

پس از این مقدمات، لازم است که به تعریف میلگرد آجدار (Ribbed Rebar) بپردازیم. این محصول بر خلاف میلگرد ساده، بر روی سطح مقطع خود برآمدگی‌های فراوانی دارد که به شکل مارپیچ، جناغی و یا مرکب هستند؛ این برآمدگی‌ها باعث بهبود عملکرد میلگرد می‌شوند و در نهایت، از این محصول یک گزینهٔ ایده‌آل برای بسیاری از استفاده‌ها می‌سازند. همین مسائل باعث می‌شود درخواست برای خرید میلگرد آجدار افزایش پیدا کند و در نهایت، نوساناتی در قیمت میلگرد آجدار امروز و روزهای دیگر ایجاد شود.

ویژگی‌ها

محصولی که قصد بررسی آن را داریم که بر اساس یک استاندارد قدیمی که متعلق به کشور روسیه است، به سه دستهٔ A3 میلگرد آجدار، A2 و A4 تقسیم می‌شود؛ هر کدام از این دسته‌ها مشخصات مخصوص به خود را دارند، پس بهتر است که به شکل جداگانه بررسی شوند؛ پس در بخش‌های بعدی این سه دسته را به شکل مفصل بررسی می‌کنیم اما در این بخش قصد داریم به معرفی آن دسته از ویژگی‌هایی بپردازیم که مانند مقاومت کششی بالا، میان هر سه نمونه‌ی محصول مشترک هستند؛ این مسائل به شما کمک می‌کنند تا در زمان دریافت قیمت میلگرد آجدار 14 یا 10، به سادگی شباهت‌های کلی را به یاد آورید و در عین حال، آشنایی‌ای هم با تفاوت‌ها داشته باشید.

مقطع فولادی آجدار که در حال بررسی آن هستیم به‌طورکلی عناصر شیمیایی زیر را در خود جای‌داده است:

_ کربن؛

_ سیلیسیم؛

_ منگنز؛

_ فسفر؛

_ گوگرد؛

_ نیتروژن.

لازم به ذکر است که این میلگردها مقاومت کششی بین 350 تا 600 مگاپاسکال دارند و حداقل ازدیاد طول نسبی آن‌ها نیز متغیری بین 10 تا 18 واحد است؛ همچنین زاویهٔ خمش آن‌ها در برخی مدل‌ها 90 و در برخی دیگر برابر با 180 درجه است.

لازم به ذکر است که وزن این مقاطع باتوجه‌به اینکه از کدام کارخانه تولید شده باشند، متفاوت خواهد بود و پیشنهاد ما این است که برای احتساب آن، به سراغ جداول وزنی‌ای بروید که از طرف تولیدکنندگان معرفی می‌شوند. گفتنی است که وزن این مقاطع از جهات گوناگونی حائز اهمیت است؛ برای مثال، عاملی مناسب برای تعیین نرخ آن‌هاست یعنی اگر قصد داشته باشیم که قیمت میلگرد آجدار ذوب آهن اصفهان یا هر کارخانهٔ دیگری را بررسی کنیم، باید به وزن نهایی این محصولات دسترسی داشته باشیم.

ابعاد ظاهری

پیش از آنکه به سراغ بررسی انواع این مقاطع فولادی برویم، بهتر است که چند کلمه‌ای هم دربارهٔ ابعاد و سایزهای این محصول صحبت کنیم؛ احتمالاً تابه‌حال شنیده‌اید که یک کارشناس آهن‌آلات عدد خاصی را در کنار نام این محصول قرار دهد؛ مثلاً وزن میلگرد 8 آجدار یا قیمت میلگرد آجدار 18. این عددها که در کنار نام این محصول قرار می‌گیرند، اشاره به سایز کلی آن دارند. گفتنی است که کارخانه‌های تولیدکننده قادرند که این مقاطع را در سایزهای گوناگونی تولید کنند؛ به بیان دقیق‌تر، این محصولات در دو شکل شاخه‌ای و کلاف در ابعاد 5.5 تا 40 میلی‌متر تولید می‌شوند.

انواع میلگرد آجدار

جالب است بدانید که یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای رسیدن به مدل این مقاطع فولادی، بررسی رزوه میلگرد آجدار و تطبیق آن با جدول‌های استاندارد این محصولات است. البته روش‌های دقیق‌تری هم مانند انجام تست آلیاژی برای تعیین انواع این محصولات وجود دارد. گفتنی است که ما در ادامهٔ این بخش، به بیان ویژگی‌هایی می‌پردازیم که در تعیین انواع این مقاطع تأثیرگذار هستند؛ پس شما پس از آشنایی با آن‌ها به‌سادگی می‌توانید تعیین این محصولات را بدون کمک یک کارشناسان انجام بدهید.

مدل آجدار 340

این دسته از مقاطع با علامت A2 در جدول استاندارد روسی شناخته می‌شوند و از جهت ظاهری، دارای آج‌های مارپیچی هستند. گفتنی است که این دسته از محصولات شکننده‌تر از باقی انواع میلگردها به‌حساب می‌آیند و برای اهدافی مانند جوشکاری چندان مناسب نیستند. لازم به ذکر است حداقل مقاومت کششی در این دسته از مقاطع 340، حداقل تنش تسلیم 500، حداقل ازدیاد طول نسبی 18 و زاویه خمش 180 درجه است.

در ادامهٔ بیان ویژگی‌های این محصول باید بگوییم که درصد کربن کمی دارد و همین مسئله باعث افزایش انعطاف و شکل‌پذیری آن می‌شود؛ در نتیجه، از این مقاطع در ساخت انواع خاموت و آرماتورهای دیگر استفاده می‌شود.

مدل آجدار 400

A3 میلگرد آجدار نام دیگری است که اشاره به همین میلگردهای سری 400 دارد. این دسته از مقاطع دارای آج‌های جناغی شکل هستند و مانند مدل قبلی در دسته‌ی گزینه‌های نیمه‌سخت قرار می‌گیرند. در بخش‌های قبلی بیان کردیم که با دقت در رزوه میلگرد آجدار می‌توانید تفاوت‌های آن‌ها را تشخیص دهید؛ این مسئله کاملا در تعیین A3 میلگرد آجدار و سایر مدل‌ها یعنی A2 و A4 تاثیرگذار است.

دربارهٔ ویژگی‌های این مقطع باید بگوییم که حداقل مقاومت کششی آن 400، حداقل تنش تسلیم آن 600، حداقل ازدیاد طول نسبی 16 و زاویه خمش آن مانند مدل قبلی 180 است.

مجموع این ویژگی‌ها از این مدل، یک گزینهٔ ایده‌آل برای استفاده در پروژه‌های ساختمانی می‌سازد. گفتنی است که برای تعیین نرخ انواع این محصول مانند قیمت میلگرد آجدار 14، باید وزن آن را به دست آورید و با محاسبهٔ میزان تخمینی میلگرد پروژهٔ ساختمانی خود، هزینهٔ نهایی را حساب کنید.

 مدل آجدار 500

این دسته از میلگردها با آج‌های مرکب ساخته می‌شوند و همین مسئله، یک وجه تمایز مناسب برای تشخیص آن‌ها به‌حساب می‌آید. گفتنی است که به سبب میزان کربن بیشتر در این دسته از محصولات، سختی آن‌ها به‌مراتب از دو گزینهٔ قبلی بیشتر است و همین مسائل باعث می‌شود که زیرمجموعهٔ میلگردهای سخت به‌حساب بیایند.

ویژگی‌های مکانیکی این میلگرد به شرح زیر است:

_ حداقل مقاومت کششی 500 مگاپاسکال؛

_ حداقل تنش تسلیم 600 مگاپاسکال؛

_ حداقل ازدیاد طول نسبی 16 واحد؛

_ زاویه خمش 90 درجه.

خالی‌ازلطف نیست اگر بدانید که سازه‌های ساخته‌شده با این دسته از میلگردها وزن کمتری در مقایسه با ساختمان‌های دیگر دارد و همین نکته باعث می‌شود که از این دسته محصولات در برج‌ها و سازه‌های مرتفع استفادهٔ بیشتری بشود. علاوه بر این، نرخ این محصولات به سبب ترکیبات شیمیایی تا حدودی بیشتر از سایر محصولات موجود در بازار است، بنابراین قیمت میلگرد آجدار 10 مرکب بیشتر از قیمت میلگرد 8 آجدار یا 10 آجدار مارپیچ یا جناغی خواهد بود.

جمع‌بندی

میلگرد یک مقطع فولادی ساختمانی است که در دو شکل ساده و آجدار تولید و عرضه می‌شود. مدل‌های آجدار این محصول به سه شکل A2، A3 و A4 و با طرح مارپیچ، جناغی و مرکب ساخته می‌شوند؛ مقاطع فولادی موردبحث ما دارای مقاومت کششی و تنش تسلیم بالایی هستند و همین مسائل باعث می‌شود که در پروژه‌های ساختمانی گوناگون و برای تولید انواع آرماتور به کار گرفته شوند. لازم به ذکر است که برای بررسی نرخ این محصولات باید به سراغ جدول‌های وزنی آن‌ها برویم؛ مثلاً برای تعیین قیمت میلگرد آجدار نیشابور ابتدا باید وزن واقعی این مقاطع را به دست آوریم و پس از آن، قیمت نهایی را محاسبه کنیم.

نظر شما

قیمت ورق های فولادی