بنر دعوت به نمایشگاه متافو

آشنایی مختصر با انواع ورق آجدار

آشنایی مختصر با انواع ورق آجدار

عناوین اصلی صفحه

ورق آجدار یکی از انواع ورق‌های فولادی نورد گرم است که با انجام یک پروسهٔ خاص تولید می‌شود و در موقعیت‌های زیادی به کار می‌رود؛ این محصول در متریال گوناگونی مانند آلومینیوم، استیل و آهن ساخته می‌شود و هرکدام دارای ویژگی‌های مخصوص به خود هستند. نکتهٔ جالب‌توجهی که در زمان بررسی این ورق به آن برمی‌خوریم، استفادهٔ بیش از حد از این محصول در بسیاری از کاربری‌های روزمره است، در حالی که ما به‌درستی آن‌ها را نمی‌بینیم و تشخیص نمی‌دهیم.

برای آنکه بتوانید لیست قیمت ورق آجدار استیل یا آهنی را به شکل دقیق بررسی کنید، لازم است که این صفحه را اسکرول نمایید تا به جدول قیمت آن برسید. شایان توجه است که در صورت تمایل به خرید، با تیم فروش مجموعهٔ فولادسل تماس بگیرید تا کارشناسان ما فرایند خرید را تکمیل کنند و پس از پرداخت وجه از طرف شما، مرسوله را به موقعیت دلخواهتان ارسال نمایند.

ورق آجدار چیست؟

این محصول یکی از انواع تولیدات نورد گرم به‌حساب می‌آید، به همین دلیل، ویژگی‌های این نورد را هم با خود به همراه دارد، اما عاملی که باعث تمایز آن از سایر ورق‌ها می‌شود، وجود یکسری شیارها و برآمدگی‌های منظم در طرح‌های دایره‌ای، لوزی و مربع‌شکل بر روی سطح مقطع این محصول است؛ دقیقاً همین طرح‌ها باعث می‌شود که متخصصان این دسته از محصولات را با عنوان ورق آجدار (Diamond plate) بنامند.

سوالی که ممکن است برای شما پیش بیاید، این مسئله است که چرا باید این دسته از محصولات فلزی با چنین ظاهری به بازار عرضه شوند؟ پاسخ بسیار ساده اما مهم است: برآمدگی‌های روی سطح مقطع این محصولات باعث می‌شود که ورق‌های موردبحث ما اصطکاک زیادی ایجاد بکنند و در موقعیت‌هایی به کار بروند که احتمال لیز خوردن یا لغز بسیار زیاد است.

با این حساب، برجسته‌ترین دلیل برای تولید این دسته از محصولات، ایجاد سطحی غیرلغزنده است؛ به بیان دقیق‌تر، موقعیت‌هایی وجود دارند که متخصصان حتماً باید از ورق فولادی برای پوشش آن‌ها استفاده کنند اما نکته اینجاست که این محصولات سطح لغزنده‌ای دارند و این مسئله باعث بروز چالش‌هایی برای عبورکنندگان می‌شود، پس این متخصصان از ورق آجدار برای پوشش این موقعیت‌ها استفاده می‌کنند.

ویژگی‌ها

پیش از آنکه به سراغ بررسی قیمت ورق آجدار 2 میل یا 3 میل برویم، بهتر است که مزیت‌های این محصول را به شکل مختصر بیان کنیم؛ در بخش قبلی بیان کردیم که یکی از مزیت‌های این دسته از محصولات، ایجاد یک اصطکاک یکنواخت در کل سطح ورق است که از لغزش جلوگیری می‌کند. سایر ویژگی‌های این محصول، به شرح زیر هستند:

_ انعطاف‌پذیری بالا برای کاربرد در موقعیت‌های نه‌چندان پایدار؛

_ دارای سطح درخشان؛

_ مقاومت فیزیکی مطلوب در برابر آسیب‌های عوامل فیزیکی؛

_ استحکام در برابر عوامل خورنده و اکسید آهن.

کاربردها

در حاشیهٔ بررسی قیمت ورق آجدار پرس یا فابریک، خالی‌ازلطف نیست اگر کاربردهای این دسته از محصولات را هم بررسی کنیم و به شکل دقیق بیان کنیم که دقیقاً در چه موقعیت‌هایی به کار گرفته می‌شوند؛ بدون شک، کلیدی‌ترین کاربرد آن‌ها در موقعیت‌هایی است که نیاز به ایجاد اصطکاک دارند ولی سؤال اینجاست که این موقعیت‌ها به شکل موردی شامل چه مواردی می‌شوند؟

_ پوشش‌دهی کف وسایل نقلیه عمومی مانند مترو و اتوبوس؛

_ پوشش‌دهی کف انواع کشتی و قایق؛

_ ساخت بدنهٔ بیرونی پله‌های فلزی مختص خروج اضطراری؛

_ پوشش‌دهی پیاده‌روهای روی پل‌های فلزی.

انواع ورق آجدار

عوامل و مؤلفه‌های گوناگونی موجب تقسیم‌بندی ورق‌های آجدار به گروه‌های متعددی هستند؛ بخشی از این دسته‌بندی‌ها بر اساس نوع درج برآمدگی سطح این محصولات انجام می‌شوند و بخش دیگری از آن‌ها ابعاد و ضخامتشان را مورد هدف قرار داده‌اند. افزون بر این‌ها، آلیاژهای به‌کاررفته در این محصولات نیز نقش مهمی در تعیین انواع این مقاطع دارند. ما در این قسمت تلاش می‌کنیم تا انواع این محصولات را بر اساس متریال و آلیاژ به‌کاررفته بررسی کنیم و توضیحات مختصری هم دربارهٔ هر مورد به دست دهیم.

آلومینیوم

قیمت ورق آجدار آلومینیوم تا حدودی بیشتر از نمونه‌های فولادی این محصول است و علت این اتفاق هم ارزش ریالی بیشتر آلومینیوم است. گفتنی است که محصولات تولیدشده با این آلیاژ، از وزن کمتری برخوردار هستند و مقاومتشان هم در برابر عوامل خورنده بالاست، همچنین این محصولات به دو شکل رنگی و غیر رنگی به بازار عرضه می‌شوند.

استنلس‌استیل

قیمت ورق آجدار استیل نیز در مقایسه با نمونه‌های فولادی این ورق بیشتر است؛ علت چنین تفاوت قیمتی ریشه در عناصر شیمیایی موجود در آلیاژ استیل ضدزنگ دارد که بسیار گران‌بها هستند. لازم است بدانید که این عناصر باعث بروز ویژگی‌های منحصربه‌فردی در این محصولات می‌شوند مانند مقاومت به عوامل خورندهٔ محیطی، استحکام در برابر حرارت و مقاومت در برابر اسیدهای مخرب.

گالوانیزه

یکی دیگر از راهکارها برای مقاوم‌سازی مقاطع آجدار استفاده از تکنیک گالوانیزاسیون است که در واقع یک نوع پوشش‌دهی با به‌کارگیری عنصر روی می‌باشد. محصولات تولیدشده با این روش، مقاومت مطلوبی در برابر آب، اکسیژن و رطوبت دارند و نرخ آن‌ها کمتر از قیمت ورق آجدار استیل است.

سخن پایانی

ورق آجدار یکی از تولیدات فولاد نورد گرم است که بر روی بدنهٔ خود برآمدگی‌هایی در اَشکال گوناگون هندسی (مربع، لوزی و پنج‌ضلعی) دارد؛ این برآمدگی‌ها باعث بروز یک حالت اصطکاک در این محصول می‌شود و آن را به گزینه‌ای مناسب برای به‌کارگیری در موقعیت‌های حساس مانند کف مترو و اتوبوس تبدیل می‌کند. گفتنی است که این محصول در متریال گوناگونی مانند استیل زنگ‌نزن، گالوانیزه و آلومینیوم تولید می‌شود.

نظر شما

قیمت ورق های فولادی