جدول وزنی میلگرد کارخانه‌های مختلف

جدول وزنی میلگرد کارخانه‌های مختلف
فهرست مطالب

  در صنعت ساختمان‌سازی وزن میلگرد یکی از مهم‌ترین عوامل خرید آن است. شما برای تخمین هزینه‌های لازم در اجرای یک پروژه ساختمانی، به اطلاعات وزنی هر شاخه میلگرد نیاز دارید.

  این اطلاعات تحت عنوان جدول وزنی میلگرد، جمع‌آوری شده است. در ادامه قصد داریم به روش محاسبه وزن میلگرد، بررسی این جدول و اهمیت استفاده از آن هنگام خرید میلگرد از کارخانجات مختلف بپردازیم.

  نحوه محاسبه وزن میلگرد

  جدول وزنی، بدون نیاز به هیچ فرمولی وزن میلگرد مورد نیازتان را به شما ارائه می‌دهد. اما اگر قصد اطلاع از وزن هر شاخه میلگرد را به‌صورت دستی دارید، با کمک فرمول زیر می‌توانید آن را به‌طور تقریبی محاسبه کنید:

  محاسبه وزن میلگرد = [شعاع میلگرد (mm)×شعاع میلگرد (mm)×طول میلگرد (m)×3.14×7.85 (چگالی آهن)] /1000

  فرمول محاسبه وزن میلگرد

  خوب است بدانید که علاوه بر جدول وزنی و فرمول، از طریق جدول اشتال و استاندارد هم، وزن محصول مورد نظر، قابل مشاهده است. با این تفاوت که در جدول وزنی میلگردها، به سایز ، وزن و تعداد شاخه در هر بندیل اشاره شده که اطلاعات کمتری نسبت به جدول اشتال میلگرد به کاربر ارائه می‌دهد.

  جدول وزنی میلگرد آجدار

  با استفاده از این جدول به تمامی اطلاعات وزنی میلگردهای مختلف، می‌توان دسترسی داشت. البته لازم به ذکر است که وزن میلگردها با توجه به تولیدات هر کارخانه، با یکدیگر فرق دارند.

  در ادامه جدول وزنی میلگرد آجدار و ساده را مشاهده می‌کنید:

  سایز میلگرد وزن هر متر (kg/m) وزن هر شاخه 12 متری تعداد شاخه در بندیل
  8 0.395 4.74 400
  10 0.617 7.404 266
  12 0.888 10.656 187
  13 1.04 12.48 160
  14 1.21 14.52 136
  15 1.39 16.68 120
  16 1.58 18.96 105
  18 2 24 83
  19 2.23 26.76 74
  20 2.47 29.64 67
  22 2.98 35.76 56
  25 3.85 46.2 43
  28 4.83 57.96 34
  32 6.31 75.72 26

  با مشاهده جدول محاسبه وزن میلگرد در بالا دریافتیم که هرچه سایز میلگرد بالاتر می‌رود، وزن آن بیشتر و تعداد آن در بندیل کمتر می‌شود. در جدول وزن میلگرد، صرفا ساختار کلی این محصولات مشخص است اما نیاز است که بدانید هر کدام چه کاربردی دارند که در ادامه به بررسی
  آن می‌پردازیم.

  وزن میلگرد 8

  میلگرد 8 به عنوان کوچک‌ترین سایز، بین انواع میلگرد (ساده و آجدار) است که وزنی حدود 5 کیلوگرم دارد و در هر بندیل 400 شاخه از آن قرار می‌گیرد. اگر این مقطع فولادی از 8 میلی‌متر کوچک‌تر باشد، به‌صورت کلاف به فروش می‌رسد.

  میلگرد 8 نسبت به دیگر مقاطع سبک‌تر بوده و همین موضوع باعث تغییر شکل راحت آن شده است. این محصول اغلب در بخش‌هایی که نیاز به خم‌کاری دارند، استفاده می‌شود.

  وزن میلگرد 10

  در محاسبه وزن میلگرد 10 به‌طور تقریبی مقدار 8 کیلوگرم بدست می‌آید. این محصول به خاطر وزن و استحکام پایین، به عنوان دورپیچ میلگردها و در ساخت خاموت استفاده می‌شود. میلگرد 10 در گریدهای A2، A1 و A3 به تولید می‌رسد و در هر بندیل از این محصولات حدود 266 شاخه وجود دارد.

  وزن میلگرد 12

  وزن هر شاخه میلگرد 12 حدود 11 کیلوگرم است. این میلگرد جزو محصولات پرفروش به حساب می‌آید و به عنوان دورپیچ میلگردهای تقویتی بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته اولویت مهندسین ساختمان برای میلگردهای طولی و عرضی، سایز 14 تا 18 است، به این دلیل که میلگرد 12 مقاومت کمتری دارد.

  وزن میلگرد 14

  یکی دیگر از پرکاربردترین میلگردهای موجود، سایز 14 است. وزن میلگرد 14 حدود 15 کیلوگرم است و در بخش‌هایی مثل ستون‌های اصلی، تیرچه و فونداسیون به‌کار می‌آید. یکی از مزیت‌های این محصول، وزن مناسب و استحکام بالای آن است.

  کاربردهای میلگرد در فوندانسیون

  وزن میلگرد 16

  در حوزه ساختمان‌سازی یکی از پرکاربردترین محصولات، میلگرد 16 است. وزن این مقطع فولادی برابر با 19 کیلوگرم بوده که اطلاع از وزن دقیق آن، در آرماتور بندی و هزینه‌های نهایی ساختمان بسیار تاثیر دارد.

  از میلگردهای 16 در ساخت ستون و میلگردهای طولی و عرضی فونداسیون استفاده می‌شود.

  وزن میلگرد 18

  بر اساس جدول وزنی میلگرد آجدار، وزن میلگرد سایز 18 حدود 24 کیلوگرم است. این محصول در دسته میلگردهای سنگین قرار می‌گیرد و در سازه‌های بزرگ و مرتفع کاربرد دارد. میلگرد 18 در گریدهای A1، A3، A2 و A4 موجود است.

  وزن میلگرد 18 به نسبت سایز 14 و 16 بیشتر بوده و به دلیل سطح مقطع بزرگ آن، از مقاومت بالاتری برخوردار است.

  وزن میلگرد 20

  این محصول با 30 کیلوگرم وزن جزو پرکاربردترین مقاطع فولادی سنگین محسوب می‌شود. اما به دلیل افزایش وزن و هزینه بالای آن، در سازه‌های معمولی به‌کار نمی‌رود. میلگرد 20 اغلب در ساخت فونداسیون سازه‌های مرتفع، مانند آسمان خراش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  وزن‌‌های ذکر شده در بالا تقریبی بوده و به نسبت تولید آن در هر کارخانه متفاوت است. دلیل این موضوع یکسان نبودن فرآیند نورد میلگرد می‌باشد که در ادامه به بررسی آن پرداخته‌ایم.

  جدول وزن میلگردها در کارخانه های مختلف

  در جدول زیر، می‌توانید وزن میلگردها در کارخانجات مختلف را مشاهده کنید.

  جدول وزنی میلگرد بر اساس برند (kg)
  سایز
  کارخانه
  ۸ ۱۰ ۱۲ ۱۴ ۱۶ ۱۸ ۲۰ ۲۲ ۲۵ ۲۸
  ذوب‌اهن‌اصفهان ۴/۷۴ ۷/۳۹۲ ۱۰/۶۵۶ ۱۴/۵۲ ۱۸/۹۶ ۲۴ ۲۹/۶۴ ۳۵/۷۶ ۴۶/۲ ۵۷/۹۶
  کویر کاشان ۷/۵ ۱۱ ۱۴/۸ ۱۹/۲ ۲۴/۶ ۳۰ ۳۶ ۴۶/۴ ۵۸/۵
  اهواز ۴/۵ ۱۰/۵ ۱۵ ۲۰ ۲۵ ۳۰
  نیشابور ۱۴/۲
  ۱۴/۶
  ۱۸/۸
  ۱۹/۲
  ۲۴ ۲۹
  ۲۹/۴
  ۳۶
  ۳۶/۴
  ۴۶/۸
  ۴۷/۲
  ۵۷/۸
  ۵۸/۵
  سیر‎جان ۱۰
  ۱۰/۵
  ۱۳
  ۱۳/۴
  ۱۷/۵ ۲۲/۵
  شاهین بناب ۴/۴۴ ۷/۰۷
  ۷/۳۱
  ۱۰/۱۹
  ۱۰/۵۴
  ۱۳/۸۸
  ۱۴/۳۶
  ۱۸/۲۹
  ۱۸/۷۷
  ۲۳/۱۶
  ۲۳/۷۶
  ۲۸/۶
  ۲۹/۳۵
  ۳۴/۵
  ۳۵/۴۱
  ۴۴/۷۵
  ۴۵/۵۷
  ۵۵/۹۲
  ۵۷/۳۹
  حسن رود ۴/۷ ۶/۹ ۱۰ ۱۳/۷ ۱۸ ۲۲/۹ ۲۹/۶
  ظفر بناب ۴/۲ ۶/۲ ۱۰/۲ ۱۳/۶ ۱۷/۳ ۲۲/۱ ۲۸ ۳۵/۵ ۴۵/۹
  آذر ‎فولاد امین ۴/۴۱ ۷ ۱۰/۱۳ ۱۳/۹ ۱۸/۱۳ ۲۳ ۲۸/۳ ۳۴/۲ ۴۴/۶ ۵۶
  میانه ۱۴/۵ ۱۹ ۲۴ ۲۹/۵ ۳۶ ۴۶/۵
  امیر‎کبیر خزر ۱۰/۷
  ۱۱/۱
  ۱۳/۷
  ۱۴/۲
  ۱۸
  ۱۸/۵
  ۲۴ ۲۸
  ۲۹
  آریان فولاد ۷ ۱۰ ۱۴ ۱۸ ۲۳ ۳۰
  کاوه تیکمه داش ۴/۵۹۶ ۷/۲۸۴ ۱۰/۱۵۲ ۱۳/۸۶ ۱۸/۹۶ ۲۳ ۲۸ ۲۸/۴ ۳۴/۴۱ ۴۴/۸۸ ۵۶/۸۸
  شاهرود ۱۸
  ۱۹/۵
  ۲۴
  ۲۵
  ۲۹/۵
  ۳۱
  ارک تبریز ۱۴/۵ ۱۸/۵
  ۱۹
  ۲۳
  ۲۴
  ۲۹/۵ ۳۵
  ۳۵/۵
  شمس تهران ۹/۵
  ۱۰
  دماوند ۱۵ ۱۷/۱۸
  کرمان ۱۹
  الیگودرز کلاف ۵۰۰ کلاف ۵۰۰ کلاف ۵۰۰
  شیراز کلاف ۳۲۰ کلاف ۳۲۰ کلاف ۳۲۰ کلاف ۳۲۰
  آناهیتا ۴/۲ ۶/۵ ۹/۸ ۱۳/۸ ۱۸ ۲۳ ۲۸ ۳۴/۵ ۴۵
  بافق یزد ۷/۴ ۱۰/۷ ۱۴/۵ ۱۹ ۲۴ ۲۹/۶۴ ۳۵/۸ ۴۶/۲
  راد همدان ۴/۳ ۶/۲ ۹/۵ ۱۳/۵ ۱۷/۵ ۲۱/۵ ۲۷ ۳۱ ۴۲ ۵۵

   

  چه عواملی در وزن میلگرد کارخانه های مختلف تاثیر می گذارند؟

  یکی از اصلی‌ترین ویژگی فنی میلگردها، وزن آن‌ها در کارخانه‌های مختلف است. برخی عوامل هنگام تولید باعث می‌شود که وزن این محصولات در سایز‌های برابر با هم تفاوت داشته باشند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

  • استانداردها و مشخصات فنی: مشخصات فنی میلگرد هر کارخانه با توجه به نیاز و تقاضای بازار، اجرا و وزن میلگرد با این استانداردها مشخص می‌شود.
  • نوع ماشین‌آلات و تجهیزات: نوع استفاده از تجهیزات مختلف در هر مجموعه، بستگی به فرآیند نورد میلگرد و مشخصات نهایی محصول دارد.
  • فرآیند تولید: مراحل تولید همه میلگردها، مثل ذوب، تراشکاری، شکل‌دهی و خنک‌سازی در هر کارخانه تولید کننده متفاوت است که بر وزن محصول تاثیر می‌گذارد.
  • مواد اولیه و مواد افزودنی: وزن میلگردها بسته به مواد اولیه و افزودنی‌های هر تولید کننده، با یکدیگر فرق می‌کند.
  • جنس مواد: جنس موادی که در تولید مقاطع فولادی استفاده می‌شود تاثیر به‌سزایی در وزن آن‌ها دارد. مثلا وزن میلگردهای فولاد آلیاژی با دیگر میلگردها متفاوت است.

  کلام آخر

  یکی از مهم‌ترین نکات هنگام خرید میلگرد، استفاده از جدول وزن میلگردها است. این جدول با ارائه وزن هر شاخه میلگرد، در برآورد هزینه ساخت سازه استفاده می‌شود.

  همچنین در این مقاله با فرمول محاسبه وزن میلگرد آشنا شدیم و دریافتیم وزن میلگردهای کارخانجات مختلف، با یکدیگر متفاوت بوده که دلیل آن یکسان نبودن استانداردها و تجهیزات مورد استفاده است.

  بعد از بررسی جدول وزنی میلگرد آجدار و دانستن کاربرد هر کدام، می‌توانید به‌منظور دریافت مشاوره، لیست قیمت و ثبت سفارش خرید با کارشناسان ما در فولادسل تماس بگیرید.

  سوالات متداول
  هر شاخه میلگرد چند کیلو است؟
  وزن هر میلگرد، به اندازه، ضخامت و مواد اولیه آن بستگی دارد. برای اطلاع از وزن هر شاخه میلگرد، لازم است که مشخصات آن را در جدول وزنی بررسی کنید.
  منظور از میلگرد سبک یا سنگین چیست؟
  اگر وزن میلگرد از استاندارد درج شده در جدول اشتال کمتر باشد جزو میلگردهای سبک، و اگر مطابق یا نزدیک آن باشد، جزو میلگردهای سنگین است.
  وزن هر بندیل چقدر است؟
  وزن هر بندیل به کارخانه تولید کننده و سایز میلگرد بستگی دارد ولی به‌طور کل وزن هر بندیل میلگرد از 2 تا 5.5 تن است.
  هر بندیل چند شاخه میلگرد است؟
  برای محاسبه تعداد شاخه میلگرد در هر بندیل، از فرمول (وزن بندیل ÷ وزن یک شاخه میلگرد درون بسته‌بندی) استفاده می‌شود.
  نظر شما