بنر دعوت به نمایشگاه متافو

شرکت فولاد مبارکه اصفهان

شرکت فولاد مبارکه اصفهان

عناوین اصلی مقاله

مجتمع فولاد مبارکه اصفهان

کارخانه فولاد مبارکه اصفهان بزرگ ‌ترین واحد صنعتی ایران به ‌حساب می ‌آید که به شکل خصوصی اداره میشود. علاوه بر این، بزرگ ‌ترین مجموعه ساخت فولاد و محصولات فولادی داخلی نیز محسوب میشود.

این مجموعه در اولین قدم ‌های تولید برای اضافه ‌شدن به مجموعه فولادی دیگر، یعنی ذوب آهن اصفهان در نظر گرفته شده بود. اما به یک واحد تولیدی دیگر تبدیل شد که به شکل مجزا به تولید انواع محصولات فولادی میپردازد. با ما همراه باشید تا سایر ویژگی ‌های این واحد صنعتی عظیم را بررسی کنیم.

 

تاریخچه مجتمع فولاد مبارکه اصفهان

شرکت فولاد مبارکه اصفهان یکی از بزرگترین واحدهای صنعتی ایران میباشد. این مجتمع در زمینی به مساحت ۳۵ کیلومتر مربع در نزدیکی شهر مبارکه‌ و در ۷۵ کیلومتری جنوب غربی شهر اصفهان واقع شده است.

عملیات اجرایی کارخانه مبارکه اصفهان در سال ۱۳۶۰ آغاز شد. در دوران دفاع مقدس و زیر حملات هوایی جنگنده های دشمن توسط توانمندان جبهه صنعت کشور، ادامه یافت.

اولين كوره قوس الكتريكی واحد فولادسازی اين مجتمع در مهر ماه سال 1370 راه اندازی شد. در سال 1371 خطوط توليد اين كارخانه بزرگ توسط رئيس جمهور وقت افتتاح گرديد.

با ورود محصولات فولادی اين شركت به بازار و افزايش تدريجی توليد تا سقف ظرفيت اسمی 2/4 ميليون تن، بخش عمده ای از نياز كشور به اين كالای استراتژيك بر طرف گرديد.

 

گواهینامه های شرکت مبارکه اصفهان

 • دارای گواهینامه بین المللی ISO 50001:2018
 • دارای گواهینامه بین المللی ISO 9001
 • دارای گواهینامه بین المللی ISO 14001:2018
 • دارای گواهینامه بین المللی ISO 45001:2018

 

محصولات فولاد مبارکه اصفهان

مجتمع فولاد مبارکه اصفهان دارای چهار بخش عمده تولید می‌ب اشد که شامل نواحی زیر است

 1. ناحیه آهن سازی
 2. ناحیه فولادسازی و ریخته گری مداوم
 3. ناحیه نورد گرم
 4. ناحیه نورد سرد

شرکت فولاد مبارکه در زمینه تولید ورق‌های فولادی فعالیت‌ می ‌نماید. این شرکت بیش از پنجاه درصد از مصرف فولاد کشور را تولید میکند. محصولات شرکت فولاد مبارکه سپاهان در صنایع خودروسازی و قطعه ‌سازی، صنایع فلزی سبک، صنایع فلزی سنگین و لوله‌های انتقال سیالات، صنایع بسته‌بندی، صنایع لوازم خانگی و الکتریکی و صنایع لوله و پروفایل مورد استفاده قرار می‌ گیرند.

 

 • ناحیه آهن سازی فولاد مبارکه اصفهان

ناحیه آهن سازی دارای پنج واحد زیر می باشد

 1. واحد انباشت و برداشت مواد خام و واحد واگن برگردان شماره ۱ و ۲
 2. واحد آهک سازی
 3. واحد گندله سازی
 4. واحدهای احیاء مستقیم ۱و۲
 5. واحد دولومیت سازی

واحد انباشت و برداشت مواد خام و واحد واگن برگردان شماره ۱ و ۲

واحد واگن برگردان اولین بخش از واحد انباشت و برداشت را تشکیل می دهد. ابتدا واگن های حمل مواد خام از یکدیگر جدا میشود. سپس با چرخش 180 درجه ای هر واگن ، پودر سنگ آهن و گندله ، تخلیه میشود. بعد توسط نوار نقاله به واحد انباشت و برداشت منتقل و در پارک ها و دپوهای پیش بینی شده انباشت میگردد .

واحد انباشت و برداشت وظیفه انتقال مواد از واگن برگردان ها توسط نوار نقاله ها با طول تقریبی 35 کیلومتر به دپوها و پایل های مربوطه و سپس برداشت مواد همگن شده و ارسال به واحدهای گندله سازی و احیاء مستقیم را بر عهده دارد. این واحد شامل 3 دستگاه ماشین انباشت (استاکر) و 4 دستگاه ماشین برداشت ( 2 دستگاه بوم ریکلایمر و 2 دستگاه بریج ریکلایمر) میباشد.

واحد آهک سازی

سنگ آهک از معدن فولاد سنگ مبارکه ( معدن حوض ماهی ) واقع در پانزده كيلومتری جنوب شرقی شركت فولاد مبارکه اصفهان تامين ميگردد.
در دو كوره پخت افقی دوار به طول 38 متر و قطر 8/3 متر در دماي 900 تا 1100 درجه سانتيگراد به آهک پخته تبدیل می شود. آهک تهيه شده در واحد فولادسازی استفاده ميشود.

ریزدانه آهک تولیدی در واحد هیدرات به آهک هیدراته تبدیل میشود. در واحدهای گندله سازی، بریکت سازی، نورد سرد و تصفيه ‌خانه مورد استفاده قرار میگیرد و مازاد آن به فروش میرسد.

ظرفيت اسمی توليد اين واحد 270 هزار تن در سال بوده که هم اکنون به رقم 320 هزار تن افزايش يافته است .

واحد گندله سازی

کنسانتره آهن زبره با خلوص 5/67 درصد در آسياب هاي گلوله اي واحد گندله سازي به صورت پودر با دانه بندي مناسب در آمده و در بخش میکسرها پس از مخلوط شدن با کنسانتره آهن ريزدانه ، چسب (پودر بنتونيت) و لجن غبارگیرها به 8 ديسک دوار که نسبت به افق 45 درجه زاویه دارند ارسال می گردد .

واحدهای احیاء مستقیم 1و2

واحد احياء مستقيم شماره 1 شامل 5 مدول مشابه از نوع ميدركس سري 600 به ظرفیت اسمی هر مدول 600 هزار تن و یک مدول سري 800 به ظرفیت 800 اسمی هزار تن و واحد احیاء مستقیم شماره 2 ( شهید خرازی ) شامل دو مگامدول 5/1میلیون تنی می باشد.

وظيفه این واحد ها تبديل گندله اکسيدی به آهن اسفنجی با غلظت آهن حداقل 92 درصد ( متالیزاسیون ) و کربن 8/1 درصد می‌ باشد . گندله پخته شده وارد كوره احياء با دمای 800 درجه سانتیگراد شده و گاز احياء كننده نيز با دمای حدود 900 درجه سانتیگراد حرارت به داخل كوره دميده میشود .

واحد دولوميت سازی

از ديگر بخش‌های ناحیه آهن ‌سازی واحد تولید دولوميت میباشد. اين بخش سنگ دولوميت را از سه معدن واقع درنزديكی اصفهان دريافت میکند. و در دو كوره دوجفتی عمودي در دماي حدود 1000 درجه سانتيگراد به صورت دولوميت پخته در آمده که دولوميت پخته شده در واحد فولادسازی استفاده ميشود . ظرفيت اسمی توليد اين واحد 160 هزارتن در سال میباشد.

 

 • ناحيه فولادسازی و ريخته گری مداوم شرکت مبارکه اصفهان

ناحيه فولادسازی و ريخته گری مداوم مهمترين و بزرگترين واحد شركت فولاد مبارکه اصفهان است. در حال حاضر بزرگترين سايت فولادسازی در خاورميانه و شمال آفریقا میباشد و بخش‌ های زير را در خود جای داده است

 1. حوضچه های قراضه
 2. واحد حمل و شارژ مواد فلزي (DRI ، فروآلياژها و …)
 3. هشت کوره قوس الکتريکي 200 تني
 4. هفت کوره پاتيلي
 5. واحد های گاززدايي
 6. پنج ماشين ريخته گري مداوم دو خطه
 7. دو حوضچه خنک کننده تختال با آب
 8. يک محوطه خنک سازي تختال در هوای آزاد
 9. واحد تعميرات نسوز

 

 • ناحيه نورد گرم کارخانه مبارکه اصفهان

ناحيه نورد گرم از چهار واحد اصلی تشكيل ميشود. تولید سالانه‌ی آن ۵.۵ میلیون تن است

 1. کوره های پیشگرم
 2. خط توليد نورد گرم
 3. کارگاه غلتک نورد گرم
 4. واحد تكميل نورد گرم

 

 • ناحيه نورد سرد فولاد مبارکه اصفهان

واحدهای نورد سرد در دنيا معمولا مجموعه ای از خطوط توليد و سرويس ميباشند. هر كدام از خطوط، تكميل كننده عمليات مورد نياز برای محصول مورد انتظار ميباشد. واحدهای نورد سرد ميتوانند توليد كننده انواع محصولات ذيل باشند:

 • محصولات سرد شامل كلاف و ورق
 • محصولات پوشش دار شامل کلاف و ورق قلع اندود، کلاف و ورق گالوانيزه و کلاف رنگی

واحدهای نورد سرد میتوانند تولید کننده انواع محصولات سرد شامل کلاف و ورق شیت و محصولات پوشش دار شامل ورق رول قلع اندود، ورق رول گالوانیزه و ورق رول رنگی باشد.

نظر شما

قیمت ورق های فولادی