ورود / ثبت نام Instagram
74486 021 با ما تماس بگیرید
صفحه نخستکارخانه تولید کننده فولاد و آهن

فولاد بافق یزد

چهارشنبه, ۱۸ / اسفند / ۱۴۰۰ فولاد بافق یزد

فولاد بافق یزد یکی از مجموعه‌های صنعتی بزرگ در مرکز کشور است که نقش کلیدی‌ای در تولید انواع مقاطع فولادی و عرضهٔ آن‌ها به مصرف‌کنندگان هم‌جوار و سایر واحدهای تولیدی اطراف خود دارد؛ این مجموعه از واحدهای صنعتی گوناگونی تشکیل شده است و دارای تیم مجربی از متخصصان و نیروهای انسانی و مجموعه‌ای وسیع از انواع تجهیزات و زیرساخت‌های جدید است. با ما در معرفی این مجموعه همراه باشید.

دربارهٔ فولاد بافق یزد

مجموعهٔ موردبحث ما در سال 1390 به بخش خصوصی واگذار شد و این مسئله، زمینه‌ساز تغییری کلیدی در این واحد صنعتی شد. فولاد بافق یزد به دلیل آنکه در مرکز ایران و در کنار معدن سنگ‌آهن مرکزی قرار گرفته است و علاوه‌برآن، یک دسترسی مناسب به شبکهٔ ریلی کشور و مسیرهای جاده‌ای دارد، مزیت‌های برجسته‌ای در مقایسه با سایر تولیدکنندگان دارد.

گفتنی است که در فاز اول طرح توسعهٔ این مجموعه، پنج کارخانهٔ زیر با ظرفیت‌های تولید سالیانه مشخص کلید خورده‌اند:

همان‌طور که از بررسی این پنج کارخانهٔ اصلی برمی‌آید، این واحد صنعتی به شکل اختصاصی برای تکمیل فرایند تولید فولاد احداث شده است و به سبب اینکه در کنار منطقه‌ای با عنوان اصطلاحی “بهشت معادن ایران” قرار گرفته، شانس زیادی در بهبود چرخهٔ فولادسازی و تأمین نیازهای داخلی دارد.

کنترل کیفیت مجموعه

یکی از بخش‌های بسیار مهم در هر مجموعه‌ای، واحد کنترل کیفیت و بررسی خواص مکانیکی و شیمیایی محصولات است. این بخش به کارشناسان مجموعه و مشتریان آن به‌خوبی نشان می‌دهد که محصولات تولیدی تا چه میزانی از استانداردهای ادعاشده پیروی می‌کنند و در نهایت، از چه میزان کیفیت برخوردار هستند.

هر واحد تولیدی متناسب با بودجهٔ خود و اهداف کلی مجموعه، یک واحد کنترل کیفیت در ابعاد متفاوتی تأسیس می‌کند که این دسته از وظایف را به عهده دارد. گفتنی است که واحد کنترل کیفیت فولاد بافق یزد یکی از بخش‌های مهم این مجموعه است که از دستگاه‌های پیشرفتهٔ گوناگونی نظیر تست کشش یونیورسال با ظرفیت برابر با 100 تن بهره می‌برد تا انواع آزمایش‌های تعیین خواص مکانیکی را بادقت بالا و درصد خطای کم انجام بدهد.

محصولات

در بخش‌های قبلی مقاله به شکل جزئی بیان کردیم که کارخانه فولاد بافق یزد از بخش‌های گوناگونی تشکیل شده و هرکدام از این بخش‌ها مختص تولید محصولات میانی گوناگونی هستند. گفتنی است که یکی از واحدهای فعال در این مجموعه که سهم جالب‌توجهی در خروجی سالیانهٔ آن دارد، واحد تولید میلگرد در مدل‌های گوناگون است که برای استفاده برای کاربردهای ساختمانی و صنعتی گزینه‌ای مناسب هستند. در ادامه، به شکل مختصر این دسته از محصولات را به شکل دقیق معرفی می‌کنیم.

این گروه از محصولات که بدنه‌ای ساده و یکنواخت دارند، با عنوان س 240 شناخته می‌شوند و آنالیز شیمیایی آن‌ها نشان‌دهندهٔ وجود مقادیری کربن، سیلیسیم، منگنز، فسفر و گوگرد در آن‌هاست. این گروه از میلگردها در مقایسه با نمونه‌های دیگر، از درصد کربن کمتری برخوردار هستند که باعث افزایش انعطاف‌پذیری و کاهش سختی آن‌ها می‌شود.

درصد کربن موجود در این گروه از محصولات برابر با 0.34 درصد است که موجب بروز درصد سختی متناسبی می‌شود. این گروه از مقاطع فلزی برای خاموت‌زنی استفاده می‌شوند و معمولا در پروژه‌های جوشکاری به کار نمی‌روند، چراکه خواص جوشکاری آن‌ها نسبت به میلگردهای ساده کمتر است.

درصد کربن موجود در میلگردهای آجدار جناقی 0.39 درصد است که رقمی زیاد در مقایسه با دو نمونه‌ی قبلی به‌حساب می‌آید. گفتنی است که این گروه از محصولات با علامت اختصاری آج 400 نیز شناخته می‌شوند و با داشتن آج‌های جناقی‌شکل بر روی بدنه، از محصولات دیگر متمایز می‌شوند.

مقادیر کربن موجود در این آلیاژ برابر با 0.42 درصد است و با این حساب، این محصول دارای بیشترین میزان کربن و بالاترین حد سختی در میان انواع میلگردهای فولاد بافق یزد می‌باشد. این محصول علاوه بر کربن، از مقادیر بالای سیلیسیم و منگنز نیز برخوردار است که در نهایت، موجب تولید یک نوع میلگرد فولادی نیمه‌سخت می‌شوند.

کارخانه
مشاوره رایگان
پر کردن تمام فیلد ها اجباری می باشد