همه چیز درباره لوله اسپیرال

همه چیز درباره لوله اسپیرال
فهرست مطالب

  لوله اسپیرال چیست ؟

  لوله اسپیرال چیست؟ لوله اسپیرال در وزن های مختلف ساخته می شوند که به فراخور نیاز از آن ها استفاده می شود. در فرایند اسپیرال، یک نوار فولاد نور می شود. این کار به شکلی صورت می پذیرد که زاویه و جهت آن یکسان و هم سو با زاویه و جهت مرکز لوله باشد.این که این لوله به چه شکلی جوش داده شود نیز مهم است. این موضوع برای استحکام بیشتر لوله و همچنین افزایش تحمل فشاری که بر دیواره لوله وارد می شود، اهمیت ویژه ای دارد. با توجه به این مورد می توان گفت که اصلی ترین مرحله در تولید اسپیرال، همین مرحله جوش دادن آن است.

  لوله‌های اسپیرال فولادی در طی فرایند تولید و ساخت، در گاهی موارد ممکن است به علت اشکال در عملیات ساخت دچار نشتی و یا خرابی شوند که به آنها لوله‌های اسپیرال غیر تست میگویند. و از این لوله‌ها به عنوان سا پورت و یا به عنوان پایه‌های سازه‌های فلزی و فولادی مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  تولید لوله اسپیرال

  برای ساخت این نوع لوله در حالت کلی ۵ روش وجود دارد که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

  1. روش موسوم به O&U
  2. خم کردن غلتکی یا نورد هرمی
  3. روش C۲
  4. روش C&O
  5. شکل ‌دهی مارپیچی

  روش موسوم به O&U

  در این روش ابتدا لوله را به شکل U درآورده و سپس به شکل O تبدیلش می‌کنند.

  خم کردن غلتکی یا نورد هرمی

  در این روش با قرار گرفتن صفحه فولادی در بین چند غلتک انحنای موردنظر را به دست می‌آورد و سپس درز موجود با جوش پر می‌شود.

  روش C۲

  در این روش دو صفحه که به شکل C درآمده‌اند را به هم با جوش دادن متصل می‌کنند.

  روش C&O

  این روش که شباهت زیادی به روش U&Oدارد در مرحله اول میزان فشار بکار رفته برای خم شدن صفحه بیشتر می‌باشد.

  شکل ‌دهی مارپیچی

  در این روش ورق همچون رزوه‌ای که در اطراف یک پیچ قرارگرفته است به‌صورت یک لوله درمی‌آید و درنهایت درز موجود بین لبه‌های ورق با استفاده از جوش پر می‌شود. برای ساخت لوله‌های درز جوش مستقیم ورق فلزی را در جهت خروج لوله وارد ماشین موردنظر می‌کنند این در حالی است که برای ساخت لوله‌های فولادی مارپیچ محورهای نوار ولوله زاویه‌ای را به نام زاویه ورودی یا شکل‌دهی نام دارد خواهند ساخت.

  ویژگی های لوله اسپیرال چیست ؟

  این محصول در هنگام نصب و کار اگر نیاز به خم کاری داشته باشد این لوله از سایر لوله های دیگر برای خم کردن مناسب تر است. به دلیل شیارهای جوش‌خورده‌ای که روی سطح مارپیچی خود دارد، جزو مقاوم‌ترین لوله‌هاست و استحکام زیادی در برابر ترک و شکست لوله دارد.

  • این محصول از یکنواختی بیشتر و بهتری برخوردار است.
  • لوله های اسپیرال از خواص مکانیکی بیشتر و بالاتری بهره مند هستند.
  • جریان سیال بیشتری دارد.
  • از نظر قیمت و اقتصادی به صرفه تر است.
  • این لوله در برابر ترک و شکست از استحکام و مقاومت بیشتری نسبت به دیگر لوله ها دارد.

  این محصول به هنگام ساخت از انعطاف پذیری بیشتری برخوردار است. یعنی اگر ورقی پهن داشتیم که مقدارش ثابت بود، می توانیم آن را به لوله هایی که قطرهای متفاوت دارند، تولید کنیم. معکوس این مطلب نیز می توان انجام داد، یعنی لوله هایی با قطر یکسان را از ورق هایی با پهنای متفاوت تولید کرد.چون تولید این ورق ها به صورت پیوسته است هزینه تولید را کاهش می دهد . مواد اولیه این محصول با کیفیت و ارزان است. برای تولید این محصول نیازی به تجهیزات خیلی سنگین مثل پرس های بزرگ و همچنین دستگاه های عظیم که مربوط به انبساط سرد باشد، نیست.

  کاربرد لوله اسپیرال چیست ؟

  لوله اسپیرال در صنایع نفت و گاز جایگاه ویژه ای دارد. این لوله ها با استفاده از ورق های مارپیچ شکل فولادی تولید می شوند. لوله های اسپیرال می توانند ضخامت های گوناگونی داشته باشند. به طور معمول این لوله ها با سایز ۵ تا ۱۲۰ اینچ و به شکل رول تولید می،شوند. وزن لوله اسپی برای آبرسانی از آن استفاده می شود.

  1. کاربردهای تجاری لوله اسپیرال
  2. کاربردهای صنعتی لوله فولادی اسپیرال

  کاربردهای تجاری لوله اسپیرال چیست ؟

  اولین استفاده از این نوع لوله ها در کاربردهای تجاری برای سیستم های گرمایشی و تهویه هوا یا سیتم های HVAC است. همچنین در بسیاری از مکان هایی که این لوله ها استفاده می شود و کاربردهای تجاری این لوله محسوب میشود از جمله این موارد :

  • مراکز عمومی
  •  درمانگاه‌ها و بیمارستان‌ها
  •  اجتماعات و مکان‌های تفریحی
  •  ساختمان‌های اداری و انبارها

  کاربردهای صنعتی لوله فولادی اسپیرال

  استحکام و مقاوت این لوله درشرایطی با فشارهای مثبت و منفی بالا، منجر به کاربردهای صنعتی متعدد و گسترده شده است از جمله :

  • سیستم HVAC (تهویه مطبوع)
  •  دفع دودهای شیمیایی و سایر سموم محیطی
  •  دفع گرد و غبار و سایر ذرات ریز موجود در هوا
  •  حذف تولید محصولات فرعی مانند خاک اره و تراش چوب
  •  جابجایی مواد فله مانند بارگیری کامیون‌ها و قیف ناودانی

  انواع لوله اسپیرال چیست ؟

  انواع لوله اسپیرال با توجه به ضخامت‌شان، تعریف می‌شوند، اما لوله‌های فولادی مارپیچ با توجه به نوع کیفیت لوله اسپیرال به سه دسته واجد شرایط، ترمیم شده و غیرقابل استفاده تقسیم شده است.
  • واجد شرایط: لوله‌هایی که کیفیت آن‌ها با استانداردها و شرایط فنی مطابقت دارد.
  • ترمیم شده: لوله‌هایی که کیفیت‌شان مطابق با استاندارد و شرایط فنی پذیرش نبوده اما قابل تعمیر هستند.
  • غیرقابل استفاده: لوله‌هایی که از نظر ظاهری و کیفیت، جالب نیستند و حتی بعد از تعمیرات نیز استاندارد و شرایط فنی مورد نیاز را کسب نخواهد کرد.
  “در واقع لوله‌های اسپیرال نوعی از لوله‌های فولادی هستند که با روش اسپیرال تولید شده‌اند.”

  لوله های اسپیرال به دو دسته کلی تبدیل می شوند:

  • لوله اسپیرال تک مرحله ای (درون خطی) : مناسب لوله های انتقال آب
  • لوله اسپیرال دو مرحله ای ( برون خطی) : مناسب صنایع نفت و گاز

  لوله اسپیرال تک مرحله ای

  در مرحله اول ورق سیاه ها را آماده سازی می کنند سپس لبه ورق ها را به یکدیگر جوش می دهند. برای جوشکاری درز اسپیرال، ابتدا درز داخلی و سپس درز بیرونی توسط دستگاه جوش زیر پودری جوش داده خواهد شد. پس از جوشکاری درز، لوله در طول مورد نظر برش خورده و به مراحل بعدی خواهد رفت. سرعت تولید در این روش بر اساس سرعت جوشکاری زیر پودری تعیین می شود. سرعت جوشکاری زیر پودری در حدود ۱ الی ۲٫۵ متر در دقیقه بوده و گاهی تا ۳ متر در دقیقه هم می رسد. از آنجا که سرعت جوشکاری زیر پودری محدود است، بنابراین تولید لوله اسپیرال در این روش کندتر از سایر روش های دیگر خواهد بود. در اسپیرال تک مرحله ای پس از شکل دهی ورق و بر روی ماشین فرمینگ، ابتدا درز داخلی و سپس درز خارجی لوله با جوشکاری زیر پودری جوش داده می شود و در نهایت لوله را در ابعاد مورد نظر برش می دهند.

  لوله اسپیرال دو مرحله ای

  تفاوتی که این روش با روش قبل دارد این است که درز لوله توسط جوشکاری قوسی با گاز محافظ (GMAW) جوش داده می شود. در مراحل بعدی، درز از داخل و خارج به وسیله جوش زیر پودری جوش می خورد. مزایای روش دو مرحله ای این است که اولا بین مرحله اول و جوشکاری نهایی فاصله وجود دارد، هم چنین به دلیل شکل دهی سریع، راندمان تولید در این روش بالاتر است. شایان ذکر است که سرعت این دستگاه با سیستم گاز محافظ گاز کربنیک در حدود ۱۲ متر در دقیقه است. به طور کلی از اسپیرال تک مرحله ای بیشتر برای ساخت لوله های انتقال آب و از اسپیرال دو مرحله ای بیشتر برای ساخت لوله های انتقال نفت و گاز استفاده می شود.

  خرید لوله اسپیرال در فولادسل

  قیمت لوله اسپیرال فولادی بر اساس کارخانه، سایز و ضخامت مشخص میشود. به این لوله ها، لوله سایز درشت هم میگویند و تا 120 اینچ قابل سفارش است. برندهای معتبر نظیر کالوپ و ایران اسپیرال و کارخانه های متعدد از اصفهان، آذربایجان، قم و تهران، تولیدکننده های برتر این محصول هستند.
  کارشناسان فروش فولادسل متناسب با نیاز، شرایط و بودجه مشتریان، بهترین گزینه لوله اسپیرال تهران را معرفی مینمایند. همچنین امکان خرید اعتباری انواع لوله مهیاست.
  در ساعات اداری میتوانید با شماره 02174486 تماس حاصل نمایید و در ساعات غیر اداری، از طریق فرم استعلام سریع قیمت در وب سایت فولادسل، سفارش خود را ثبت نمایید. تیم پشتیبانی مشتریان، پاسخگوی اعتماد شما خواهند بود. فولادسل، تجربه یک خرید امن!

   

  نظر شما