ورق استیل 430 چیست؟ بررسی ورق بگیر 430

ورق استیل 430 چیست؟ بررسی ورق بگیر 430
فهرست مطالب

  ورق استیل 430 چیست ؟

  ورق استیل 430 چیست؟ یکی دیگر از ورق استیل های بگیر ورق استیل 430 می باشد که خاصیت مغناطیسی دارد.این نوع استیل قابلیت سخت شدن ندارد،نسبت به مابقی ورق استیل های سری 400 مقاوم تر بوده اما نسبت به ورق استیل های سری 300 مقاومت کمتری دارد. استیل 430 نسبت به حرارت مقاومت خوبی دارد،روی آن می توان جوشکاری انجام داد ولی همه روش های جوشکاری را نمی تواند تحمل کند.

  کمی بیشتر از 10 درصد در ورق 430 کروم وجود دارد،کروم موجود در ورق استیل باعث می شود وقتی ورق ها و در معرض هوا قرار می گیرند و با هوا ترکیب می شوند تبدیل به اکسید کروم شوند و اگر لایه ای محافظ روی ورق ها وجود نداشته باشد استیل دچار زنگ زدگی می شود.

  بنابراین برای جلوگیری از این واقعه لایه ای محافظ بر روی ورق ها زده می شود که شما نمی توانید با چشم و صرف دیدن این لایه را از سایر قسمت های استیل تشخیص دهید اما همین لایه از استیل نگهداری کرده و خاصیت ضد زنگی به آن می دهد.

  از دیگر مشخصات ورق استیل 430 می توان گفت یکی از رایج ترین و ارزان ترین انواع ورق استیل، ورق استیل ۴۳۰ بگیر می باشد که در دو نوع مات و براق در بازار موجود است . استنلس استیل گرید 430 که با شماره استاندارد 1.4016 شناخته شده است، جزء فولادهای کم کربن، نرم و حاوی مقدار قابل توجهی کروم است و قابلیت عملیات حرارتی ندارد.

  انواع ورق استیل بگیر

  ورق استیل بگیر یک آلیاژ از فولاد است که از آهن، کربن، نیکل و دیگر آلیاژ‌ها ساخته شده است. این ورق را می‌توان به دو طبقه ۳۰۰ سری و ۲۰۰ سری تقسیم کرد.
  در سری ۳۰۰ حدودا ۸ درصد نیکل و در سری ۲۰۰ تنها قسمت‌هایی از آن با نیکل با نیتروژن و منگنز وجود دارد.
  سری ۲۰۰ به علت استقامت در برابر فرسودگی و زنگ‌زدگی، معروفیت و محبوبیت بالایی دارد.
  به طور کلی ورق استیل بگیر و نگیر را بر اساس نوع استنلس می‌توان در یک گروه قرار داد اما ورق استیل 430 بر اساس ویژگی‌های منحصر به فرد خود در ۳ دسته زیر تقسیم‌بندی می‌شود:

  1. ورق استیل بگیر ضد زنگ فریتیک اسید در گریدهای ۴۰۹، ۴۳۰ و ۴۳۹
  2. ورق استیل بگیر ضد زنگ مارتنزیتی مانند ۴۱۰، ۴۲۰ و ۴۴۰
  3. ورق استیل ضد زنگ دوتایی

  انواع ورق استیل 430 چیست؟

  استیل سری 400 شما استیل 410، استیل 420 و استیل 430 است که هر کدام کاربردها و ویژگی‌های خاصی را دارند. ورق استیل 410 از مقامت بالایی در برابر سایش برخوردار است ولی در مقابل خوردگی مقومت کمتری از خود نشان می‌دهد. ورق استیل 420 بیشتر در ساخت قاشق و چنگال کاربرد داشته و قابلیت پولیش خوبی دارد. ورق استیل 430 نیز بیشتر در صنعت خودرو‌سازی استفاده می‌شود.

  تفاوت استیل 420 و ورق استیل 430 چیست؟

  ورق استیل ۴۳۰ برخلاف ۴۲۰ حاوی مقدار زیادی کروم در ترکیبات خود است و جز فولادهای سخت به شمار نمی آید. مهمترین تفاوت استیل 420 و 430 وجود مولبیدن در ترکیبات استیل ۴۳۰ است. مولبیدن باعث افزایش مقاومت گرید 430 در برابر خوردگی می شود.

  • فرق استیل 420 و 430 از لحاظ مقاومت در برابر خوردگی

  در فرایند پرداخت سطحی مقاومت استیل ۴۲۰ بهبود پیدا می کند. به نحوی که می تواند در برابر اسید، آب شیرین، مایعات قلیایی و… تاب بیاورد. البته مقاومت این آلیاژ هنگام قرار گرفتن در شرایط آنی کاهش پیدا می‌کند و به همین دلیل در رده بندی مقاومت آن کمتر از ۴۳۰ لحاظ می شود.
  در هر حال فولاد ۴۳۰ از مقاومت خوبی در برابر خوردگی برخوردار است و عواملی چون ترک که باعث تخریب سایر فلزات می شود به فولاد ۴۳۰ آسیبی نمی رساند.

  • تفاوت ورق 420 و 430 بر اساس شکل پذیری در فرایند ساخت

  افزایش مقاومت یک آلیاژ با هدف بهبود مقاومت آن در برابر عوامل مختلف، ممکن است شکل پذیری یا ماشینکاری آن را تحت تاثیر قرار دهد. به همین دلیل انتظار می رود فولاد ۴۲۰ به دلیل نرمی و انعطاف پذیری بیشتر، در فرآیند تولید شکل پذیری آسان تری داشته باشد.
  در مقابل فولاد ۴۳۰ با این که شکل پذیر است اما نیاز به فرآیند پیچیده تری برای انجام فرآیند ساخت دارند که به طبع انرژی و زمان بیشتری را نیز می‌طلبد.

  • تفاوت ورق استیل 420 با 430 در کاربرد هر آلیاژ

  تفاوت استیل 420 و 430 در حوزه کاربرد های این دو آلیاژ نیز تعریف می شود. استیل ۴۲۰ در ساخت کارد و چنگال، تیغه های برشی، تجهیزات جراحی، شیرهای سوزنی و غیره کاربرد دارد.
  از استیل ۴۳۰ هم برای ساخت پنل های تجهیزاتی مانند یخچال، روکش ماشین، لباسشویی، حلقه های تزیینی اجاق گاز، آسترهای دودکش و غیره استفاده می شود.

  • تفاوت استنلس استیل 420 و 430 با توجه به مقاومت در برابر گرما

  مقاومت در برابر گرما یک معیار سنجش برای تکمیل تفاوت استیل 420 و 430 است. این معیار مشخص می کند که هر کدام از این آلیاژ ها تا چه دمایی بدون آسیب یا بدون تغییر حالت مقاومت می‌کنند. آزمایش‌های انجام شده نشان می دهد استیل ۴۲۰ تا دمای ۶۵۰ درجه بازدهی مناسبی دارد و در ساختار آن تغییرات قابل ملاحظه‌ای ایجاد نمی شود.

  البته با افزایش دما پیش بینی می شود قطعه در معرض اکسیداسیون قرار بگیرد. اما با توجه به تفاوت استیل 420 و 430 فولادهای ۴۳۰ حداکثر دمای ۸۷۰ را به خوبی تاب می آورند. هرچند استمرار این دما حالت شکنندگی را در قطعه تشدید می کند.

  کاربردهای ورق استیل 430 چیست ؟

  عمده ترین کاربرد ورق استیل 430 مربوط به بکارگیری در ساخت لوازم خانگی و امور دکوراتیو می باشد. این فولاد در ساخت سینک ظرفشویی و قسمت هایی از یخچال، اجاق گاز، ماشین ظرفشویی و ماشین لباسشویی نیز استفاده قرار می گیرد. علاوه بر لوازم خانگی، صنایع غذایی (تجهیزات رستوران)، شیمیایی و خودروسازی نیز از ورق استیل 430 در تولیدات خود استفاده می کنند.
  از جمله مهم‌ترین کاربردهای ورق استیل 430 شامل:

  • تجهیزات سلف سرویس
  •  ساخت لوازم آشپزخانه
  •  تزئینات
  • صنایع خودرو سازی
  • ساخت قاشق و چنگال
  • هود و اجاق گاز
  •  سینک ظرفشویی
  •  محفظه لباسشویی و ظرفشویی
  •  دکوراسیون و معماری
  •  نمای ساختمان
  •  پلایشگاه‌های نفت
  •  قطعات اتصال‌دهنده و بست‌ها
  • ورق استیل 430 به دلیل مقاومت در برابر اسید نیتریک در محیط‌های شیمیایی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  خواص مکانیکی فولاد ضد زنگ 430

  1. مدول الاستیسیته: 200 گیگاپاسکال
  2. مقاومت کششی: 600-450 مگاپاسکال

  مقاومت ورق استنلس استیل 430 در برابر خوردگی

  ورق استیل براق 430 از مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی، اسید نیتریک، اسید آلی مواد غذایی و گازهای گوگرد برخوردار است. استیل 304 و 430 از نظر مقاومت در برابر خوردگی(خوردگی هایی که از طریق منفذ و شکاف رخ می دهند) به یک صورت عمل می کنند. استیل 430F یک نوع فلز خوش تراش است که با گوگرد ماشینکاری شده است. به همین دلیل نسبت به فولاد های غیرخوش تراش از مقاومت کمتری در برابر خوردگی بهره می‌برند.

  مقاومت در برابر حرارت استیل 430

  استیل 430 اگر به صورت متناوب و دوره ای در برابر حرارت قرار داده شود؛ می تواند در برابر 870 درجه سانتیگراد (1598 درجه فارنهایت) نیز از خود مقاومت نشان دهد. اما اگر قطعه به طور دائم در برابر حرارت قرار بگیرد؛ می‌تواند در برابر 815 درجه سانتیگراد (1499 درجه فارنهایت) مقاومت کند. این فلز در دمای اتاق بسیار شکننده است. همچنین هنگامی که در محدوده دمایی 400 الی 600 درجه سانتی گراد(1112-752 درجه فارنهایت) قرار می گیرد، بسیار شکننده تر خواهد بود. شما با استفاده از روش آنیل، می توانید این نقص را رفع کنید.

  ویژگی های ورق استیل 430 چیست؟

  برای اینکه بدانیم ورق استیل 430 چیست؟ باید به ویژگی های آن واقف باشیم. در ادامه مهمترین ویژگی های استیل 430 را بررسی میکنیم .

  1- استنلس استیل430 با شماره استاندارد 1.4016 و تحت پوشش A240/A240M شناخته می‌شود.

  2- ورق استیل بگیر ۴۳۰ از رایج ترین و ارزان‌ترین انواع ورق استیل، موجود در بازار است و در دو نوع مات و براق عرضه می‌شود.

  3- ورق استیل بگیر 430 جزء فولادهای کم کربن و نرم بوده و دارای مقدار قابل توجهی کروم است. این فولاد قابلیت عملیات حرارتی ندارد.

  4- استیل 430 در برابر خوردگی از مقاومت بالایی برخوردار بوده و انعطاف‌پذیری خوبی دارد.

  5- این فولاد به آهنربا جذب می‌شود و خاصیت مغناطیسی دارد.

  6- به دلیل مقاومت این استیل در برابر اسید نیتریک، می‌توان از آن در کارهای شیمیایی خاص بهره برد.

  7- استیل های ضدزنگ سری 400 نسبت استیل‌های آستنیتی، در برابر خوردگی مقاومت پایین‌تر دارند.

  8- ورق استیل 430 بگیر بیشتر در روسیه و کشورهای شرق آسیا ماثل چین و تایوان تولید می‌شود.

  9- ورق های بگیر ۴۳۰ معمولا بدون روکش بوده و براق هستند، شرکت بازرگانی پولاد بنا به درخواست مشتریان و با هزینه ای اندک، این ورق ها روکش می‌کند.

  10- گرید 434 و استیل 430 ویژگی‌های مشابهی دارند، اما این گرید حاوی مولیبدنوم است که مقاومت استیل را در برابر خوردگی افزایش می‌دهد.

  11- عواملی مانند ابعاد ورق استیل 430 به متر ، ضخامت ورق استیل به میلیمتر و طول ورق استیل به شکل ۶ متری و ۳ متری و یا رول بر قیمت استیل 430، اثر دارند.

  12- نوسانات بازار ارز، قیمت ورق استیل بگیر را با تغییر مواجه می‌کند. پس برای دریافت به روزترین قیمت استیل بگیر با شماره‌های درج شده در سایت حاصل فرمایید.

  استانداردهای ورق استیل 430 چیست؟

  1. ASTM A240/A240M
  2. ASTM A176
  3. AMS 5503D
  4. QQ-S-766

  ASTM A240/A240M

  در کاربردهای عمومی و همچنین ساخت مخازن تحت فشار، در خصوص اینکه چه نوع پلیت، شیت یا استریپ از جنس فولادهای حاوی کروم و کروم-نیکل باید مورد استفاده قرار بگیرند، الزاماتی وجود دارد. این الزامات، تماماً در استاندارد ASTM A240 آورده شده است.

  ASTM A176

  در این استاندارد، مشخصه های انواع پلیت، شیت و استریپ ضد زنگ و مقاوم در برابر حرارت لیست شده است که در بین آنها ورق استیل 430 نیز دیده می شود.

  AMS 5503D

  انجمن مهندسین خودرو (SAE) مجموعه ای از مشخصه های مرتبط با مواد مورد استفاده در صنایع هوافضا را تهیه کرده اند که با استفاده از آنها روش ها و مواد مورد نیاز تست های غیر مخرب را پوشش می دهند. در این استاندارد AMS 5503D معادل ورق استیل 430 می باشد.

  QQ-S-766

  این استاندارد، مشخصه هایی در خصوص انواع فولادهای ضد زنگ و مقاوم در برابر حرارتی که به شکل های پلیت، شیت و استریپ ارائه می شوند را در بر می گیرد. با بررسی استاندارهای متنوع به جواب استانداردهای ورق استیل 430 چیست؟ آگاه شدیم.

  ابعاد و وزن ورق استیل 430 چیست؟

  در ادامه به بررسی ابعاد و وزن ورق استیل 430 چیست؟ میپردازیم. ورق های استنلس استیل 430 بیشتر در ابعاد 2.1 متر، 1.25، 2.50 متر، 1.22، 2.44 و 1.53، 6.1 و 6.2 متر تولید و روانه بازار می شوند. البته باید توجه داشته باشید که این ورق ها مطابق با نیاز مشتری نیز برش خواهند خورد. وزن این ورق ها نیز به عنوان مثال برای یک شیت 2 میلی متری با ابعد 2.1 متر، در حدود 31 کیلوگرم می باشد.

  قیمت ورق استیل 430 چیست؟

  جهت خرید و مشاهده قیمت ورق استنلس استیل ۴۳۰ به وب سایت فولادسل مراجعه نمایید. همچنین میتوانید جهت دریافت مشاوره با کارشناسان فروش تماس حاصل فرمایید.

  نظر شما