بنر دعوت به نمایشگاه متافو

ورق سیاه چیست ؟ ورق نورد گرم چیست؟

ورق سیاه چیست ؟ ورق نورد گرم چیست؟

عناوین اصلی صفحه

به ورق ساخته شده از فولاد طی فرآیند نورد گرم که در دمای 930 درجه سانتی گراد تحت عملیات نورد فشاری قرار گرفته و خاصیت شکل‌پذیری آن بهینه شده باشد را ورق سیاه می‌نامند. به دلیل اینکه در این فرآیند سطح خارجی محصول به حالت مات، تیره و کدر در می‌آید، اصطلاح ورق سیاه برای این محصولات رایج است. این محصول در بازار با نام ورق آهن نیز شناخته می‌شود و به دلیل اینکه طی فرآیند نورد گرم تولید شده، به ورق گرم نیز مشهور است.

 

ورق‌های سیاه را می‌توان عمده‌ترین محصول کارخانجات بزرگ فولادی دانست که دامنه گسترده‌ای در ضخامت، نوع فولاد و ابعاد دارند. تنوع ابعاد و ضخامت ورق سیاه، نشان از کاربردهای گسترده آن در صنایع مختلف دارد. به طوری که در بازار انواع ورق سیاه در ضخامت‌های 1 میلی متر تا 10 سانتی متر تولید و عرضه می‌شود. هرچقدر ضخامت ورق بیشتر باشد، محصول حالت تختال یا همان اسلب پیدا کرده و انعطاف‌پذیری آن کاهش پیدا می‌کند. ورق سیاه در بازار به دو صورت رول و شیت در ابعاد مختلف وجود دارد.

 

یکی از مزایای ورق سیاه این است که به خوبی گالوانیزه می‌شود، از این رو محصولات ساخته شده با ورق سیاه را می‌توان پس از اتمام فرآیند ساخت، گالوانیزه نمود تا مقاومت بالاتری در برابر خوردگی و زنگ زدگی پیدا کنند.

 

ورق سیاه مصارف مختلفی دارد و در صنایع مختلفی از جمله صنعت ساختمان سازی برای تولید انواع پروفیل، مقاطع فلزی و تیرآهن استفاده می‌شود. همچنین کاربردهای دیگری مانند ساخت تانک ذخیره و طراحی و تولید تجهیزات عظیم صنعتی دارد. علاوه بر این از ورق سیاه به منظور ساخت گاردیل و تجهیزات ترافیکی نیز استفاده میشود.

 

استانداردهای مختلفی برای تولید ورق سیاه وجود دارد. در واقع انواع ورق سیاه را میتوان زیربنای ساخت و تولید بسیاری از محصولات فولادی موجود در بازار دانست. در اصل ورق سیاه به عنوان یک کالای واسط برای ساخت دیگر محصولات صنعتی از جمله پروفیل های ساختمانی، قطعات خودرو و دیگر محصولات فولادی به حساب می‌آید.

 

در این مطلب از دانش نامه فولادسل می‌خواهیم شما را با انواع ورق سیاه و کاربردهای آن در صنایع مختلف آشنا کنیم. همچنین به سوالاتی از قبیل ورق نورد گرم چیست؟ ورق گرم نورد شده چیست؟ نورد گرم چیست؟ ورق فولادی سیاه چیست؟ پاسخ بدهیم.

 

اگر قصد خرید ورق سیاه را دارید، خواندن این مقاله به شما توصیه می‌شود. همچنین برای اطلاع از قیمت روز ورق سیاه و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید با شماره تلفن 02174486 تماس بگیرید.

 

انواع ورق سیاه

 

اشاره کردیم که ورق سیاه از عمده ترین و پر کاربردترین محصولات کارخانجات فولادی است و طیف گسترده‌ای از این محصول در بازار وجود دارد. در واقع مواد اولیه این محصول در دمای 1100 درجه سانتی گراد ذوب شده و با تغییر آلیاژهای به کار رفته در آن، گرید متفاوتی از ورق سیاه به دست می‌آید. پرکاربردترین گریدهای مصرفی این ورق، ورق سیاه ST37، ST52،A283  گریدC،A516  گرید70، 17mn4،A537 CL1  و A537 CL2  است.

 

دو گرید معروف St37 و St52برای ورق سیاه معمولی و ورق سیاه صنعتی استفاده می‌شوند. St نماد قدرت و عددی که در کنار آن می‌آید، میزان سختی بر حسب کیلوگرم بر سانتی متر مربع را نشان می‌دهد. در واقع هرچقدر عدد کنار St پایین‌تر باشد، ورق نرم‌تر و انعطاف پذیرتر است و هرچقدر بالاتر باشد، درجه سختی و عدم فرم پذیری ورق افزایش می‌یابد.

 

ورق ST37

 

این نوع ورق به دلیل اینکه درصد کمتری از کربن را در ساختار خود دارد، از سختی کمتری برخوردار است و فرم‌پذیری آن راحت‌تر است. از این رو در صنایه سبک‌تری مانند ساختمان‌سازی و ساخت سوله به کار گرفته می‌شود. این ورق انعطاف پذیری بالایی دارد و در عین حال استحکام و جوش‌پذیری آن قابل قبول است. معمولاً کارخانجات برای تولید ورق ST37، ضخامت های 2 الی 15 میلی متر را در نظر می‌گیرند.

 

ورق ST52

 

همانطور که اشاره کردیم، ورق سیاه ST52 با نام ورق صنعتی شناخته می‌شود و به دلیل برخورداری از درصد بالاتری از کربن در ساختارش، برای صنایع سنگین‌تر مانند سد سازی و پتروشیمی مناسب است.

 

بالا بودن درصد کربن در این محصول، انعطاف پذیری یا همان شکل‌پذیری محصول را به طرز قابل توجهی کاهش داده و در مقابل ویژگی‌هایی مانند تحمل وزن بالا، مقاومت پیچشی و خمشی را در آن ایجاد نموده است.

 

ورق سیاه رول شده، کویل یا کلاف

 

این نوع ورق در عرض‌های 1000، 1250 و 2000 میلی‌متر با ضخامت‌های 2 الی 15 میلی‌متر و در طول نا محدود تولید می‌شود.

 

ورق سیاه فابریک یا شیت

 

شاید اصطلاح ورق سیاه فابریک را شنیده باشید و برایتان سوال باشد که ورق سیاه فابریک چیست؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم به ورقی که در کارخانه با ابعاد مشخصی برش خورده باشد، ورق فابریک گفته می‌شود. این کلمه برگرفته از اصطلاح Fabricated به معنی ساخته شده می‌باشد.

 

ورق سیاه فابریک که به آن شیت نیز گفته می‌شود، به صورت صفحه هایی در ضخامت بالای 15 میلی‌متر و در ابعاد مختلف به فروش می‌رسد. متدوال‌ترین ابعادی که برای این نوع ورق در نظر گرفته می‌شود، ۱۰۰۰*۲۰۰۰ و ۱۲۵۰*۲۵۰۰ و ۱۰۰۰*۶۰۰۰ و ۱۵۰۰*۶۰۰۰ و ۲۰۰۰*۶۰۰۰ و ۲۰۰۰*۱۲۰۰۰ هستند.

 

مشخصات فنی ورق سیاه

 

اگر بخواهیم در باره انواع ضخامت ورق سیاه صحبت کنیم باید بگوییم این نوع ورق در ضخامت های 2 تا 15 میلی‌متر به صورت رولی و بالاتر از 15 میلی‌متر به صورت شیت در بازار عرضه می‌شود. وزن انواع ورق سیاه نیز به طور مستقیم به ضخامت ورق بستگی دارد. در ادامه مشخصات وزنی دقیق در قالب جدول استاندارد ورق سیاه در اختیار شما قرار داده شده است:

 

جدول استاندارد وزنی ورق سیاه

 

ردیف طول (mm) عرض (mm) ضخامت (mm) وزن (kg)
1 2000 1000 2 32
2 2000 1000 3 48
3 2000 1000 4 64
4 2000 1000 5 80
5 2000 1000 6 96
6 6000 1500 8 576
7 6000 1500 10 720
8 6000 1500 12 864
9 6000 1500 15 1080
10 6000 1500 20 1440

 

مراحل تولید ورق سیاه

 

مواد اولیه مورد نیاز برای ساخت ورق سیاه، شمس و گندله است. به این صورت که مواد اولیه در کوره‌های قوس الکتریکی تحت دمای 1100 درجه سانتی گراد ذوب می‌شوند. در این مرحله با ایجاد تغییراتی در آلیاژهای به کار رفته در مواد اولیه، گریدهای مختلفی از ورق سیاه به دست می‌آید.

 

پس از این مرحله، مواد مذاب در قالب‌های مستطیلی قرار گرفته و به شکل تختال در می‌آیند. تختال‌ها در کوره‌هایی با دمای 1200 درجه سانتی گراد قرار می‌گیرند و از این طریق انعطاف پذیری آنها افزایش می‌یابد. در این مرحله فرآیند نورد گرم بر روی تختال ها صورت می‌گیرد و پوسته‌ای از اکسید روی محصول شکل می‌گیرد که قبل از نورد فشاری، این پوسته‌ها پاکسازی می‌شوند.

 

مرحله بعدی، نورد خشن، نورد تخت یا همان نورد فشاری نام دارد که طی آن تختال‌ها از بین غلطک‌های هیدرولیکی بسیار قوری و سنگین، عبور می‌کنند. در واقع این مرحله برای بهبود خواص مکانیکی ورق‌ها انجام می‌شود. به این ترتیب ورق‌هایی با ضخامت و ابعاد مشخص به فرم کلاف یا شیت تولید می‌شود.

 

ورق‌های سیاه معمولاً در ابعاد مشخص و گاه بر اساس سفارش مشتری به صورت شیت‌هایی با ابعاد دلخواه تولید می‌شوند. همانطور که در بخش‌های قبل نیز اشاره کردیم، رایج‌ترین ابعاد برای ورق سیاه فابریک، ۱۰۰۰*۲۰۰۰ میلی‌متر، ۱۲۵۰*۲۵۰۰ میلی‌متر، ۱۰۰۰*۶۰۰۰ میلی‌متر، ۱۵۰۰*۶۰۰۰ میلی‌متر، ۲۰۰۰*۶۰۰۰ میلی‌متر و ۲۰۰۰*۱۲۰۰ میلی‌متر است که ضخامتی بالای ۱۵ میلی‌متر است.

 

 مرحله بعدی، مرحله خنک‌سازی ورق‌های تولید شده، برای ارسال آنها به سمت رول جمع‌کن است. در این مرحله دمای ورق ها تا 580 درجه سانتی گراد، کاهش داده می‌شود تا برای رولیگ یا کلاف پیچی آماده شوند.

 

مرحله نهایی شامل بسته بندی و چاپ برند و مشخصات کارخانه روی محصول است. البته پیش از خروج محصول از انبار و ارسال آن به بازار و یا مشتری، رول بسته بندی شده  وزن کشی می‌شود.

 

کاربرد ورق سیاه

 

در بخش‌های قبلی اشاره کردیم که ورق آهنی سیاه یا به اختصار ورق سیاه یکی از عمده ترین تولیدات کارنجات فولادی است. این موضوع نشان‌دهنده کاربردهای گسترده این ورق در صنایع مختلف می‌باشد، اما سوال اینجاست که ورق فولادی سیاه در چه صنایع و کسب و کارهایی استفاده می‌شود؟ در پاسخ به این سوال لیستی از کاربردهای ورق سیاه برای شما تهیه کرده‌ایم:

 

 1. ساخت انواع پروفیل‌های ساختمانی و مقاطع فلزی
 2. تولید تیرآهن و تسمه
 3. ساخت مقاطع فولادی نظیر انواع تیر ورق، ناودانی، نبشی و سپری
 4. طراحی گارد ریل و تجهیزات ترافیکی
 5. صنعت اتومبیل‌سازی برای ساخت شاسی و بدنه اتومبیل
 6. ورق پانچ، تسمه، ورق آج دار و زهوارهای فولادی
 7. تانک و مخازن ذخیره‌سازی مشتقات نفتی
 8. کشتی‌سازی و تجهیزات دریایی
 9. ساخت تجهیزات کشاورزی
 10. ساخت اسکلت فلزیساختمان

 

مواردی که به آنها اشاره کردیم، تنها برخی از کاربردهای گسترده ورق سیاه می‌باشند. به طوری که می‌توان ادعا کرد علاوه بر موارد فوق، هزاران محصول دیگر با ورق‌های سیاه قابل تولید است.

کارخانجات تولید کننده ورق سیاه

 

در ایران کارخانجات مختلفی، ورق سیاه با ضخامت و ابعاد مختلف تولید می‌کنند. اگر بخواهیم معروف‌ترین و معتبرترین کارخانجاتی که در این حوزه فعالیت دارند، را به شما معرفی کنیم، باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 

 کارخانه فولاد مبارکه

 

کارخانه فولاد مبارکه اصفهان یکی از کارخانجات پیشرو در عرصه تولید ورق های فولادی است و بخش بزرگی از بازار فولاد ایران را تامین میکند. کیفیت بالای تولیدات این کارخانه، محبوبیت محصولات آن را نه تنها در داخل کشور بلکه در بین کشورهای خارجی، رقم زده است. رعایت استانداردهای معتبر بین المللی و ملی در تولید کلیه محصولا و به ویژه ورق سیاه، تضمین کننده کیفیت محصولات این کارخانه است و آن را به یک قطب صنعتی در ایران تبدیل نموده است.

 

کارخانه فولاد کاویان

 

در کارخانه فولاد کاویان انواع مختلف ورق سیاه فابریک، در سایزها و ضخامت های مختلف تولید میشود. از جمله آنها میتوان به ورق سیاه در ضخامت های 8 تا 40 میلی متر و ابعاد 6000*1250 و 6000*1500 اشاره کرد. علاوه بر این یکی از اصول مهم در کارخانه کاویان، رعایت استاندارد EN10163 برای تولید محصولات و انجام تست های کشش به منظور سنجش کیفیت، مطابق با استاندارد EN10002   است. همچنین تست ضربه با استاندارد EN10045برای سنجش ضربه پذیری ورق ها، روی آنها اجرا میشود. به طور کلی هر محصول تولیدی بر اساس کاربردی که دارد، قبل از عرضه به بازار، مورد سنجش و تست قرار می‌گیرد.

 

کارخانه فولاد اکسین خوزستان

 

این کارخانه با به روز رسانی تجهیزات، ورق های سیاه بسیار با کیفیتی را به بازار عرضه نموده است. ظرفیت تولید این کارخانه به بیش از یک میلیون تن در سال میرسد. انواع ورق سیاه با ابعاد و ضخامت‌های مختلف توسط کارخانه اکسین اهواز به بازار عرضه می‌شود.

 

کارخانه نبرد قطعات

 

ورق سیاه با گریدهای مختلف، از جمله تولیدات کارخانه قطعات است. البته اصلی‌ترین محصولی که این کارخانه تولید می‌کند، انواع ورق فولادی با ضخامت های 10 تا 30 میلی‌متر هستند که در صنعت ساختمان‌سازی، کاربردهای گسترده‌ای دارند. این کارخانه همچنین انواع ورق سیاه به منظور تامین نیاز صنایع خودروسازی، کشتی سازی و طراحی و تولید تجهیزات صنعتی تولید می‌کند.

 

کارخانه فولاد گیلان

 

کارخانه فولاد گیلان یکی از برترین تولید کنندگان انواع ورق فولادی در ایران است که به طور ویژه بر تولید انواع محصولات فولادی به ویژه ورق سیاه تمرکز دارد. استفاده از تکنولوژی به روز دنیا و رعایت استانداردهای بین المللی، محصولات این کارخانه را از سایر محصولات موجود در بازار متمایز نموده است. همین موضوع باعث شده کارخانه فولاد گیلان تامین کننده بخش بزرگی از نیازمندی های صنعت فولاد در ایران باشد.

 

کارخانه فولاد سمنان

 

یکی دیگر از برترین تولید کنندگان ورق سیاه در بازار ایران، کارخانه فولاد سمنان است. این کارخانه با ظرفیت تولید 230 هزار تن انواع مقاطع فولادی در سال، توانسته است بخش اعظمی از نیاز صنایع فولادی را برطرف نماید و در ردیف تولیدکنندگان برتر کشور قرار گیرد.

 

کارخانه فولاد قائم اصفهان

 

کارخانه فولاد قائم اصفهان یکی دیگر از تولید کنندگان انواع مقاطع فولادی در ایران است. این کارخانه محصولات خود را با استفاده از دو شیوه نورد سرد و نورد گرم نولید می‌کند. از جمله محصولات این کارخانه انواع ورق با ضخامت ۱ تا ۶ میلی متر و ۴ خط تولید لوله و پروفیل در سایزهای ۲ و ۳ اینچ با تکنولوژی نورد سرد می‌باشد. این کارخانه برای تولید محصولات با تکنولوژی نورد گرم، از جمله ورق سیاه از محصول شمش ۶ متری در سایر ۱۵۰*۱۵۰ میلی متر به عنوان ماده اولیه استفاده می‌کند.

 

کارخانه فولاد خرم آباد

 

کارخانه خرم‌آباد در حوزه تولید انواع ورق‌های سیاه با گریدهای مختلف فعالیت دارد. از طرف دیگر محصولات این کارخانه به طور کامل مورد بررسی و کنترل کیفیت قرار گرفته و برای استفاده از صنایع مختلف کاملاً قابل اطمینان است. از این رو کارخانه خرم‌آباد به عنوان تامین‌کننده مواد اولیه بسیاری از صنایع در ایران انتخاب می‌شود.

 

از دیگر کارخانجان تولید کننده ورق سیاه در بازار ایران، کارخانه فولاد اراک، کارخانه کسری اراک و کارخانه نورد لوله اهواز هستند. همچنین برخی از نمونه های ورق سیاه، وارداتی هستند و از کشورهای چین، روسیه و اوکراین خریداری می‌شوند. شرکت فولادسل به عنوان تامین کننده نیاز صنایع مرتبط با فولاد، محصولات خود را از این کارخانجات تامین می‌کند.

 

قیمت و خرید ورق سیاه

 

از جمله عوامل تعیین‌کننده قیمت ورق سیاه می‌توان به پارامترهایی نظیر برند تولید کننده کارخانه و گرید ورق سیاه اشاره نمود. چرا که گرید هر ورق را آلیاژهای به کار رفته در آن مشخص می‌کند که به دلیل تفاوت در کاربری، در قیمت نهایی محصول تاثیرگذار هستند.

 

ابعاد، ضخامت ورزن ورق و عوامل دیگری مانند هزینه حمل و نقل محصول و میزان عرضه و تقاضا نیز از دیگر عوامل موثر بر قیمت ورق آهن می‌باشند. همچنین از آن جایی که برخی از این محصولات، وارداتی می‌باشند، نوسانات قیمت ارز می‌تواند به طور مستقیم بر قیمت اثرگذار باشد.

 

برای خرید کالاهایی مانند ورق سیاه بهترین کار، خرید از یک نمایندگی فروش و یا فروشگاه معتبر است. مجموعه فولادسل یکی از برترین تامین‌کنندگان حوزه فولاد است که با عضویت در اتحادیه آهن و فولاد کشور، توانسته است به یکی از قوی‌ترین تامین‌کنندگان عمده آهن و فولاد در بازار ایران تبدیل شود.

 

در این مجموعه فروش ورق سیاه با بهترین قیمت بازار صورت می‎گیرد. با سفارش انواع محصولاتی که در حوزه فولاد و آهن، در بازار عرضه می‌شوند، به مجموعه فولادسل، می‌توانید یک خرید امن را تجربه نمایید!

 

مزایای خرید از فولادسل

 

به واسطه سال ها فعالیت در حوزه فولاد و ورق آلیاژی، توانسته ایم رضایت مشتریان بسیاری را جلب نماییم. مشتریان ما مهمترین دلیل انتخاب شرکت فولادسل را موارد زیر دانسته اند:

 

 • مشاوره تخصصی رایگان به منظور تشخیص صحیح نیازهای صاحبان صنایع و برای خرید محصول دارای بیشترین مطابقت با نیاز کسب و کار
 • فروش اعتباری (LC) به منظور جبران کمبود نقدینگی به عنوان مهمترین مشکل بر سر راه تولیدکنندگان در سال های اخیر
 • کنترل کیفیت برای بررسی درجه کیفی محصولات و مطابقت آنها با مشخصات درج شده در گواهی نامه کالا
 • گواهی محصول برای نشان دادن اصالت کالا، مشخصات فنی و کاربردهای محصول خریداری شده
 • ارائه نمونه محصول به منظور به نمایش گذاشتن درجه کیفی کالاها و اصالت آنها
 • حمل سفارشات مشتریان توسط شرکت پترو بار، به عنوان یکی از معتبرترین شرکت های باربری دارای بیمه

 

مواردی که به آنها اشاره کردیم، مهمترین مزایای خرید انواع فولاد آلیاژی از مجموعه فولادسل است. مشتریان گرامی در صورت خرید از این مجموعه از کلیه مزایا بهرمند می‌باشند.

 

سوالات متداول

 

این بخش را به طرح سوالات متداولی که شما مشتریان گرامی در هنگام مراجعه حضوری و یا تلفنی با همکاران ما مطرح نموده‌اید، اختصاص داده‌ایم. در ادامه مهم ترین سوالات شما را بررسی می‌کنیم:

 

ورق فولادی سیاه چیست؟

 

به ورق ساخته شده از جنس فولاد طی فرآیند نورد گرم، که در دمایی بالا تر از 930 درجه سانتیگراد (معادل 1700 درجه فارنهایت) که تحت عملیات نورد فشاری، خاصیت فرم‌پذیری آن بهینه شده است، ورق فولادی سیاه گفته می شود.

 

ورق گرم چیست؟

 

ورق گرم همان ورق ورق سیاه است و به دلیل اینکه تولید آن طی فرآیند نورد گرم انجام می‌شود، به این ورق اصطلاحاً ورق گرم، ورق نورد گرم یا ورق گرم نورد شده می‌گویند. ورق سیاه به انگلیسی Hot rolled mild steel گفته می‌شود.

 

نورد گرم چیست؟

 

نورد به فرآیندی گفته میشود که طی آن، ضخامت یک قطعه یا صفحه فلزی کاهش پیدا می‌کند و یا سطح مقطع ماده توسط غلطک ها از طریق نیروهای فشاری اعمال شده تغییر کند. در فرآیند نورد گرم فلز از بین دو غلطک که فاصله آنها کمی کمتر از ضخامت فلز ورودی است و خلاف جهت یکدیگر چرخانده می‌شوند، عبور می‌کند. به واسطه چرخش غلطک‌ها و اصطکاک بین غلطک و فلز، ضخامت صفحه مورد نظر طی عبور از بین دو غلطک کاهش یافته و طول آن افزایش می‎یابد. مقدار کاهش ضخامت در فرآیند نورد، به میزان اصطکاک بین غلتک و سطح فلز بستگی دارد.

 

جمع بندی و سخن پایانی

 

در این مطلب درباره اینکه ورق آهنی سیاه چیست و کاربردهای آن صحبت کردیم. در ادامه فرآیند تولید ورق سیاه آهنی را توضیح دادیم و معتبرترین کارخانجات تولید کننده ورق سیاه را به شما معرفی کردیم. عوامل اثر گذار روی قیمت ورق سیاه را بر شمردیم و به مزایای خرید از مجموعه فولادسل اشاره کردیم.

 

امیدواریم خواندن این مطلب، اطلاعات ارزشمندی را پیرامون انواع ورق سیاه در اختیار شما قرار داده باشد. در صورت نیاز به دریافت مشاوره رایگان خرید می‌توانید با شماره 02174486 با همکاران ما در ارتباط باشید.

نظر شما

قیمت ورق های فولادی