ورق a283 چیست خواص و کاربرد ورق a283

ورق a283 چیست خواص و کاربرد ورق a283
فهرست مطالب

  برای پاسخ به ورق a283 چیست قصد داریم در این مقاله به بررسی ابعاد و ویژگی های این محصول بپردازیم. سری آلیاژی A283 دارای چهار گرید زیرمجموعه است که هرکدام بر اساس عناصر شیمیایی تشکیل‌دهنده و ویژگی‌های مکانیکی، دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی هستند. از میان 4 گرید این سری، A283 GR C سومین مورد به حساب می‌آید که باتوجه‌به میزان کربن موجود در آن و توازن آن با سایر عناصر فلزی مانند سیلیکون، منگنز و گوگرد، به ورقی با قابلیت ماشین‌کاری بالا و انعطاف‌پذیری مطلوب تبدیل شده است.

  ورق a283 چیست

  ورقی که قصد بررسی آن را داریم، یک ورق آلیاژی است که از ترکیب چندین عنصر فلزی تشکیل شده و در نهایت، دارای مجموعهٔ گوناگونی از ویژگی‌های مکانیکی و فنی است که حاصل این عناصر هستند.

  پیش از آنکه به شکل اختصاصی دربارهٔ گرید C از آلیاژ A283 صحبت کنیم، باید به این مسئله بپردازیم که سری A283، دارای چهار گرید است که با علامت‌های A، B، C و D شناخته می‌شوند؛ هرکدام از این چهار محصول به دلیل داشتن مقادیری از عنصر کربن، با عنوان ورق‌های کربنی شناخته می‌شوند.

  با این حساب، گرید A283 GR C یکی از زیرگروه‌های سری A283 است که یک نمونه‌ی کربنی به‌حساب می‌آید ولی در زمرهٔ آلیاژهای کم‌کربن قرار می‌گیرد. میزان پایین کربن در این آلیاژ باعث شده که محصول نهایی به گزینه‌ای ایده‌آل برای انجام فعالیت‌های ماشین‌کاری و انعطاف‌پذیری تبدیل شود؛ این مسئله، به متخصصان این امکان را می‌دهد که از گرید C برای تولید بازه‌ی گسترده‌ای از محصولات فولادی استفاده بکنند و در موقعیت‌های گوناگون آن را به کار بگیرند.

  ورق آهنی a283یک فولاد کربنی است یا در اصطلاح بهترین ورق کربنی در دسته ورق های ساختمانی و ضد سایش که گریدهای مختلف نظیر A283 Gr A و A283 Gr C و A283 Gr D ،A283 Gr B دارد.

  ترکیب شیمیایی ورق آلیاژی a283

  پیش از آنکه به سراغ بررسی قیمت ورق A283 در ضخامت‌های مختلف برویم و جدول لحظه‌ای این محصول را بررسی کنیم، باید به این نکته اشاره نماییم که قیمت این ورق ارتباط مستقیمی با عناصر تشکیل‌دهندهٔ آن دارند؛ به بیان دیگر، اگر از عناصر شیمیایی گران‌قیمت در این آلیاژ استفاده شود، بدیهی است که قیمت آن از سایر ورق‌های فولادی که دارای ترکیبات شیمیایی معمولی‌ای هستند، بیشتر خواهد شد.
  علاوه بر این، گفتنی است که بررسی عناصر شیمیایی به شما این امکان را می‌دهد که ویژگی‌های مکانیکی ورق پیش رو را به‌درستی محاسبه کنید و در نهایت، بتوانید کاربردهای آن را بیان کنید؛ برای مثال، باید به تأثیرات وجود کربن در این آلیاژ اشاره کنیم که در بخش قبلی به شکل مختصر توضیحاتی دربارهٔ آن دادیم. در ادامه، به معرفی عناصر شیمیایی تشکیل‌دهندهٔ این ورق می‌پردازیم:

  • حداکثر 0.24 درصد کربن؛
  •  حداکثر 0.90 درصد منگنز؛
  •  حداکثر 0.035 درصد فسفر؛
  •  حداکثر 0.04 درصد گوگرد؛
  •  حداکثر 0.2 درصد مس.

  گفتنی است که مقادیری از عنصر سیلیکون نیز در این آلیاژ وجود دارد که باتوجه‌به ضخامت این گرید، متفاوت است؛ به‌طورکلی 0.15 تا 0.40 درصد سیلیکون متناسب با ضخامت و ابعاد ورق‌های این گرید، در آن‌ها قرار دارد.

  مشخصات ورق a283 gr c

  همان‌طور که در بخش قبلی نیز اشاره کردیم، هرکدام از عناصر شیمیایی موجود در ورق A283 GR C باعث بروز ویژگی‌های فنی و مکانیکی خاصی در آن می‌شود که مشخصات ورق a283 در این ویژگی ها تاثیرگذار است. البته نباید از یاد ببریم که نوع عملیات حرارتی نیز تأثیر چشمگیر در به‌وجودآمدن این خواص و تثبیت آن‌ها دارد ولی عناصر شیمیایی نقش کلیدی‌تری در این میان دارند.

  به‌عنوان‌مثال، مقادیر کربن در این آلیاژ فلزی که کمتر از 0.30 درصد است، باعث می‌شود که سختی (Hardness) این محصول کاهش پیدا کند و در نتیجه، مقاومت چندانی در برابر انواع خط‌وخش نداشته باشد، اما از طرف دیگر، قابلیت‌های ماشین‌کاری و خواص انعطافی و شکل‌پذیری آن را ارتقا می‌دهد؛ همچنین کاهش درصد این عنصر باعث می‌شود که آلیاژ نهایی ترد نباشد و به به‌سادگی دچار آسیب فیزیکی نشود.

  علاوه بر این‌ها، ویژگی‌های مکانیکی این آلیاژ به شرح زیر است:

  •  مقاومت کششی 380 تا 515 مگاپاسکال؛
  •  حداقل 205 مگاپاسکال مقاومت تسلیمی؛
  • حداقل 22 درصد ازدیاد طول.

  تفاوت گرید C با گریدهای دیگر سری A283

  همان‌طور که در مقدمهٔ این مقاله نیز اشاره کردیم، A283 GR C یکی از گریدهای چهارگانه‌ی سری A283 به‌حساب می‌آید که با در برداشتن عناصر شیمیایی و خواص متفاوت، به یک گرید مجزا تبدیل شده است. نکته اینجاست که در زمان دریافت قیمت ورق A283 GR C و خرید آن، نباید از یاد ببریم که گرید این آلیاژ تفاوت‌های مشخص‌کننده‌ای با سه مدل دیگر دارد و نباید به‌اشتباه، به‌جای آن‌ها استفاده شود.
  یکی از برجسته‌ترین تفاوت‌های این سه گرید در درصد کربن آن‌هاست که به شکل زیر است:

  •  14 درصد در گرید A؛
  •  17 درصد در گرید B؛
  •  24 درصد در گرید C؛
  •  27 درصد در گرید D.

  با این حساب، گرید C از جهت سختی، امتیاز بالاترین در مقایسه با دو نمونهٔ A و B دارد و از جهت ویژگی‌های جوش‌پذیری و انعطاف نیز از گرید D عملکرد بهتری دارد. در مجموع، نباید از این نظر صرف‌نظر کنیم که هیچ‌کدام از این گریدها خوب یا بد نیستند، بلکه صرفاً مقاطعی با ویژگی‌های متفاوت‌اند که در زمان و موقعیت مناسب، باید به‌درستی به کار گرفته شوند.

  خواص فیزیکی ورق a283 چیست

  • ورق A283 دارای چگالی ۷.۹ گرم بر سانتی‌ متر مکعب
  •  نقطه ذوب ۲۷۵۰ درجه‌ فارنهایت
  •  میانگین ضریب حرارتی این ورق فولادی ۶.۷ می‌ باشد.
  •  ورق A283 دارای مدول الاستیسیته تنش ۳۰ و مدول الاستیک پیچ خوردگی ۱۱ است.

  استاندارد ورق a283 چیست

  استاندارد ورق a283 چیست ؟ همان طور که ذکر شد این ورق ها در دسته فولادهای ساده کربنی قرار داشته و خواص بی نظیر آن ها موجب اقبال زیاد صنایع به آن گردیده است. سه گرید مختلف A، B و C از این محصول در بازار موجود بوده که تفاوت میزان کربن مصرفی در ساختار آن ها سبب تمایز میان این سه رده شده است.

  با افزایش میزان کربن در این ورق ها، سختی افزایش یافته و به ازای آن قابلیت عملیات حرارتی نیز بهبود می یابد. در این میان گرید C دارای بهترین خواص مکانیکی و شیمیایی در میان سایر رده ها بوده که شباهت زیادی به فولاد A36 نیز دارد و در هنگام خرید گاهی ممکن است اشتباه گرفته شوند. تفاوت ورق a283 و A36 در میزان عنصر Mn و C به کار رفته در ساختار شیمیایی آن ها می باشد که موجب جوشکاری راحت تر ورق های A36 نسبت به A283 شده است.

  مقدار کربن موجود در گریدهای مختلف همراه با سایر عناصر موجود در ورق A283 به تفکیک در جدول زیر جهت مقایسه برای شما ذکر شده است. همچنین در ادامه ترکیب شیمیایی و خواص مکانیکی ورق های A283 و A36 جهت مقایسه آورده شده است.

  وزن ورق a283 چیست

  برای اینکه بدانیم ورق a283 چیست باید به بررسی وزن آن نیز بپردازیم. وزن مخصوص a283 بسته به ضخامت و ابعاد آن متفاوت است. ضخامت ورق a283 6 الی 40 بوده و ابعاد آن 1.5*6 و 6*2 می باشد. بنابراین وزن مخصوص a283 بسته به ابعاد و ضخامتی که انتخاب می نمایید متغیر خواهد بود.

  تفاوت ورق st37و a283

  ورق st37 از دسته ورق های آلیاژی ساختمانی و ضدسایش است که از ورق های پرکاربرد در صنعت می باشد. این ورق به دلیل استحکام بالایی که دارد در مصارف کشتی سازی و ساخت پل نیز به کار می رود. فولاد st37 که با استفاده از تکنولوژی نورد گرم تولید می شود طی مراحلی با دمای بالا گداخته شده و به رنگ مات درمی آید و به دلیل رنگ تیره آن، در بازار ایران آن را ورق سیاه نیز می نامند.

  اما ورق a283 از لحاظ ساختاری دارای مقاومت کششی پایینی بوده و به همین علت در صنایعی که نیاز به مقاومت کششی کم یا متوسطی برای کیفیت ساختاری دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

  ورق A283 در بین فولادهای آلیاژی یا غیر آلیاژی دارای خاصیت شکل پذیری نسبتا بالایی و دارای قابلیت شکل‌ پذیری و توانایی جوش خوبی است.
  مهمترین تفاوت ورق A283 با ورق st37 این است که برای مخزن های پرفشار و مخزن های سوخت استفاده می شودکه تحمل بالایی نسبت به فشار دارد و دارای تحمل دمای 250 درجه سانتی گراد می باشد.

  گریدهای مختلف ورق آلیاژی A283

  گریدهای ورق a283 چیست ؟ این ورق دارای چهار گرید مختلف A,B,C,D می‌باشد. این تفاوت گرید به سبب اختلاف در میزان درصد کربن این ورق‌ها می‌باشد. هرچه میزان کربن در ساختار آن بالا باشد درجه سختی و مقاومت آن بالا می‌رود. در نتیجه خاصیت انعطاف‌پذیری و جوشکاری آن کاهش می‌یابد.

  در میان این چهار گرید، ورق a283 گرید c دارای شباهت فیزیکی و ساختاری با فولاد A36 می‌باشد.بنابراین هنگام خرید این دو را با هم مقایسه می‌کنند. تفاوت اصلی آن‌ها در درصد میزان منگنز و کربن آنهاست. گرید C با ویژگی‌های مناسب دارای محبوبیت بیشتری در میان سایر گریدها می‌باشد. از گرید C در اسکلت‌سازی کشتی‌سازی و ساخت قطعات ماشین استفاده می‌شود.

  گرید A که حاوی کمترین میزان کربن است. پایین‌ترین میزان سختی و بیشترین قابلیت جوشکاری را به خود اختصاص داده است. ورق آلیاژی A283 در ابعاد و ضخامت های گوناگون تولید و عرضه می شود. تنوع عرض ورق فولادی A283 در ۱۵۰۰،۲۰۰۰ و ۲۵۰۰ میلی متر (۱.۵ / ۲ / ۳ متر) است. مهم ترین دلیل به وجود آمدن گرید های مختلف این ورق (A283 Gr D –A283 Gr C – A283 Gr B – A283 Gr A) مقدار کربن در این ورق هاست،
  که در نتیجه افزایش کربن، ورق به سختی بالاتری دست پیدا می کند و همینطور این افزایش مقدار، باعث بالا رفتن قابلیت عملیات حرارتی ورق A283 می شود.

  کاربرد ورق A283 چیست ؟

  ورق A283 کاربرد گسترده‌ ای در صنعت دارد که برخی از آن‌ ها شامل موارد زیر است.

  •  صنعت نفت و گاز
  •  صنعت پتروشیمی
  •  صنعت اسکله سازی
  •  صنعت کشتی سازی
  •  ساخت قطعات صنعتی
  • همچنین یکی از بیشترین کاربردهای این ورق، استفاده برای ساخت مخازن مختلف است که به همین جهت، به این ورق‌ ها، ورق مخرنی نیز گفته می‌ شود.

   

  نظر شما