ورود / ثبت نام Instagram
74486 021 با ما تماس بگیرید
صفحه نخستفولاد پدیا ورق آلیاژی ورق فولادی

ورق A283 GR C چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

شنبه, ۲۰ / آذر / ۱۴۰۰ ورق A283 GR C چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

سری آلیاژی A283 دارای چهار گرید زیرمجموعه است که هرکدام بر اساس عناصر شیمیایی تشکیل‌دهنده و ویژگی‌های مکانیکی، دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی هستند. از میان 4 گرید این سری، A283 GR C سومین مورد به حساب می‌آید که باتوجه‌به میزان کربن موجود در آن و توازن آن با سایر عناصر فلزی مانند سیلیکون، منگنز و گوگرد، به ورقی با قابلیت ماشین‌کاری بالا و انعطاف‌پذیری مطلوب تبدیل شده است.

در ادامهٔ این صفحه می‌توانید به مطالعهٔ مقاله‌ای بپردازید که اطلاعاتی علمی و دقیق دربارهٔ گرید C آلیاژ A283 GR در اختیار شما قرار می‌دهد. همچنین، لیست قیمت ورق A283 GR C نیز در این صفحه قرار گرفته که دربرگیرنده‌ی انواع قیمت‌های این محصول در ابعاد، ضخامت‌ها و مدل‌های گوناگون است؛ از طریق این لیست می‌توانید به سادگی قیمت محصول دلخواه خود را پیدا کنید و پس از آن، با برقراری یک تماس، خرید خود را در فولادسل ثبت کنید.

ورق A283 GR C چیست؟

ورقی که قصد بررسی آن را داریم، یک ورق آلیاژی است که از ترکیب چندین عنصر فلزی تشکیل شده و در نهایت، دارای مجموعهٔ گوناگونی از ویژگی‌های مکانیکی و فنی است که حاصل این عناصر هستند.

پیش از آنکه به شکل اختصاصی دربارهٔ گرید C از آلیاژ A283 صحبت کنیم، باید به این مسئله بپردازیم که سری A283، دارای چهار گرید است که با علامت‌های A، B، C و D شناخته می‌شوند؛ هرکدام از این چهار محصول به دلیل داشتن مقادیری از عنصر کربن، با عنوان ورق‌های کربنی شناخته می‌شوند.

با این حساب، گرید A283 GR C یکی از زیرگروه‌های سری A283 است که یک نمونه‌ی کربنی به‌حساب می‌آید ولی در زمرهٔ آلیاژهای کم‌کربن قرار می‌گیرد. میزان پایین کربن در این آلیاژ باعث شده که محصول نهایی به گزینه‌ای ایده‌آل برای انجام فعالیت‌های ماشین‌کاری و انعطاف‌پذیری تبدیل شود؛ این مسئله، به متخصصان این امکان را می‌دهد که از گرید C برای تولید بازه‌ی گسترده‌ای از محصولات فولادی استفاده بکنند و در موقعیت‌های گوناگون آن را به کار بگیرند.

ترکیبات شیمیایی

پیش از آنکه به سراغ بررسی قیمت ورق A283 در ضخامت‌های مختلف برویم و جدول لحظه‌ای این محصول را بررسی کنیم، باید به این نکته اشاره نماییم که قیمت این ورق ارتباط مستقیمی با عناصر تشکیل‌دهندهٔ آن دارند؛ به بیان دیگر، اگر از عناصر شیمیایی گران‌قیمت در این آلیاژ استفاده شود، بدیهی است که قیمت آن از سایر ورق‌های فولادی که دارای ترکیبات شیمیایی معمولی‌ای هستند، بیشتر خواهد شد.

علاوه بر این، گفتنی است که بررسی عناصر شیمیایی به شما این امکان را می‌دهد که ویژگی‌های مکانیکی ورق پیش رو را به‌درستی محاسبه کنید و در نهایت، بتوانید کاربردهای آن را بیان کنید؛ برای مثال، باید به تأثیرات وجود کربن در این آلیاژ اشاره کنیم که در بخش قبلی به شکل مختصر توضیحاتی دربارهٔ آن دادیم. در ادامه، به معرفی عناصر شیمیایی تشکیل‌دهندهٔ این ورق می‌پردازیم:

_ حداکثر 0.24 درصد کربن؛

_ حداکثر 0.90 درصد منگنز؛

_ حداکثر 0.035 درصد فسفر؛

_ حداکثر 0.04 درصد گوگرد؛

_ حداکثر 0.2 درصد مس.

گفتنی است که مقادیری از عنصر سیلیکون نیز در این آلیاژ وجود دارد که باتوجه‌به ضخامت این گرید، متفاوت است؛ به‌طورکلی 0.15 تا 0.40 درصد سیلیکون متناسب با ضخامت و ابعاد ورق‌های این گرید، در آن‌ها قرار دارد.

ویژگی‌ها

همان‌طور که در بخش قبلی نیز اشاره کردیم، هرکدام از عناصر شیمیایی موجود در ورق A283 GR C باعث بروز ویژگی‌های فنی و مکانیکی خاصی در آن می‌شود؛ البته نباید از یاد ببریم که نوع عملیات حرارتی نیز تأثیر چشمگیر در به‌وجودآمدن این خواص و تثبیت آن‌ها دارد ولی عناصر شیمیایی نقش کلیدی‌تری در این میان دارند.

به‌عنوان‌مثال، مقادیر کربن در این آلیاژ فلزی که کمتر از 0.30 درصد است، باعث می‌شود که سختی (Hardness) این محصول کاهش پیدا کند و در نتیجه، مقاومت چندانی در برابر انواع خط‌وخش نداشته باشد، اما از طرف دیگر، قابلیت‌های ماشین‌کاری و خواص انعطافی و شکل‌پذیری آن را ارتقا می‌دهد؛ همچنین کاهش درصد این عنصر باعث می‌شود که آلیاژ نهایی ترد نباشد و به به‌سادگی دچار آسیب فیزیکی نشود.

علاوه بر این‌ها، ویژگی‌های مکانیکی این آلیاژ به شرح زیر است:

_ مقاومت کششی 380 تا 515 مگاپاسکال؛

_ حداقل 205 مگاپاسکال مقاومت تسلیمی؛

_ حداقل 22 درصد ازدیاد طول.

ابعاد

آشنایی با ابعاد و سایزهای گوناگون ورق‌های سری C آلیاژ A283 از جهات گوناگونی حائز اهمیت است. به عنون مثال، برای آنکه بتوانیم قیمت ورق A283 GR C در ضخامت‌های مختلف را به درستی محاسبه کنیم، باید ابتدا وزن این ورق‌ها را به دست آوریم و پس از آن، قیمت پایه‌ی آن را در وزن محصول مورد نیاز خود ضرب کنیم تا نرخ نهایی به دست بیاید.

این ورق‌ها به‌طورکلی در بازهٔ کلی ابعاد و مشخصات زیر تولید و عرضه می‌شوند:

_ ضخامت 6 تا 150 میلی‌متر؛

_ عرض 1 هزار و 500 تا 4 هزار و 100 میلی‌متر؛

_ طول 6 هزار تا 20 هزار میلی‌متر.

کاربردها

حالا که اطلاعات کاملی دربارهٔ ترکیبات شیمیایی و خواص مکانیکی گرید آلیاژی A283 GR C به دست آوردیم، زمان مناسبی است که کمی هم از کاربردهای این محصول صحبت کنیم؛ چراکه کاربردهای هر قطعه یا مقطع فلزی ارتباط مستقیمی با خواص و ترکیبات شیمیایی آن دارد.

این ورق باتوجه‌به اینکه انعطاف بالایی دارد، خواص جوش‌پذیری آن مطلوب است و شکل‌دهی آن هم مورد تأیید متخصصان است، در بسیاری از صنایع کوچک و بزرگ به کار گرفته می‌شود و پایهٔ ساخت قطعات و تجهیزات متعددی قرار می‌گیرد. به‌طورکلی می‌توانیم بگوییم که خواص این ورق‌ها به شرح زیر است:

_ در ساخت انواع مخازن با بدنهٔ فولادی؛

_ برای تولید سازه‌های فلزی با درصد تنش کششی معمولی؛

_ در ساخت جداره‌های فلزی مخصوص ماشین‌های صنعتی و نیمه‌صنعتی؛

_ برای مونتاژ سایر قطعات و ابزارآلات صنعتی.

تفاوت گرید C با گریدهای دیگر سری A283

همان‌طور که در مقدمهٔ این مقاله نیز اشاره کردیم، A283 GR C یکی از گریدهای چهارگانه‌ی سری A283 به‌حساب می‌آید که با در برداشتن عناصر شیمیایی و خواص متفاوت، به یک گرید مجزا تبدیل شده است. نکته اینجاست که در زمان دریافت قیمت ورق A283 GR C و خرید آن، نباید از یاد ببریم که گرید این آلیاژ تفاوت‌های مشخص‌کننده‌ای با سه مدل دیگر دارد و نباید به‌اشتباه، به‌جای آن‌ها استفاده شود.

یکی از برجسته‌ترین تفاوت‌های این سه گرید در درصد کربن آن‌هاست که به شکل زیر است:

_ 14 درصد در گرید A؛

_ 17 درصد در گرید B؛

_ 24 درصد در گرید C؛

_ 27 درصد در گرید D.

با این حساب، گرید C از جهت سختی، امتیاز بالاترین در مقایسه با دو نمونهٔ A و B دارد و از جهت ویژگی‌های جوش‌پذیری و انعطاف نیز از گرید D عملکرد بهتری دارد. در مجموع، نباید از این نظر صرف‌نظر کنیم که هیچ‌کدام از این گریدها خوب یا بد نیستند، بلکه صرفاً مقاطعی با ویژگی‌های متفاوت‌اند که در زمان و موقعیت مناسب، باید به‌درستی به کار گرفته شوند.

تفاوت آلیاژ A283 با A36 چیست؟

آلیاژ فلزی A36 به سبب اینکه شباهت‌های زیادی با سری A283 دارد در برخی از موارد با این آلیاژ یکی دانسته می‌شود، درحالی‌که تفاوت‌هایی مهم در این میان وجود دارند و این دو آلیاژ را از یکدیگر جدا می‌کنند. در اولین مرحله باید بگوییم که اگرچه هر دوی این آلیاژها یک نوع محصول کربنی به‌حساب می‌آیند اما درصد کربن موجود در آن‌ها متفاوت است و این مسئله باعث بروز خواص متمایزی می‌شود که این دو گزینه را به‌کلی از هم جدا می‌کند.

علاوه بر این، کاربردهای این دو گرید با یکدیگر متفاوت است؛ A36 بیشتر از هر چیزی برای استفاده در جوشکاری‌ها و ساخت انواع پل و سازه‌های فلزی به کار می‌رود، درحالی‌که گرید A283 برای کاربردهای عمومی در تولید تجهیزات و ابزارآلات معمولی انتخاب می‌شود.

جمع‌بندی

 A283 GR C گرید سوم از سری آلیاژی A283 است که یک آلیاژ فولادی کم‌کربن به‌حساب می‌آید و دارای انعطاف‌پذیری، قابلیت‌های ماشین‌کاری و خواص مکانیکی مطلوبی است. ورق‌های تولیدشده با این گرید آلیاژی، در ابعاد و ضخامت‌های متعددی تولید می‌شوند و گزینه‌ای مناسب برای استفاده در آن دسته از تجهیزات و دستگاه‌های فلزی هستند که نیازمند مقاومت کششی متعادلی هستند. در پایان، گفتنی است که قیمت ورق A283 GR C در ضخامت‌های مختلف، متفاوت است و برای تعیین قیمت دقیق آن، باید وزن نهایی هر ورق را به‌دقت محاسبه کنیم.

مشاوره رایگان
پر کردن تمام فیلد ها اجباری می باشد