پلیت چیست ؟ معرفی انواع پلیت فلزی و کاربردها

پلیت چیست ؟ معرفی انواع پلیت فلزی و کاربردها
فهرست مطالب

  پلیت چیست ؟ پلیت، به هر نوع فلزی گفته می ‌شود که می تواند به قطعات مسطح با ضخامت های مختلف تبدیل شود. فلزات مورد استفاده در صنعت پلیت فلزی شامل فولاد نورد سرد، فولاد خفیف، فولاد ضد زنگ، قلع، نیکل، تیتانیوم، آلومینیوم، برنج و مس است.

  پلیت چیست؟

  اگر با صنعت ساخت ‌و ساز سروکار داشته باشید، میدانید بیشترین نقش را در این صنعت آهن و فولاد دارند. فولاد علاوه بر ساختمان ‌سازی، نقش بزرگی در صنعت نیز دارد. بدون حضور آن، بسیاری از وسایلی که روزانه با آن سر و کار داریم، وجود نخواهند داشت. پلیت فلزی یا بیس پلیت یکی از اشکال متداول و پرکاربرد فولاد در ساختمان ‌سازی و صنعت است.

  از پلیت به طور معمول در ماشین آلات و بخش های ساختاری و ساختمان ها استفاده می شود. و انواع مختلفی همچون پلیت ضد زنگ و پر کربن را شامل می شود. پلیت یک صفحه فلزی است که ضخامت آن بیش از ۳ میلیمتر می باشد. و غالبا در جایی که ماندگاری مهم تر است استفاده می شود.

  انواع پلیت فلزی

  1. پلیت فتوپلیمر
  2. پلیت دیازو
  3. پلیت هالید نقره
  4. پلیت هالید نقره با پایه فیلم (پلیت پلی استر)
  5. تین پلیت

  پلیت فتوپلیمر

  پلیت فتوپلیمر با لایه ای از ترکیبات مواد آلی پوشش داده می شود. این لایه باعث می شود تا پلیت های فتوپلیمر در برابر ساییدگی بسیار ماندگار و مقاوم باشند. از این پلیت ها برای تیراژ های چاپی ۲۵۰۰۰۰ نسخه استفاده می شود.

  پلیت دیازور

  پلیت دیازو با لایه ای از ترکیبات آلی پوشش داده می شود و با یک حلال ویژه ظاهر می شوند. پلیت های دیازو برای تیراژ های چاپی ۱۵۰۰۰۰ نسخه به کار گرفته می شوند. مدت زمان نگهداری این نوع از پلیت ها در حدود یک سال است.

  پلیت هالید نقره

  پلیت هالید نقره با یک لایه حساس به نور، مشابه فیلم های عکاسی پوشش داده می شود. به استثنای این که تاثیر امولسیون هالید نقره آهسته، تدریجی و بسیار کم است. برای تکثیر رنگی این پلیت ها به صورت لایه ای حساس بر روی آلومینیوم آنودایز و سپس پوشش داده می شود.
  در مراحل ظهور و ثبوت این پلیت ها مقادیری نقره در محلول به جای می ماند. نقره به جای مانده با تجهیزات مناسبی بازیافت می شود. پس از آن پس مانده محلول ها از طریق فاضلاب دفع می شود.

  پلیت پلی استر

  پلیت پلی استر یا پلیت هالید نقره با پایه فیلم برای چاپ تک رنگ مورد استفاده قرار می گیرد.

  تین پلیت

  این ورق از ورق روغنی ST12 تولید شده که با استفاده از تجهیزات مختلف تبدیل به ورق قلع اندود میشود. کاربرد تین پلیت یا همان ورق قلع اندود در تولید قوطی کنسرو، مواد غذایی و … می باشد.

  کاربرد پلیت فلزی

  برخی از مهمترین کاربردهای پلیت شامل موارد ذیل می باشد:

  • کابینت‌های واحد برودتی (مثل یخچال‌های نگهداری مواد غذایی)
  • ساخت وسایل منزل مانند یخچال و وسایل نگهداری مواد غذایی
  • نمای ساختمان
  • علائم راهنمایی و رانندگی
  • هود آشپزخانه
  • قفسه کتابخانه
  • بدنه خودرو و کامیون
  • ساخت تیرهای ساختمانی
  • و…

  تولید پلیت فلزی

  نحوه تولید پلیت فلزی مشابه ورق سیاه می باشد. به این صورت که پس از عبور از غلتک ها و رسیدن به ضخامت دلخواه آن را داخل حوضچه های اسیدی قرار می دهند. سپس با آب آن را شستشو می نمایند. پلیت ها ممکن است از ورق فولادی تشکیل شوند که ظاهری مشابه به شیت خواهند داشت.
  ماده اولیه تولید پلیت، اسلب می باشد. جهت رسیدن به ضخامت مورد نظر اسلب را از میان چندین غلتک مختلف عبور می دهند. به طور خلاصه میتوان گفت که طوب اسلب همان عرض پلیت می باشد.

  واحد اندازه گیری پلیت

  ضخامت پلیت آهن در جاهای مختلف با اندازه گیری های مختلفی مشخص می شود. معمولا پلیت آهن از محدوده ۳۰ واحد اندازه گیری تا ۷۰ واحد اندازه گیری مورد استفاده قرار می گیرد. در کل واحد اندازه گیری بین فلزات مبتنی بر آهن و فلزات غیر آهنی مانند آلومینیوم یا مس با هم متفاوت است. مثلا ضخامت مس، با اونس اندازه گیری می شود و وزن مس موجود در یک منطقه را با یک فوت مربع اندازه گیری می‌کنند.

  قطعات ساخته شده از پلیت آهن باید ضخامت یکنواخت داشته باشند تا نتایج ایده آل حفظ شود. فلزات مختلف زیادی هستند که می توان آن ها را به پلیت آهن تبدیل کرد. مانند آلومینیوم، برنج، مس، فولاد، قلع، نیکل و تیتانیوم. برای استفاده های تزئینی، برخی از پلیت های آهنی مهم، با فلزات نقره، طلا و پلاتین تزئین می‌شوند.

  نظر شما