ورود / ثبت نام Instagram
74486 021 با ما تماس بگیرید
صفحه نخستفولاد پدیا ورق فولادی

گریتینگ و 3 مدل کاربردی آن

دوشنبه, ۲۴ / آبان / ۱۴۰۰ گریتینگ و 3 مدل کاربردی آن

گریتینگ یک نوع صفحهٔ فلزی است که از بخش‌های گوناگونی مانند تسمه و شبکه‌های مربع یا مستطیل‌شکل تشکیل شده است؛ این محصول در جنس‌های گوناگون و در ابعاد متنوع ساخت و پرداخت می‌شود و برای استفاده‌های متعددی به کار گرفته می‌شود. محصول موردبحث ما به سبب اینکه کاربردهای زیاد و وزن کمی دارد، یک جایگزین مناسب برای ابزارهای قدیمی است.

در ادامهٔ این صفحه، پس از مشاهدهٔ یک ویدئو که برای آشنایی بیشتر شما با این محصول تنظیم شده، لیست قیمت روز گریتینگ را مشاهده می‌کنید؛ در انتهای صفحه نیز، یک مقاله قرار دارد که به تکمیل اطلاعاتتان درباره چیستی این کالا و انواع گریتینگ کمک شایانی می‌کند.

گریتینگ دقیقاً چیست؟

گریتینگ فلزی (Grating Sheet) در واقع یک ورق یا صفحهٔ یکپارچه است که با نام‌های دیگری مانند شبکهٔ توری‌شکل نیز شناخته می‌شود؛ اولین چیزی که در زمان بررسی این محصول خودنمایی می‌کند، ظاهر منحصربه‌فرد آن است. صفحات این محصول از تعداد زیادی برش فلزی ایجاد شده‌اند که به شکل مربع، دایره یا مستطیل‌شکل در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند؛ این برش‌های فلزی جنس‌های متنوعی مانند استیل و گالوانیزه تولید دارند تا محصول نهایی نیز متنوع خود را داشته باشد. همچنین این نکته را هم در نظر داشته باشید که قیمت هر مترمربع گریتینگ باتوجه‌به جنس صفحات مشخص می‌شود.

این محصول از بخش‌های زیر تشکیل شده است:

_ تسمه؛

_ رابط؛

_ نگهدارنده؛

_ چشمه.

گریتینگ فلزی به سبب اینکه قدرت باربری بسیار زیادی دارد و وزن آن نیز در مقایسه با محصولات مشابه به‌مراتب کمتر است، گزینه‌ای ایده‌آل برای آن دسته از پروژه‌های ساختمانی و صنعتی به‌حساب می‌آید که مؤلفهٔ وزن در آن‌ها بسیار مهم و کلیدی است. در بخش بعدی، به شکل دقیق‌تر ویژگی‌های این محصول را معرفی می‌کنیم تا از جهات گوناگون با آن آشنا شوید.

ویژگی‌ها و مزیت‌ها

در بخش قبلی به یکی از برجسته‌ترین مزیت‌های این صفحات فلزی یعنی وزن کم آن اشاره کردیم؛ علاوه بر این، محصول موردبحث ما مزیت‌های دیگری هم دارد که در نهایت، موجب استفادهٔ بسیار زیاد از آن می‌شوند. این مزیت‌ها به شرح زیر هستند:

_ این محصول قابلیت تولید در مدل‌های ضدزنگ را دارد و همین مسئله، طول عمر آن را به‌مراتب افزایش می‌دهد؛

_ استحکام باربری ایده‌آل (به شکل میانگین بیش از 30 درصد از سایر محصولات مشابه قدیمی) ؛

_ یکدستی در اتصال همهٔ بخش‌های این صفحات؛

_ بدون هیچ‌گونه ساییدگی، ترک‌های سطحی و خوردگی‌های کوچک و درشت.

توجه داشته باشید که باتوجه‌به ویژگی‌های متنوع این محصول، بسیاری از خریداران تصور می‌کنند که برای استفاده از این صفحه‌ها باید هزینه‌های زیادی را پرداخت کنند درحالی‌که قیمت هر مترمربع گریتینگ بسیار مقرون‌به‌صرفه و اقتصادی است؛ همچنین اگر میزان کارایی آن را در نظر بگیریم، به‌صرفه و اقتصادی به نظر می‌رسد.

کاربردها

حالا که آشنایی مختصری با این محصول و ویژگی‌های گوناگون آن به دست آوردیم، زمان مناسبی است که به سراغ بیان کاربردهای آن برویم و بیان کنیم که چنین صفحه‌هایی با این ظاهر خاص و این مزیت‌های متعدد، دقیقاً در چه موقعیت‌هایی به کار می‌روند و چه مشکلی را حل می‌کنند. پیش از پرداختن به کاربردهای کلی این محصول، باید این مسئله را هم در نظر داشته باشید که مدل‌های متنوع این محصول، مانند انواع گریتینگ گالوانیزه یا فایبرگلاس، کاربردهایی دارند که صرفاً مختص به خودشان است و مربوط به همهٔ نمونه‌های این صفحات نمی‌شود.

کاربردهای این دسته از صفحات مشبک به شرح زیر است:

_ کف‌سازی و ساخت پله‌های فلزی یکی از برجسته‌ترین کاربردهای این دسته از محصولات است. معمولاً پله‌های کارخانه‌ها و پله‌های اضطراری سازه‌ها از این جنس هستند؛

_ از این محصول در ساخت فیلترهای جریان آب استفادهٔ زیادی می‌شود، چراکه قادرند ناخالصی‌های فیزیکی بزرگ را به‌سادگی از جریان مایعات خارج کنند؛

_ صفحات مشبک فلزی به‌عنوان دریچه‌هایی برای بهبود چرخش هوا و کمک به تهویه به کار می‌رود.

3 مدل معروف گریتینگ و کاربردهای هرکدام

این محصولات بر اساس نوع چشمه‌ها و جنس نوارهای فلزی که در ساخت آن‌ها استفاده شده، به انواع گوناگونی تقسیم می‌شوند. آشنایی با این مدل‌های متنوع از جهات گوناگونی حائز اهمیت است، چراکه در مسائل بسیار زیادی مانند ویژگی‌های فنی، ترمودینامیک و مکانیکی این محصولات تأثیرگذار است.

ما در ادامهٔ این بخش، به سه مورد از نمونه‌های پرکاربرد این محصول که در جنس‌های گوناگونی تولید شده‌اند، یعنی گریتینگ گالوانیزه، استیل و آلومینیوم می‌پردازیم، ویژگی‌های هر مورد را بیان می‌کنیم و خواص آن‌ها را هم برمی‌شماریم.

گریتینگ استیل

تسمه یکی از مهم‌ترین قسمت‌ها در این صفحات است و به شکل دقیق، تعیین می‌کند که محصول پیش روی ما از چه میزان قدرت و استحکام برخوردار است. حالا تصور کنید که اگر این تسمه‌ها از جنس استیل ضدزنگ که یک آلیاژ فولادی است، تولید شده باشند، محصول نهایی یک نوع گریتینگ استیل به‌حساب می‌آید.

این دسته از محصولات به سبب آلیاژ پایه (استنلس‌استیل) مقاومت بالایی در برابر اکسید آهن، اسیدها و بازها دارند و از جهت عملیات حرارتی و شکل‌پذیری نیز بسیار ایده‌آل هستند. البته نباید این مسئله را فراموش کنیم که قیمت هر مترمربع گریتینگ استیل به‌مراتب بیشتر از سایر مدل‌های این محصول است.

گریتینگ آلومینیوم

بخش‌های اصلی این محصول که بیشترین تأثیر را در ایجاد یک مقاومت کاربردی برای افزایش باربری دارند، از جنس آلومینیوم هستند. این فلز پرکاربرد به دلیل وزن کمتر در مقایسه با سایر ورق‌های فلزی (نزدیک استیل، چدن و گالوانیزه) گزینه‌ای مناسب برای آن دسته از پروژه‌هاست که وزن کلی سازه در مرکز توجه قرار دارد. لازم به ذکر است که آلومینیوم مقاومت بالایی در برابر خوردگی‌های رایج مانند آب، هوا و رطوبت دارد و این نکته یکی دیگر از مزیت‌های این محصول به‌حساب می‌آید.

گریتینگ گالوانیزه

گالوانیزه عنوانی است که به آن دسته از ورق‌های فولادی داده می‌شود که با یک پوشش از جنس روی و قلع، مقاوم‌سازی شده‌اند؛ این مسئله باعث می‌شود که محصولات گالوانیزه مقاومت بالایی در برابر آسیب‌های محیطی و زنگ‌زدگی پیدا کنند و طول عمر آن‌ها به میزان زیادی افزایش پیدا کند.

صفحات مشبک گالوانیزه به سبب اینکه قیمت کمتری در مقایسه با گزینه‌های استیل دارند، معمولاً در پروژه‌های نه‌چندان مهم به کار گرفته می‌شوند؛ البته این نکته را هم مدنظر داشته باشید که استیل مقاومت بیشتری در مقایسه با مدل‌های گالوانیزه دارد.

سخن پایانی

در ابتدای این مقاله تلاش کردیم تا تعریفی دقیق از گریتینگ فلزی به دست دهیم و به ویژگی‌ها و کاربردهای آن بپردازیم؛ پس از آن، این نکته را مطرح کردیم که قیمت هر مترمربع گریتینگ ارتباط مستقیمی با جنس و مدل آن دارد و به همین دلیل باید آشنایی مختصری با انواع این محصول پیدا کنیم. پس در بخش پایانی، به معرفی سه مدل مشهور این محصول پرداختیم و کاربردهای هر نمونه را برشمردیم.

ورق فولادی
مشاوره رایگان
پر کردن تمام فیلد ها اجباری می باشد