ورق st13 چیست ؟ آشنایی با ورق فولاد st13

ورق st13 چیست ؟ آشنایی با ورق فولاد st13
فهرست مطالب

  ورق روغنی گرید st13 یکی از انواع ورق‌های روغنی است که با نام ورق نیمه کششی نیز شناخته می‌شود. این گرید، از ورق‌های روغنی به دلیل کاهش درصد کربن و منگنز در ترکیبات آن از استحکام کششی کمتری نسبت به گرید ST12 برخوردار است. از آنجایی که ورق‌ روغنی st13 دارای استحکام خورندگی کمتری است، برای استفاده در صنایع مختلف مانند صنعت خودروسازی، ساختمانی و لوازم خانگی مناسب است. این ورق‌ها به دلیل ویژگی‌های خاص خود، جایگاه مهمی در بازار صنعتی دارند و در محصولات مختلفی که از آن‌ها ساخته می‌شوند، نقش مهمی ایفا می‌کنند. در ادامه به طور جزئی به بررسی ویژگی‌ها ساختار و کاربردهای ورق روغنی st13 می‌پردازیم.

  ورق روغنی st13 چیست

  ورق روغنی st13 چیست ؟ ورق st13 معادل ورق روغنی با خاصیت کششی نرمال می باشد . ورق روغنی st13 ، ورق روغنی (Cold Rolled Steel Sheet) برخلاف ورق سیاه که به روش نورد گرم تولید می شوند با استفاده از فرآیند نورد سرد ساخته می شوند. به همین دلیل به ورق نورد سرد نیز معروف است.
  به دليل اينکه ورق های روغنی st13 در برابر فشارهای بسیار بالا مقاومت بالایی از خود نشان می دهند.

  از این ورق ها در طراحی و ساخت سازه هایی که نیاز به تحمل نیروی زیادی دارند استفاده می کنند از دیگر ویژگی های ورق روغنی st13 استفاده کم تر از متریال و تحمل وزن های بالا است . به همين دليل ورق های روغنی اقتصادی نيز هستند .

  ورق روغنی st13

  مشخصات و ویژگی های ورق st13

  ورق روغنی st13 در دسته مقاطع فولادی با درصد پایین از کربن جای دارد که با روش نورد سرد تولید می گردد. از بارزترین کاربردهای ورق st13 می توان به استفاده در ساخت قطعات طی عملیات ماشین کاری، سوراخکاری و جوشکاری با کیفیت بالا اشاره نمود.

  از خواص فیزیکی ورق روغنی st13 می توان به مقاومت کششی ۲۷۰ مگا پاسکال، کشیدگی نهایی ۳۲ تا ۳۶ میلیمتر و تنش تسلیم ۱۲۰ تا ۲۴۰ مگا پاسکال اشاره نمود.

  ترکیبات شیمیایی ورق روغنی st13 چیست ؟

  ورق روغنی St13 دارای ترکیبات شیمیایی متنوعی است که در ادامه به آنها اشاره میکنیم :

  • آهن ۹۸ درصد
  • کربن ۰.۰۸ درصد
  •  فسفر ۰.۰۳ درصد
  •  منگنز ۰.۴۵ درصد
  •  گوگرد ۰.۰۲۵ درصد
  • سایر عناصر ۰.۰۲ درصد

  ورق روغنی St13 در کشورهای مخلف با استانداردهای مختلفی معرفی می شود. طبق استاندارد DIN کشور آلمان این ورق با نام ST13، در کشور انگلیس با استاندارد DC03 و در ایران با نام ورق روغنی St13 شناخته می شود.

  تولید ورق روغنی st13

  توضیحات فنی ورق st13 چیست ؟

  سطح این ورق به سه شکل مختلف در بازار موجود است :

  • سطح نسبتا خوب
   وجود چند نقص سطحي كه تاثيري در حالت پذیری آن و قابلیت روكش کردن ( آلیاژ با عناصر دیگر یا گالوانیزه کردن ) و آبکاری آن ندارد. مانند چند خراش ناچيز ، اثر ، گودال ، مارك رول و رنگ اکسيداسيون.
  • سطح بسیار خوب
   یک طرف با کیفیت نسبتاً خوب عاری از نقص قابل توجه می باشد در حالی که طرف دیگر تنها می بایست به حداقل الزامات استاندارد FB برسد.
  • سطح عالی
   یک طرف با کیفیت نسبتاً خوب عاری از هر گونه نقص است ، یعنی کیفیت ظاهر پس از رنگ آمیزی یا الکتروگالوانیزه تحت تأثیر قرار نمی گیرد ، و طرف دیگر باید حداقل به الزامات استاندارد FB برسد.

  کاربرد ورق روغنی st13 چیست ؟

  این نوع از ورق در سازه های صنعتی و غیرصنعتی با پرسکاری در عمق کم مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول که به آن ورق نیمه کششی یا نیمه کشسانی هم می‌گویند، تا ۹۰ درجه می‌تواند خم شود وتاریخ انقضای آن حداکثر ۸ ماه است. این ورق قابلیت جوشکاری خوبی دارد. به همین دلیل در صنایع ساختمانی و خودروسازی مورد استفاده قرار میگیرد . از این ورق در صنایع گوناگونی استفاده می گردد . عمده ی این کاربرد ها شامل :

  •  تولید قطعات صنعتی و کارخانه ای
  • تولید ملزومات برقی آشپزخانه همچون یخچال و گاز
  •  ساخت قطعات داخلی و بدنه خودرو
  •  پروفیل های ساختمانی و صنعتی
  •  ساخت درب ها و پنجره ها
  •  تولید مخزن های سوخت
  •  ساخت تانکر های آب
  •  ابزار و یراق

  موارد کاربرد ورق روغنی st13

  مزایای ورق st13

  ورق روغنی گرید ST13 دارای ویژگی‌ها و مزایایی است که آن را به یک گزینه مناسب و پرکاربرد در صنایع مختلف تبدیل کرده است. از جمله مزایا و خصوصیات این ورق می‌توان به قیمت مناسب نسبت به هزینه تولید پایین، کیفیت بالاتر نسبت به ورق‌های سیاه، توان تحمل فشار وزن بالا، قابلیت کشیده شدن بدون ایجاد شکست و ترک، مقاومت بالا در برابر فشار و ضربه، و جلای ظاهری مناسب اشاره کرد. این ورق روغنی در صنایع ساختمانی، خودروسازی، بسته‌بندی و صنایع دیگر به عنوان یک محصول رایج به کار می‌رود. مهم‌ترین ویژگی این ورق، قابلیت کشیدگی بدون شکست و گسیختگی، مقاومت بالا در برابر فشار و ضربه، و براق بودن و جلا داشتن سطح آن است که استفاده از ورق روغنی ST13 را جهت تولید قطعات و ساختارهای متنوع در صنایع مختلف، به عنوان گزینه مناسب و اقتصادی مطرح می‌کند.

  مراحل تولید ورق روغنی st13 چیست ؟

  بعد از پرداختن به کاربرد ورق روغنی، باید مراحل تولید آن را با هم بررسی کنیم. مراحل مختلف تولید این محصول شامل موارد زیر است:

  • اسیدشویی

  در اولین مرحله، ورق‌های سیاه با اسید شسته شده و آلودگی‌های سطحی موجود در سطح آن از بین می‌رود.

  • نوردکاری

  این مرحله به عنوان اصلی‌ترین بخش تولید ورق روغنی شناخته می‌شود و طی آن ورق سیاه با عبور از بین غلتک‌های مختلف و اعمال فشار و کششی فشرده شده و ضخامت آن کاهش می‌یابد. این عبور از بین غلتک‌ها و اعمال نیروهای مختلف باعث می‌شود ورق روغنی دچار مشخصات فیزیکی خاصی شود که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به مقاومت بالا و ظاهری یکنواخت و یک دست در تمام سطح ورق اشاره کرد.

  کارخانه تولید ورق st13

  • آنیل‌کاری

  این مرحله باعث می‌شود ورق روغنی قابلیت انعطاف‌پذیری پیدا کند. در حقیقت در آنیل‌کاری برای جلوگیری از اکسید شدن ورق در مجاورت هوا، آن را با روغن پوشانده و توسط کوره‌های هوای داغ گرمادهی می‌کنند. در نهایت ورق به شکل کویل در می‌آید.

  • پرداخت یا تمپر رولینگ

  در این قسمت با استفاده از نورد سرد که به صورت سطحی و در دمای پایین انجام می‌شود،‌ سطح ورق روغنی به صورت صاف و صیقلی در می‌آید. نتیجه‌ی مجموعه‌ی مراحل بالا تولید محصولی است که در صنایع مختلف کاربردهای فراوانی دارد.

  قیمت ورق روغنی st13 و عوامل موثر بر آن

  ورق روغنی ST13 با توجه به کیفیت تولید و استاندارد کارخانه تولیدی، قیمت آن متغیر خواهد بود. از آنجا که استفاده از متریال با کیفیت بالا و روش تولید بهینه، تاثیر مستقیمی بر کیفیت ورق دارد، در نتیجه قیمت ورق روغنی ST13 نیز بیشتر خواهد بود. همچنین ابعاد طولی و عرضی ورق نیز تاثیر مهمی بر قیمت دارد؛ به عنوان مثال، ورق های با ابعاد غیر استاندارد قیمت بالاتری دارند.

  ضخامت ورق نیز به عنوان یک عامل تاثیرگذار در قیمت آن شناخته می شود. ورق های ضخامت بالا و یا پایین تر، با توجه به نیاز و تقاضا با قیمت های متفاوت عرضه می شوند. همچنین، هزینه تولید ورق نیز می تواند تاثیر بسیار زیادی بر قیمت نهایی این محصول داشته باشد. به عنوان مثال، اگر هزینه تولید ورق روغنی ST13 کمتر باشد، قیمت آن نیز منطقی تر خواهد بود و برعکس. به همین دلیل برای دستیابی به بهترین قیمت ورق روغنی ST13 لازم است که تمامی این عوامل را در نظر بگیریم و با مراجعه به کارشناسان فروش و مشاورین فولادسل، قیمت به روز این محصول را دریافت کنیم.

  قیمت ورق st13

  خرید و فروش ورق st13 در فولادسل

  چنانچه قصد خرید ورق روغنی st13 را دارید، با فولادسل تماس بگیرید. فولادسل با بیش از یک دهه فعالیت در خرید و فروش ورق ها و مقاطع فولادی و همکاری با صدها کارخانه، سازمان و شرکت معتبر، به رضایت مشتریان اهمیت ویژه ای میدهد. همچنین امکان خرید اعتباری ورق فولادی بصورت ضمانت نامه بانکی lc فراهم است.
  همین الان برای دریافت مشاوره تخصصی و مناسب ترین قیمت ورق روغنی st13 با شماره 02174486 تماس بگیرید. دپارتمان پشتیبانی مشتریان و واحد کنترل کیفیت، پاسخگوی اعتماد شما خواهند بود.

  نظر شما