ورق روغنی چیست ؟ ورق نورد سرد چیست ؟

ورق روغنی چیست ؟ ورق نورد سرد چیست ؟
فهرست مطالب

  ورق روغنی، ورقی است که طی فرآیند نورد سرد در فشار بالا تولید می‌شود. در این فرآیند، ورق فلزی در دمایی بین دمای اتاق و دمای 200 درجه سانتی گراد قرار می‌گیرد. این دمای برای فلزات، جزو دماهای پایین به حساب می‌آید. سپس فشار شدیدی روی ورق اعمال می‌شود و در همین حین ورق از بین غلطک ها عبوی می‌کند.

  این فرآیند نه تنها برای کاهش و یا تنظیم ضخامت ورق انجام میشود، بلکه ویژگی هایی مانند استحکام و دوام را به ورق اضافه میکند و تحمل آن را در برابر فشار افزایش میدهد. از این رو میتوان گفت دلیل گستردگی کاربرد ورق های روغنی در مقایسه با سایر ورق ها، همین بالا بودن مقاومت آنهاست.

  دلیل این نام‌گذاری، ظاهر براق و درخشان و البته اجرای فرآیند روغن‌کاری در یکی از مراحل تولید این محصول است. در واقع روغن‌کاری، پس از اتمام فرآیند نورد سرد انجام می‌شود، تا مقاومت ورق روغنی در برابر خوردگی و اکسید شدن، افزایش پیدا کند.

  علاوه بر استحکام و مقاومت، در شرایطی که زیبایی ظاهری اهمیت داشته باشد، ورق روغنی بهترین گزینه است. این محصولات سطح صاف و یکنواختی دارند و شکل پذیری و مقاومت در برابر کشش، از جمله مهمترین ویژگی‌ها و خواص مکانیکی آنهاست.  

   

  ورق‌های روغنی جدید نسبت به ورق هایی که در گذشته مورد استفاده قرار می‌گرفتند، به شکل قابل توجهی بهبود یافته‌اند. در حال حاضر این ورق‌ها از ویژگی‌هایی مانند امکان کنترل دقیق‌تر ضخامت، شکل، پهنا و سایر خصوصیاتی که در کاربردهای در حال توسعه آنها مورد نیاز است، برخوردار هستند.

  اگر به مشخصات فنی ورق های روغنی به طور دقیق توجه کنید، متوجه دلیل کاربردهای گسترده آنها در صنایع مختلف خواهید شد. کاربردهایی مانند استفاده در صنعت ساختمان سازی، خودروسازی، طراحی و تولید لوازم خانگی، ساخت قفسه و پنل و همچنین ساخت موتورهای الکتریکی، از جمله کاربردهای این محصول است.

  نکته قابل توجه این است که برای استفاده از این محصول در صنایع مختلف، مشخصات فنی ورق روغنی به لحاظ متالورژیکی طوری طراحی می‌شود که از ویژگی‌هایی مانند شکل پذیری بالا، کشش پذیری بالا، استقامت بالا، مقاومت در برابر نفوذ آب و امکان پاکسازی مناسب، برخوردار باشند.

  این محصول در بازار با نام ورق سرد نیز شناخته می‌شود. به طور کلی در صنعت فولاد، به ورق‌هایی که طی فرآیند نورد گرم تولید شوند، ورق سیاه و ورق‌هایی که طی فرآیند نورد سرد تولید ‌شود، ورق روغنی نام دارند.

  در این مطلب از دانش‌نامه فولادسل می‌خواهیم شما را با انواع ورق روغنی، کاربردهای ورق روغنی و کارخانجات تولید کننده این محصولات آشنا کنیم. اگر قصد خرید ورق روغنی را دارید، مطالعه این مقاله به شما توصیه می‌شود. همچنین برای اطلاع از قیمت ورق روغنی و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید با شماره تلفن 02174486 تماس بگیرید.

   

  انواع ورق روغنی

  ورق روغنی که به آن ورق سرد نیز گفته می‌شود، انواع مختلفی دارد. انواع ورق سرد بر اساس درصد و نوع آلیاژ به کار رفته در آن و همچنین عملیات حرارتی اجرا شده در فرآیند تولید این ورق‌ها، تقسیم‌بندی می‌شود. رایج‌ترین عناصری که برای تقویت ورق روغنی در ساختار آن استفاده می‌شوند، عبارتند از کربن، منگنز، سیلیسیوم، فسفر، گوگرد و کروم. به طور کلی سه دسته اصلی زیر را می‌توان برای انواع ورق روغنی در نظر گرفت.  

   

  ورق معمولی ST12

  این محصول یکی از پر کاربردترین انواع ورق روغنی در بازار است و برای تولید انواع سازه‌های ساختمانی یا صنعتی استفاده می‌شود. نام دیگر ورق st12، ورق کششی است و تا 45 درجه خم می‌شود. از مهمترین مزایای این نوع ورق روغنی می‌توان به ماندگاری و بالا بودن تاریخ انقضا آن تا 18 ماه، اشاره کرد.  

   

  ورق نیمه کشش ST13

  از این نوع ورق معمولاً برای تولید سازه‌های صنعتی و غیر صنعتی با پرسکاری در عمق کم و جوشکاری استفاده می‌کنند. این محصول که در بازار با عناوین نیمه‌کششی یا نیمه‌کشسانی، شناخته می‌شود، قابلیت خم شدن تا 90 درجه را دارد و تاریخ انقضای آن حداکثر 8 ماه است.  

   

  ورق فوق کشش ST14

  از دیگر نمونه‌های ورق روغنی، می‌توان به ورق فوق کششی st14 اشاره کرد. این ورق به دلیل برخورداری از انعطاف‌پذیری بالا، در صنایع خودروسازی و یا صنایعی که در آنها پرسکاری عمیق اجرا می‌شود، کاربرد گسترده‌ای دارد. این نوع ورق را می‌توان به طور کامل تا نمود و تاریخ انقضای آن حداکثر 8 ماه است.

   

  ورقst37

  از دیگر نمونه‌های ورق روغنی می‌توان به ورق ST37 اشاره کرد. این ورق دارای درصد کربن کم و استحکام متوسطی است. به دلیل پایین بودن میزان کربن در ساختار آن، خاصیت جوش‌پذیری افزایش یافته است. از این رو کاربردهای فراوانی در صنایع کشتی سازی، پل سازی و البته ساختمان سازی دارد. از دیگر مزایای این محصول می‌توان به خاصیت شکل پذیری خوب، قدرت کششی بالا و تحمل فشار زیاد اشاره کرد.

   

  مشخصات فنی ورق روغنی

  عملیات حرارتی اجرا شده روی ورق‌های روغنی، ویژگی‌های این محصولات را از ورق‌های نورد گرم، کاملاً متمایز نموده است. برخورداری از خواص مکانیکی مانند مقاومت بالا در برابر کشش و خم شدن، این محصولات را به یک گزینه ایده‌آل برای صنایع خودروسازی و تولید لوازم خانگی، تبدیل نموده است.

  در واقع می‌توان ادعا کرد که طی عملیات نورد سرد، مقاومت کششی ورق‌های روغنی، 20 درصد افزایش می‌یابد. همچنین عملیات حرارتی باعث صاف و یکدست شدن سطح ورق می‌شود. نکته قابل توجه در مورد این محصولات، بالا بودن مقاومت در برابر کُرنش است. این ویژگی باعث می‌شود محصول ساخته شده توسط این ورق‌ها، پس از ساخت، ویژگی‌های ظاهری خود را حفظ نموده و دچار تغییر شکل نشود.

   ضخامت ورق روغنی بین 0.3 تا 3 میلی‌متر، متغیر است. همچنین عرض استاندارد آن در محدوده 100 تا 125 میلی متر، می‌باشد. به طور کلی این ورق‌ها را می‌توان در سه سایز استاندارد به صورت زیر تقسیم‌بندی نمود:

   

  • 1.1830 میلی متر
  • 2.2440 میلی متر
  • 3.3050 میلی متر

   

  برای محاسبه وزن ورق روغنی نیز از فرمول زیر استفاده می‌شود و ترجمه ورق روغنی به انگلیسی Cold Rolled steel Sheet است.

  طول ( متر) * عرض ( متر) * ضخامت ( میلیمتر ) * عدد چگالی = وزن ( کیلو گرم )

   

  در ادامه جدول استاندارد ورق روغنی را برای شما تهیه نموده‌ایم که شامل طول، عرض، ضخامت، چگالی و وزن ورق روغنی است.

   

  جدول استاندارد ورق روغنی

  کاربردهای ورق روغنی

   

  در قسمت‌های قبل اشاره کردیم که انواع ورق روغنی به دلیل انعطاف‌پذیری بالا و سطح کیفی قابل قبول، در صنایع مختلف کاربردهای گسترده‌ای دارند. اگر بخواهیم لیستی از کاربردهای ورق روغنی را در اختیار شما قرار بدهیم، باید به موارد زیر اشاره کنیم:

  • خودروسازی: برای تولید فیلتر خودرو، گِل‌گیر اتومبیل، لوله اگزوز و سایر قطعات داخلی خودرو
  • لوازم خانگی: تولید یخچال و فریزر، مایکروفر، اجاق گاز، رادیاتور، هود
  • صنایع روشنایی: کاور محصولات روشنایی و قطعات داخلی این محصولات
  • آبگرمکن سازی: تولید بدنه آبگرمکن
  • فیلترسازی: تولید فیلترهای کششی، برشی و صافی
  • منابع ذخیره سازی: کپسول های آتش نشانی
  • ساختمان سازی: ساخت کابین آسانسور
  • تابلو برق: ساخت اسکلت و کاور تابلو برق

  مواردی که به آنها اشاره کردیم، برخی از کاربردهای ورق روغنی در صنایع مختلف است. این محصولات به دلیل برخورداری از ویژگی‌های منحصر به فرد، در بسیاری دیگر از صنایع که به آنها اشاره نشد، کارآمد هستند.

   

  کارخانجات تولید کننده ورق روغنی در ایران

   

  در ایران کارخانجات مختلفی، ورق روغنی با ضخامت و ابعاد مختلف تولید می‌کنند. اگر بخواهیم معروف‌ترین و معتبرترین کارخانجاتی که در این حوزه فعالیت دارند، را به شما معرفی کنیم، باید به موارد زیر اشاره کنیم:

   

  کارخانه فولاد مبارکه

   

  یکی از تولیدکنندگان شناخته شده ورق روغنی در ایران، شرکت فولاد مبارکه اصفهان است. ورق های تولید شده توسط این شرکت از کیفیت بسیار بالایی برخوردارند و همین موضوع باعث محبوبیت این محصولات نزد صنایع مختلف شده است.

   

  کارخانه فولاد گیلان

   

  کارخانه فولاد گیلان یکی از برترین تولید کنندگان انواع ورق فولادی در ایران است که به طور ویژه بر تولید انواع محصولات فولادی به ویژه ورق روغنی تمرکز دارد. استفاده از تکنولوژی به روز دنیا و رعایت استانداردهای بین المللی، محصولات این کارخانه را از سایر محصولات موجود در بازار متمایز نموده است. همین موضوع باعث شده کارخانه فولاد گیلان تامین کننده بخش بزرگی از نیازمندی های صنعت فولاد در ایران باشد.

   

  کارخانه هفت الماس قزوین

   

  ورق روغنی کارخانه هفت الماس، یکی از مرغوب‌ترین و شناخته‌شده ترین محصولات در کل کشور است. علاوه بر این، کارخانه هفت الماس انواع ورق نورد سرد، ورق گالوانیزه، ورق استنلس استیل را تولید و به بازار عرضه نموده است. این کارخانه دارای سهم 15 درصدی در بازار داخلی است و حدود 20 الی 40 درصد بازار خارجی را به نیز به خود اختصاص داده است.

   

  کارخانه فولاد غرب

   

  شرکت فولاد غرب یکی دیگر از تولید کنندگان محصولات فولادی در ایران است که علاوه بر ورق روغنی، محصولات دیگری مانند ساندویچ پنل سقفی، دیواری، کلین روم و سردخانه ای را با تکنولوژی های به روز دنیا و به صورت تمام اتوماتیک تولید می‌کند.

  همچنین برخی از نمونه‌های ورق روغنی، وارداتی هستند و از کشور چین وارد می‌شوند. شرکت فولادسل به عنوان تامین‌کننده نیاز صنایع مرتبط با فولاد، محصولات خود را از این کارخانجات تامین می‌کند.

   

  قیمت و خرید ورق روغنی

   

  از جمله عوامل تعیین‌کننده قیمت ورق روغنی می‌توان به پارامترهایی نظیر برند تولید کننده و ضخامت و نوع ورق روغنی اشاره نمود. عوامل دیگری مانند هزینه‌های حمل و نقل محصول و میزان عرضه و تقاضای بازار نیز از دیگر عوامل موثر بر قیمت ورق روغنی هستند. از طرف دیگر به دلیل اینکه برخی از این ورق‌ها، از کشورهای دیگر وارد می‌شوند، نوسانات قیمت ارز به طور مستقیم بروی قیمت نهایی کالا اثر می‌گذارد.

  برای خرید کالاهایی مانند ورق روغنی، بهترین کار، خرید از یک نمایندگی فروش و یا فروشگاه معتبر است. مجموعه فولادسل یکی از برترین تامین‌کنندگان حوزه فولاد است که با عضویت در اتحادیه آهن و فولاد کشور، توانسته است به یکی از قوی‌ترین تامین‌کنندگان عمده آهن و فولاد در بازار ایران تبدیل شود.

  در این مجموعه فروش ورق روغنی با بهترین قیمت بازار صورت می‎گیرد. با سفارش انواع محصولاتی که در حوزه فولاد و آهن، در بازار عرضه می‌شوند، به مجموعه فولادسل، می‌توانید یک خرید امن را تجربه نمایید!

   

  مزایای خرید از فولادسل

   

  به واسطه سال ها فعالیت در حوزه فولاد و ورق آلیاژی، توانسته ایم رضایت مشتریان بسیاری را جلب نماییم. مشتریان ما مهمترین دلیل انتخاب شرکت فولادسل را موارد زیر دانسته‌اند:

  • مشاوره تخصصی رایگان به منظور تشخیص صحیح نیازهای صاحبان صنایع و برای خرید محصول دارای بیشترین مطابقت با نیاز کسب و کار
  • فروش اعتباری (LC) به منظور جبران کمبود نقدینگی به عنوان مهمترین مشکل بر سر راه تولیدکنندگان در سال های اخیر
  • کنترل کیفیت برای بررسی درجه کیفی محصولات و مطابقت آنها با مشخصات درج شده در گواهی نامه کالا
  • گواهی محصول برای نشان دادن اصالت کالا، مشخصات فنی و کاربردهای محصول خریداری شده
  • ارائه نمونه محصول به منظور به نمایش گذاشتن درجه کیفی کالاها و اصالت آنها
  • حمل سفارشات مشتریان توسط شرکت پترو بار، به عنوان یکی از معتبرترین شرکت های باربری دارای بیمه

  مواردی که به آنها اشاره کردیم، مهمترین مزایای خرید انواع فولاد آلیاژی از مجموعه فولادسل است. مشتریان گرامی در صورت خرید از این مجموعه از کلیه مزایا بهرمند می‌باشند.

   

  جمع بندی و سخن پایانی

  در این مطلب درباره اینکه ورق روغنی چیست و کاربردهای آن صحبت کردیم. در ادامه ضمن بیان مشخصات فنی و ارائه جدول استاندارد ورق روغنی، کاربردهای گسترده این محصول در صنایع مختلف را توضیح دادیم. در ادامه معتبرترین کارخانجات تولید کننده ورق روغنی را به شما معرفی کردیم. عوامل اثر گذار روی قیمت ورق سیاه را بر شمردیم و به مزایای خرید از مجموعه فولادسل اشاره کردیم.

  امیدواریم خواندن این مطلب، اطلاعات ارزشمندی را پیرامون انواع ورق روغنی در اختیار شما قرار داده باشد. در صورت نیاز به دریافت مشاوره رایگان خرید می‌توانید با شماره 02174486 با همکاران ما در ارتباط باشید.

  سوالات متداول
  ورق سرد چیست؟
  ورق سرد که به آن ورق نورد سرد شده نیز می‌گویند، ورقی است که طی فرآیند نورد سرد تولید شده باشد. نورد سرد فرایندی است که برای ایجاد تغییر در ساختار فلزات و اغلب برای پردازش ورق فولادی ضد زنگ استفاده میشود. در این فرآیند ضخامت ورق های فلزی، تحت فشار بالا و بدون حرارت، کاهش می یابد. نورد سرد در دمای اتاق انجام میشود و به جای حرارت، از تنش مکانیکی برای تغییر ساختار فلزات استفاده می‌شود. طی فرآیند نورد سرد، هنگامی که فلز تحت فشار مکانیکی قرار میگیرد، یک تغییر دائمی در ساختار اصلی آن ایجاد میشود. همین موضوع استحکام فلز را افزایش داده و موجب بهبود مقاومت آن در برابر خوردگی و زنگ زدگی می‌شود.
  نورد سرد چیست ؟
  نورد سرد یکی از فرآیندهای شکل دهی به فلزات است که بدون استفاده از حرارت انجام می‌شود. در این فرآیند ضمن کاهش ضخامت ورق، تغییراتی در ساختار و خواص مکانیکی فلزات ایجاد می‌شود.
  نظر شما