ورق st14 چیست ؟ آشنایی با ورق فولاد st14

ورق st14 چیست ؟ آشنایی با ورق فولاد st14
فهرست مطالب

  ورق st14 چیست ؟ ورق روغنی فوق کشش St14 به دلیل داشتن ساختاری انعطاف پذیرتر نسبت به ورق های روغنی دیگر، در کاربردهای با پرسکاری عمیق به کار گرفته می شود. تاریخ انقضای ورق روغنی St14 مانند ورق روغنی St13، 8 ماه است.

  هنگام خرید و فروش ورق روغنی، مخصوصاً برای مصازفی که نیاز به پرس دارند، حتما به تاریخ انقضای ورق روغنی مورد نظرتان توجه کنید. ورق های روغنی St12، ۱۸ ماه و ورق های روغنی St13 و St14، ۶ تا ۸ ماه پس از تاریخ تولیدشان ساختار اولیه شان را حفظ می کنند. بی توجهی به این تاریخ مصرف ممکن است پاره شدن ورق حین عملیات پرس را به همراه داشته باشد.

  ورق روغنی St14 به طور گسترده در صنایعی که نیاز به فرم دهی ورق های فولادی وجود دارد استفاده می شود. این ورق قابلیت فرم پذیری بسیاری بالایی دارد و همچنین از نظر قیمتی نیز مقرون به صرفه است. ورق روغنی St14 بیشترین کاربرد را در صنایع خودروسازی دارد. به عنوان مثال فیلترهای اتومبیل از جنس ورق st14 ساخته می شوند. اتومبیل یکی از محصولاتیست که در آن قطعات مختلفی از جنس ورق با ضخامت بسیار کم به کار رفته است.

  این قطعات در مواردی اشکال بسیار پیچیده ای نیز دارند. تاکید اصلی نیز بر این است که این قطعات با حداقل عملیات فرم دهی ساخته شوند. از طرفی محدودیت های موجود در فرم دهی همواره یکی از چالش های مهندسان طراحی بوده است.

  مشخصات ورق st14 چیست ؟

  ورق st14 برای مدت زمان معینی (معمولا 6 ماه) دارای خاصیت کششی بسیار بالایی می باشند و پس از گذشت این مدت مشخص خواص مکانیکی ورق به استاندارد ST13 تقلیل پیدا خواهد نمود.
  استاندارد ST14 ، این نوع از ورق ها برای مدت زمان معینی (معمولا ۶ ماه) دارای خاصیت کششی بسیار بالایی می باشند و پس از گذشت این مدت مشخص خواص مکانیکی ورق به استاندارد ST13 تقلیل پیدا خواهد نمود. ورق های st14 بصورت رول و شیت و با عرض های ۱۰۰، ۱۲۵ و ۱۵۰ سانتی متر به بازار عرضه می شوند.

  ورق های روغنی طیف گسترده ای از کاربرد را در صنایع گوناگون دارند به گونه ای که اگر به اطراف خود بنگریم، وسایل و تجهیزات بیشماری را مشاهده خواهیم کرد که در ساخت آن ها از ورق های روغنی استفاده شده است. از دلایل استفاده از ورق های روغنی در صنایع گوناگون می توان به امکان برش کاری، خم کردن و رنگ پذیری این ورق ها اشاره نمود.

  عناصر موجود در ورق st14 چیست ؟

  درصد عناصر موجود در ورق St14 را می توانید در زیر مشاهده کنیم.

  کربن منگنز نیکل فسفر سیلیسیم گوگرد
  ۰.۰۸% ۰.۴% ۰.۰۳% ۰.۰۳% ۰.۰۱% ۰.۰۳%

  کاربرد ورق st14 چیست ؟

  گرید ST14 به ورق روغنی به ورق روغنی فوق کششی نیز شناخته شده است، علت آن کشش بسیار بالا یا به عبارتی مقاومت کششی (350-270 مگاپاسکال) پایین نسبت به دو گرید قبلی است. این ورق با توجه به میزان درصد عناصر استفاده شده دارای ساختار نرم است.

  ورق روغنی به دلیل ظاهری زیبا و کاربرد پسند عموما برای مصارف در دید، قرار دارد استفاده می شود.

  • ساخت مبلمان فلزی
  • صنعت خودروسازی: تولید فیلترهای خودرو، گل‌گیرهای اتومبیل، لوله‌های اگزور و دیگر قطعات ریز و درشت اتومبیل
  • در ساخت لوازم خانگی برقی مثل: یخچال فریزر، ماکروفر، اجاق گاز، در ساخت رادیاتور‌ها، ساخت کابینت‌ها،کمدها و انواع یراق آلات
  • پروفیل های ساختمانی مثل: بعضی پروفیل های در و پنجره

  ویژگی های  ورق st14 چیست ؟

  • قابلیت جوشکاری بالا
  • سطح پرداخت شده و تحمل نسبتا بالاتر
  • سطح صاف و روغنی
  • ابعاد ورق روغنی st14

  وزن ورق نورد سرد st14 تقریبا برابر با آهن معمولی است و به دو صورت رول و فابریک عرضه می شود. معمولا ورق های مورد استفاده در ساخت لوازم خانگی به صورت فابریک و ورق های به کار برده شده در اگزوز اتومبیل ها به صورت رول هستند. ورق های روغنی st14 در ضخامت ۳ – ۰٫۳ میلی متری تولید می شوند. عرض آن ها نیز ۱۰۰ و ۱۲۵ میلی متر است. این ورق ها خواص مکانیکی مطلوبی دارند. همچنین دارای لبه های یکنواختی هستند و به راحتی برش کاری می شوند. برش کاری ورق های نورد سرد st14 معمولا به وسیله لیزر انجام می شود.

  روش تولید ورق st14 چیست ؟

  ورق نورد سرد st14 ورق سیاه ای است که اسید شویی شده و سپس تحت چندین مرحله نورد سرد قرار می گیرد. روغن کاری در حین نورد به منظور جلوگیری از خوردگی ورق، کاهش استهلاک غلتک ها، کاهش نیروی مورد نیاز برای نورد، کاهش دمای غلتک و ورق و به طور کلی برای تسهیل فرآیند نورد انجام می گیرد. همچنین روغن با کاهش ضریب انتقال حرارت، به عنوان یک عایق رفتار کرده و موجب خنک سازی ورق و غلتک ها می شود. لازم به ذکر است که روغن باید بعد از فرآیند به راحتی قابل پاک شدن باشد. در مورد ورق، این مورد با تبخیر روغن در حین آنیلینگ اتفاق می افتد. درباره آنیلینگ در ادامه بیشتر توضیح داده خواهد شد. در این جا باید این نکته را متذکر شویم که در ورق های نازک، فرآیند روغن زدایی عموما به وسیله عملیات الکترولیتی انجام می گیرد. فرآیند روغن کاری به دو صورت پاشش مستقیم و پاشش مدار بسته انجام می گیرد.

  • پاشش مستقیم

  در این روش روانساز غلیظی به صورت مستقیم روی ورق پاشیده می شود. این روش برای ورق های نازک مناسب است.

  • پاشش مدار بسته

  در این روش روانساز رقیقی روی غلتک های دستگاه نورد پاشیده می شود که علاوه بر روغن کاری، موجب خنک سازی غلتک ها نیز می گردد.
  بعد از روغن کاری، ورق تحت عملیات نورد سرد قرار می گیرد. در اثر نورد، خواص مکانیکی ورق به دلیل کار سختی ایجاد شده، بهبود یافته و ساختار آن ریز دانه می شود. با انجام فرایند نورد سرد، ضخامت ورق کاهش و سختی آن افزایش پیدا می کند. بنابراین نیاز به تبلور مجدد و بازیابی انعطاف پذیری دارد. برای این منظور عملیات آنیلینگ روی ورق انجام می شود.

  امروزه برای تولید ورق روغنی st14 از روش هیدروفرمینگ استفاده می شود. این روش به کشش ورق شباهت دارد. در هیدروفرمینگ از یک سیال هیدرولیکی مانند امولسیون آب و روغن با غلظت ۱۵ – ۳ درصد برای فشردن ورق ها در دمای اتاق استفاده می شود. به عبارتی سیال نقش سمبه را ایفا می کند. از مزایای هیدروفرمینگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. کشش عمیق ورق بدون پارگی
  2. یکنواختی رفتار ورق در حین کشش
  3. قابل کنترل و تنظیم بودن کشش ورق بدون باز کردن قالب
  4. کیفیت سطحی خوب
  5. یکنواختی فشار وارد شده به ورق
  6. یکنواختی ضخامت حاصل شده
  7. توزیع مناسب کرنش
  8. صرفه اقتصادی

  قیمت ورق st14

  قیمت ورق st14بر مبنای آیتم های مختلفی تعیین می گردد که برخی از این آیتم ها عبارتند از: نوسانات بازار ارز، کیفیت و کاربرد ورق، متریال مصرفی در تولید ورق، کارخانه تولیدکننده ورق و برخی عوامل از این دست.
  ورق st14 بصورت رول و شیت و با عرض های مختلف تولید و به بازار عرضه می شود که این فاکتور نیز می تواند بر قیمت محصول تاثیر داشته باشد. ورق های روغنی در استانداردهای مختلف با ابعاد گوناگون به صورت شیت و رول توسط کارخانه های فولاد مبارکه اصفهان، کارخانه فولاد قزاق، کارخانه هفت الماس و غیره تولید می شود.

  شرکت پتروسازه ساحل با برند تجاری فولادسل مفتخر است همگام با ارایه مشاوره تخصصی، مناسب ترین قیمت ورق st14 را ارایه نماید. همچنین امکان خرید با ضمانت نامه بانکی lc فراهم است.

  همین حالا برای دریافت مشاوره تخصصی و مناسب ترین قیمت ورق فولادی st14 با شماره 02174486 تماس بگیرید. دپارتمان پشتیبانی مشتریان و واحد کنترل کیفیت، پاسخگوی اعتماد شما خواهند بود.

  شما میتوانید متناسب با نیاز خود و بر اساس دریافت مشاوره تخصصی از فولادسل، مناسب ترین قیمت روز بازار را دریافت نمایید.

   

  نظر شما