ورق st14 چیست؟ آشنایی با ورق فولاد st14

ورق st14 چیست؟ آشنایی با ورق فولاد st14
فهرست مطالب

  ورق روغنی به عنوان یکی از پرکاربردترین انواع ورق فولادی در صنایع مختلف، با توجه به نیازهای پروژه در انواع مختلفی تولید می‌شود. در دسته بندی این ورق‌ها، ورق‌های فوق کششی St14 قرار دارند که با توجه به ویژگی‌های فنی و ساختاری، در صنایع مختلف، مورد استفاده کاربران قرار می‌گیرد. در ادامه به منظور آشنایی بیشتر با ساختار، مشخصات و موارد کاربرد ورق St14 به بررسی دقیق این ورق فولادی می‌پردازیم، تا با فراهم آوردن اطلاعات در خصوص این فراورده فولادی، انتخاب و خرید بهینه این مقطع فولادی را برای شما آسان سازیم.

  ورق st14 چیست؟

  ورق st14 چیست ؟ ورق روغنی فوق کشش St14 به دلیل داشتن ساختاری انعطاف پذیرتر نسبت به ورق های روغنی دیگر، در کاربردهای با پرسکاری عمیق به کار گرفته می شود. تاریخ انقضای ورق روغنی St14 مانند انواع ورق روغنی از جمله (St13) 8 ماه است.

  هنگام خرید و فروش ورق روغنی، مخصوصاً برای مصازفی که نیاز به پرس دارند، حتما به تاریخ انقضای ورق روغنی مورد نظرتان توجه کنید. ورق های روغنی St12، ۱۸ ماه و ورق های روغنی St13 و St14، ۶ تا ۸ ماه پس از تاریخ تولیدشان ساختار اولیه شان را حفظ می کنند. بی توجهی به این تاریخ مصرف ممکن است پاره شدن ورق حین عملیات پرس را به همراه داشته باشد.

  ورق روغنی St14 به طور گسترده در صنایعی که نیاز به فرم دهی ورق های فولادی وجود دارد استفاده می شود. این ورق قابلیت فرم پذیری بسیاری بالایی دارد و همچنین از نظر قیمتی نیز مقرون به صرفه است. ورق روغنی St14 بیشترین کاربرد را در صنایع خودروسازی دارد. به عنوان مثال فیلترهای اتومبیل از جنس ورق st14 ساخته می شوند. اتومبیل یکی از محصولاتیست که در آن قطعات مختلفی از جنس ورق با ضخامت بسیار کم به کار رفته است.

  این قطعات در مواردی اشکال بسیار پیچیده ای نیز دارند. تاکید اصلی نیز بر این است که این قطعات با حداقل عملیات فرم دهی ساخته شوند. از طرفی محدودیت های موجود در فرم دهی همواره یکی از چالش های مهندسان طراحی بوده است.

  ورق روغنی st14

  مشخصات ورق st14 چیست؟

  ورق ورق فوق کششی st14 برای مدت زمان معینی (معمولا 6 ماه) دارای خاصیت کششی بسیار بالایی می باشند و پس از گذشت این مدت مشخص خواص مکانیکی ورق به استاندارد ST13 تقلیل پیدا خواهد نمود.
  استاندارد ST14 ، این نوع از ورق ها برای مدت زمان معینی (معمولا ۶ ماه) دارای خاصیت کششی بسیار بالایی می باشند و پس از گذشت این مدت مشخص خواص مکانیکی ورق به استاندارد ST13 تقلیل پیدا خواهد نمود. ورق های st14 بصورت رول و شیت و با عرض های ۱۰۰، ۱۲۵ و ۱۵۰ سانتی متر به بازار عرضه می شوند.

  ورق های روغنی طیف گسترده ای از کاربرد را در صنایع گوناگون دارند به گونه ای که اگر به اطراف خود بنگریم، وسایل و تجهیزات بیشماری را مشاهده خواهیم کرد که در ساخت آن ها از ورق های روغنی استفاده شده است. از دلایل استفاده از ورق های روغنی در صنایع گوناگون می توان به امکان برش کاری، خم کردن و رنگ پذیری این ورق ها اشاره نمود.

  عناصر موجود در ورق st14 چیست؟

  درصد عناصر موجود در ورق St14 را می توانید در زیر مشاهده کنیم.

  کربن منگنز نیکل فسفر سیلیسیم گوگرد
  ۰.۰۸% ۰.۴% ۰.۰۳% ۰.۰۳% ۰.۰۱% ۰.۰۳%

  کاربرد ورق st14 چیست؟

  گرید ST14 به ورق روغنی به ورق روغنی فوق کششی نیز شناخته شده است، علت آن کشش بسیار بالا یا به عبارتی مقاومت کششی (350-270 مگاپاسکال) پایین نسبت به دو گرید قبلی است. این ورق با توجه به میزان درصد عناصر استفاده شده دارای ساختار نرم است.

  ورق روغنی به دلیل ظاهری زیبا و کاربرد پسند عموما برای مصارف در دید، قرار دارد استفاده می شود.

  • ساخت مبلمان فلزی
  • صنعت خودروسازی: تولید فیلترهای خودرو، گل‌گیرهای اتومبیل، لوله‌های اگزور و دیگر قطعات ریز و درشت اتومبیل
  • در ساخت لوازم خانگی برقی مثل: یخچال فریزر، ماکروفر، اجاق گاز، در ساخت رادیاتور‌ها، ساخت کابینت‌ها،کمدها و انواع یراق آلات
  • پروفیل های ساختمانی مثل: بعضی پروفیل های در و پنجره

  کاربرد ورق روغنی st14

  نقش ورق st14 در تولید ورق گالوانیزه

  ورق ST14 از مواد اولیه اصلی در تولید ورق‌های گالوانیزه است که در صنایع مختلف، به ویژه در صنایع ساختمانی و خودروسازی به کار می‌رود. این ورق‌ها ابتدا از طریق فرآیند سردکاری تولید شده و سپس به روش گالوانیزاسیون پوششی از فلز روی بر روی سطح آن‌ها اعمال می‌شود. این پوشش فلزی باعث محافظت از ورق ST14 در برابر عوامل خوردگی، زنگ زدگی و رطوبت می‌شود و به ورق امکان مقاومت در برابر آسیب‌های خارجی را می‌دهد. با توجه به ویژگی‌های ورق ST14، ورق‌های گالوانیزه تولید شده از این ماده دارای عمر طولانی‌تر و کیفیت بالاتری هستند که به مصرف کنندگان اطمینان و اعتماد بیشتری را ارائه می‌دهند. در نتیجه، استفاده از ورق فوق کششی ST14 در تولید ورق‌های گالوانیزه به عنوان یکی از محصولات با کیفیت و بازدهی بالا در صنعت، مورد توجه قرار می‌گیرد و می‌تواند نقش مهمی در ارتقای کیفیت و عملکرد محصولات نهایی داشته باشد.

  ویژگی های  ورق st14 چیست؟

  • قابلیت جوشکاری بالا
  • سطح پرداخت شده و تحمل نسبتا بالاتر
  • سطح صاف و روغنی
  • ابعاد ورق روغنی st14

  وزن ورق نورد سرد st14 تقریبا برابر با آهن معمولی است و به دو صورت رول و فابریک عرضه می شود. معمولا ورق های مورد استفاده در ساخت لوازم خانگی به صورت فابریک و ورق های به کار برده شده در اگزوز اتومبیل ها به صورت رول هستند. ورق های روغنی st14 در ضخامت ۳ – ۰٫۳ میلی متری تولید می شوند. عرض آن ها نیز ۱۰۰ و ۱۲۵ میلی متر است. این ورق ها خواص مکانیکی مطلوبی دارند. همچنین دارای لبه های یکنواختی هستند و به راحتی برش کاری می شوند. برش کاری ورق های نورد سرد st14 معمولا به وسیله لیزر انجام می شود.

  روش تولید ورق st14 چیست؟

  ورق نورد سرد st14 ورق سیاه ای است که اسید شویی شده و سپس تحت چندین مرحله نورد سرد قرار می گیرد. روغن کاری در حین نورد به منظور جلوگیری از خوردگی ورق، کاهش استهلاک غلتک ها، کاهش نیروی مورد نیاز برای نورد، کاهش دمای غلتک و ورق و به طور کلی برای تسهیل فرآیند نورد انجام می گیرد. همچنین روغن با کاهش ضریب انتقال حرارت، به عنوان یک عایق رفتار کرده و موجب خنک سازی ورق و غلتک ها می شود. لازم به ذکر است که روغن باید بعد از فرآیند به راحتی قابل پاک شدن باشد. در مورد ورق، این مورد با تبخیر روغن در حین آنیلینگ اتفاق می افتد. درباره آنیلینگ در ادامه بیشتر توضیح داده خواهد شد. در این جا باید این نکته را متذکر شویم که در ورق های نازک، فرآیند روغن زدایی عموما به وسیله عملیات الکترولیتی انجام می گیرد. فرآیند روغن کاری به دو صورت پاشش مستقیم و پاشش مدار بسته انجام می گیرد.

  تولید ورق روغنی st14

  • پاشش مستقیم

  در این روش روانساز غلیظی به صورت مستقیم روی ورق پاشیده می شود. این روش برای ورق های نازک مناسب است.

  • پاشش مدار بسته

  در این روش روانساز رقیقی روی غلتک های دستگاه نورد پاشیده می شود که علاوه بر روغن کاری، موجب خنک سازی غلتک ها نیز می گردد.
  بعد از روغن کاری، ورق تحت عملیات نورد سرد قرار می گیرد. در اثر نورد، خواص مکانیکی ورق به دلیل کار سختی ایجاد شده، بهبود یافته و ساختار آن ریز دانه می شود. با انجام فرایند نورد سرد، ضخامت ورق کاهش و سختی آن افزایش پیدا می کند. بنابراین نیاز به تبلور مجدد و بازیابی انعطاف پذیری دارد. برای این منظور عملیات آنیلینگ روی ورق انجام می شود.

  امروزه برای تولید ورق روغنی st14 از روش هیدروفرمینگ استفاده می شود. این روش به کشش ورق شباهت دارد. در هیدروفرمینگ از یک سیال هیدرولیکی مانند امولسیون آب و روغن با غلظت ۱۵ – ۳ درصد برای فشردن ورق ها در دمای اتاق استفاده می شود. به عبارتی سیال نقش سمبه را ایفا می کند. از مزایای هیدروفرمینگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. کشش عمیق ورق بدون پارگی
  2. یکنواختی رفتار ورق در حین کشش
  3. قابل کنترل و تنظیم بودن کشش ورق بدون باز کردن قالب
  4. کیفیت سطحی خوب
  5. یکنواختی فشار وارد شده به ورق
  6. یکنواختی ضخامت حاصل شده
  7. توزیع مناسب کرنش
  8. صرفه اقتصادی

  قیمت ورق st14 و عوامل موثر بر آن

  قیمت ورق st14بر مبنای آیتم های مختلفی تعیین می گردد که برخی از این آیتم ها عبارتند از: نوسانات بازار ارز، کیفیت و کاربرد ورق، متریال مصرفی در تولید ورق، کارخانه تولیدکننده ورق و برخی عوامل از این دست.
  ورق st14 بصورت رول و شیت و با عرض های مختلف تولید و به بازار عرضه می شود که این فاکتور نیز می تواند بر قیمت محصول تاثیر داشته باشد. ورق های روغنی در استانداردهای مختلف با ابعاد گوناگون به صورت شیت و رول توسط کارخانه های فولاد مبارکه اصفهان، کارخانه فولاد قزاق، کارخانه هفت الماس و غیره تولید می شود.

  کارخانه تولید کننده ورق st14

  کارخانه‌های تولید کننده ورق st14

  کارخانه‌های تولید کننده ورق ST14 در ایران، از جمله واحدهای برتر صنعت فولاد کشور هستند که در تولید و عرضه ورق‌های روغنی با استانداردهای بین‌المللی، نقش بسیار مهمی دارند. کارخانه‌هایی همچون فولاد غرب، فولاد مبارکه و هفت الماس با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های روز دنیا و تجهیزات پیشرفته، ورق فوق کششی ST14 با کیفیت و استحکام بالا را تولید می‌کنند. در بین تمام این ورق‌های روغنی، ورق فولاد مبارکه st14 از بالاترین کیفیت برخوردار بوده و تقاضای بیشتری در بازار دارد. این واحدها از منابع معتبر و مواد اولیه با کیفیت برای تولید ورق‌های روغنی استفاده می‌کنند و با توجه به استانداردهای بین‌المللی، محصولاتی با عمر طولانی و عملکرد بی‌نظیر را به بازار ارائه می‌دهند. به دلیل تلاش‌های پیوسته در بهبود فرآیندهای تولید و ارتقاء کیفیت محصولات، کارخانه‌های تولید کننده ورق ST14 در ایران به عنوان برترین تولیدکنندگان این نوع ورق معروفیت دارند و توانسته‌اند با رقابت بین‌المللی موفقیت‌های چشمگیری را کسب کنند.

  خرید ورق روغنی st14 از فولادسل

  شناخت ویژگی‌های ساختاری و فنی ورق روغنی St14، انتخاب و خرید این ورق برای کاربری‌های صنعتی مختلف را سهولت می‌بخشد. فولادسل به عنوان یکی از بزرگترین فعالان حوزه آهن آلات در ایران، با ارائه خدمات راهنمای خرید، مشاوره و ارائه لیست قیمت روزانه برای متقاضیان، دسترسی به قیمت روز برای ثبت سفارش خرید ورق روغنی st14 را برای مشتریان امکان‌پذیر ساخته است. شما می‌توانید با استفاده از خدمات فولادسل و دریافت مشاوره خرید، از بهترین شرایط برای خرید این ورق فولادی بهره‌مند شوید. شرکت پتروسازه ساحل با برند تجاری فولادسل مفتخر است همگام با ارایه مشاوره تخصصی، مناسب‌ترین قیمت ورق st14 را ارایه نماید. همچنین امکان خرید با ضمانت نامه بانکی lc فراهم است.

  همین حالا برای دریافت مشاوره تخصصی و مناسب‌ترین قیمت ورق فولادی st14 با شماره 02174486 تماس بگیرید. دپارتمان پشتیبانی مشتریان و واحد کنترل کیفیت، پاسخگوی اعتماد شما خواهند بود. شما می‌توانید متناسب با نیاز خود و بر اساس دریافت مشاوره تخصصی از فولادسل، مناسب‌ترین قیمت روز بازار را دریافت نمایید.

  نظر شما