انواع رابیتس یا ورق فولادی مشبک

انواع رابیتس یا ورق فولادی مشبک
فهرست مطالب

  رابیتس یا ورق فولادی مشبک محصولی متفاوت در میان ورق‌های فلزی است که کاربردهای متمایزی در مقایسه با سایر آهن‌آلات این عرصه دارد؛ این ورق دارای سطح مقطعی با شبکه‌های متعدد است که از کنار هم قرارگرفتن سیم‌های مفتولی یا کشش ورق‌های فولادی ایجاد شده‌اند. گفتنی است که این محصول بر اساس متریال ساخت، تعداد ستون و وزن به انواع گوناگونی تقسیم می‌شود و آشنایی با این مدل‌ها، تا حدودی الزامی است.

  در صفحهٔ مقابل شما مقاله‌ای قرار دارد که به شکل مختصر به بررسی و معرفی انواع رابیتس گالوانیزه و سایر مدل‌های آن می‌پردازد. در بخش‌های دیگر این صفحه جدولی قرار گرفته که به شکل جزئی قیمت رابیتس گالوانیزه گرم و سرد در آن درج شده است؛ این قسمت به شما کمک می‌کند تا در صورت تمایل، محصول موردنظر خود را انتخاب کنید و فرایند خرید را به‌سادگی به‌پیش ببرید.

  رابیتس گالوانیزه چیست؟

  رابیتس، راویز یا ورق فولادی مشبک یک محصول فلزی ورقه شکل است که با کشش ورق‌های فولادی گالوانیزه تولید می‌شود؛ این محصول بر روی سطح مقطع خود شبکه‌های گوناگونی دارد که بخش عمده‌ای از این ورق را تشکیل می‌دهند. شبکه‌های فلزی از دو سو به ستون‌های متعددی می‌رسند که با نام ستون راویز شناخته می‌شوند.

  کاربردها

  ورق فولادی مشبک به شکل گسترده در موقعیت‌هایی به کار می‌رود که پیمانکار قصد ملات‌کاری بخش خاصی از سازه را داشته باشد؛ در چنین موقعیت‌هایی از راویز برای مستحکم کردن فرایند استفاده می‌شود. علاوه بر این، از این محصول در ساخت سقف‌های کاذب، گچ‌کاری، ملات‌کاری تیرآهن و میلگرد و پوشش‌دهی دیوارها و ستون‌های سیمانی است.

  انواع رابیتس گالوانیزه چیست؟

  این دسته از ورق‌های فولادی بر اساس مؤلفه‌های گوناگونی مانند تعداد ستون، ابعاد و شکل شبکه‌ها و وزن، به چندین مدل متفاوت تقسیم می‌شوند؛ لازم است که همهٔ پیمانکاران با انواع این مقاطع آشنا شوند تا در نهایت بتوانند گزینهٔ موردنیاز خود را از میان محصولات موجود انتخاب کنند تا بهترین کاربری را داشته باشند.

  بر اساس وزن

  وزن مقاطع و ورق‌های فلزی از جهات گوناگونی حائز اهمیت است؛ اولاً برای تعیین قیمت رابیتس گالوانیزه باید ابتدا وزن رابیتس گالوانیزه گرم یا سرد را محاسبه کنیم و پس از آن، قیمت را بر اساس هر واحد وزنی محاسبه نماییم. دوماً وزن این مقاطع برای استفاده از آن‌ها در سقف سازه‌ها، روی انواع کناف و سقف کاذب و پوشش‌دهی روی ستون‌ها بسیار مهم است، چون مهندس ساختمانی را موظف می‌کند با شگردهای گوناگونی تاب تحمل چنین وزنی را در سقف کاذب یا بخش‌های دیگر ایجاد کند.

  محصول موردبحث ما بر اساس وزن به سه دستهٔ کلی تقسیم می‌شود:

  _ رابیتس سبک:

  وزن کمتر از 600 گرم؛

  _ رابیتس متوسط:

  وزن در حدود 810 تا 840 گرم؛

  _ رابیتس سنگین:

  بیشتر از 900 گرم.

  بر اساس ستون

  در بخش‌های قبلی به این موضوع اشاره کردیم که در سطح مقطع رابیتس علاوه بر شبکه‌های گوناگون، چندین ستون هم قرار گرفته است؛ این ستون‌ها با نام “پل ستون” نیز شناخته می‌شوند و در تعیین کاربردهای نهایی این دسته از محصولات تأثیر چشمگیری دارند. محصولات داخلی معمولاً به شکل 9ستونه، 11ستونه و 13ستونه عرضه می‌شوند که به شکل رول درآمده‌اند و به بازار عرضه می‌شوند؛ البته شایان توجه است که در کشورهای دیگر از رابیتس‌های 17ستونه نیز برای موقعیت‌های خاصی استفاده می‌شود که در مجموع، این محصول را به چهار نمونه بر اساس ستون تقسیم می‌کند.

  بر اساس چشمه

  چشمه‌ها یا شبکه‌هایی که بر روی ورق‌های راویز قرار دارند، مؤلفه‌ای دیگر برای دسته‌بندی این محصولات هستند. این مقاطع باتوجه‌به اینکه از چشمه‌های چند اینچی تولید شده‌اند و شکل کلی این چشمه‌ها دقیقاً چگونه است، به انواع گوناگونی تقسیم می‌شود. در بازارهای داخلی معمولاً رابیتس‌ها با چشمه‌های متوازی‌الاضلاع موجود هستند اما نباید از یاد ببریم که این شبکه‌ها در اَشکال مربع و لوزی نیز قابل‌تولید هستند.

  جمع‌بندی

  در این مقاله تلاش کردیم تا ابتدا پاسخی مختصر برای پرسش “رابیتس گالوانیزه چیست” به دست دهیم و پس از آن، به سراغ بیان کاربردهای آن برویم. در ادامه نیز، وارد بخش مرکز گفتار شدیم و انواع این محصول را بر اساس وزن، تعداد ستون و نوع چشمه بررسی کردیم. در پایان این بخش، لازم به ذکر است که اگر نیاز به دریافت قیمت رابیتس گالوانیزه دارید، کافی است که به بخش بالایی این مقاله مراجعه کنید و لیستی که برای شما آماده کرده‌ایم را مشاهده کنید.

  نظر شما